رفتن به مطلب

صدای هدفون و اسپیکرتون رو بهتر کنید/معرفی و آموزش کار با Equalizer APO

silvermanHHH
 اشتراک گذاری

صدا و اکولایزر  

36 کاربر تاکنون رای داده است

1. 1. با چی آهنگ پخش میکنید؟

• لپتاپ ،دسکتاپ
    • گوش و تبلت
    • متفرقه ،mp3 mp4 سیستم خودرو
  2. 2. با چی گوش میدید؟

• هدفون/انواع و اقسام هدفون از هندزفری تا نویز کنسلینگ
    • اسپیکر/از بوک شلف تا سینما خانگی و سیستم خودرو

Recommended Posts

سلام و خسته نباشید

هیچکس نمیتونه منکر بشه که «صدا»قسمت بزرگی از زندگیمونه و بش رنگ و بوی خاصی میده،حالا منظورم صدای جارو برقی وسط بازی آنلاین نیستا:)

تقریبا همه از شنیدن آهنگ و صدای خواننده لذت میبرند،چه گوشه ی خیابون و زنده باشه،چه با گوشی و هندزفری وسط مسافرت،چه میخاد آهنگ ملایم باشه چه بلک متال!همشون دو وجه مشترک دارن ،اول اینکه ازشون لذت میبریم،دوم اینکه مارو از مشکلات زندگی تا حدودی دور ،و آروم میکنه/بله !حتی بلک متال ویا آهنگای داریوشم با اینکه یکیشون به ظاهر شمارو خشمگین تر و اونیکی شمارو غمگین تر میکنه،ممکنه همین طور هم حالتونو بهتر کنه.

حالا این از مقدمه!

خلاصه ی قضیه اینه که بنده ی حقیر یه هدفون قدیمی دارم که بدون اکولایزر مفتشم نمیارزه!اما برعکس با اکولایزر عین این Dj ها میرم تو حس!

شما یه هدفون ۵ ملیونی میخرید کارت صدا هم های اند بلفرض میخرید ،درسته اینقد پول جاش دادید اما ممکنه بگید حالا من اینقد پول جاش دادم ولی چرا مثل اون هدفونه که چند سال پیش ۱۰۰خریدم نیست؟این حالتش خوبه اما مثل اون نمیشه؟(حالا بماند که اون ۱۰۰تومنیه الان ۱ملیونه...)

شرکتای مختلف و مدل های مختلف هدفون یا اسپیکر پیشفرض یه سری تنظیمات برای پخش صدا در نظر میگیرن که ممکنه برای یه سری عالی باشه برای سریه دیگه نه،مثلا من از فرکانس پایین و بالای زیاد خوشم میاد ولی در عوض هدفونی دارم که فرکانس وسطش خوبه!خوب چیکار کنیم ؟

یا اینکه مثلا من پول این هدفونای گرون قیمت sennheiser رو ندارم و نهایت برم همین فراسو ها و اینارو بخرم ،من چیکار کنم؟

جوابش یک کلمه هست:

Equalizer

قبل اینکه بریم تو بحث برنامه،بزارید در مورد فرکانس های شنیداری انسان صحبت کنیم،طبق تحقیقات مشخص شده که انسان به طور معمول بین ۲۰تا ۲۰۰۰۰ هرتز رو میتونه بشنوه،هر مقداری کمتر یا بیشتر اون مقدار برای انسان قابل شنیدن نیست مگه اینکه ولوم خیلی بالا باشه،حالا اینا چی هستن؟یه مثال بزنم:

فرض کنیم سه تا صدا داریم از سه نفر میشنویم،یکی داره مثل بچه آدم حرف میزنه،یکی صدا کلفت داره جون میکنه صداشو کلفت ترمیکنه،یه بچه ۱۰ ساله صدا نازک(که تو بازیای انلاین خاطر خواه زیاد دارن) اونقد جیغ میزنه که یکی از اونوش رد کنه،حالا:

اونی که صداشو کلفت میکنه رو نزدیک ۲۰ در نظر میگیریم کم یا low که همون باس هست 

اونی که جیغ میزنه رو نزدیک ۲۰۰۰۰در نظر میگیریم زیاد یا high که بش میگن treble 

و اونی که حرف میزنه رو بسته به تن صداش وسطای ۲۰تا ۲۰۰۰۰در نظر بگیریم وسط یا middle

این دقیقا چیزیه که این عددها میگن ،صدای تبل درام و یا باس ساختگی دور و بر ۲۰تا ۱۵۰ هست،صدای اون سینی زردایی که تو عاشورا میزنن بهم و امثالهم در حدود ۱۵۰۰۰تا ۲۰۰۰۰،و صدای بقیه ی ساز ها مثل بوق پیانو ویولون ،صدای خوده خواننده بستگی به تن شون مابین ۱۵۰تا ۱۵۰۰۰قرار میگیرن

حالا این از این اگه قضیه رو فهمیدین بریم سر برنامه:

Equalizer APO+Peace interface

یه برنامه ی خوب و مجانی با امکانات خیلی زیاد و مهم و کاربردی که با یکم دست کاری قلقش قشنگ میاد دستتون ،البته منم قراره کمک کنم.

اول همه دو برنامه رو دانلود و اول apo رو نصب کنید و ریستارت کنید سیستم رو،و بعد peace رو نصب کنید:

https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/#:~:text=Equalizer APO is a parametric,introduced with Windows Vista.

https://sourceforge.net/projects/peace-equalizer-apo-extension/

بعد اینکه کاراشونو انجام دادید برنامه ی peace رو باز کنید و بزنید روی full interface ,این صفحه بنمایش درمیاد:

Untitled5.thumb.png.63b994bcb78ffea0437ed22ccef733a1.png

حالا بزارید چیزای مهمشو توضیح بدم:

Untitled2.thumb.png.9b8049e813879745d33111766c7db079.png

۱.دکمه ی خاموش روشن کردن کل برنامه با تنظیمات اعمال شده و افکتاش.

۲.این امپلیفایر هست یعنی ولوم صدایی که قراره بشنوید بیشتر میشه،کاراییش رو بعدا میگم.

۳.این اعداد همون فرکانس ها هستن،شما میتونید اون اعدادو عوض کنید که در واقع میشه قدرت یه فرکانس خواص و دل بخواهی رو کم و زیاد کنید.

۴.این اسلاید ها و اعداد پایین ترش که صفر هستن نشانگر مقدار تغییراتی هست (کم و زیاد کردن)که شما روی اون فرکانس مشخص پیاده میکنید.مثلا اگه روی اسلاید با فرکانس ۲۰،اون آبیه رو بکشید بالا،باس قوی تر میشه

۵.خودمم دقیق نفهمیدم اینا چین ولی شماره ی یک اندازه ی پایه هست،هر چی از یک بیشتر بشه ،فرکانس ملایم تر و هرچی بیشتر سمت صفر بره ،سیگنال توخالی تر میشه

۶.اینجا میتونید مشخص کنید چه تیکه ای از اسپیکرتون رو تنظیم کنید،اگه هدفونه روی همون all بمونه

۷.این هم قسمت افکت هست که به این شکل هست :

Untitled1.thumb.png.5efab9de504c50d7fd7176750374d3fd.png

افکت های مختلفی داره موس رو روی هر کدوم نگه دارین میفهمین چه کاربردی دارن،برای من bass gain و treble gain بدرد بخور بودن

۸.این ها پرزنت یا تنظیمات معرفی شده پیشفرض همچنین تنظیمات شخصی شما قرار میگیرن

۹.کاملا از نوشته هاش مشخصه اگه سوالی داشتید پست بزارید

۱۰.این قسمت یکی از مهم ترین قسمتاشه،اگه اون خط سبز برسه به آخرش،اتوماتیک ولوم آهنگ کم و زیاد میشه،انگاری که سیستم کم اورده و اصلا شما نباید بزارید چنین اتفاقی بیوفته،برای جلو گیری از این اتفاق اون شماره ۲ یعنی همون آمپلی فایر رو کم کنید که بره تو منفی

۱۱.اینم که ولوم ویندوز هست 

خب حالا قسمت مهم اینجاست که چطوری با این برنامه کار کنیم:

من برای راحتی کار شما تنظیمات خودمو براتون میزارم:

Untitled3.thumb.png.f7b66c9ff2f77466be0f0868d3194d66.png

Untitled4.thumb.png.812ecb7cafa0f9f31433d75084b9bdd9.png

اول از همه از بین پرزنت ها اون high bass high boost رو انتخاب کنید .

بعد از اون هر چی از تنظیمات من میبینید مو به مو روی برنامه پیاده کنید.

بزارین یکم راهنمایی کنم:

یه دکمه ی مثبت و منفی گوشه سمت راست وسط میبینید؟اون اسلاید های اضافی رو حذف میکنه،توجه کنید که تو تنظیمات من،بنده ده تا اسلاید دارم و فرکانس ها هم فرق میکنه همچنین q یا quality,آمپلی فایر من روی منفی ۱۰جا گرفته،و توی قسمت افکت تنظیماتی رو در خصوص bass gain انجام دادم

در واقع تنظیمات من برای افزایش قدرت bass و treble و در عوض کم کردن ولوم middle هست،و این تنظیمات هدفون من رو سرحال کرده،برای هر میکروفون و اسپیکر قضیه فرق میکنه و باید دستی یه تغییراتی تو تنظیمات من بدید.حالا بلفرض که شما کل تنظیمات رو کپی پیست کردید و با دکمه ی save روی پرزنت high bass باز نویسی کردید ،حالا بعدش؟

حالا اینجارو باش اینجا خیلی مهمه:

یه اهنگ مشتی با باس قوی و ملودی زیاد انتخاب کنید که خودتون خوشتونم میاد ،حالا پلی بزنید.بزارید یکم بره جلو،آهنگ چطوریه ؟خوبه؟

حالا اون دکمه بالاییه که آف بود رو آن کنید!حالا چه حسی دارید ؟بهتره ؟اگه بهتره که خوش بحالتون!

بدتره؟؟

اگه باس خیلی قویه و آهنگو خراب میکنه تو تنظیمات افکت و اسلاید های اولی تا سومی میتونید مقادیر رو کمتر کنید

اگه صدای ششششششششششش اینطوری میشنوید یعنی high یا trelbe شما زیاده میتونید با اسلاید های سه تا آخری درستش کنید 

ملودی های آهنگ کمتر شنیده میشن ؟اون چارتا اسلاید وسطو ببرید بالا 

ایا هیچ فرقی نمیکنه کلا؟بعید میدونم فرقی نکنه !

همینطور با اون دکمه آن آف رو روش بزنید ،عیب های دوتا تنظیمات قشنگ مشخص میشه ،دقیقا همینطور که تا تو عمرتون دوتا چیز متفاوت ندیدین به ایرادای جفتشون پی نمیبرید،باید دوتا چیز متفاوت ببینید تا تفاوتشونو بفهمید دلیل من از اینکه گفتم تنظیمات منو اعمال کنید دقیقا همین بود وگرنه شما خودتون روحتونم نمیفهمه که تنظیمات اکولایزرتون چه ایرادی داره ،مگر اینکه یه موزیسین حرفه ای باشید ،یا یه شنونده با توجه و دقت عالی

خب دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه،اگه سوالی دارین بگید تا جایی که بتونم جواب میدم،توجه داشته باشید که اگه از تنظیمات اکولایزر خوشتون اومده و اگه یه اکولایزر خوب برای مثلا گوشیتون دارین مثل viper4android میتونید تمام تنظیمات رو کپی کنید و صدا عین همونی بشه که تو کامپیوتر میشنوید ،بالاخره اینا در نهایت اعداد و ارقامن ..

کلام آخر :الان فکر کنم دوساعته دور این تاپیک ،نمیدونم تاپیکه یا مقاله خخخ،امیدوارم ازش استفاده ای کرده باشید ،سوالی دارید بپرسید 

با تشکر از مطالعه ی شما :)

• لایک 13
  • ممنونم 11
  • حالم خوب شد 1
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

واقعا مرسی عالی بود

من بلاخره بعد از مدت ها وقت کردم و اومدم انجامش دادم واقعا نتیجه خیلی خوب بود. الان تازه قدرت واقعی هدفون و اسپیکرمو انگار کشف کردم با اینکه کارت صدا ندارم

لینک به دیدگاه

مقاله بسیار جالبی بود دوست عزیز، از این دست مقاله ها کم میزنند دوستان، شما زحمت کشیدین و هم توضیح دادین و هم وقت صرف درست کردن تصاویر گرافیکی کردین. اولا از شما تشکر می کنم، ثانیا با توجه به آموزشی بودن مطلب از ناظرین محترم @EHSANRF بنا به صلاحدیدشان درخواست پین شدن/مهم شدن این تاپیک رو دارم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

@Silvermanhhh

سلام

این برنامه صدای میکروفن هدست هم تقویت میکنه یا فقط برای خروجی کاربرد داره ؟

اگه داره بی زحمت راهنمایی بکنید

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، ARMIN گفته است :

مقاله بسیار جالبی بود دوست عزیز، از این دست مقاله ها کم میزنند دوستان، شما زحمت کشیدین و هم توضیح دادین و هم وقت صرف درست کردن تصاویر گرافیکی کردین. اولا از شما تشکر می کنم، ثانیا با توجه به آموزشی بودن مطلب از ناظرین محترم @EHSANRF بنا به صلاحدیدشان درخواست پین شدن/مهم شدن این تاپیک رو دارم.

درود و سپاس از استارتر محترم و شما آرمین جان، انجام شد 🌹

امیدوارم تاپیک های اینچنینی بیشتری ببینیم 

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Hassan.SK گفته است :

@Silvermanhhh

سلام

این برنامه صدای میکروفن هدست هم تقویت میکنه یا فقط برای خروجی کاربرد داره ؟

اگه داره بی زحمت راهنمایی بکنید

سلام,تو پنجره ی برنامه peace میتونید میکروفون رو انتخاب کنید ،هم پشت کیس هم جلوی کیس رو میشه انتخاب کرد اگه نیستن ،eq apo رو با peace حذف کن و دوباره نصب کن موقه نصب apo دیوایس مورد نظر رو انتخاب کن ،درمورد تنظیمات هم تماما بستگی به میکروفون داره اما میتونی از تنظیمات این کاربر استفاده کنی ببینی چطور میشه:

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1168537670

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز،

خیلی از شما سپاسگذارم،

یک هدفون جدید خریده بودم کیفیت صداش از هندزفری های مترو کمتر بود.

با این تنظیمات و نرم افزار تونستم درستش کنم.

واقعا نمی دونم چطوری از شما تشکر کنم، همیشه به من کمک کردید.

تشکر.❤️

لینک به دیدگاه

من خیلی دارم تلاش میکنم حالت مگابیس سری دبلیو (واکمن) گوشی های قدیمی سونی اریکسون رو پیدا کنم ولی موفق نبودم. اگر کسی راهی سراغ داشت بهم بگه.

البته هنوز این نرم افزارو تست نکردم. اگه بشه مثل اون مگابیس بدست اورد عالی میشه.

ویرایش شده توسط jj-191
لینک به دیدگاه

سلام عزیز واقعا ممنون بابت این تاپیکتون ولی من قدم به قدم کارایی که گفته بودین رو انجام دادم و هیچ فرقی نکرد هیچ فرقی

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Aydin گفته است :

سلام عزیز واقعا ممنون بابت این تاپیکتون ولی من قدم به قدم کارایی که گفته بودین رو انجام دادم و هیچ فرقی نکرد هیچ فرقی

سلام خواهش میکنم

دکمه بالاییه رو زدید؟

ممکنه اصلن یه دیوایس دیگه زده باشید ،توجه کنید موقه نصب برنامه اولیه،تیک دستگاه مورد نظر رو زده باشید

لینک به دیدگاه

بیشتر بدرد اونایی میخوره که سخت افزار و هدست های ضعیف دارن  ریزر و ایسوس که  تست کردم راضی نبودم

بازم ممنون💐

ویرایش شده توسط Sabertooth
لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Silvermanhhh گفته است :

سلام خواهش میکنم

دکمه بالاییه رو زدید؟

ممکنه اصلن یه دیوایس دیگه زده باشید ،توجه کنید موقه نصب برنامه اولیه،تیک دستگاه مورد نظر رو زده باشید

من موقع نصب دوتا تیک زدم که یکیشون speakers بود ویکی دیگشم Realtek اشتباه زدم؟

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Aydin گفته است :

من موقع نصب دوتا تیک زدم که یکیشون speakers بود ویکی دیگشم Realtek اشتباه زدم؟

اگه اسپیکره،درسته

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، Rorschach گفته است :

دمت گرم.برای بازی مثل رینبو هم میشه ازش استفاده کرد؟

سلام دم خودت too :)

وقتی که تنظیمات رو وارد میکنی و دکمه رو میزنی ،یعنی اینکه هر صدایی که قراره از اسپیکر یا هدفون بیاد بیرون رو فیلتر میکنه

اما برای بازی باید یکم با تنظیمات بیشتر ور بری،مثلا من این تنظیماتی که برا خودم زدم،برای موزیک خوبه،اما رفتم کانتر زدم ،ddust 2 تو تونل B با دیگل که تیر میزدم چوری صدای بم میاد که فکر میکنی روی مسجد خمپاره زدن دیواراش قراره بریزه پایین :)

اما یه چیزیش خوب شد اونم اون صدای هد شات کم شد دیگه اونطور نیست که آروم راه بری یدفی صدای پوک  ترکیدن کلت بیاد بپری هوا ،به زمین و زمان فحش بدی xD

لینک به دیدگاه

• 4 ماه بعد...
در در 3 مهر 1399 در 06:36، Sabertooth گفته است :

بیشتر بدرد اونایی میخوره که سخت افزار و هدست های ضعیف دارن  ریزر و ایسوس که  تست کردم راضی نبودم

بازم ممنون💐

برعکس این موضوع بیشتر صادق هست

یعنی هر چه قدر کیفیت هدفون بهتر باشه و توانایی درایور ها بیشتر باشه امکان تیون کردن بیشتر فراهم هست و درایور ها به خوبی به ویرایشات شما واکنش نشون میدن در صورتی که هدفون های معمولی تر درایور ها امکان تیون کردن  زیادی نمیدن

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...