رفتن به مطلب

پایگاه دائمی متحّدین SSD - اگر هارد دیسک ندارید خوش آمدید!

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام به کاربران عزیز انجمن لیون کامپیوتر :x

MAIN.thumb.jpg.b34e9ed1e89fcd73acc9b0e5f24729a5.jpg

حذف کامل هارد دیسک از سیستم های شخصی در سالهای گذشته بسیار دشوار بود. هزینه بالای SSD و قیمت کم HDD باعث می شد به سختی بتوان کاربران زیادی را تشویق به حذف هارد دیسک اینترنال کرد. انجام این کار در آن سالها واقعا سخت بود، اما امروزه برای داشتن یک سیستم بدون هارد دیسک - دیگر سختی گذشته را ندارد.

Capture.thumb.PNG.589653d0a35a04c82f04cf2f6cbb2d99.PNG

به لطف افزایش قیمت شدید هارد دیسک، خرید آنها دیگر نه تنها منطقی نیست، بلکه توصیه هم نمی شود. هم اکنون می توان با 2 میلیون تومان یک اس اس دی 1 ترابایتی ساتا و یا NVMe را خریداری کرد، که صدها برابر عملکرد بهتر و سریعتری نسبت به یک هارد دیسک دارد.

HDD-vs.-SSD-Blog.thumb.png.bfeec66df37fc83cea44e78b7f8bbeab.png

هارد دیسک ها جاگیر، زشت، پر سرو صدا، کند، ضعیف، پر حرارت، و همچنین نسبت به ضربه آسیب پذیر هستند، و تنها برتری آنها نسبت به SSD، قیمت بود که آنهم، حداقل در سطح پایه استارت یک سیستم (1 ترابایت) با قیمت یک حافظه SSD برابر شده است.

بنابراین در سطح پایه (استارت یک سیستم) هیچ دلیلی برای خریداری هارد دیسک وجود ندارد.

از این رو تصمیم گرفتم این تاپیک را مخصوص دوستانی تاسیس کنم که از هیچ هارد دیسکی در سیستم های خودشان استفاده نمی کنند و تمام حافظه ذخیره سازی اینترنال آنها، بر روی دسکتاپ و یا بر روی لپتاپ فقط متشکل از حافظه‌های SSD است.

در این تاپیک، به کلیه کاربران عزیزی که به ذلت و خواری همزیستی با هارد دیسک اینترنال پایان داده و کامپیوتر شخصی خود را (شامل لپتاپ و دسکتاپ) به طور کامل هارد دیسک زدایی کرده اند، خوش آمد می گوییم.

در اینجا می توانید داستان هارد دیسک زدایی سیستم خود را تعریف کنید، تجربیات خود را از مضرّات و آسیبهای روحی و روانی که هارد دیسک به شما و سیستم شما وارد کرده است به اشتراک بگذارید و دوستان خود را تشویق به خریداری SSD و ترک همیشگی HDD کنید.

35435.thumb.jpg.a9f20ef9910aa05186b0bcb99521c980.jpg

در آینده نزدیک هارد دیسک به طور کامل از کامپیوتر های شخصی حذف خواهد شد

پس با هدف تجهیز همه ی سیستم ها به SSD و رهایی از شرّ HDD - هر چه زودتر به ما بپیوندید

در زیر همین پست، کاربرانی که فقط اس اس دی بر روی سیستم دارند، و از هیچ هارد دیسک اینترنالی بر روی سیستم خود استفاده نمی کنند، منشن خواهند شد

21.thumb.PNG.47762c124d51efb8e4b5c4c03ea3fe9e.PNG

برای پیوستن به این جمع کافی است یک پست از مشخصات حافظه های SSD خود را (فرقی ندارد اس اس دی SATA باشد و یا NVMe) به همراه تصویری از بخش optimization ویندوز قرار دهید در صورتی که به تشخیص ویندوز حافظه های شما همه SSD باشند، نام شما در پست اول ذکر خواهد شد و به پستی که مشخصات سیستم خود را بیان کردید لینک خواهم داد.

باشد که کاربرانی که همچنان از هارد دیسک اینترنال استفاده می کنند عبرت گیرند و با پیوستن به جمع ما رستگار شوند.

- نام اعضای پایگاه اسکادران زرهی ویژه ی SSD انجمن لیون کامپیوتر -

YASIN1380

RAHMAN1700

ALIREZATHA

ALIEN87

MRP7

WAR

NEZAMI

GAGHL

FIDO

SANTA CRUISE

BEHROUZ MOLAEI

RAHMANSHAHI

AMIRREZA

lvlEhRaN

WINNER

ARMIN

.....

• لایک 8
  • ممنونم 3
  • حالم خوب شد 9
  • چرا؟! 1
  • قلبم گرفت 4
لینک به دیدگاه

ارمین جان ما که 40 ترا هارد با 11 ترابایت ssd داریم متحد نیستیم یعنی؟😁

هارد دیسک حالا حالا ها از بین نمی ره اصلا حذف شدنی نیست چون ssd hdd الان دو تا فرقه جدا شدن یعنی کاراییشون با هم فرق کرده و یکجورایی در کنار هم معنا پیدا می کنن

بسته به استفاده شخص ممکنه که کسی فقط هارد یا فقط ssd انتخاب کنه اما اکثرا ترکیبش رو انتخاب می کنن

به فرض کسی نمیاد برای ارشیو جمع کردن ssd انتخاب کنه یا کسی که رایت های دائمی حجم بالا داره هارد ترجیح می ده

هاردها هنوزم دارن پیشرفت می کنن و مدام سرعت کش یا سایزشون فرق پیدا می کنه تازه دارن می رن سمت هارد هایی که 30 ترابایت هم بشه یا بیشتر حتی

ویرایش شده توسط slash_slash
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

الان بنده رو سیستم شخصیم یه 180 اینتل  دارم 2.5اینچی

یه هارد 1 ترا و یه 2 ترا بلک 3.5 اینچی

خب الان اگه من بخوام اون هاردایه آرشیوی رو به SSD تغییر بدم که کلی باید هزينه کنم پدر صاحب بچه در میاد 😃

به نظرم با این وضع خراب مردم و اقتصاد هرکسی نمیتونه SSD های ظرفیت بالا بخره

به نظرم برای هارد 3.5اینچی هم الان دست دوم خیلی قیمتش خوبه

1 ترا میخری حدودا  700 600

پول یه SSD 120G

به نظرم حداقل تا 5 سال دیگه هاردایه معمولی از رده خارج نمیشه چون هنوز به صرفه هست

لینک به دیدگاه

لبتاپ با ssd که خوبه هعی ،hdd هم خوبه این خوبه اون خوبه

hp pavilion

gtx1650 / i5-10300h /16gb

1tb+256gb ssd

Screenshot (127).png

لینک به دیدگاه

ارادت ....

من دقیقا 3 ساله بی خیال  HDD_ODD رو کیس شدم 😁

چه کاریه آخه ! البته یه اکسترنال 2 ترا دارم که بحثش جداس 😄

spacer.png

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Nezami گفته است:

همینقدر اختلاف کافیست 🤪

ssd.thumb.jpg.acbd4f0917fda1357f572793fe883707.jpg

برادر هر زمان هارد دیسک رو از سیستم جدا کردی خبر بده اسمت رو اضافه کنم. 😉

لینک به دیدگاه

56 دقیقه قبل، slash_slash گفته است:

هارد دیسک حالا حالا ها از بین نمی ره اصلا حذف شدنی نیست چون ssd hdd الان دو تا فرقه جدا شدن یعنی کاراییشون با هم فرق کرده و یکجورایی در کنار هم معنا پیدا می کنن

بسته به استفاده شخص ممکنه که کسی فقط هارد یا فقط ssd انتخاب کنه اما اکثرا ترکیبش رو انتخاب می کنن

به فرض کسی نمیاد برای ارشیو جمع کردن ssd انتخاب کنه یا کسی که رایت های دائمی حجم بالا داره هارد ترجیح می ده

هاردها هنوزم دارن پیشرفت می کنن و مدام سرعت کش یا سایزشون فرق پیدا می کنه تازه دارن می رن سمت هارد هایی که 30 ترابایت هم بشه یا بیشتر حتی

نه دیگه متاسفانه نمیشه چون این تاپیک منحصرا برای دوستانی است که هارد دیسک اینترنال ندارند و فقط از SSD استفاده میکنند.

الان تقریبا همه اس اس دی دارند که هنری نیست. یه زمانی ما تشویق میکردیم اس اس دی هم بخرید، الان داریم تشویق میکنیم اصلا هارد رو کنار بگذارید.

لینک به دیدگاه

سلام این افزایش قیمت هارد ها به دلیل کمبود هارد است دوباره قیمت پایین میاد

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، slash_slash گفته است:

کاملا صحیح فرمودید. هرکدومش یه کاربردی داره. الان من آرشیو نرم افزار و گیمهای نصب نشده و فیلم و عکس hdd هست. چون هم قابلیت تعمیر داره هم بازیابی ولی اس اس دی فکر نکنم. بازیهای نصب شده روی m2 هست. به نظرم ترکیب هردوش لازمه. بنده دوتا هارد 500 ترو تمیز خریدم دونه ای 160 تومن گذاشتم کنار اگه هارد دوربینی چیزی خراب شد یا جا کم آوردم یا برای انتقال بازی و فیلم به سیستم دوستان استفاده کنم و نخوام هارد سیستم رو باز کنم. اگه میخواستم اس اس دی بخرم که میشد دونه ای یه میلیون و خورده ای حداقل . بعدم درسته که اس اس دی سرعت خوبی داره ولی کم کم کند میشه با پر شدن. اینو من نمیگم سایتهای معتبر میگن و در حالی که سرعت خواندن و نوشتن بالایی داره ولی سرعت رندومش خیلی میاد پایین تر. در کل خوبه و مفید و پر سرعت ولی بیشتر تفاوت در بالا اومدن ویندوز حس میشه. البته کمی هم در لود برنامه و بازیها وگرنه تفاوت خاصی نداره به نظر من.

ویرایش شده توسط blooder
لینک به دیدگاه

درود

تقریبا دو سالی میشه که بیخیال HDD شدم! مشکل HDD من بود یا چه! صدای زیادی میدادن! دیگه اعصابم نمیکشید! 😅

Samsung SSD 860 EVO 1TB
Samsung SSD 980 PRO 1TB 
GIGABYTE NVMe SSD 1TB

1246846235_Screenshot2023-10-13211004.thumb.jpg.a9e17d104902f15227b8fe6b99cbf21a.jpg

لینک به دیدگاه

ممنون از دوستانی که مشارکت دارند، اسامی کاربران با سیستم های مجهز فول SSD اضافه شد به پست اول :x منتظر بقیه هستیم

لینک به دیدگاه

image.thumb.png.83b938ee6395e4494b3d0f88d64478d0.png

یک عدد 960 Evo برای ویندوز
دو عدد Kingston Nv2 یک ترا در حالت raid 0 برای گیم ها. دیتای مهمی ندارم و برای همین از raid 0 استفاده می کنم. فقط گیم روشون هست. اگر دیتای مهم دارید به هیچ وجه از raid 0 استفاده نکنید چون اگر یکی از ssd ها به فنا بره کل دیتای روی هر دو پاک میشه.

ویرایش شده توسط mrp7
لینک به دیدگاه

5 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

درود

با تشکر از آرمین عزیز بابت تاپیک

خواستم بگم در باغ سبز رو که نشون دادید عالیه منتها جهنم سوزان پشتشم به تصویر بکشید خوب میشه ! 😁

123.thumb.png.aa293be268605275318f93fd44de1e12.png

با توجه به نیاز حجم های بالا برای سرور ها و کاربران خانگی آرشیو دار و همچنین پیشرفت روز افزون هاردیسک در بخش حجم و قیمت هر گیگ

اختلاف به قدری زیاده که فکر نمیکنم تا 10 سال دیگه ssd توی حجم حرفی برای گفتن داشته باشه

فعلا فقط توی حجم پایین حدود 1 ترا قیمت معقوله که باید اشاره هم کنیم همین نزدیکی حدود 10 سال زمان برده ! اتفاق یک شبه نبوده !

در نتیجه حالا حالا ها هاردیسک مهمون سفره سخت افزار جهانی خواهد بود !

در کل موفق و سلامت باشید.

لینک به دیدگاه

دوستان ارزانترین راه برای اضافه کرده 4 عدد NVME به سیستم چی هست که فقط یک عدد NVME داره و یک شکاف x16 pci e خالی.

اون تصویری که آرمین عزیز در پست اول گزاشته نظر منو جلب کرده.

صرفا برای فضای اضافه نه این که بخام سیستم عامل بوت کنم ازش.

لینک به دیدگاه

حقیقتش کاملا تاپیک شبه علمیه مگر اینکه با این دید نگاه کنیم که صرفا این تاپیک رو برای کسی نوشتن که میخواد یه سیستم جمع کنه اونم برای یه کاربرد ثابت که دیتاش ارزشی نداره

اگه این جمع بندی درست بود الان قیمت هارد باید قیمت 2 کیلو پیاز میبود و سر دست فروشنده ها باد میکرد

مورد اول اینه که به شدت HDD هنوز پشتوانه فیزیکی بیشتری برای اعتماد داره و Reliable تر هست ( اگه در نظر بگیریم با دیتای مهم سرو کار داریم ) ، میزان failure توی SSD ها خیلی بالاست

مورد دوم اینکه اگه دیتای جاری داشته باشیم که نیاز به نوشتن و انتقال داشته باشه اس اس دی ها کاملا کنار میرن

مورد سوم اینکه برای دیتای حجیم تفاوت قیمت HDD و SSD اینقدر زیاد میشه که فقط شرایط تجاری میتونه متقبلش بشه

مورد چهارم اینه که پول هر تعداد و حجم SSD رو که داشته باشید اگه ذره ای دیتا ها مورد اهیمیت باشه همچنان باید ارشیو HDD یا Tape از دیتا داشته باشید

1 دقیقه قبل، saeed0c گفته است:

دوستان ارزانترین راه برای اضافه کرده 4 عدد NVME به سیستم چی هست که فقط یک عدد NVME داره و یک شکاف x16 pci e خالی.

اون تصویری که آرمین عزیز در پست اول گزاشته نظر منو جلب کرده.

صرفا برای فضای اضافه نه این که بخام سیستم عامل بوت کنم ازش.

اوریکو یه مدل کارت NVMe داره البته برای نسل 3 که 700 تومنه قیمتش 2 تا یک ترا NVMe جواب میده

لینک به دیدگاه

TeamGroup MP33 PRO NVMe M.2 SSD

Lexar NS100 SATA III SSD

فقط برای نصب بازی و ویندوز ،هارد دیسک زیاد دارم اما همه اکسترنال

2023972710_Screenshot2023-10-14003630.thumb.png.fe97811dbf8ca67f8e51baba9df52a4a.png

لینک به دیدگاه

41 دقیقه قبل، Sam-j گفته است:

اوریکو یه مدل کارت NVMe داره البته برای نسل 3 که 700 تومنه قیمتش 2 تا یک ترا NVMe جواب میده

یه مدلی هست از اوریکو 2 تا میخوره خریدمش فهمیدم یکیشون ساتا هست! یعنی m.2 sata . منظورت همونه فکر کنم.

دنبال 4 تایی هستم. فکر کنم چون طرفدار نداره وارد نمیشه. حتی اگر 4 تا 1x هم پهنای باند باشه باز هم جواب کار منو میده.

lioonssd14141.thumb.png.80179d8e82138e505d151548b63bae48.png

اتفاقا تو فکرشم کل هاردها رو حذف کنم .

لینک به دیدگاه

3 دقیقه قبل، saeed0c گفته است:

اتفاقا تو فکرشم کل هاردها رو حذف کنم .

آفرین، همین فرمون رو برو جلو

لینک به دیدگاه

7 ساعت قبل، ARMIN گفته است:

پس با هدف تجهیز همه ی سیستم ها به SSD و رهایی از شرّ HDD - هر چه زودتر به ما بپیوندید

پس یا علی گفتیم و عشق آغاز شد حقا سبک زندگیتون جدید و متمایزه 

ویرایش شده توسط farhadii
لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، Sam-j گفته است:

حقیقتش کاملا تاپیک شبه علمیه مگر اینکه با این دید نگاه کنیم که صرفا این تاپیک رو برای کسی نوشتن که میخواد یه سیستم جمع کنه اونم برای یه کاربرد ثابت که دیتاش ارزشی نداره

اگه این جمع بندی درست بود الان قیمت هارد باید قیمت 2 کیلو پیاز میبود و سر دست فروشنده ها باد میکرد

مورد اول اینه که به شدت HDD هنوز پشتوانه فیزیکی بیشتری برای اعتماد داره و Reliable تر هست ( اگه در نظر بگیریم با دیتای مهم سرو کار داریم ) ، میزان failure توی SSD ها خیلی بالاست

مورد دوم اینکه اگه دیتای جاری داشته باشیم که نیاز به نوشتن و انتقال داشته باشه اس اس دی ها کاملا کنار میرن

مورد سوم اینکه برای دیتای حجیم تفاوت قیمت HDD و SSD اینقدر زیاد میشه که فقط شرایط تجاری میتونه متقبلش بشه

مورد چهارم اینه که پول هر تعداد و حجم SSD رو که داشته باشید اگه ذره ای دیتا ها مورد اهیمیت باشه همچنان باید ارشیو HDD یا Tape از دیتا داشته باشید

سلام دوست خوبم،

واقعیتش از چند جهت مواردی رو شما مطرح کردین که من نیاز دیدم شفاف سازی کنم. اولا پایه بحث شما، غیر قابل اعتماد و Reliable نبودن SSD ها است که چنین دیدگاهی به طور کامل رد شده. نه تنها SSD ها، دوام بیشتری نسبت به HDD دارند، بلکه Reliable تر هستند.

545454454.thumb.PNG.bc26c124bc5801ff1dae4094f05050b4.PNG

کافیه شما این موضوع رو در Google سرچ بفرمایید، تعداد زیادی سایت و گزارش رسمی در دسترس شما قرار خواهند داشت که تایید میکنند، SSD ها قابل اتکاتر و بادوام تر از HDD هستند.

وبسایت HowtoGeek، تقریبا اکثر مطالعاتی که در این زمینه منتشر شده رو گردآوری کرده، و یک نتیجه گیری کلی کرده. اومده گفته اغلب این مطالعات، در شرکت ها و سازمانهایی انجام شده که فضای سروری داشتند. و دریافت کلی اونها این بوده که، به طور کلی دوام SSD بیشتر و یا در بدترین حالت با HDD برابره.

خود سایت How To Geek که گفته تاحالا با هیچ موردی از سوختن اس اس دی در سرورهاشون مواجه نشده.

یه مطالعه مشترک بین شرکت سرور های گوگل و دانشگاه تورنتو انجام شده، توجه کنید مطالعه مربوط به سال 2016 است، زمانی که SSD ها از نظر فن آوری بسیار ضعیف تر و نحیف تر از SSD های امروزی بودند! اونجا نتیجه گیری می کنه، حافظه های SSD تحت شرایط سخت کاری، دوام بیشتری نسبت به HDD دارند! اما در عین حال در نتیجه گیریش اومده که به مرور (رایت شدید دیتا) با کاهش عمر حافظه های NAND Flash تحت شرایط سخت سروری، حافظه های SSD دچاری خطای بیشتری میشن تا HDD.

این قضیه که سال 2016 در مورد بروز خطا در دیتا بهش اشاره کردن، با تجهیز اس اس دی ها به ECC در سطح کنترلر، مرتفع شده.

یه مطالعه دیگه قدیمی تر، سال 2014 شده، به گزارش Techreport، که اون زمان، با استفاده از حافظه های کلاس کاربری انجام شده، با اس اس دی های داغون اون سالها، نتیجه گرفته تمام اون حافظه ها تونسته بودن بیش از 600TB رایت رو تحمل کنند که خیلی بیشتر از توانایی اعلام شده توسط شرکت سازنده بوده. نتیجه گیری کرده اغلب اس اس دی ها پس از عبور از مرز 1 پتابایت شروع به Fail شدن می کنند.

یه گزارش خیلی قدیمی تر از سرور های Facebook انجام شده، که نتیجه گیری کردن SSD هایی که همون اول علائم خرابی نداشته باشند، عموما تا سالهای خیلی بیشتر از حد انتظار عمر می کنند. بازهم میگم این گزارش از اون بالایی ها قدیمی تره.

اما جدیدترین مطالعه ای که صورت گرفته مربوط به شرکت Backblaze بوده که در زمینه Cloud Storage فعالیت میکنه، این شرکت به طور دقیقتر نسبت به گزارش های پیشین، اومده نکات مهمی رو مطرح کرده. گزارش مربوط به اسفند ماه پارساله، یعنی تقریبا 7 ماه پیش، و جالب اینجاست که نوع استفاده اش از اس اس دی ها هم به نوع استفاده کاربرهای عادی از سیستم نزدیک بوده.

این شرکت از اس اس دی ها برای حافظه بوت و سیستم عامل سرورهاش استفاده کرده، و دوامشون رو مقایسه کرده با هارد دیسک ها. در گزارشش نوشته، در سه سال اول استفاده، دوام SSD ها و میزان خرابیشون با HDD ها یکی بوده. یعنی تفاوتی از نظر دوام بین این دو مشاهده نکرده! اما به محض اینکه این مرز استفاده 3 سال رد میشه، میزان خرابی HDD نسبت به SSD تصاعدی افزایش پیدا میکنه! این یعنی هارد دیسک پس از 3 سال استفاده میزان خرابی بیشتری داشته تا اس اس دی هایی که بیش از 3 سال استفاده شده اند!

خیلی جالبه که بعدش گفته، آمار خرابی SSDها، تا 5 سال اول خطی بوده، یعنی تا 5 سال استفاده - شتاب میزان خرابیشون تصاعدی بالا نرفته! پس از این مدت هم نتیجه گرفته بسته به میزان رایت و شرایط استفاده ممکنه دوامش کم و زیاد بشه.

من تمام این موارد رو نوشتم که چند تا نتیجه بگیرم:

1. در سالهایی که فن آوری آشغالترین اس اس دی ها رو تولید میکرد، گزارش های شرکت های بزرگ مصرف کننده حاکی از دوام بیشتر SSD و یا در بدترین حالت برابری آنها بوده.

2. هیچ کاربری، تاکید میکنم، هیچ کاربری، از حافظه SSD خودش در شرایط سخت سروری استفاده نمیکنه. پس، نتیجه میگیریم، وقتی شرکت های سروری گزارش مبتنی بر Reliable بودن SSD میدن، من و شما که در فضای کاربری هستیم، باید اعتمادمون به SSD خیلی بیشتر از اونها باشه.

3. آشغال آشغاله؛ من همین الان هم میگم، بیشترین گزارش خرابی SSD که مشاهده کردم در سطح انجمن های فارسی، مربوط به حافظه های ارزان قیمت Adata SU650، و Western GREEN بوده. این درحالیه که هر دوی این حافظه ها تقلبیش در بازار ایران هست. اما هنوز من ندیدم کسی بیاد از Apacer، یا Kingston، یا بقیه اس اس دی های ارزون قیمت بازار شکایت کنه که ای وای حافظه ام سوخته! کسی رو ندیدم بیاد از Lexar بد بگه. من دارم عمدا راجب اس اس دی های ارزون قیمت صحبت میکنم که ممکنه یک کاربر به جای HDD بره سراغشون.

4. کاربری که الان داره سیستم تهیه میکنه، بودجه اش محدوده، میاد یک حافظه 1 ترابایتی میگذاره روی سیستمش، و من دارم تلاش میکنم اون یک ترابایت SSD باشه چون از نظر قیمتی تفاوتی نمیکنه. حالا اگر این کاربر نوعی فرضی، پسفردا شروع به دانلود فیلم و آرشیو سازی کرد، اوکی اون دیگه از سطح یک کاربر تازه وارد به کامپیوتر خارج شده و نحوه ای استفاده اش از سیستم تبدیل شده به آرشیو سازی و داستانش دیگه فرق میکنه با کاربرای دیگه!

مخاطب من سیستم اولی ها هستند! دوستانی که یا تازه سیستم تهیه میکنند، و یا تازه سیستم تهیه کرده اند و قراره تا سالهای آینده، فکر ارتقای درایو ذخیره سازی خودشون باشند. هنوز فرصت برای این دوستان هست با انتخاب درست به جای HDD سراغ SSD بروند. اما برای دوستان و کاربرانی که به قول slash_slash الان 40 ترابایت حافظه دارند، دیگه کاری نمیشه براشون کرد. این دوستان دیگه از دست رفته هستند. پرونده اشون برای من مشاوره بسته شده. به دلیل نوع استفاده ای که دارند اونقدر به هارد دیسک وابسته شده اند که راهی جز هارد دیسک براشون باقی نمونده.

اما مخاطب من جوانانی هستند که تازه به جمع سیستم داران پیوسته اند، و تازه اول راه سیستم داریشونه. صد البته در این میان بسیاری از کاربران قدیمی و پاوریوزرها هم هستند که خیلی قبلتر از من به این موضوع رسیده اند که عطای استفاده از هارد دیسک اینترنال رو به لقاش ببخشند و بروند سراغ SSD.

5. شما ترند جهانی رو توجه کنید! مادربرد های سری Z جدید همه 4 یا 5 درگاه M.2 دارند، اما از تعداد درگاه های SATA کم کرده اند و به عدد 4 رسیدند. یعنی ترند جهانی به سمت حذف و کم کردن استفاده از حافظه های مبتنی بر درگاه SATA پیش میره، و به سمت استفاده از اس اس دی های M.2 میره. بنابراین این تاپیک هم در راستای همین ترند جهانی است.

6. قیمت اس اس دی ها رو به کاهشه، بله، اس اس دی 2 ترا یا 4 ترا خیلی گرونتر از هارد دیسکه، اما همین موضوع هم به زودی در ایران خواهد شکست. شرکت Samsung با اون عظمتش هنوز 1 ماه نشده که حافظه SSD 990Pro 4TB خودشون به قیمت 440 دلار معرفی کرده، ظرف دو سه هفته قیمتش به 270 دلار رسیده. اون که شاخ شرکت های SSD این بلا سر حافظه پرچمدار 4 ترابایتیش اومده، چه برسه به بقیه. بنابراین از نظر قیمتی هم، در سطح حافظه های 2 ترا و بالاتر، با کاهش قیمت مواجه هستیم و امید به خدا، در ایران هم برای چنین حافظه هایی با کاهش قیمت روبه رو خواهیم شد. منتها الان در اولویت من نیست که برای آرشیو کسی رو تشویق به خرید SSD کنم، هرچند خودم آرشیوم روی SSD قرار داره.

انشاالله دوستانی که آرشیو باز هستند یا کار اصلیشون آرشیو هست و به چند ده ترابایت حافظه نیاز دارند، در آینده نزدیک سروقت اونها هم خواهیم آمد، اما فعلا هدف ما، سیستم اولی ها، و پاور یوزرهایی است که هنوز براشون دیر نشده تا به جمع ما بپیوندند.

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، abidi گفته است:

با تشکر از آرمین عزیز بابت تاپیک

با توجه به نیاز حجم های بالا برای سرور ها و کاربران خانگی آرشیو دار

ممنون دوست خوبم، این تاپیک و این جمع متعلق به دوستانی است که سرور ندارند و کار اصلیشون هم ساخت آرشیو نیست. اگرچه میشه آرشیو رو بر روی هارد اکسترنال ساخت. من هیچگونه مخالفتی با استفاده از هارد اکسترنال ندارم، اون داستانش فرق میکنه و اگر قرار باشه روزی در مقام توصیه کننده SSD بیام در مورد حافظه های ذخیره سازی اکسترنال صحبت کنیم، بین SSD External و HDD External باید مقایسه کنیم که فعلا در اون بخش من صحبتی ندارم و برگ برنده در بحث حافظه اکسترنال فعلا - تاکید میکنم فعلا - در دست هارد اکسترناله. اما در این تاپیک من منحصرا راجب حافظه های اینترنال بحث میکنم، و مخاطبم، نه سرور داران هست، و نه آرشیو داران.

مخاطب من سیستم اولی‌ها، گیمرها، و پاور یوزرهایی است که یا هارد دیسک زدایی کرده اند، و یا در آینده هارد دیسک زدایی خواهند کرد تا یک کامپیوتر و یا لپتاپ HDD-Free داشته باشند.

لینک به دیدگاه

7 دقیقه قبل، Nezami گفته است:

لحظات آخر داد میزد من هنوز زنده ام...

خوش اومدی برادر :x

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...