رفتن به مطلب

کمک در دلید کردن سی پی یو

Recommended Posts

20 ساعت قبل، zexer2020 گفته است:

والا ی مدت که دنبالش بودم ی شرکت که تو کار سرور بود داشت همون طرفای ۳ ۴ تومن میگفت. ی دوستمون تو فروم همسایه ۱۲۳۰ رو فک کنم ۲ تومن میگفت و من خودم این ۱۲۴۶ رو واقعیت ۳۰۰ خریدم😬 که معلوم شد هیچ ارزونی بی حکمت نیست. کلا هم سخت فروش میره چون هر مادربردی ساپورت نمیکنه و اکثریت گیمرا اسمشم نشنیدن نمیان سمتش.

درسته اشتباه کردم تست دمایی نگرفتم اون موقع🤦 حتی ارزش تهران بردن هم نداره ولی دوس دارم با عمل جراحی شخصی احیاش کنم از کنجکاوی. ببینم چطور پیش میره

300 هزار تومن ؟؟خب با این اوصاف ارزش داره یه تلاشی برای احیاش بکنی به شرطی ک به آدم کاردرستش سپرده بشه و از طرفی هزینه دیلید کردن بعلاوه قیمت خود محصولی بیشتر از 50 درصدِ محصولِ کارکرده سالم نباشه
چون هم ریسکه هم دردسر
بیشتر به درد یه تعمیر کار میخوره سیصد میخره دیلید میکنه چند میلیون میفروشه
واسه شما دردسره اونم زنجان

لینک به دیدگاه

• ارسال 51
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

۱ ساعت قبل، sajad564 گفته است:

300 هزار تومن ؟؟خب با این اوصاف ارزش داره یه تلاشی برای احیاش بکنی به شرطی ک به آدم کاردرستش سپرده بشه و از طرفی هزینه دیلید کردن بعلاوه قیمت خود محصولی بیشتر از 50 درصدِ محصولِ کارکرده سالم نباشه
چون هم ریسکه هم دردسر
بیشتر به درد یه تعمیر کار میخوره سیصد میخره دیلید میکنه چند میلیون میفروشه
واسه شما دردسره اونم زنجان

دقیقا چون هزینه کمی دادم براش گفتم حیفه حداقل ی تلاش نکنم برای احیاش. یه ساعت پیش موفقیت آمیز دلید کردم خودم با ی گیره کوچیک ولی خیلی استرس داشت😅. مونده تمیزکاریا و خمیر جدید که ایشالا نتیجه خوبی بده.

به سرم زده تا اینجای کار که اومدم خدایی حیفه ی قطره فلز مایع نزنم روی چیپ، ولی فک نکنم تو کل زنجان کسی داشته باشه متاسفانه 

IMG_20240418_133928.jpg

لینک به دیدگاه

18 ساعت قبل، STING گفته است:

پیشنهاد میکنم خودتون  سی پی یو رو دلید نکنید کار ریسکی هستش با کوچک ترین اشتباه سی پی یو یو به چوخ میره

متوجه خطرات بودم، با دیدن ویدیو های فراوان و احتیاط بالا انجام دادم تا اینجا که به چوخ نرفت خداروشکر😅

لینک به دیدگاه

من سی پیو زیر سیستمم بود و اینکارو کردم ،استرسش خیلی بیشتر از شما بود ،کاراشو  که انجام دادید چسب مزدا بزنید بعدم بزارید داخل سوکت سی پیو و براکت رو هم ببندید فشار بهتری میاره.

لینک به دیدگاه

16 دقیقه قبل، yasin1380 گفته است:

من سی پیو زیر سیستمم بود و اینکارو کردم ،استرسش خیلی بیشتر از شما بود ،کاراشو  که انجام دادید چسب مزدا بزنید بعدم بزارید داخل سوکت سی پیو و براکت رو هم ببندید فشار بهتری میاره.

الان بنظر شما فلز مایع نزنم و همون mx4 بزنم روی چیپ مشکلی داره؟ 

بعد اوکیه که ihs رو چسب نزنم به pcb و همون با فشار براکت مادربرد روش بمونه؟

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، zexer2020 گفته است:

الان بنظر شما فلز مایع نزنم و همون mx4 بزنم روی چیپ مشکلی داره؟ 

بعد اوکیه که ihs رو چسب نزنم به pcb و همون با فشار براکت مادربرد روش بمونه؟

فکر نمیکنم مشکلی باشه ،برای سرویس های بعدی هم چون فلز مایع نمی‌زنی راحت ترید.

ویرایش شده توسط yasin1380
لینک به دیدگاه

ی آپدیت وضعیت بدم، امروز تا اینجای کار اومدم ایشالا فردا خمیر بزنم و تمام. نتایج دمایی رو هم میفرستم شاید این تاپیک بدرد کسی بخوره در آینده چون خیلی کم درباره دلید کردن اطلاعات هست

IMG_20240418_230929.jpg

IMG_20240418_230854.jpg

لینک به دیدگاه

10 ساعت قبل، zexer2020 گفته است:

ی آپدیت وضعیت بدم، امروز تا اینجای کار اومدم ایشالا فردا خمیر بزنم و تمام. نتایج دمایی رو هم میفرستم شاید این تاپیک بدرد کسی بخوره در آینده چون خیلی کم درباره دلید کردن اطلاعات هست

IMG_20240418_230929.jpg

IMG_20240418_230854.jpg

احسنت به این پشتکار شما.من که جرات نمیکنم سی پی یو ۵۰ هزار تومنی رو دلید کنم ،😍😍😍😍

لینک به دیدگاه

14 ساعت قبل، zexer2020 گفته است:

IMG_20240418_230929.jpg

IMG_20240418_230854.jpg

ب کجا رسید مهندس ؟

لینک به دیدگاه

در ۱۴۰۳/۱/۳۱ در 13:49، sajad564 گفته است:

ب کجا رسید مهندس ؟

دیروز جمعه بسته بود همه جا نتونستم خمیر پیدا کنم. ی ساعت پیش mx4 زدم و خوشبختانه سی پیو کاملا سالم بود و اورد بالا سیستم. و مهمتر از همه نتایج تست دمایی کاملا نرمال شده و همه هسته ها حدودا به ۷۶ درجه تو فول لود میرسن😍. رفتم خونه عکسارو میزارم و خاتمه تاپیک به بهترین شکل 🙌

لینک به دیدگاه

این پست رو بعنوان اختتامیه تاپیک مینویسم و توش خلاصه کار و نتایج رو قرار میدم تا کسی به همچین مشکلی خورد کارش یکم راحت تر شه (واقعا اطلاعات در این مورد کم بود تو سایتا)

اگه سی پیو مشکل یکسان نبودن دمای هسته های مختلف رو داشت اول علل ساده تر رو بررسی کنین (کج نصب شدن کولر، کم بودن خمیر، برنداشتن برچسب کولر و ...) و اگه تغییری ایجاد نشد یعنی مشکل انتقال حرارت بین die و ihs وجود داره و سی پیو باید دلید (delid) بشه و خمیرش عوض بشه. اول از همه چک کنین TIM سی پیو شما از نوع خمیر حرارتی باشه و نه قلع (اگه قلع باشه=SOLDERED خیلی سخت میشه کار و توصیه نمیشه). حالا تو ایران دوتا راه دارین برای دلید: تیغ و گیره (ویدیو اینجا رو ببینین توضیح میده). راه امن تر گیره س که باید ازین گیره کوچیکا که کف دست جا میشن پیدا کنین. برای گیره این ویدیو تو یوتیوب رو ببینین قشنگ نشون داده مراحلو. فقط دو طرف گیره پارچه چسب دار بزنین سی پیو خش نیفته. با احتیاط و حوصله کم کم فشار بیارین بهش تا باز شه. مواظب خازنا باشین درنیان. بعد که داخلشو اینجوری تمیز کردین، روی die ی خمیر خوب بزنین (لازم نیس حتما فلز مایع باشه) و pcb رو بزارین تو سوکت بعد ihs میره روش و تمام! (میتونین با چسب سیلیکون ihs رو به pcb بچسبونین ولی لازم نیست) 

خوشبختانه این روش برای من عالی جواب داد، دمای هسته ها نرمال شد و سی پیو آسیب ندید😁 نتایج تست دما رو هم پیوست کردم.

و در آخر تشکر از دوستانی که کمک و راهنمایی کردن🙏

Picture1.jpg

Picture2.jpg

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...
در ۱۴۰۳/۲/۲ در 14:16، zexer2020 گفته است:

لازم نیس حتما فلز مایع باشه

لازم شد یه آپدیت جدید بدم: بین die و ihs فقط و فقط از فلز مایع(liquid metal) یا ptm7950 استفاده کنید. اگه خمیر عادی مثل mx4 بزنید بعد مدت کوتاهی thermal expansion pump-out effect رخ میده(خمیر بعد سیکل های مکرر دمایی میره دور و بر die) و دما مجدد میره بالا. 

متاسفانه شهر ما فلز مایع نداره، ptm7950 هم که تو ایران نیست انگار! من موندم و پخش مجدد خمیر روی die هر هفته😢

از دوستان کسی فلز مایع نداره؟ در حد یک قطره نوک سوزن ازش لازم دارم اگه کسی بتونه برام پست کنه نجاتم میده از این عذاب🙏

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، zexer2020 گفته است:

لازم شد یه آپدیت جدید بدم: بین die و ihs فقط و فقط از فلز مایع(liquid metal) یا ptm7950 استفاده کنید. اگه خمیر عادی مثل mx4 بزنید بعد مدت کوتاهی thermal expansion pump-out effect رخ میده(خمیر بعد سیکل های مکرر دمایی میره دور و بر die) و دما مجدد میره بالا. 

متاسفانه شهر ما فلز مایع نداره، ptm7950 هم که تو ایران نیست انگار! من موندم و پخش مجدد خمیر روی die هر هفته😢

از دوستان کسی فلز مایع نداره؟ در حد یک قطره نوک سوزن ازش لازم دارم اگه کسی بتونه برام پست کنه نجاتم میده از این عذاب🙏

نباید یه این سرعت رسانایی خمیر افت کنه، حتی دورو بر die هم بخش شه

هیچ خمیری که رسنایی 100 درصدی نداره و هرچه کمتر بین سطح هدسینک و ihs بمونه بهتره

در واقع فقط مقدار کمی خمیر بمونه و منافذ ریز و فاصله ها رو پر کنه کافیه

از خمیر دیگری استفاده کن ببین چطوره

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

31 دقیقه قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

نباید یه این سرعت رسانایی خمیر افت کنه، حتی دورو بر die هم بخش شه

هیچ خمیری که رسنایی 100 درصدی نداره و هرچه کمتر بین سطح هدسینک و ihs بمونه بهتره

در واقع فقط مقدار کمی خمیر بمونه و منافذ ریز و فاصله ها رو پر کنه کافیه

از خمیر دیگری استفاده کن ببین چطوره

رساناییش افت نمیکنه، یجوری پخش میشه کناره ها، وسطا خالی میمونه. دوباره یکنواخت پخشش میکنم درست میشه تا ی هفته.

photo_2024-04-26_19-42-47.jpg.230f944208a260d869fcd41d3989368c.jpg

photo_2024-04-26_19-42-56.jpg.3595abb72c5d63857d43656a21119a2c.jpg

ویرایش شده توسط zexer2020
لینک به دیدگاه

سوالی که الان به ذهنم اومده خود شرکت از خمیر استفاده کرده بوده پس چرا برای اون پخش نشد.

شاید نیاز به خمیری هست که سفت تر باشه.

لینک به دیدگاه

12 ساعت قبل، zexer2020 گفته است:

رساناییش افت نمیکنه، یجوری پخش میشه کناره ها، وسطا خالی میمونه. دوباره یکنواخت پخشش میکنم درست میشه تا ی هفته.

الان این عکس نوشن میده اون وسط هم به اندازه کافی خمیر مونه

الان چیپست لپ تاپها هم که ihs نداره هم همین

وقتی هدسینک رو بر میداری ظاهرش نشون میده خوب پخش نشده یا چیزی بینشون نمونده، ولی در عمل نتیجه خوبه

تاز من عمدتا از خمیر ایس فیوژن وی 2 استفاده میکنم ولی نتیجه همیشه خوبه

ویرایش شده توسط مهرزاد قائم مقامی
لینک به دیدگاه

32 دقیقه قبل، zexer2020 گفته است:

وقتی خمیر دست پخش نشه نشون از صاف نبودن چیپ یا هیتسینک داره  من بخاطر همین مشکلات برای گرافیکم متال زدم کل 1 گرم زدم پیچ ها هم زیاد سفت نکردم

قبل زدن حتما روی اون smd ها رو لاک ناخن بزن خمیر هم روی چیپ بزن هم هیتسینک 

20231207_113912.jpg

20231207_114910.jpg

20231207_114915.jpg

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، yasin1380 گفته است:

سوالی که الان به ذهنم اومده خود شرکت از خمیر استفاده کرده بوده پس چرا برای اون پخش نشد.

شاید نیاز به خمیری هست که سفت تر باشه.

اینم صاحب شرکت grizzly تو مصاحبه گفت اتفاقا. اینتل یا قلع میزنه یا خمیر خاصی که خیلی غلیظه و به سرعت سفت میشه بین die و ihs. 

۱ ساعت قبل، مهرزاد قائم مقامی گفته است:

الان این کس نوشن میده اون وسط هم به اندازه کافی خمیر مونه

الان چیپست لپ تاپها هم که ihs نداره هم همین

وقتی هدسینک رو بر میداری ظاهرش نشون میده خوب پخش نشده یا چیزی بینشون نمونده، ولی در عمل نتیجه خوبه

تاز من عمدتا از خمیر ایس فیوژن وی 2 استفاده میکنم ولی نتیجه همیشه خوبه

والا اخه خمیری که زدم mx4 ساخت آلمان بود بعید میدونم مشکل رسانایی خود خمیر باشه.

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Sabertooth گفته است:

وقتی خمیر دست پخش نشه نشون از صاف نبودن چیپ یا هیتسینک داره  من بخاطر همین مشکلات برای گرافیکم متال زدم کل 1 گرم زدم پیچ ها هم زیاد سفت نکردم

قبل زدن حتما روی اون smd ها رو لاک ناخن بزن خمیر هم روی چیپ بزن هم هیتسینک 

20231207_113912.jpg

20231207_114910.jpg

20231207_114915.jpg

ببینم گیر میارم لامصبو. زنجان هیچ جا ندارن منم فقط ی قطره لازم دارم ازش نمیشه کلشو بخرم. 

از بچه‌های فروم کسی یاری کنه عالی میشه، ته سرنگ مونده باشه مثلا

لینک به دیدگاه

2 ساعت قبل، zexer2020 گفته است:

درود

- باتوجه به عکس ها، خیلی خمیر استفاده کردید

- واقعا نیاز نیست این همه خمیر بزنید که کنار چیپ بریزه؛ میتونید Cryofuze کولرمستر استفاده کنید چون سفت تره

- ارزش نداره که لیکویید متال برای این سی پی یو تهیه کنید؛ مگر اینکه از دوستان قرض بگیرید

ویرایش شده توسط Amin Heydari
لینک به دیدگاه

31 دقیقه قبل، Amin Heydari گفته است:

درود

- باتوجه به عکس ها، خیلی خمیر استفاده کردید

- واقعا نیاز نیست این همه خمیر بزنید که کنار چیپ بریزه؛ میتونید Cryofuze کولرمستر استفاده کنید چون سفت تره

- ارزش نداره که لیکویید متال برای این سی پی یو تهیه کنید؛ مگر اینکه از دوستان قرض بگیرید

سلام بله درست میگید، ایشالا دوستان یاری کنن وگرنه فک کنم محبورم پاشم بیام تهران. قیمت لیکویید بیشتر از کل ارزش سی پیومه.

لینک به دیدگاه

کل زنجان شخم زده شد و لیکوئید متال یافت نشد. از جذابیتای زندگی تو شهر کوچیک :)

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، zexer2020 گفته است:

کل زنجان شخم زده شد و لیکوئید متال یافت نشد. از جذابیتای زندگی تو شهر کوچیک :)

خمیر حرارتی فلز مایع ترمال گریزلی مدل Thermal Grizzly Conductonaut Liquid Metal Thermal Paste | فروشگاه گیمرزون (gamer-zone.ir)

لینک به دیدگاه

1 ساعت قبل، Sabertooth گفته است:

نمیارزه ی تومن هزینه برای سی پیو دو تومنی

میخوام قلع، گالیم و ایندیوم پیدا کنم مخلوطشون کنم، خودکفایی در تولید :)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...