رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 1 دقیقه قبل، hosin گفته است :

اوکیه اولا که اون کولر همچین چیزه شاخی نیست و با استوک فرقی نمیکنه

دوما اینکه احتمالا بوست کلاک روشنه

تسک منیجر باز کنید از تب پرفورمنس ببینید speed پردازنده در حالت بیکاری روی چه عددی هست

بین 4.3 تا 4.4 متغیر هست.

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، DM.JAGUAR گفته است :

بین 4.3 تا 4.4 متغیر هست.

خوب برین به power option در کنترل پنل

روی هر پلنی که هست جلوش یه گزینه داره به اسم change plan setting

در صحفه بعدی گزینه change advanced power setting بزنید

در صخفه بعدی تب processor power management باز کنید

مقدار minimum بزارید روی 20%

مقدار maximum بزارید روی 90%

system cooling هم اکتیو باشه

تنظطیمات سیو کنید و پیسیو ریست بدین

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، DM.JAGUAR گفته است :

درسته منم میدونم که اوکی هست ولی آخه توی زمان بیکاری این دما یه جورایی عجیبه. الان دما شده 64 درجه. 

انگلیسی بگیم نرمال قبول میکنی ؟احیانا اهواز زندگی نمیکنی ؟میدونی دمای اتاقت چقدر تاثیر داره ؟!؟!؟

هسته اول بیشتر کار ویندوز رو انجام میده چی نصب کردی رو سیستمت هیپکس جز خودت نمیتونه بفهمه داستان چیــــه،ضمن اینکه کمتر با این نرم افزارا ور برو ، ژن ایرانی جماعت اینطوریه که بدون چک کردن دما و فریم ریت نمیتونه کارشو انجام بده،بچها عکس از بازی میزارن اون MSI Afterburner لامصب همیشه فعال تا بلکه به یه آرامش روانی عددی از نظر فریم و دما برسن !

منکی که مبینی برات عکس از دما گذاشتم اینقدر لپ تاپ داغ میشه که داغی رو با دستام دارم حس میکنم اگه گوشت بزارم رو لپ تاپ پخته میشه !!

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Coffee Addicted گفته است :

انگلیسی بگیم نرمال قبول میکنی ؟احیانا اهواز زندگی نمیکنی ؟میدونی دمای اتاقت چقدر تاثیر داره ؟!؟!؟

هسته اول بیشتر کار ویندوز رو انجام میده چی نصب کردی رو سیستمت هیپکس جز خودت نمیتونه بفهمه داستان چیــــه،ضمن اینکه کمتر با این نرم افزارا ور برو ، ژن ایرانی جماعت اینطوریه که بدون چک کردن دما و فریم ریت نمیتونه کارشو انجام بده،بچها عکس از بازی میزارن اون MSI Afterburner لامصب همیشه فعال تا بلکه به یه آرامش روانی عددی از نظر فریم و دما برسن !

منکی که مبینی برات عکس از دما گذاشتم اینقدر لپ تاپ داغ میشه که داغی رو با دستام دارم حس میکنم اگه گوشت بزارم رو لپ تاپ پخته میشه !!

سلام. چون لپتاپ شما دمای اینقدر داره و شما عادت دارید دلیل بر این نیست که منم بگم خوبه و بیخیال بشم. من دنبال این بودم که بفهمم چرا دما در حالت بیکاری بالاست و فهمیدم. اینقدری از سی پی یو سر در میارم که بفهمم کدوم دما و در هنگام انجام چه کاری  برای سی پی یو 3600xt کاملا نرمال و اوکی هست.

در ضمن این وسواس نیست که طرف میخواد کمترین دما با بالاترین کارایی رو داشته باشه و از این که فن ها بر روی کمترین دور خود هستند لذت ببره.

ویرایش شده توسط DM.JAGUAR
لینک به دیدگاه

دوستان من دو تا کیس دارم که روی یک کیس فن Macho Rev.A با 2500K و روی کیس دوم فن GAMMAXX 400 با 2600K با برنامه prime95 هر دو سی پی یو رو با تنظیمات یکسان 20 دقیقه زیر استرس بردم حداکثر دما روی 2500K با فن ماچو 65 درجه و حداکثر دما روی 2600K با فن  گاماکس 400 68 درجه شد ،  مصرف هر دو سی پی یو 95 درجه ، خمیر سیلیکون روی هر دو XP-610 و سرعت فن هم روی هر دو 100 درصد بود ، این در حالی که فن ماچو قیمتش 3200 و فن  گاماکس 400 قیمتش 1750 هست 

2500K_1.jpg

2600K_1.jpg

لینک به دیدگاه

درود و خسته نباشید به شما 

پسفردا قیمت گاماکس 400 نره بالای 3200 صلوات

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Amirhossein Azimi گفته است :

درود و خسته نباشید به شما 

پسفردا قیمت گاماکس 400 نره بالای 3200 صلوات

خوشبختانه دست گرین نیست و طوری نمیشه 😁 از طرفی در قسمتی از دنیا قرار داریم که هیچ چیز درش غیر ممکن نیست! 😎

ویرایش شده توسط Games_OD
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Hamed.Madadi گفته است :

دوستان من دو تا کیس دارم که روی یک کیس فن Macho Rev.A با 2500K و روی کیس دوم فن GAMMAXX 400 با 2600K با برنامه prime95 هر دو سی پی یو رو با تنظیمات یکسان 20 دقیقه زیر استرس بردم حداکثر دما روی 2500K با فن ماچو 65 درجه و حداکثر دما روی 2600K با فن  گاماکس 400 68 درجه شد ،  مصرف هر دو سی پی یو 95 درجه ، خمیر سیلیکون روی هر دو XP-610 و سرعت فن هم روی هر دو 100 درصد بود ، این در حالی که فن ماچو قیمتش 3200 و فن  گاماکس 400 قیمتش 1750 هست 

سلام

کیفیت پایین خمیر سیلیکون نمیذاره که از حداکثر ظرفیت خنک کنندگی هر دو کولر استفاده کنید و تاثیرش روی کولر قوی تر بیشتره.

در درجه دوم فکر میکنم به خاطر نصب کولر هم باشه و مدل دیپ کول راحت تر بسته میشه و احتمال بد بسته شدن کمتره.

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، Blueman6 گفته است :

سلام

کیفیت پایین خمیر سیلیکون نمیذاره که از حداکثر ظرفیت خنک کنندگی هر دو کولر استفاده کنید و تاثیرش روی کولر قوی تر بیشتره.

در درجه دوم فکر میکنم به خاطر نصب کولر هم باشه و مدل دیپ کول راحت تر بسته میشه و احتمال بد بسته شدن کمتره.

در مورد خمیر سیلیکون ، مسلما نسبت به Z5 یا Z9 کیفیت پایین تری داره ولی در مورد بسته شدن مطمئن هستم درست بسته شده ، وزنشون حدود 100 گرم اختلاف دارن ، فقط فن ماچو خیلی بزرگتر دیده میشه و جای بیشتری اشغال میکنه و تو هر کیسی بسته نمیشه ، در حالی که فن گاماکس 400 تو کیس قدیمی هم راحت بسته میشه و الانم داخل کیس قدیمی هست ، شاید خنده دار باشه هر دو فن 3 سال پیش خریدم ماچو 100 تومن و گاماکس رو 80 تومن 

لینک به دیدگاه

سلام . هر دوی این کولرها عملکرد قابل قبولی دارن . قبلا ماچو داشتم و الانم گاماکس 400 دارم که واقعا ازش راضیم . 

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Hamed.Madadi گفته است :

این مقایسه شما از اساس اشتباهه.

برای سنجش کولر، باید یک پردازنده واحد رو در نظر بگیرید، هر بار یکی از این کولر ها رو روش ببندید سپس تحت شرایط یکسان با تنظیم بایوس یکسان تست بگیرید، بعدش مشخص میشه قدرت هر کدام چقدره.

یعنی اگر حتی دو تا پردازنده 2500K دارید، باز هم باید فقط یکیش رو معیار قرار بدین.

هیچ دو پردازنده ای شبیه هم نیستند، کیفیت سیلیکن هر پردازنده متفاوته، غیر از اون شما دارید 2 مدل پردازنده متفاوت رو آزمایش می کنید که نمیشه نتایجشون رو برابر هم مقایسه کرد.

پس، برای مقایسه هر کدوم از این کولر ها، باید جفتشون روی 2500K یا 2600K قرار بدین تست کنید، با خمیر یکسان و (درست و حسابی) نه این خمیر دندونی که استفاده کردین و همچنین تحت شرایط یکسان (مادربرد، کیس، تنظیمات بایوس، و دمای اتاق ثابت باشه)

بعدش که نتیجه مشخص شد، بیایین صحبت کنیم کدوم یکی از این دو کولر بهتره.

لینک به دیدگاه

اختلاف کولرها تو مصرف بالاتر از این مقادیر مشخص میشه.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

هر دو مورد در کلاس خود کولرهای خوبی هستند ولی تگ قیمتی متفاوتی دارند. ماچو ابعاد بزرگ، تیغه های نازک و متعدد  و تعداد هیت پایپ بالا تر و وزن بیشتر و نصب سختی هم داره. در مقابل gammax400 ابعاد و وزن و تعداد هیتپایپ های کمتر داره. اندازه فن ها نیز متفاوت هست. 

• برای مقایسه دو کولر بهتر هست که از یک سیستم یکسان با خمیر با کیفیت مشابه استفاده بشه.
  • ترجیحا شرایط محیطی ثابت باشه یا از دلتا T معیار اندازه گیری باشه.
  • با دور فن های پیش فرض تست بشند؛ برای تست بیشتر دور فن ماکزیمم رو هم میشه تست کرد.
  • کولرهای قدرتمند و بزرگتر با پردازنده های پرمصرف با تولید حرارت بیشتر معمولا کارایی بهتری نشان میدهند.

توصیه اینه که در صورت امکان تست ها رو مجدد با شرایط بالا تکرار کنید.

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام چندین ماه پیش خمیر سیلیکون گرافیک و سی پی یو لپ تاپ عوض کردم از اون موقع تا حالا مشکلی که می گم هست فقط چون با گرافیک اینتل کار می کردم خیلی اذیت نمی کرد الان می خوام اگه بشه درستش کنم
مدل لپتاپ dell insiron 5110n هست مشکل اینه که وقتی حتی یه کمی یا یه کار سبک با گرافیک(nvidia 525m) انجام می دم دما به شدت بالا میره حدود 80-90 یه بار دیگه خمیر و زدم دوباره وضعیت همون موندش(قبلا هم خمیرشو عوض کرده بودم ولی مشکلی پیش نیومده بود ) فکر نکنم خیلی به خمیر مربوط باشه چون cpu با همون خمیر دمایی حدود 50 در حالت معمولی داره . یه چیز دیگه ای هم که هست اینه که با اینکه دماسنج سنسور ها دمای بالایی رو نشون میده بدنه خیلی داغ نیست (حالا شاید طول می کشه تا داغ بشه)...
چه کنم؟

لینک به دیدگاه

درود 

اگر توی بدنه لپ تاپ و هوای خروجی فن گرمایی حس نمی کنید، به نظر میاد اطلاعات اشتباه در باره دما روی صفحه لپ تاپ هست 

یک کار سنگین گرافیکی انجام بدین ببین هوای خروجی فن چقدر گرم میشه 

لینک به دیدگاه

سلام دوستان یه هارد گرین دارم 500 گیگ مدل wd500avvs رو یه پاور گرین هست به مدل gp480a-eu روی برد p75 d3

سیستم توی کیس نیست و تو دفتر بوده کیسش سنگین بود همینجوری اوردمش که تمیزش کنم کاراری نرم افزاریشو انجام بدم متوجه شدم این هارد حدود هشت سال کار کرده و سلامتیش 99 درصد رسیده یه سری ارور هم دیدم

دماش هم مشاهده میکنید 47 درجه(حالت عادی 46 در لود 47) دما بهع 48 هم رسید شاید بالاتر هم بره

دست میزنی خیلیخیلی داغه در حالی که روی لود هم نیست حالت عادی اینجوره؟

ایا سلامتی 99 درصد و این ارور عادی هستن و برای مشکل دما باید چکار کنم میترسم مثل هارد قبلی خراب بشه

نسخه ویندوز هم اخرین ورژن ویندوز ده 64 بیت ltsc

نتایج تست hd tune رو قرار میدم به زودی

اگر هم این ها همه عادیه اون جا که نوشته more than 99 days یعنی به زودی دار فانی رو وداع میگه یا اینکه کاراییش کمتر میشه؟

image.thumb.png.e49bf548045cbd3fdc9546025bc07eb2.png

image.thumb.png.06fe5d73a2fc4126e9ee8473be36c90b.png

image.thumb.png.8368339397ef161fc2807e136c4d6c2a.png

ویرایش شده توسط YUNKI
لینک به دیدگاه

در 24 دقیقه قبل، YUNKI گفته است :

سلام دوستان یه هارد گرین دارم 500 گیگ مدل wd500avvs رو یه پاور گرین هست به مدل gp480a-eu روی برد p75 d3

سیستم توی کیس نیست و تو دفتر بوده کیسش سنگین بود همینجوری اوردمش که تمیزش کنم کاراری نرم افزاریشو انجام بدم متوجه شدم این هارد حدود هشت سال کار کرده و سلامتیش 99 درصد رسیده یه سری ارور هم دیدم

دماش هم مشاهده میکنید 47 درجه(حالت عادی 46 در لود 47) دما بهع 48 هم رسید شاید بالاتر هم بره

دست میزنی خیلیخیلی داغه در حالی که روی لود هم نیست حالت عادی اینجوره؟

ایا سلامتی 99 درصد و این ارور عادی هستن و برای مشکل دما باید چکار کنم میترسم مثل هارد قبلی خراب بشه

نسخه ویندوز هم اخرین ورژن ویندوز ده 64 بیت ltsc

نتایج تست hd tune رو قرار میدم به زودی

اگر هم این ها همه عادیه اون جا که نوشته more than 99 days یعنی به زودی دار فانی رو وداع میگه یا اینکه کاراییش کمتر میشه؟

image.thumb.png.e49bf548045cbd3fdc9546025bc07eb2.png

image.thumb.png.06fe5d73a2fc4126e9ee8473be36c90b.png

image.thumb.png.8368339397ef161fc2807e136c4d6c2a.png

سلام

این هارد دیگه عمرشو کرده؛ در مورد دما هم به نظرم طبیعیه.

تو سیستم منم سه تا هارد نصبه، فاصلشون هم کمه، بدون فن در زمان بیکاری تا 45 درجه و در لود تا 53 درجه داغ میشن اما با فن حدود 33 و 37 درجه.

لینک به دیدگاه

در در 15 فروردین 1400 در 20:18، M.G گفته است :

درود 

اگر توی بدنه لپ تاپ و هوای خروجی فن گرمایی حس نمی کنید، به نظر میاد اطلاعات اشتباه در باره دما روی صفحه لپ تاپ هست 

یک کار سنگین گرافیکی انجام بدین ببین هوای خروجی فن چقدر گرم میشه 

ممنون فردا این کارو انجام میدم

یه چیز دیگه ای هم که هست اینه که دما که خیلی بالا میره فکر کنم به 100 که میرسه خاموش میشه(با نرم افزار های مختلف تست دما گرفتم هم روی ویندوز هم اوبونتو (لینوکس))

آزمایش کردم مثل قبل که با بازی های نسبتا سنگین داغ می کرد هوای خروجی داغ نبود (نسبت به دمایی که میگه) تازه حافظه ی استفاده شده هم خیلی کمتر بود 

قبلاGTA V رو با تقریبا 1گیگ مصرف گرافیک راحت اجرا می کرد داغ می کرد ولی خاموش نمی شد

یه نکته ی دیگه ای هم که هست دما بعد بستن سریع کم میشه و به حدود 50 میرسه

پ.ن. خمیر مصرف شده این بوده که پیارسال خریدم:   خمیر سیلیکون کولر مستر مدل PTK-L01  مشخصات، قیمت و خرید خمیر سیلیکون کولر مستر مدل PTK-L01 | دیجی‌کالا (digikala.com)

لینک به دیدگاه

در در 25 آذر 1399 در 16:03، Coffee Addicted گفته است :

خب،یه کول پد N80 RGB Deep Cool خریدم هیچ تاثیری نداشت،power settingsرو دستکاری کنید حالت توربو رو از کار میندازه و FPSخیلی میاد پایین مخصوصا تو بازی هایی که CPU محور است 

بهترین کار آندرولت کردن بود اینم وضعیت دما و FPS با آندرولت کردن،نرم افزار ThrottleStop،آموزش ها تو یوتیوب هست

Ultra-Ray Tracing On-1080P

مدل پردازنده تون 9750H هست؟
مدل لپ تاپ چیه؟
واسه پایین آوردن دمای پردازنده چندین راه هست.
Undervolt
ویندوز سبک
کولپد خوب
خمیر حرارتی بر پایه فلز مایع
یک عکس از تسک منیجر که مشخصات پردازنده رو نشون میده بفرستید.
من که کولپد خریدم ، دمای پردازنده رو موقع بازی تا 10 درجه کم می کنه.
الان دمای پردازنده ام که 6920HQ هست توی تست استرس هم دماش به 50 نمی رسه.

در در 20 آذر 1399 در 13:04، ParsaEs گفته است :

منم لپ تاپ داشتم

8750H بود برای من

از همون زمان نو بودن تا 97 درجه میرفت و ربطی به خمیر و فن و کولپد نداشت

کولپد نهایتا 5 درجه بتونه خنک کنه توی این جور لپ تاپ ها

تنها کاری که میشه کرد اینه که اصلا و ابدا فشار نیارید بهش و حواستون به گردش هوا باشه

برای من بعد یه مدت سی پی یو مرخص شد مجبور شدم مادربرد رو عوض کنم کلا

پردازنده سوخت؟

لینک به دیدگاه

در در 20 آذر 1399 در 12:05، Coffee Addicted گفته است :

موقع گیم تا 94هم میره البته دراپ میکنه تا 88که بازم زیاده،

یه پد 5 فن هپhatron هم دارم تفاوتی ایجاد نکرده،چیکار میشه کرد ؟

cpu 9750h

عزیزم لپ تاب همینه که هست.فریم رو قفل کنید.کولپد هم فیده ای نداره .دمای کار عادی چنده؟

یه راه هم هست که با هماهنگی گارانتی خمیر پایه فلز بزنید تا شاید چندین درجه بیاد پایین.

به شخصه لپ تاب رو برای گیم اصلا توصیه نمیکنم.لپ خودم که ryzen 3500u هستش بعضی وقتها دماش هنگام کار سبک و اداری تا 50 درجه میره.وای به روزی بخوای گیم بزنی

توان مصرفی cpu شما 45w هستش که مقدار کمی برای سی پی یو لپ تاب نیست.مشکل لپ تاب های گیمینگ این هستش که با یه خنک کننده کوچک و فن کم توان باید یه سی پی یو پر مصرف رو در یه فضای تنگ و کوچک که کنارش مادربرد هست و باتری هست خنک کنند ، کاملا مشخصه که انتظار دمای بالا رو داشت.

ویرایش شده توسط vahidsamaili63@gmail.com
لینک به دیدگاه

آقا تاپیک سه ماه پیشو چرا میارید بالا  !!

لپ تاپ خودش Liquid Metal داره این دما هم کاملا عادی هست،سی پی یو های نسل 9 آندرولت میشه و دما راحت میاد پایین ولی نسل 10 اینطور نیست

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Coffee Addicted گفته است :

آقا تاپیک سه ماه پیشو چرا میارید بالا  !!

لپ تاپ خودش Liquid Metal داره این دما هم کاملا عادی هست،سی پی یو های نسل 9 آندرولت میشه و دما راحت میاد پایین ولی نسل 10 اینطور نیست

یعنی پردازنده های نسل 10 رو نمیشه آندرولت کرد؟ یا با نرم افزارهایی که فعلاً موجوده نمیشه؟

ویرایش شده توسط bahare
لینک به دیدگاه

سلام دوستان

رفقا cpu جدید من  نمیدونم چرا اختلاف دما داره قبلی i5 4570 مشکلی نداشت.

یعنی من داشتم گیم پلی میدادم یه دفعه دیدم msi afterburner زده دما رو 101 درجه

گفتم یا انواع امام زاده

سریع رفتم توی برنامه خود مادربرد Asus Ai suite دیدم زده 52 درجه !! توی بایوس هم کمه 

تمام برنامه های نماش مشخصات سیستم، دمای cpu رو 35 الی 40  درجه بالاتر نمایش میدن ! این خیلی عجیبه برام .. چرا واقعا؟ کسی تا حالا همچین مشکلی خورده؟

ویندوز هم تازه نصب شده و عملا سیستم هیچ مشکلی نداره و کاملا استیبل هست تمام درایورها هم آپدیت هست از بایوس تا ویندوز

windows 10 64

asus h87 pro

i7 4790k

ممنون میشم اگر تجربه این موضوع رو داشتید بهم اطلاع بدید

سپاس

لینک به دیدگاه

در 19 ساعت قبل، Mr.jalilpour گفته است :

سلام دوستان

رفقا cpu جدید من  نمیدونم چرا اختلاف دما داره قبلی i5 4570 مشکلی نداشت.

یعنی من داشتم گیم پلی میدادم یه دفعه دیدم msi afterburner زده دما رو 101 درجه

گفتم یا انواع امام زاده

سریع رفتم توی برنامه خود مادربرد Asus Ai suite دیدم زده 52 درجه !! توی بایوس هم کمه 

تمام برنامه های نماش مشخصات سیستم، دمای cpu رو 35 الی 40  درجه بالاتر نمایش میدن ! این خیلی عجیبه برام .. چرا واقعا؟ کسی تا حالا همچین مشکلی خورده؟

ویندوز هم تازه نصب شده و عملا سیستم هیچ مشکلی نداره و کاملا استیبل هست تمام درایورها هم آپدیت هست از بایوس تا ویندوز

windows 10 64

asus h87 pro

i7 4790k

ممنون میشم اگر تجربه این موضوع رو داشتید بهم اطلاع بدید

سپاس

سلام

کولر پردازنده چی هست؟

شما نباید این پردازنده رو تهیه میکردین با توجه به مدل مادربرد شما مدل های فاقد پسوند k یعنی i7 4770 و i7 4790 انتخاب بهتری بودن  این پردازنده هنوز که هنوزه با آمدن نسل های جدید یکی از داغ ترین cpu های اینتل هست  ولی خب نباید 101 درجه باشه  بر فرض که کولرتون همون مدل استوک باشه  دیگه فوقش 88 یا 90 باید باشه والله توی 100درجه عملا باید سیستم خاموش بشه چک کنید ببینید کولر به درستی نصب شده؟  خمیر سیلیکون به اندازه زده شده؟  خمیر مورد استفاده کیفیت خوبی داره؟  تهویه کیس چطوره؟

لینک به دیدگاه

در 23 دقیقه قبل، kiarash917 گفته است :

سلام

کولر پردازنده چی هست؟

سری deepcool هست

از نظر دما  مشکلی نداره

عملا در نمایش دما مشکل داره... دمای فیک رو نمایش میده.در صورتی که عملا دما 41 درجه هست .. برنامه های دیگه  مثل msi دما رو 70 درجه تشخیص میدن .. نمیدونم چرا

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...