رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در در 11 اردیبهشت 1400 در 01:54، saeed0c گفته است :

رم ddr3 دو سری داره یکی اولی ها که 1.8 ولت به بالا بودن که برای 775 هست. یکی نسل جدید که استاندارد 1.5 هست و یکی لو ولتاژ 1.35 یا DDR3L .

ببین کجا خراب کردی ! رم ها کراس پلتفوروم به ندرت و تکو توک جواب میدن.

Ddr3 هست از قبل روش بوده و کار کرده یه مدته اینطور شده 

رم ddr3 دو سری داره یکی اولی ها که 1.8 ولت به بالا بودن که برای 775 هست. یکی نسل جدید که استاندارد 1.5 هست و یکی لو ولتاژ 1.35 یا DDR3L .

در در 11 اردیبهشت 1400 در 00:59، Amin i5 گفته است :

احتمال اینکه مادربرد مشکل داشته خیلی کم هست . چون خود رم مموری شماتیکش رو ببینید یک واحد داره به نام I/O circuit.

Random Access Memory - an overview | ScienceDirect Topics

این قسمت I/O Circuit کارش گرفتن جریان برای انتقال اطلاعات موقت بین خودش و پردازنده هست . مشکل رم شما تو همین قسمته که داره جریان زیادی رو میگیره که باعث حرارت زیادش میشه .

یعنی با تعویض رم مشکل حل میشه؟

لینک به دیدگاه

نه من اصلا تو کار اور کلاک نیستم

فقط به محض اینکه که ی کار خیلی کوچیک با گرافیک انویدیا انجام میدم سریع داغ میشه

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، smhk گفته است :

نه من اصلا تو کار اور کلاک نیستم

فقط به محض اینکه که ی کار خیلی کوچیک با گرافیک انویدیا انجام میدم سریع داغ میشه

اگه از خمیر بود ارون اروم بالا میرفت . شک نکن هیتسینک نچسبیده

لینک به دیدگاه

در در 15 فروردین 1400 در 18:42، smhk گفته است :

سلام چندین ماه پیش خمیر سیلیکون گرافیک و سی پی یو لپ تاپ عوض کردم از اون موقع تا حالا مشکلی که می گم هست فقط چون با گرافیک اینتل کار می کردم خیلی اذیت نمی کرد الان می خوام اگه بشه درستش کنم
مدل لپتاپ dell insiron 5110n هست مشکل اینه که وقتی حتی یه کمی یا یه کار سبک با گرافیک(nvidia 525m) انجام می دم دما به شدت بالا میره حدود 80-90 یه بار دیگه خمیر و زدم دوباره وضعیت همون موندش(قبلا هم خمیرشو عوض کرده بودم ولی مشکلی پیش نیومده بود ) فکر نکنم خیلی به خمیر مربوط باشه چون cpu با همون خمیر دمایی حدود 50 در حالت معمولی داره . یه چیز دیگه ای هم که هست اینه که با اینکه دماسنج سنسور ها دمای بالایی رو نشون میده بدنه خیلی داغ نیست (حالا شاید طول می کشه تا داغ بشه)...
چه کنم؟

راستی این نکته ی مهم هم نگفتم که باد خروجی از فن داغ نیست

در در 12 اردیبهشت 1400 در 13:57، میلاد بهرامن گفته است :

اگه از خمیر بود ارون اروم بالا میرفت . شک نکن هیتسینک نچسبیده

ممنون 

در کل خمیری که زدم خوبه؟

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، smhk گفته است :

راستی این نکته ی مهم هم نگفتم که باد خروجی از فن داغ نیست

ممنون 

در کل خمیری که زدم خوبه؟

کولر مستر خمیرای خوبی میزنه ولی من تجربه شخصی ندارم . بهتره لپتاپ رو ببرین یه تعمیرکار هیتسینک رو خوب چک کنه

لینک به دیدگاه

سلام مجدد.دوستان رم رو روی سیستم دیگه تست کردم همچنان داغ میکنه.یه رم ddr3

در در 9 اردیبهشت 1400 در 18:26، MMhh20 گفته است :

سلام یه سیستم ddr3 با رم دو گیگ و پردازنده دو هسته ای سوکت ۷۷۵ دارم رمش به شدت داغ میشه تا کلید پاور رو میزنم نه تصویر میده نه بوق.سی پی یو رو با مادربرد دیگه تست کردم سالم بود تمام قطعات رو جدا کردم بایوس رو ریست کردم بدون رم تست کردم دیباگر کد ۰۳ و ۳تا بوق پشت سر هم میزنه رم رو میزنم نه تصویر میده نه بوق میزنه و دیباگر ۴۰۴۰ رو نشون میده و رم اونقدر داغ میشع که برچسب پلاستیکی روش رو سوزونده.چک کردم سوکت سی پیو به هم چسبیدگی داشت پایه ها که درستشون کردم ولی مشکل داغ شدن و نبود تصویر همچنان وجود داره.بدون رم و سی پی یو چک کردم چیپ وسط گرم میشه و روشن میشه مادربرد با زدن پاور.لطفا راهنماییم کنید مشکل از  کجاست.مادربرد برا تست رم نداشتم.

رم دیگه هم نداشتم بزارم روش تست کنم

رم روی سیستم دیگه قرار دادم باز داغ میکرد شدید اومدم رم ddr3 با بایاس ۱۰۶۴ قرار دادم روی سیستم باز تصویر نداد و دیباگر ایرور ۴۰۴۰ میده.بوق هم نمیزنه.ایا مشکل از بایاس رم هست که قرار دادم چون بایاس سیستم ۱۳۳۳ هست. هرکس علت رو میدونه راهنمایی کنه.سی پیو تست شده سالم هستش تمام اتصالات هم جدا کردم تست کردم.

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، MMhh20 گفته است :

سلام مجدد.دوستان رم رو روی سیستم دیگه تست کردم همچنان داغ میکنه.یه رم ddr3

رم روی سیستم دیگه قرار دادم باز داغ میکرد شدید اومدم رم ddr3 با بایاس ۱۰۶۴ قرار دادم روی سیستم باز تصویر نداد و دیباگر ایرور ۴۰۴۰ میده.بوق هم نمیزنه.ایا مشکل از بایاس رم هست که قرار دادم چون بایاس سیستم ۱۳۳۳ هست. هرکس علت رو میدونه راهنمایی کنه.سی پیو تست شده سالم هستش تمام اتصالات هم جدا کردم تست کردم.

سلام.اگه رم رو روی سیستم دیگه که سالم بوده قرار دادید داغ کرده احتمال خیلی زیاد دیگه خراب شده.رم جدید گذاشتید یدور همه سیم های خارجی رو قطع کنید باتری مادربرد رو دربیارید و یدور کلید پاور جلو کیس رو بزنید یه دیقه ولش کنید بعد باتری رو بندازید(در اصل بایوس رو ریست کنید)در سایت سازنده مادربرد هم لیست پشتیبانی رم هست ببینید اون رو.البته نمیدونم مادربرد شما پشتیبانی خوبی داره و اون لیست هستش یا نه.

ویرایش شده توسط amir.t.1261
لینک به دیدگاه

در در 18 اردیبهشت 1400 در 16:04، amir.t.1261 گفته است :

سلام.اگه رم رو روی سیستم دیگه که سالم بوده قرار دادید داغ کرده احتمال خیلی زیاد دیگه خراب شده.رم جدید گذاشتید یدور همه سیم های خارجی رو قطع کنید باتری مادربرد رو دربیارید و یدور کلید پاور جلو کیس رو بزنید یه دیقه ولش کنید بعد باتری رو بندازید(در اصل بایوس رو ریست کنید)در سایت سازنده مادربرد هم لیست پشتیبانی رم هست ببینید اون رو.البته نمیدونم مادربرد شما پشتیبانی خوبی داره و اون لیست هستش یا نه.

تمام موارد رو انجام دادم مشکل حل نشد ایرور باقی هست و چراغ reset و clockدیباگر نیز روشن میباشد

لینک به دیدگاه

در 7 دقیقه قبل، MMhh20 گفته است :

تمام موارد رو انجام دادم مشکل حل نشد ایرور باقی هست و چراغ reset و clockدیباگر نیز روشن میباشد

البته دیباگر رو روی مادربرد سالم تست کرذم چراغ ریست به صورت کمرنگ همچنان روشن است با چراغ کلاک و این مورد برای این مادربرد هم اینطوره 

لینک به دیدگاه

سلام دوستان الان من یه هفتست مادربرد prime b550 ma رو خریدم.

با cpu 3900x

دمای vrm ها تا ۱۰۰ درجه میره وقتی blender میزنم.

مشکلی پیش نمیاد راهنمابیم کنین.ممنون

لینک به دیدگاه

سلام، دقیقا توی سایت tomshardware این مادربورد رو بررسی کرده و نوشته vrm ضعیف برای cpuهای با تعداد هسته بالا و بیش از حد داغ میشه، بهتر به فکر تعویض مادربورد باشید، 

https://www.tomshardware.com/reviews/asus-prime-b550m-a-wi-fi

لینک به دیدگاه

سلام، دوست عزیز، این بورد برای این پردازنده کافی نیست، توصیه میشه بورد x570 تهیه کنید ...

لینک به دیدگاه

ممنونم پس میرم دنبال مادربرد بهتر از اول میخواستم برم یکی از دوستان به اشتباه گفت این برد کافیه

لینک به دیدگاه

سلام وقت بخیر

یه کیس جدید بستم با پردازنده i7 10700k و واتر کولر Cooler Master MasterLiquid Lite 240

و از خمیر سیلیکون خود کولر مستر که داخل کارتن بود استفاده کردم.

الان تو حالت عادی idle بدون اینکه کاری کنم دمای زیر بهم میده:

1271499229_Screenshot5_16_20212_39_19AM.thumb.png.9ed5d402aa1a857648bc194432f3affe.png

با نرم افزار تست بنچمارک CINEBENCH_R15 هم تست گرفتم نتیجه زیر بهم داد:

296543914_CPUIDHardwareMonitorPRO5_16_20212_45_33AM.thumb.png.fd8f25304148f9d8302a97b7f64426aa.png

داخل بازی هم رفتم تست کردم دمای بین 55 تا 65 و 70 رو بهم میده متغییر هست.

تو حالت workload هم موقع کار کردن با سیستم دمای بین 45 تا 50 و 55 رو بهم میده.

کیس هم مدلش gt 301 tuf asus هست پشت کیس یه فن وصل هست

سقف کیس هم دو تا فن وصل هست. یه فن هم جلوی کیس نصب هست.

دوستان این دما برای این پردازنده عادی هست؟

ویرایش شده توسط mehrshad13and11
توضیح
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، mehrshad13and11 گفته است :

سلام وقت بخیر

یه کیس جدید بستم با پردازنده i7 10700k و واتر کولر Cooler Master MasterLiquid Lite 240

و از خمیر سیلیکون خود کولر مستر که داخل کارتن بود استفاده کردم.

الان تو حالت عادی idle بدون اینکه کاری کنم دمای زیر بهم میده:

با نرم افزار تست بنچمارک CINEBENCH_R15 هم تست گرفتم نتیجه زیر بهم داد:

داخل بازی هم رفتم تست کردم دمای بین 55 تا 65 و 70 رو بهم میده متغییر هست.

تو حالت workload هم موقع کار کردن با سیستم دمای بین 45 تا 50 و 55 رو بهم میده.

کیس هم مدلش gt 301 tuf asus هست پشت کیس یه فن وصل هست

سقف کیس هم دو تا فن وصل هست. یه فن هم جلوی کیس نصب هست.

دوستان این دما برای این پردازنده عادی هست؟

خیر عادی که نیست، بیش از اندازه پایینه. یعنی عملا به دلیل ضعف واتر کولر، پردازنده نمیتونه با حداکثر سرعتش کار کنه. ولی چه میشه کرد، از این لحاظ که دما تحت کنترله، آره خوبه، یا حتی میشه گفت عالیه. اما اگر روزی خواستین از تمام توان پردازنده استفاده کنید، یه واتر کولر درست و حسابی 360 تهیه کنید.

حالت نرمال پردازنده 10700K اینه که تو لودش (تحت فشار) بدون اورکلاک، باید دمای هسته هاش دورو بر 85 تا 90 درجه باشن.

لینک به دیدگاه

در ۷ دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

خیر عادی که نیست، بیش از اندازه پایینه. یعنی عملا به دلیل ضعف واتر کولر، پردازنده نمیتونه با حداکثر سرعتش کار کنه. ولی چه میشه کرد، از این لحاظ که دما تحت کنترله، آره خوبه، یا حتی میشه گفت عالیه. اما اگر روزی خواستین از تمام توان پردازنده استفاده کنید، یه واتر کولر درست و حسابی 360 تهیه کنید.

حالت نرمال پردازنده 10700K اینه که تو لودش (تحت فشار) بدون اورکلاک، باید دمای هسته هاش دورو بر 85 تا 90 درجه باشن.

ممنونم آرمین جان بابت جوابت.

چون بودجم واقعا محدود بود و قیمت قطعات هم بالاست مجبور شدم 240 تهیه کنم. در اینده برای ارتقا حتما همین کارو میکنم.

الان این  پمپ که روی پردازنده بستم LGA 1200 درست هست به نظرتون؟

فقط چون رادیاتور قسمت جلوی کیس نصب کردم پمپ رو وارونه پیچ کردم این که مشکلی بوجود نمیاره؟

ببخشید اگه عکس واضح نیست.

photo_2021-05-16_04-04-44.thumb.jpg.b6ade475821a13b3cd3e63ea8d5c1121.jpg

بعد سوال اخرم این هست در هنگام بازی کردن گرمای زیادی از سقف کیس خارج میشه به نظرتون کیس داره درست عمل میکنه گرما رو خارج میکنه؟

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، mehrshad۱۳and۱۱ گفته است :

ممنونم آرمین جان بابت جوابت.

چون بودجم واقعا محدود بود و قیمت قطعات هم بالاست مجبور شدم 240 تهیه کنم. در اینده برای ارتقا حتما همین کارو میکنم.

الان این  پمپ که روی پردازنده بستم LGA 1200 درست هست به نظرتون؟

فقط چون رادیاتور قسمت جلوی کیس نصب کردم پمپ رو وارونه پیچ کردم این که مشکلی بوجود نمیاره؟

ببخشید اگه عکس واضح نیست.

بعد سوال اخرم این هست در هنگام بازی کردن گرمای زیادی از سقف کیس خارج میشه به نظرتون کیس داره درست عمل میکنه گرما رو خارج میکنه؟

پمپ و رادیاتور رو درست نصب کردی مشکلی نداره. وقتی رادیاتور جلوی کیس بسته میشه، هوای گرم به داخل کیس میاد، بنابراین حتما باید روی سقف فن نصب کنید تا در کنار فن پشت کیس، به خارج شدن سریعتر هوای گرم کمک کنه.

البته همین که میگی هوای گرم خارج میشه از سقف کیس تصور می کنم فن روی سقف نصب کردی؟ درسته؟ اگر نصب نکردی، حتما به فکرش باش تا هوای گرم درون کیس زودتر تخلیه بشه.

لینک به دیدگاه

در ۱ دقیقه قبل، ARMIN گفته است :

پمپ و رادیاتور رو درست نصب کردی مشکلی نداره. وقتی رادیاتور جلوی کیس بسته میشه، هوای گرم به داخل کیس میاد، بنابراین حتما باید روی سقف فن نصب کنید تا در کنار فن پشت کیس، به خارج شدن سریعتر هوای گرم کمک کنه.

البته همین که میگی هوای گرم خارج میشه از سقف کیس تصور می کنم فن روی سقف نصب کردی؟ درسته؟ اگر نصب نکردی، حتما به فکرش باش تا هوای گرم درون کیس زودتر تخلیه بشه.

بله درسته فن هایی که جلوی کیس بودن رو الان رو سقف کیس نصب کردم.

بعد وقتی دستم بالا سقف کیس میبرم گرمایی که داره خارج میشه رو حس میکنم.

البته فقط موقع گیمینگ اینطوریه.

در حالت بیکاری سیستم گرمایی نداره.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان یه کیس مسترتک مانترا گزفتم دیروز اسمبل کردم منتهی بدنه کیس خیلی داغ میشه حین بازی علتش چی میتونه باشه سه تا فن هم داره کیس و یه چیز دیگه که دوتا فن بایواستار rgb دارم منتهی ساپورت نمیکنه مادربرد باید چکار کرد 

Rx570 4g

Ram 8

A520mk

550 mwe white

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Amir8638 گفته است :

سلام دوستان یه کیس مسترتک مانترا گزفتم دیروز اسمبل کردم منتهی بدنه کیس خیلی داغ میشه حین بازی علتش چی میتونه باشه سه تا فن هم داره کیس و یه چیز دیگه که دوتا فن بایواستار rgb دارم منتهی ساپورت نمیکنه مادربرد باید چکار کرد 

Rx570 4g

Ram 8

A520mk

550 mwe white

دمای پردازنده و گرافیک چقدر است ؟ 

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

یک کیس HAF-X سالها پیش خریدم الآن زیاد تر تمیز نیست اما سعی کردم تا جایی که میشد تمیزش کنم.

مشکل اینه که هنگام کار های سنگین حرارت خیلی زیادی ازش خارج میشه.

فن Silver Arrow IB-E گذاشتم روی پردازنده چون میگفتن واتر کولینگ دردسرش خیلی زیاده و خیلی نیاز به تمیزکاری داره و عمرشم کوتاهه.

فن های کیس رو تعویض نکردم اضافه هم نکردم.

یک عدد فن روی درب کیس هست

یک عدد بالا

یک عدد جلو

یک عدد فن کوچیک هم پشت کیس

فن های درب و جلو میکشن داخل

فن های عقب و بالا میکشن بیرون

اونقدر حرارت از بالای کیس خارج میشه که گرماش میخوره زیر دستم که روی موس هست انگار بخاری روشنه.

به همین دلیل احساس میکنم داخل کیس اوضاع باید خیلی خراب باشه.

کسی پیشنهادی برای کاهش دما داره؟

خیلی ممنون.

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Ali_۱۴ گفته است :

سلام دوستان

یک کیس HAF-X سالها پیش خریدم الآن زیاد تر تمیز نیست اما سعی کردم تا جایی که میشد تمیزش کنم.

مشکل اینه که هنگام کار های سنگین حرارت خیلی زیادی ازش خارج میشه.

فن Silver Arrow IB-E گذاشتم روی پردازنده چون میگفتن واتر کولینگ دردسرش خیلی زیاده و خیلی نیاز به تمیزکاری داره و عمرشم کوتاهه.

فن های کیس رو تعویض نکردم اضافه هم نکردم.

یک عدد فن روی درب کیس هست

یک عدد بالا

یک عدد جلو

یک عدد فن کوچیک هم پشت کیس

فن های درب و جلو میکشن داخل

فن های عقب و بالا میکشن بیرون

اونقدر حرارت از بالای کیس خارج میشه که گرماش میخوره زیر دستم که روی موس هست انگار بخاری روشنه.

به همین دلیل احساس میکنم داخل کیس اوضاع باید خیلی خراب باشه.

کسی پیشنهادی برای کاهش دما داره؟

خیلی ممنون.

دما سیستم بیشتر بستگی به محیط داره...اگ میتونین دمای محیط پایین بیارین

در کیس باز بذارین

دما سیپیو و گرافیک فول لود بررسی کنینی چقدر...شاید نیاز به تعویض خمیر باشه

لینک به دیدگاه

در ۱۰ دقیقه قبل، Ho۳iN_ گفته است :

دما سیستم بیشتر بستگی به محیط داره...اگ میتونین دمای محیط پایین بیارین

در کیس باز بذارین

دما سیپیو و گرافیک فول لود بررسی کنینی چقدر...شاید نیاز به تعویض خمیر باشه

خمیر تازه زدم.

فول لود پردازنده دما حدود 80 هست.

فول لود گرافیک دماشو با چه برنامه ای بگیرم دقیق تره؟

لینک به دیدگاه

سلام فن های کیس چه مدل هستن؟

اگه فن هات خوب کار نمیکنن درب کیس رو بزار باز

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...