رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

10 دقیقه تست استرس با برنامه Prime95 بگیرید ، ببینید حداکثر دما چقدر میشه 

لینک به دیدگاه

شما روی لود ماکزیموم از برنامه cpu z عکس بگیر ولتاژ به نظر مشکلی نداره 

اگر تحویه و غیره درسته سی پی یو شما بخاطر قدیمی بودن احتمالا خمیر زیر هدسینگ خود سی پی یو مشکل دار شده باید Delidded بشه  و خمیر تازه استفاده بشه و ....QYp9PJsbfdgmCAYxyH6viW-1200-80.thumb.jpg.b570a593df2497fe0581305facfc025f.jpg

متاسفانه مشکلی بعضی مواقع برای سی پی یو قدیمی پیش می اید 

لینک به دیدگاه

در 22 ساعت قبل، Hamed.Madadi گفته است :

بعد 10 مین این نتیجه شد و دمای سی پی یو کلا روی 103 بود از اول تا اخر

prime.PNG

در 22 ساعت قبل، mahdix3 گفته است :

شما روی لود ماکزیموم از برنامه cpu z عکس بگیر ولتاژ به نظر مشکلی نداره 

اگر تحویه و غیره درسته سی پی یو شما بخاطر قدیمی بودن احتمالا خمیر زیر هدسینگ خود سی پی یو مشکل دار شده باید Delidded بشه  و خمیر تازه استفاده بشه و ....QYp9PJsbfdgmCAYxyH6viW-1200-80.thumb.jpg.b570a593df2497fe0581305facfc025f.jpg

متاسفانه مشکلی بعضی مواقع برای سی پی یو قدیمی پیش می اید 

اینم عکس وقنی که گیم باز کردمو داخل بازی بودم

cpu.PNG

1.PNG

در 22 ساعت قبل، Hamed.Madadi گفته است :

2.PNG

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۴ ساعت قبل، حمید۰۲۸ گفته است :

بعد 10 مین این نتیجه شد و دمای سی پی یو کلا روی 103 بود از اول تا اخر

prime.PNG

از داخل بایوس هم میتونید دما رو ببینید...اونجا رو هم چک کنید. البته بذارید سیستم حداقل 1 ساعت خاموش باشه تا کاملا سرد بشه، بعد روشن کنید و بدون درنگ وارد بایوس بشید، اگه اونجا دما عادی بود، مشکل نصب اشتباه کولر هست، اگه اونجا هم دما انقدر بالا بود، باگ مادربرد هست و من احتمال میدم همین باگ مادربرد باشه. (سیستم شخصی خودم گاها دما رو تا 130 هم نشون میده! ولی خب باگه، درصورتی که دمای خود سنسور داخل سیپیو 60 هست)

چند بار پیش اومده که کولر رو درست نبستم یا اتصال فن رو وصل نکردم، دما به نزدیکای 100 که میرسید، فرکانس سیپیو میومد زیر 1 گیگاهرتز

ولی روی سیستم شما با دمای بالای 100 همچنان با کلاک 3.2 داره ادامه میده

این میزان دما هم در کوتاه مدت به سخت افزار آسیب میرسونه. اگه واقعی باشه، باید هرچه سریع تر رفع بشه

یه سوال؟

کولر سیستم رو خودتون بستید؟ اگه خودتون نمیتونید سیستم رو باز کنید و بررسی کنید، سیستم رو به یه نمایندگی معتبر بسپارید قبل از اینکه مشکل ساز بشه

لینک به دیدگاه

در ۱۵ ساعت قبل، MAhmoOD Nazari گفته است :

از داخل بایوس هم میتونید دما رو ببینید...اونجا رو هم چک کنید. البته بذارید سیستم حداقل 1 ساعت خاموش باشه تا کاملا سرد بشه، بعد روشن کنید و بدون درنگ وارد بایوس بشید، اگه اونجا دما عادی بود، مشکل نصب اشتباه کولر هست، اگه اونجا هم دما انقدر بالا بود، باگ مادربرد هست و من احتمال میدم همین باگ مادربرد باشه. (سیستم شخصی خودم گاها دما رو تا 130 هم نشون میده! ولی خب باگه، درصورتی که دمای خود سنسور داخل سیپیو 60 هست)

چند بار پیش اومده که کولر رو درست نبستم یا اتصال فن رو وصل نکردم، دما به نزدیکای 100 که میرسید، فرکانس سیپیو میومد زیر 1 گیگاهرتز

ولی روی سیستم شما با دمای بالای 100 همچنان با کلاک 3.2 داره ادامه میده

این میزان دما هم در کوتاه مدت به سخت افزار آسیب میرسونه. اگه واقعی باشه، باید هرچه سریع تر رفع بشه

یه سوال؟

کولر سیستم رو خودتون بستید؟ اگه خودتون نمیتونید سیستم رو باز کنید و بررسی کنید، سیستم رو به یه نمایندگی معتبر بسپارید قبل از اینکه مشکل ساز بشه

خیلی ممنون از توضیحاتتون فکر نکنم مشکل از کولر باشه چون سیستم بیر.ن قطعاتش بسته شده و این مشکل سه روز هست که پیش اومده و از اول د.ماا .کی بود و چند روزی هستک که درحین بازی به 100 میرسه ولی لگ ندارم یا خیلی کمه و در حین کارای معم.لی به 60 تا 70!!!اگه باگ مادربرد باشه چگونه حل میشه>؟

لینک به دیدگاه

سیستم رو روشن نکن دیگه با ابن دما سی پی یو میسوزه ، یه مادربرد دیگه پیدا کن یا ببر بیرون تست کنن ، شاید مادربرد مشکل داشته باشه

لینک به دیدگاه

سلام مجدد

بعد از این چند وقت تصمیم گرفتم خدمت لپ‌تاپ برسم و ببینم مشکل چیه و خدارو‌شکر حل شد. منم نتیجه را اینجا می‌گذارم تا شاید به کسی کمک کنه!

آقا ما لپتاپو تا آخر که مربوط به هیت سینک میشه باز کردیم و در حالی که هیت سینک بسته بود یه تیکه کاغذ صاف رو بین هیت سینک و چیپ گرافیک آروم فرو کردم دیدم که بله! بینشون فاصله است و کاغذ با یکمی سختی راحت میره تو و خمیرسیلیکونی میشه.

پس از کمی بررسی یکبار هیت سینک رو بدونه پد های حرارتی(سیلیکونی) بستم دیدم آره پد های سمت گرافیک انگار کلفتن چون بدون اونها کاغذ دیگه رد نمیشد بدون پدم گفتم نمیشه بست (ضمنا انگار قسمت سمت گرافیک هیت سینک خیلی خیلی کمی تاب بداشت ...)

رفتم از یه جایی (که تبلیغ نشه) پد سیلیکون نازک تر (0.5 میلیمتر)خریدم و گذاشتم جای پدای قبلی(پد های قبلی فابریک نبودن) با یکم سعی و خطا که چجوری بذارم بهتره .... ٬ سیستم بستم و تاثیر یه ذره فاصله بین هیت سینک و چیپ گرافیک رو دیدم که چقدر در انتقال حرارت مهمه و اینکه باید روی هم بچسبن و هیچ فاصله ای بینشون نباشه

قبلا با اینکه دمای gpu اگر جلوشو نمیگرفتی تا 100 هم ممکن بود بره الان وضعیت خیلی بهتره و حرارت به قسمت فن منتقل میشه و دمای هوای خروجی بالاتره

ممنون از تمام کسایی که کمک کردن ونظر دادند🌹

پ.ن تو این مدت با گرافیک اینتل مجتمع کار می‌کردم

ویرایش شده توسط smhk
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۵۰ دقیقه قبل، ورای محدودیت گفته است :

اول در مورد مادربرت بگم که  یکی از به صرفه ترینها برای اورکلاکه و تو دیجی کاالا گفته تا نسل 8سابورت میکنه ولی داخل امازون گفته که نسل 9 هم سابورت میکنه که احتمالادرسته  چون فرکانس رم تا 4000هست و سه تا اسلات گرافیک داره قطعا تواناییهای بالایی داره ولی  کاش به جای اسلات تاندربولت  یا RGB  بنل اورکلاک تعبیه میکردن روش تا راحت تر بشه ولتاژو فرکانسهارو کنترل کرد  تا محدود به نرمافزارهای ویندوز نباشه - بشه حداقل با یه دکمه حالت گیم فعال یا غیر فعال کرد -در هر صورت منظوزت از رندر چه کاریه - گیم یا تبدیل یا ویرتیش ویدیو یا نه مرور وب خالی  - الان که من داخل بارکینگ دارم تایب میکنم دمای بردازنده i5 6600 بین 40 یا 50نرسان داره ولی برم تو گیم یکم صدای فن میاد ولی  بیشتر از 70نمیشه - عکس از cpuzبزار بررسیش کنیم - و.ضعیت هاردت چطوره - چقدر درگیره؟

ورای محدودیت جان!

لطفا قبل از اینکه به فردی پاسخ بدید، یه نگاهی به تاریخ تاپیک بندازید!!!تاپیک مال اردیبهشت 99 هست! بیش از یکسال پیش(یه حسی بهم میگه شما رباتی چیزی هستید و به فروم اتک میزنید 🤣 ارسال متن های بدون هدف و قاطی پاتی زیر تاپیک های تاریخ گذشته!)

جدای از توضیحات خودتون، 9700 به شدت داغه و گاها دیدم که تا 230 وات هم مصرف کرده، اون سیستمی که دماش زیر لود 52 هست، مطمئنا پاور لیمیت داره یا اینکه ایشون دمای سنسور سیپیو روی مادربرد رو اعلام کردن(نه سنسور داخل سیپیو)، 9700 فک کنم زیر نیتروژن مایع هم به این دما نرسه!(اگه ربات نیستید، شاید این توضیحات به دردتون بخوره!)

لینک به دیدگاه

تجربه من

من هم این مشکل دیدم بجای پد از صفحه مسی بسیار نازک استفاده کردم بین سی پی یو و گرافیک گذاشتم مشکل حل شد 

و یک لپ تاب دیگه بود هر کاری کردم درست نمیشد فن کار میکرد از نظر من کاملا درست بود  اما واقعیت این بود  فن سرعت مناسب نداشته با عوض کردن فن کامل درست شد

لینک به دیدگاه

سلام دوستان خسته نباشید

من یک لپتاپ اچ پی مدل g7 255  دارم که هارد رو خودش 1 ترا hdd بود بعد من یک ssd adata falcon 256 گیگ خریدم که طبق گفته سازنده پورتش pci 3*4  هست چند تا سوال دارم

1.      موقع چک کردن با نرم افزار تست سرعت کریستال ... دمای هارد بالای 90 درجه میره ، به غیر از اون هم چند باری موقع کار با اندروید استدیو این اتفاق افتاد این طبیعی هست ؟  بعد چند دقیقه اگر کاری انجام ندم دما حدود 40 تا 50 میرسه

2.      تست سرعت با این نرم افزار سرعت 500 مگابیت رو بمن نشون داد در صورتی که در سایت گفته شده 3000/1500 در صورتی که نه خواندن و نه نوشتن با این سرعت نیست هارد نو هست و از دیجی کالا خریدم روز اول که تست کردم سرعت حدود 1100 برای خواندن بود ولی نوشتن همون 500 بود یعنی باز هم کمتر از یک سوم سرعت اعلامی ، سوالی که برام هست اینکه ایا برای فعال سازی پورت در لپتاپ باید کاری انجام داد ؟ چون در نرم افزار مینویسه  PCI Gen1*2

3.      هیت سینک رو میشه فعال و غیر فعال کرد یا یک قطعه فلزی هست

4.      استفاده از فن اضافی یا کول پد میتونه کمک کنه ؟ یا چیز مشابه به این

5.      تست سلامت هارد با نرم افزار با هارد سنتال ... 100 نشون میده و مقدار کارشو روز اول صفر بود ولی 130 گیگ جابجا کرده بود ظاهرا

ممنون میشم از دوستان راهنمایی و نظرشون بگن

مشخصات ssd.PNG

hppppp97.PNG

لینک به دیدگاه

• 5 هفته بعد...
  • کاربر ویژه
در در ۱۴۰۰/۳/۱۸ در ۲۲:۱۹، ارشام گفته است :

ممنونم ولی بالا نمیشد گذاشت میخورد ب رم و جا لن و یو  اس بی مادربرد 

این حرف شما غیر ممکنه

مادربردها طوری طراحی میشن که شما گرافیک رو روی اسلات اول بذارید با هیچ قطعه ای مشکل جا نداشته باشه

لینک به دیدگاه

عرض سلام و احترام خدمت دوستان گرامی

چند روزی هست من سیستم نو خریدم، امروز دمای قطعات رو با ai suite 3 چک کردم دمای چیپست در حالت عادی روی 60 هست ، باقی قطعات دماشون پایین هست به طور مثال : cpu 38 , motherboard 30

این دما عادی هست یا خیر؟

مشخصات سیستم:

i7 11700k

prime z590-p

16g 8x2 trident z

masterliquis ml240 v2

green 1050 ocdg

z5 surena

3060ti

لینک به دیدگاه

سلام

واقعیتش اینه که دمای چیپست Z590 کلا بالا هست، و مادربرد شما هم یه مادربرد پایین رده Z590 به حساب میاد بنابراین تعجبی نداره. من دمای سنسور PCH رو در چند تا Z590 که دیدم حدودا بین 52 تا 62 درجه بوده و مسئله خاصی نیست. با این حال، میتونید مثلا حین کار با سیستم نرم افزار HWINFO 64 رو باز نگه دارید چک کنید Max Temp برای PCH چقدر نشون میده، اکر همین حدود باشه نگرانی نداره اما اگر بره بالای 65 و این حرفها، اونوقت شاید بهتره تنظیمات رو یه نگاهی بندازین توی بایوس شاید یه جایی ولتاژ اضافی داره به سیستم وارد میشه.

به هر صورت. دمای 60 برای Z590 نرماله.

لینک به دیدگاه

ممنون دوست عزیز از راهنماییتون

یک مورد دیگه با این کانفیگی که خدمتتون عرض کردم وارزون رزولوشن 1080 در حالت low من 130 تا fps میگیرم به نظرتون کم نیست ؟

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

درود

عزیزان یه سی پی یو 11700 با مادربرد asus b560 چند روز پیش بستم! کولر سی پی یو deepcool gammaxx 400 هست فعلا! یه مشکلی که هست مثلا وقتی در حال وب گردی هستم لحظه ای دمای سی پی یو شدید بالا میره و سرعت فن کولر زیاد میشه! و یه ثانیه ای برمیگرده به حالت قبل! همونطور تو عکس میبینید Core 2 تا 73 میره! بنظرتون مشکل از کجا میتونه باشه! درصد استفاده از سی پی یو هم دقت کردم وقتی با کروم در حال کارم تا 30% میره! همین لحظه دما میره بالای 70 ! و صدای فن شنیده میشه! 

image.thumb.png.ee098465c74b622efbf854333d71a901.png

لینک به دیدگاه

من مشابه این مشکل رو با پردازنده خودم ryzen 3600 داشتم. میدونید که نوسان اندک برای این پردازنده عادیه ولی دقیقا مثل مشکل شما گاهی نوسان دیگه خیلی شدید میشد. خصوصا حین انجام کارهای سنگین.

با جستجویی که انجام دادم گفتن که احتمالا کولر روی پردازنده درست جا نخورده و از خمیر نامرغوبی استفاده کردی.

یک بار کولر رو باز کردم و با دقت بیشتری بستم و از یه آرکتیک mx-5 استفاده کردم مشکلم به طور کامل حل شد.

لینک به دیدگاه

۱۲ ساعت قبل، Alien۸۷ گفته است:

درود

عزیزان یه سی پی یو 11700 با مادربرد asus b560 چند روز پیش بستم! کولر سی پی یو deepcool gammaxx 400 هست فعلا! یه مشکلی که هست مثلا وقتی در حال وب گردی هستم لحظه ای دمای سی پی یو شدید بالا میره و سرعت فن کولر زیاد میشه! و یه ثانیه ای برمیگرده به حالت قبل! همونطور تو عکس میبینید Core 2 تا 73 میره! بنظرتون مشکل از کجا میتونه باشه! درصد استفاده از سی پی یو هم دقت کردم وقتی با کروم در حال کارم تا 30% میره! همین لحظه دما میره بالای 70 ! و صدای فن شنیده میشه! 

سلام 

یک احتمال میتونه از تجهیزات خنک کردن یعنی کولر و خمیر و نوع بسته شدن باشه.

ولی با توجه به اینکه فقط یک لحظه دما به ۷۳ میرسه، مشکل خاصی بنظر نمیاد ولی برای از بین بردن اون حالت دور فن، مقداری شیب منحنی تغییر دور فن رو کم کنید. مثلا در دمای ۸۰ درجه، دور فن به حداکثر برسه.

لینک به دیدگاه

شاید کولرتون اون قسمت که روی سی پی یو میشینه ، کاملا صاف نیست ، باز کنید از صاف بودنش مطمئن بشید

لینک به دیدگاه

سلام ببخشید من نوت هشت پرو دارم تو شارژ بهش کاری ندارم ولی از 20 تا70درصد گوشی40 درجه یا بالاتر داغ میکنع بدون کاور مبخواستم بدونم ویروسیه .اولا ک خرید بودم انقدر داغ نمیکرد ینی بازی سنگین باهاش کردم هم اینقدر داغ نمیکنع  ویروسی هس یا مدلش هس

لینک به دیدگاه

سلام دوستان 

توضیح کامل: یک مسیله عجیبی که تو این چند روز باهاش برخورد کردم این هست که من از کارت گرافیک آر تی ایکس سی شصت تی آی استفاده میکنم مدل ای وی جی ای،همچنین برای کنترل بیشتر از نرم افزار افتر برنر ، متاسفانه وقتی نرم افزار افتر برنر رو اجرا کردم روی گزینه اتوماتیک برای انتخاب سرعت فن کلیک کردم اما یهو حواسم پرت شد و فن منتظر وارد شدن عدد چرخش بود و فعال نشد به این ترتیب دما به حدود 92 درجه رسید البته زیاد طولانی نبود کمتر از 2 دقیقه که بلافاصله فن و فعال کردم و دما پایین اومد ، اما بعد از این اتفاق دیدم وقتی نرم افزار راینو رو باز میکنم بدون هیچ کاری دمای کارت گرافیک به سمت بالا میره و فن در دمای 56 شروع به کار میکنه که خب طبیعیه ، اما چیزی که غیر طبیعیه این هست که کارت گرافیک فقط درباره این نرم افزار این رفتار و نشون میده من حتی تیریدی مکس رو هم اجرا کردم تا مطمن باشم ، اما دیدم تیریدی مکس هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه.

توضیح خلاصه:بالا رفتن دمای کارت گرافیک پس از باز شدن برنامه راینو

لینک به دیدگاه

۳۲ دقیقه قبل، کیا۹۸ گفته است:

سلام دوستان 

توضیح کامل: یک مسیله عجیبی که تو این چند روز باهاش برخورد کردم این هست که من از کارت گرافیک آر تی ایکس سی شصت تی آی استفاده میکنم مدل ای وی جی ای،همچنین برای کنترل بیشتر از نرم افزار افتر برنر ، متاسفانه وقتی نرم افزار افتر برنر رو اجرا کردم روی گزینه اتوماتیک برای انتخاب سرعت فن کلیک کردم اما یهو حواسم پرت شد و فن منتظر وارد شدن عدد چرخش بود و فعال نشد به این ترتیب دما به حدود 92 درجه رسید البته زیاد طولانی نبود کمتر از 2 دقیقه که بلافاصله فن و فعال کردم و دما پایین اومد ، اما بعد از این اتفاق دیدم وقتی نرم افزار راینو رو باز میکنم بدون هیچ کاری دمای کارت گرافیک به سمت بالا میره و فن در دمای 56 شروع به کار میکنه که خب طبیعیه ، اما چیزی که غیر طبیعیه این هست که کارت گرافیک فقط درباره این نرم افزار این رفتار و نشون میده من حتی تیریدی مکس رو هم اجرا کردم تا مطمن باشم ، اما دیدم تیریدی مکس هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه.

توضیح خلاصه:بالا رفتن دمای کارت گرافیک پس از باز شدن برنامه راینو

در مورد کار با افتربرنر شانس با شما بوده که متوجه شدین..مثل چاقو میمونن این نرم افزارها درست استفاده نشن آسیب میزنن

در مورد نرم افزاری که استفاده میکنید میتونید از تسک منیجر ببینید چقدر از قدرت کارت استفاده میکنه

لینک به دیدگاه

sabertooth عزیز این نرم افزار انقدر از نظر گرافیک کم کار هست که هیچ استفادهی شاخصی نمیکنه - عکسی آپلود کردم که نشون میده کلا این رفتار منطقی نیست

در ضمن من کارت گرافیک رو با آخرین ورژن آپدیت کردم ، حالا نمیدونم چکار کنم واقعا خنده داره متاسفانه 

Gpu.jpg

لینک به دیدگاه

مشکل حل شد

توضیح کامل:بعد از نوشتن این تاپیک به تمامی سایت ها داخلی و خارجی سر زدم و البته با بررسی بیشتر متوجه شدم بالا اومدن دمای کارت گرافیک به دلیل این بود که (core clock) و (memory clock) با ران شدن راینو به سقف میچسبیدن و این نشون میداد که رابط کاربری این نرم افزار با درایور گرافیک در تبادل اطلاعات عملکردی مشکل دارن،جالبه به متخصصان البته به اصطلاح متخصص های کامپیوتر زنگ زدم،و حضرات فرمودن احتمالا از مادربرد ، خب منم مثل شما خندیدم و بیخیال شدم ، یک سر به انویدیا زدم و دیدم آپدیت جدید داده و باگ ها رو برطرف کرده،شاید خیلی ها مثل من به این مشکل خورده باشند ، در حال حاضر آپدیت نصب شده که باعث رفع اشکال شد نسخه 472.12 هست

توضیح خلاصه : آپدیت درایور کارت گرافیک به شماره 472.12 مشکل رو برطرف کرد

لینک به دیدگاه

اول کار اختلاف درجه ناچیز تو خمیر خوب و بد... ولی اینجا وقتی دوتا هسته دماش رفته بالا یعنی خمیر اون قسمت یا نداره یا کمه یا مسطح نبوده بخش زیرینش فاصله افتاده...

کولر بستید یه ضرب بستی یا بلند کردی؟ کل پین ها جا افتاده؟ از بستن صحیحش مطمئن شدی؟

در نهایت یکبار باز کنید کامل پاک کنید با الکل تمیز کنید خمیر خوب بزنید و ببندید

ویرایش شده توسط drsherman
لینک به دیدگاه

۱۰ ساعت قبل، drsherman گفته است:

اول کار اختلاف درجه ناچیز تو خمیر خوب و بد... ولی اینجا وقتی دوتا هسته دماش رفته بالا یعنی خمیر اون قسمت یا نداره یا کمه یا مسطح نبوده بخش زیرینش فاصله افتاده...

کولر بستید یه ضرب بستی یا بلند کردی؟ کل پین ها جا افتاده؟ از بستن صحیحش مطمئن شدی؟

در نهایت یکبار باز کنید کامل پاک کنید با الکل تمیز کنید خمیر خوب بزنید و ببندید

درود

تشکر از راهنماییتون

بله دوباره باز کردم و خوب تمیز کردم و یه خمیر خوب زدم! قبلا دما تا 78 میرفت ولی الان تا 71 میره! با این دما فن لحظه ای تا 100% نمیره و اذیت نمیکنه ! 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...