رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

بله بنده هم با میکائیل جان موافقم . البته با بخش دومش که فرمودند کنترل رو دستی ست کنید. روی حالت Auto همون داستان قبلی می شه.

شما دور فنت رو هیچ وقت ثابت نگذار ، چون یک دفعه دیدی لازم کارت روی حالت فول لود دور فن 95% داشته باشه ، شما بگذاری روی 65% دیگه بالاتر نمی ره. مشکل دیگه هم که ممکن هستش به وجود بیاد روی دور ثابت اینکه فن به سر و صدا میفته (البته روی دورهای بالا) ، بعد از مدتی ممکن هستش فن دچار مشکل بشه (که البته با کمی روغن کاری درست می شه).

به عقیده من دور فن رو برای دمای 45 درجه بگذار روی 45 % و برای 100 درجه بگذار روی 100% . نمودار رو هم همینجوری بین این دو حالت نقطه گذاری بکنید. اینجوری هم نویزش اذیتتون نمی کنه هم دماتون خوبه.

البته AfterBurner یا همون AB بایستی توی استارت آپ سیستم باشه ، وگرنه فقط با بازکردن برنامه دور فن ست می شه و هر سری که سیستم رو روشن می کنید باید برنامه رو باز کنید. ^_^

لینک به دیدگاه

شما بودجه اگه دارین یه کولر زالمن vf3000 برای مدل 470 بگیرین با کمترین دور ممکن یعنی 25٪ دما از 50 فراتر نمیره و تو لود کامل به 75 نمیرسه!

دور دقیق فن این کولر روی 25٪ حدود 1500 RPM هست :wub:

لینک به دیدگاه

بله بنده هم با میکائیل جان موافقم . البته با بخش دومش که فرمودند کنترل رو دستی ست کنید. روی حالت Auto همون داستان قبلی می شه.

شما دور فنت رو هیچ وقت ثابت نگذار ، چون یک دفعه دیدی لازم کارت روی حالت فول لود دور فن 95% داشته باشه ، شما بگذاری روی 65% دیگه بالاتر نمی ره. مشکل دیگه هم که ممکن هستش به وجود بیاد روی دور ثابت اینکه فن به سر و صدا میفته (البته روی دورهای بالا) ، بعد از مدتی ممکن هستش فن دچار مشکل بشه (که البته با کمی روغن کاری درست می شه).

به عقیده من دور فن رو برای دمای 45 درجه بگذار روی 45 % و برای 100 درجه بگذار روی 100% . نمودار رو هم همینجوری بین این دو حالت نقطه گذاری بکنید. اینجوری هم نویزش اذیتتون نمی کنه هم دماتون خوبه.

البته AfterBurner یا همون AB بایستی توی استارت آپ سیستم باشه ، وگرنه فقط با بازکردن برنامه دور فن ست می شه و هر سری که سیستم رو روشن می کنید باید برنامه رو باز کنید. ^_^

تشکر از نظر دهی کل دوستان سایت لیون عزیز خیلی استفاده کردم.من هم با پوریا جان موافقم و از این روش استفاده میکنم :wub: :wub: :wub:

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

با سلام

دوستم یه سیستم داره با مشخصات cpu: i5 2500 و مادربرد p8p67 وکیس prince گرین. دیروز به من زنگ زد و گفت که دمای سی پی یوم 55 الی 60 هستش در حالت عادی. من هم گفتم که خیلی بالا نیست ولی خوب میشه که بهتر باشه. بعد رفته بود از پاساژ یدونه از همین خمیر سیلیکون های 500 تومنی سرنگی خریده بود و اونو ریخته بود و دوباره بهم زنگ زده بود و شاکی بود می گفت که دماش رسیده به 70. حالا من نمی دونم مشکل از کجاست؟ البته ابتدا فکر کردم که شاید فن رو بد جا زده که اتصال نداره به خوبی. ولی خودش می گفت که خیلی خوب جا زده. حالا از شما دوستان تقاضای هم فکری دارم. راستی دوستان یادشون نره که سی پی یو 2500 معمولی هست و اصلا اورکلاک نشده. یعنی بلد نیست. ممنون

ویرایش شده توسط indianboy
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

عزیز جان این دما با فن استوک واقعا بهتر از ایده آل محسوب میشه .

من خودم 2500k داشتم . دماش با فن استوک به 81 میرسید .

لینک به دیدگاه

احتمالا خمیر زیاد ریخته که دما رفته بالا . اون خمیرها هم جالب نیستن . بهتره که خمیر مناسبتری بذاره. ضمنا تهویه کیس هم مهمه . کیسی که ایشون دارن خیلی قدیمیه و برای همچین سیستمی مناسب نیست .

همونطور که میکاییل هم گفت دما بد نیست . البته میتونه کمتر باشه . ولی با کیس بهتر.

لینک به دیدگاه

دوستان بهشون گفتم و ایشون هم گفتن که می تونن یه کیس حول و حوش 100 تومن بخرن و اگر دوستان پیشنهاد کنند فن استوکش رو هم عوض کنن. ایشون به دمای cpu خیلی حساسن. خلاصه می خوان دماشون برسه به زیر 40 در حالت بیکاری و عادی. یه خمیر خوب هم معرفی کنید. لطفا راهنماییهاتون رو بفرمائید. واقعا از اینکه دوستانی مانند شما اینجا دارم خوشحالم.

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من تست کردم خمیرهای فابریک فنهای اینتل و AMD (مخصوصا اینتل)خیلی خوب هستند و اینکه اون خمیر رو با خمیر 500 تومانی عوض کرده کار اشتباهی بوده.خمیر فابریک دوام خوبی هم داره و زود کیفیتش رو از دست نمیده.معمولا یکی دوسال اول نیاز به تعویضش نیست و بعد از اون باید جایگزین بشه ولی با یک خمیر با کیفیت مثل خودش.

در هر صورت شرایط محیطی،تهویه کیس و... میتونه تاثیر گذار باشه.

آپدیت بایوس هم میتونه خطای گزارش دما ها توسط بایوس به برنامه ها رو کمتر کنه و با آپدیت بایوس به آخرین ورژن احتمال میره دمای کمتری داشته باشند ایشون.

موفق باشید

لینک به دیدگاه

خوب من خمیر خوب و باکیفیت در حد خود خمیر اینتل نمی شناسم که بهش معرفی کنم. اگر دوستان خمیر خوب و با قیمت خوبی سراغ دارند معرفی کنند تا بهشون بگم. کیس هم باید یه x3 براشون بگیرم. البته خمیرش تقریبا تموم شده بود. راستی یادش بخیر این سی پی رو خودم براشون با قیمت 225 تومن خریدم. مادربرد رو هم 220 تومن. !!!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خمیر چیل فکتور که توی همین سایت هم هست خوب هست اگر دوست شما سی پی یو را اورکلاک نمیکند کولر بوفالو یا ترنسفورمر3 که خودم دارم خوبه

http://lioncomputer.... Transformer 3/

http://lioncomputer....ol Buffalo 100/

http://lioncomputer.... Thermal Paste/

کولری که من دارم در حالت عادی دما از38 درجه و در بازی(2 یا 3 ساعت) از 60 درجه تجاوز نمیکنه

ویرایش شده توسط fredy
لینک به دیدگاه

من قم هستم. این خمیر و فن ها رو چطور می تونم تهیه کنم؟ آقا حامد و یا آقای حسینی عزیز. شما می تونید ارسال کنید قم؟

لینک به دیدگاه

شما میتونی سفارش بدی تو سایت لیون و آقای حسینی براتون میفرستن .

هم میتونی اون خمیر رو بگیری و هم خمیر TX-4 که بهتره و کمی گرونتر . کولر هم بوفالو گرین کفایت میکنه . حدود 47-48 تومانه . ترانسفورمر حدود 65 تومانه .

کیس رو هم میتونی مگنوم 2 یا هانتر برداری . حدود 90 تا 100 تومان .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان همه چیز رو گفتن یک چیزی رو هم من از شما بپرسم که خمیر جدید رو روی خمیر قبلی زدن این دوستتون؟

جایی که کولر و سی پی یو با هم تماس دارن رو تمیز کردن درسته حسابی؟

دمای 60 درجه واسه Idle کمی زیاده...

من هم چند وقت پیش یک سری از این خمیر های ارزون رو تست کرده بودم که هر روز که میگذشت میدیدم که دمای سی پی یو بالاتر میره...

یعنی کیفیت و عمر پایینی داشت...

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

قبل از اینکه از خمیر جدید استفاده کنید باید با الکل خمیر قبلی را پاک کنید

لینک به دیدگاه

با سلام

امروز بهشون این نکته ها رو گفتم. گفتند که خمیر قبلی یه مقدار روی هیت سینگ فن بوده ولی خیلی کم بوده و اون رو هم پاک نکردند. درضمن قرار شد یه کیس x3 دست دوم تمیز یا اگر شد نو بخرند. راستی اگر فن جدید بخرند آیا روش خمیر باکیفیتی داره؟ مثلا بوفالو؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بله خمیر بوفالو رو خودم به شخصه تایید میکنم.

کیفیتش خیلی مناسب هست.

لینک به دیدگاه

سلام به همه دوستان لیونی.

مدتی هست که یه کولر h100 گرفتم و با خمیر tx4 استفاده می کنم قبل از این دمای سی پی یو با فن خودش در حالت بی کار 40 بود اما الان 30 هست در لود هم بالی 70 می رفت که الان از 54 بالاتر نمی ره. در فرکانس 4200 کار می کنه که برای این سی پی یو اوور زیادی نیست. مشخصات کیسم هم توی امضا هست 7 تا فن 12 هم توی کیس کار می کنه.

می خواستم بدونم دوستان دیگه با فن nucta nhd 14 یا corsaire h100 دمای سی پی یوشون چقدر هست.

در ضمن بقیه هم می تونن با نوشتن نوع بورد و کیس و خمیری که استفاده کردن دمای قطعاتشون را آپلود کنن تا دوستانی که می خواهن خنک کننده بخرین بتونن یه مقایسه ای داشته باشن.

خودم شخصا دنبال اینم که ببینم دوستانی که ایر کولر دارن در این فرکانس و با بوردی شبیه مال من، سی پی شون در چه در مائی کار می کنه.

با تشکر از همه.

اینم لینک نرم افزار پیش نهادی من

http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor-pro.html

ویرایش شده توسط Cyrus-the-great
لینک به دیدگاه

fy3s3o0hk4j23poncqe.png

1e12bvzgvvfag308iwxd.png

CPU: Intel Q9400 working @ 3.6GHZ

Cpu Cooler:Zalman 9900LED

RPM: ~1000-1400

Thermal Grease: Zalman super thermal grease -zm-stg2

Idle temprature:34~36"C

Load temprature : 57"C

Mainboard: Gigabyte Ep45-UD3R

ویرایش شده توسط ace
لینک به دیدگاه

تایپک خوبیه ولی من الان خستم!

زنبیل می زارم فردا نتایج رو اعلام می کنم !

دستت درد نکنه نوبت اول را می زارم واسه خودت

;)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

اگه نرم افزار مورد استفاده و پیشنهادی رو هم مطرح می کردین بهتر می بود حتی لینک دانلود هم میدادین چه بهتر! :D

من رو هم زنبیل گذاری حساب کنبد تا یه نرمافزار بدرد بخور تا پس فردا دانلود کنم بعدا بزارم!

-----------------------

حداقلی 22 درجه در حالت 3-1 درصد لود بیشترینش هم 58 تا در حالت فول لود میزنه... (بدون هر گونه اور)

ویرایش شده توسط nima2007
لینک به دیدگاه

درود

اگه نرم افزار مورد استفاده و پیشنهادی رو هم مطرح می کردین بهتر می بود حتی لینک دانلود هم میدادین چه بهتر! :D

من رو هم زنبیل گذاری حساب کنبد تا یه نرمافزار بدرد بخور تا پس فردا دانلود کنم بعدا بزارم!

ممنون از پیشنهادت لینک را گذاشتم.

لینک به دیدگاه

3770K@4.5Ghz (idle)

post-5901-0-24669500-1348791274.png

ویرایش شده توسط MAXIMUSs
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این هم نتیجه کار با خنک کننده مایع Larkooler

پردازنده 3770k

دما در حالت IDLE و در حالت ماکسیموم در طول تست سنگین و پدر در بیاره Physics

hc68umb8qif2z8g1066h_thumb.jpg

البته این دماهها نتیجه تنظیمات ولتاژهای مختلف بوده بیشترش تا اینکه تاثیر کولر بوده باشه(البته قدرت لارکولر رو هم نباید دست کم گرفت! بلاکش ضعیفه اما کارایی کلی سیستم کولینگش خوبه و اون ضعف رو پوشش میده)

میبینید که در طول اجرای تست فقط یکی از هسته ها 40 رو رد کرده و بقیه 38 و 33 بودن

اگر پردازنده شما هم مثل این پردازنده Low voltage باشه میتونید دماهاتون رو با کم کردن یکسری از ولتاژهای دیفالت مثل pll و VCORE و VCCIO کاهش بدید(مادربورد این ولتاژها رو بصورت اتوماتیک بیشتر از حد کافی اعمال میکنه برای پایداری بیشتر)

به عنوان مثال میبینید که پردازنده من تا فرکانس 3900 با ولتاژ زیر 1.0 برای Vcore یعنی 0.99هم کاملا استیبل هستش(البته wprime 1024 رو هم با ولتاژ 0.95 پاس میکنه و فقط برای این تست بوده که این ولتاژ رو میطلبیده)

مثلا برای رم 1600 مگاهرتز ولتاژ VCCIO برای 3770 حتی 1.0 هم میتونه کافی باشه! و برای فرکانس 2200 حدود 1.08

کم کردن PLL هم از 1.81 به 1.7 تاثیر دمایی خوبی داره و افتی در کارایی پردازنده در چندین تست مشاهده نشد

لینک به دیدگاه

این هم نتیجه کار با خنک کننده مایع Larkooler

پردازنده 3770k

دما در حالت IDLE و در حالت ماکسیموم در طول تست سنگین و پدر در بیاره Physics

hc68umb8qif2z8g1066h_thumb.jpg

البته این دماهها نتیجه تنظیمات ولتاژهای مختلف بوده بیشترش تا اینکه تاثیر کولر بوده باشه(البته قدرت لارکولر رو هم نباید دست کم گرفت! بلاکش ضعیفه اما کارایی کلی سیستم کولینگش خوبه و اون ضعف رو پوشش میده)

میبینید که در طول اجرای تست فقط یکی از هسته ها 40 رو رد کرده و بقیه 38 و 33 بودن

اگر پردازنده شما هم مثل این پردازنده Low voltage باشه میتونید دماهاتون رو با کم کردن یکسری از ولتاژهای دیفالت مثل pll و VCORE و VCCIO کاهش بدید(مادربورد این ولتاژها رو بصورت اتوماتیک بیشتر از حد کافی اعمال میکنه برای پایداری بیشتر)

به عنوان مثال میبینید که پردازنده من تا فرکانس 3900 با ولتاژ زیر 1.0 برای Vcore یعنی 0.99هم کاملا استیبل هستش(البته wprime 1024 رو هم با ولتاژ 0.95 پاس میکنه و فقط برای این تست بوده که این ولتاژ رو میطلبیده)

مثلا برای رم 1600 مگاهرتز ولتاژ VCCIO برای 3770 حتی 1.0 هم میتونه کافی باشه! و برای فرکانس 2200 حدود 1.08

کم کردن PLL هم از 1.81 به 1.7 تاثیر دمایی خوبی داره و افتی در کارایی پردازنده در چندین تست مشاهده نشد

ممنون از ارسالت می شه یه تست هم با پرایم 95 و ولتلژ 1.15با فرکانس 4300 بزاری؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

خواهش میکنم دوست عزیز

والا چون این پردازنده پردازنده مخصوص تست زیر نیتروژنم هستش به هیچ عنوان باش Prime 95 نمیتونم بگیرم حتی در فرکانس پایه خودش . تاثیر منفی میذاره و دیگرید میکنه برای ماکس فرکانسش زیر نیتروژن(البته خیلی شاخ نیست اما همینشم به زور پیدا کردم برای همین باید در پر قو مراقبش باشم :دی)

اگه پردازنده جایگزین پیدا کنم تست میگیرم با اون:دی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...