رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام.

فعلا این مدار رو داشته باشید تا سورس و کد میکرو و همچنین برنامه ی کامپیوتر که به صورت اینترفیسه رو بنویسم.

و آموزششم اینجا بذارم.

امکاناته دیگری که میخواهید وصل کنید را ذکر کنید تا به مدار اضافه شه...

در ضمن قیمت این مدار یه میکرو m16 که 2 تومنه فوقش ، 8 تا هم LM35 که اونم بسته به نیازتونه دیگه ، کمتر هم میشه...

فعلا..

t.zip

لینک به دیدگاه

مگا16 گرونه.

مگا48، 1000 تومان بیشتر نیست. سرعت کریستال اش 20 مگاهرتز هست. نوع smd اش، 8 تا کانال ADC داره.

چه دلیلی بر استفاده از مگا16 هست؟

لینک به دیدگاه

خوب اینم پیشنهاد خوبیه ، اما به چند دلیل بنده مگا16 رو انتخاب کردم

به علت DIP بودنش که رو برد سوراخ دار هم میشه اونو پیاده سازی کرد تا برای مبتدی ها آسون تر باشه

و همچنین پروگرم این میکرو ها برای مبتدی ها آسان تر میباشد

برای انان که کمی از میکرو سر رشته دارند که برنامه همان است و انتخاب هر میکرویی به انتخابه خودشونه

به فکر مبتدی ها هم باشید ، با این میکرو هم مبتدی ها میتواند کار کنند و هم کار بلدا مثله شما.

در هر صورت به نظر من این میکرو خوبه ، اگه شما مگا 48 رو ترجیح میدید ، چشم ، اما فرقی که نداره من مگا 16 رو به خاطر ساده بودن و آرایش پایه ها انتخاب کردم.

مگه SMD مگا16 1800 تومن نیس ؟ فک نمی کنم کسی حاضر باشه به خاطر 800 تومن عوضه 32 پایه i/o از 23 تا استفاده کنه چون میخوام یه خورده جلو تر در مورد اینکه چطور میتونم 64 عدد از این

سنسور های دما رو به یه میکرو مگا 16 وصل کنیم و یا از پین های باقی مونده کنترل انواع دستگاه ها و خروجی برای رله بگیریم و ....

در ضمن در مورد دما نیازی به کریستال 20 مگ نیست..

خوب اینم برنامه ی مگا 16 برای مدار بالا ، اگه برنامه ی ویژوال بیسیک رو هم میخوایین بگید تا بذارم.. چون هنوز کدشو ننوشتم.

البته من آیسی مکث 232 رو تو نقشه نکشیدم چون در مدار آقای فلاح طرز اتصال این آی سی بافر ، آمده است...

قصد ما فقط آشنایی با کد ها و کد ویژوال آن است، اگر مدار کامل و ارزانی میخواهید، بگید تا PCB اون رو هم بذارم.

$regfile = "m16def.dat"

$crystal = 8000000

$baud = 9600

Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Avcc

Start Adc

Dim Sensor As Word

Dim Tejen As Single

Dim I As Byte

Do

For I = 0 To 7

Sensor = Getadc(i)

Tejen = Sensor / 4

Print I ; " " ; Tejen

Waitms 10

Next

Loop

End

توضیح:

خط به خط

معرفی میکرو

معرفی سرعت کاری میکرو (کلاک)

سرعت ارتباط داده باس سریال ( همون ارتباط بین میکرو و کامپیوتر که باید این عدد بینشون برابر باشه )

پیکر بندی ADC یا همون انالوگ به دیجیتال میکرو

شروع نمونه برداری ADC

3 خط بعدی: تعریف متغییر

آغاز حلقه اصلی

حلقه ی For از 0 تا 7 که جمعا 8 بار تکرار

مقدار نمونه برداری شده که با شماره آدرس I که هر دفعه توسط حلقه ی FOR اضافه میشود در داخل متغییر Sensor ریخته میشود

متغییر tejen که از جنسه اعشاری هست ( برای دقت بیشتر دما ) مقدار وارد شده را تقسیم بر 4 میکند. ( بعدا توضیح میدم)

در این خط شماره I و مقدار دما روی باس سریال قرار داده میشود ، مقدار I برای decode کردن سریال در کامیوتر است در برنامه ویژال توضیح میدم.

10 میلی ثانیه مکث

پایان حلقه For

پایان حلقه اصلی

پایان برنامه

عزیزانی که میخواهند دما های منفی را اندازگیری کنند با همین سنسور ها امکان پذیر است که در صورت نیاز بفرمایید تا براتون بذارم..

یا علی

فعلا..

لینک به دیدگاه

سلام

آی سی های smd یه هیبت خاصی دارن که کسانی که خیلی باهاشون کار نکردن از اونا می ترسن. کافیه یه چندباری باهاش کار بکنین بعدش خودتون اوستا می شین.

آموزش چاپ پی سی بی با اوتو هم ان شاء الله همین جا می ذارم، که دیگه بچه ها بی خیال برد سوراخ دار بشن.

در مورد آی سی هم، عزیز، مسئله قیمت مگا16 نیست. این آی سی خیلی هنگ می کنه. خیلی باگ داره.

کافیه یه ذره برنامه سنگین بشه. کلاً قات می زنه. ولی مگا48 اصلاً هنگ نمی کنه.

لینک به دیدگاه

هنگ میکنه؟؟

شما با avr ها خیلی کار کردین؟؟

من که تا حالا با این 16 هیچ مشکلی نداشتم ، حق با شماست smd بهتره اما دلیل استفاده از dip رو گفتم.

در هر صورت ممنونم.

یه خورده سرم خلوت تر بشه تخصصی تر در این مورد بحث میکنیم.

یا علی

فعلا..

لینک به دیدگاه

سلام

tejenjari عزیز

هنگ کردن دو تا مگا 16 هنگام آسنکرون کردن رو احتمالاً ندیدید.

هنگ کردن این تراشه رو روی روبات، وسط پیست ندیدید.

من تو خوارزمی مرحله ی کشوری بودم، احتملاً هنگ کردن این میکرو رو روز دفاعیه ندیدین...

از این ها که گفتم، بلای اولی سر خودم خیلی اومده و دوتای دیگه رو دست دوستام مشاهده کردم. زمانی که ازم کمک خواستند که مشکل رو بر طرف کنم. این تراشه وقتی تو بهرش وارد می شی می بینی چیه...

حتی اگه به حرف من اعتماد نداری، کاتالوگ های Atmel رو ببین.

یه کاتالوگ هست که کل AVR ها رو با هم مقایسه کرده.

تو اون جا AVR های استاندارد رو نوشته از میکروهای دم دستی این دو میکرو هستند:

ATTiny13

ATmega48

موفق باشی.

لینک به دیدگاه

سلام.

ما که هنگشو ندیدیم.

تو مرحله کشوری از مگا 16 استفاده کردی؟

خوبه!!

والا چی بگم من که یه چیز میگم شما حرفه خودتو میزنی آخه پسر خوب من دارم برنامه ی یه سنسور دما رو مینویسم چ کار به این حرفا دارم.

یعنی این میکرو با دو خط برنامه هنگ میکنه

ول کن بابا، آقا ما اشتباه کردیم، همون 48 خوبه؟

من چه کار دارم به این حرفا ، من دارم سورس مینویسم و 16 رو پیشنهاد کردم ، هر کسی میتونه میکروشو عوض کنه.

من با ای وی آر خیلی کار کردم قبلا ، این مشکلات توش نبود، الانم همینطور //

این بحثو تمومش کنیم ، بجای این حرفا دو تا مطلب مفید بذار

قربونت

فعلا

لینک به دیدگاه

سلام

جناب tejenjari

چشم بحث رو تموم می کنیم.

ولی این رو بگم که کافیه 100 تا دستگاه بفروشی، یه دونه، فقط یه دونه اش هنگ کنه. دیگه تو صنعت حذف شدی...

یه سوال

این مداری که شما گذاشتین، من نفهمیدم، مگا16 رو مستقیماً به پرت سریال وصل کردین؟

عملاً اجراش کردین؟

لینک به دیدگاه

1) تو صنعت که دیگه مگا 16 رو نمیذارم ، من این مدار رو فقط واسه آموزش گذاشتم

2) تو توضیحات نوشتم که مدار max232 رو نذاشتم، خیر بخاطر تفاوت سطح منطقی میکرو با کامپیوتر از این بافر استفاده میشه که من تو مدار نذاشتم آخه آقای فلاح تو مدار قبلی مدارشو کشیده بودند.

بله این پروژه اجراییه..

لینک به دیدگاه

آقا این چه حرفی هست.

بچه های سایت رو نمی دونم ولی من یکی که اشتباه می کنم اگه مدار کامل نباشه.

لینک به دیدگاه

فکر کنم LM35 رو دیگه ول کنیم.

یه مدار pt100 کشیدم، اون رو الان آپلود کنم یا بذارم اول Op Amp ها رو آقای فلاحی تشریح کنن؟

لینک به دیدگاه

سلام

جناب فلاحی

منتظر دستور بودم تا ببینم الان آپلود کنم یا بعد از بیان Op Amp ها.

این مدار که با Op Amp ها کشیده شده و توسط یک Mega48 خروجی آن خونده می شه.

Pt100.rar

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام،

آقا دست همگي درد نكنه.

اولا،پيشنهاد ميكنم يه تاپيك جديد باز كنيد و avr هاي مختلف رو با هم مقايسه كنيد و معايب

هر كدوم رو بفرماييد.

ثانيا،چون بحث شما به سنسور ها مربوط ميشه يه سوال ميپرسم كه جاش دقيقا اينجا نيست.

اگه سر نخ رو بديد شايد بشه يه تاپيك جديد هم براي اين باز كرد.:cool::o:o

سوال : من ميخوام با avr يه ارتفاع سنج بسازم. يه سنسور فشار هوا كه توبازار ايران

پيدا بشه سراغ داريد؟ اگه مدار اون رو هم داشته باشيد كه خيلي عالي ميشه.

باز هم از سوال نابجاي خودم عذر ميخوام.

:D:-w:-w

لینک به دیدگاه

سلام

عزیز یه تاپیک جدید باز کنی بهتره.

ارتفاع چقدر هست؟ اگر در حد چند صد متر باشه، سنسور فشار و اگه ارتفاع در حد 5 ، 6 متر باشه، اولتراسونیک بهتره.

سنسور فشار تا دلت بخواد تو ایران پیدا می شه. از 12 هزار تومان ...

دقتی که لازم داری چقدره؟

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

این چیپ در قسمت پایینی برد p5q قرار داره وخیلی گرم میکنه به خاطر همین دوتا فن نصب کردم بقیه چیپها هم گرم میشن نه به اندازه اون.دمای برد میره بالا ودور فن cpu هم بالا میره ولی دمای cpu از43 بالاتر نمی ره لطفا راهنمایی کنید .ایا برد ایراد داره یا نه طبیعیه با چه بهونه ای بفرستم گارانتی با تشکر از دوستان:)

لینک به دیدگاه

طبیعه دوست عزیز

من همین SB رو با Maximus II تجربه میکنم که با جود سیستم خنک کنندگی این

مادربرد باز هم تا 50 درجه میرسه!

لینک به دیدگاه

با سلام..

همانطور که دیگر دوستان هم گفتن، کاملا طبیعی هست، اصلا جای نگرانی نیست. اگر میخواهید واقعا گرم شدن پل جنوبی رو حس کنید پیشنهادمیشه به سراغ پل جنوبی amd sb700 برید.

موفق و موید باشید.

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام من مادربوردمm61pmv foxconn هست و cpu 4600 دو هسته ای دارم / می خوام یه فن ساده و مناسب بگیرم Cooler Master Hyper TX 212 خوبه ؟ خودم میتونم وصلش کنم ؟ یا به مادربرد من نمی خوره

مرسی :|

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...