رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

دورد دوستان

یه وقتایی آدم از این ور بوم میفته یه وقتیم از اون ور بوم

یه موقعی 100 تومن UPS بخاطر گرمای بیش از حد به فنا رفت و دیگه درست هم نمیشه برندش تو ایران نمایندگی نداره !!!!

حالا یوپی اس جدید فاراتل هست و انگار هنگ میکنه توی اتاق یه دونه اسپیلت هست فکر میکنم باتریش خوب کار نمیکنه

خاموش میشه و دیگه روشن نمیشه مگر اینکه کلیدش رو بزنیم باتریشم 2 ساعت تا چند ماه پیش سرور ها رو برق میداد

البته الان سویچ ها رو هم آوردیم تو مدار اما فکر نمی کنم اینقدر برق مصرف کنه

سوال من اینه آیا باتری خشک دمای کاری داره ؟؟

بهترین دما برای برد های کنترلیش چقدر هست؟

ممنون

ویرایش شده توسط Uranium
لینک به دیدگاه

سلام اساتید وقت بخیر...

امروز اتفاقی خواستم یه حالی به سیستم بدم و اور کنم که به مشکل خوردم.... :(  :( 

چند تا سوال داشتم...

1)دمای cpu در حالت عادی و لود چقدر باید باشه؟مدل cup q8300

2)دمای gpu در حالت عادی و لود چقدر باید باشه؟مدل گرافیک zotac gts 250

الان دمای cpu من در حالت عادی حدود 45-50 درجه هست که با یک تست 5 دقیقه ای با برنامه occt به 75 میرسه.... :wacko:  :wacko: این عادیه آیا؟گفتم شاید از خمیر باشه که اونم تعویض کردم البته خمیر مرغوب نداشت از این 2 تومنی ها گرفتم... :D 

و دمای عادی گرافیک هم حود 65 هست..!!! :wacko:  :wacko: 

مشکل کار از کجاست به نظرتون؟

پاور هم 480w گرین هست...

post-21784-0-13828800-1447091750_thumb.jpg

post-21784-0-46639700-1447091765_thumb.jpg

ویرایش شده توسط ayat_7216
لینک به دیدگاه

سلام.

دماى گراف که در حالت عادى فکر کنم حدود 40 بايد باشه و 65 غير عاديه.

دماى cpu هاى دو هسته اي در حالت عادى رو يادم نيست ولي اين دما رو بيشتر چهار هسته اى ها دارن.

پاور مشکلي نداره ( ممکنه توش مشکلي داشته باشه ولي از نظر تأمين برق مصرفي کافيه )

من نظرم اينه که کلا اور نکن ببين هميم دما ها پا برجاست؟ تهويه کيست از چه قراره؟

لینک به دیدگاه

سلام.

دماى گراف که در حالت عادى فکر کنم حدود 40 بايد باشه و 65 غير عاديه.

دماى cpu هاى دو هسته اي در حالت عادى رو يادم نيست ولي اين دما رو بيشتر چهار هسته اى ها دارن.

پاور مشکلي نداره ( ممکنه توش مشکلي داشته باشه ولي از نظر تأمين برق مصرفي کافيه )

من نظرم اينه که کلا اور نکن ببين هميم دما ها پا برجاست؟ تهويه کيست از چه قراره؟

نمیدونم پاور باید سالم باشه قاعدتا...راهی هست بشه فهمید؟

تهویه هم فقط یک فن کوچیک هست داخل کیس...

لینک به دیدگاه

شما بايد حد اقل دو فن با سرعت متوسط تو کيس بزاريد تا هواى گرم رو بمکه بيرون و يکي هم واسه ورود هوا.

اگه از اين کيس هاى معمولي داريد درب کيسو باز بزارى بهتره ( درسته هوا جريان نداره اما باز هم زياد داغ نميکنن. حتما درب باز هم تست کنين.

اين خمير سفيد هزار تومني ها هم ماست مالي هستن.

لینک به دیدگاه

دمای گرافیک بالاست. باید تو حالت عادی 40 تا 45 باشه
دمای cpu بد نیست
برا اینکه دما رو بیاری پایین از خمیر سیلیکون deepcool Z9 استفاده کن

دما رو 7 8 درجه پایین میاره و اینکه نمیزاره دما خیلی بره بالا. کارش واقعا عالیه
تازه میتونی اندازه یک چهارم نخود از خمیر بزنی روی هسته گرافیکت
اینطوری دما گرافیک رو کلی پایین میاری. در ضمن از یه فن خوب برا گرافیکت استفاده کن اگه دیدی خرابه

لینک به دیدگاه

سلام به دوستان و اساتید محترم لیون

Z97x Gaming3 - CPU 4690 cooler intel - power 650UK Green

GTX970 G1  - 2*4 CL10 2400 - x3viper

درباره موضوع تاپیک کمی تحقیق کردم, بعضی ها جوابشون بله بود . بعضی ها هم نه. البته این وسط کسانی هم هستند که فکر میکنند هم تاثیر داره و هم نه!

مثلا تو یک تست بالای ۹۵ درجه در بعضی مواقع کارایی نسبت به دمای ۷۰-۶۰ کمتر بود.

داستان از اینجا شروع شد که : من در بازی witcher 3 کمی لگ احساس کردم . بعد از یک ساعت اجرای بازی دمای cpu  به ۷۳ درجه میرسه با اینکه fps drop ندارم اما مقداری لگ رو احساس میکنم.(دقیقا بعد از رسیدن به این دما)

خب ...

-دمای CPU تا چند درجه صدمه ای نمیزنه (ظاهرا دمایی که سازنده میگه با کاربرها تفاوت داره)

-دمای بالا روی عملکرد  cpu جقدر تاثیر داره (اصلا تاثیر داره؟)

حالا که تا اینجا اومدیم یک کولر ارزان قیمت (۷۰ تا ۱۲۰ )هم معرفی کنید  :)

با تشکر  @};-

ویرایش شده توسط hamedrock
لینک به دیدگاه

سلام

وقتي دما خيلي بره بالا ( از کسي شنيدم ) که ممکنه ترانزيستور ول کنه و کارايش کم بشه. اون لگ fps به خاطر کاهش کاراى و لود بيشتر به خاطر دما هست. من خودم 2400 دارم با فن استوک دماش تا زماني که تا 70-75 درجه ميرسه حدود 80 درصد لود ميشه و وقتي دماش بره روى 85 , کار کردش ميره تا 90 درصد.

کولر هم از برند ديپکول تو سايت ليون سرچ کن مورد هاى خوبي هست ولي من چون خودم تست نکردم نميدونم چي خوبه.

لینک به دیدگاه

درود کلا دما در جی پی یو و سی پی یو خیلی تاثیر داره

در جی پی یو حداکثر ۹۰

در سی پی یو حداکثر ۷۵

بالاتر از این دما کارای به میزان دمای ببشتر افت میکنه خودم تست کردم()

به طور مثال در سی پی یو intel اگر دما به مقدار ۷۵ درجه برسه به صورت اتوماتیک ضریب میاد پاین و از بار پردازش کم میشه

در سی پی یو amd وقتی دما به ۸۰ برسه چنین اتفاقی می افته

ودر مواقعی که خیلی داغ بشه یا هنگ میکنه یا ریست میشه

بهترین مدل خنک کننده نسبت به قیمت. Deepcool gammax s40

دمای سی پی یو بیشتر ۵۸ نمیره

ویرایش شده توسط EdrisRezai
لینک به دیدگاه

خود دما به خودی خود هیچ تاثیری نداره...

یه cpu تو دمای 10- کاراییش با دمای 70 درجه هیچ فرقی نداره اصلا عقلانی نیست که فرقی داشته باشه ...

ولی یه بحث دیگه هست به اسم thermal throttle که توی دمای خیلی زیاد چیپ توان خودشو میاره پایین تا مصرف بیاد پایین و حرارت کنترل بشه .....

ویرایش شده توسط crash
لینک به دیدگاه

سلام

راستش نمیدونم کجاسئوالم رومطرح کنم.یه سیستم جدیدارفتم بگیرم البته CORI7 6700 SKYLAKE که واسه کاررندروبازی میخواستم که فروشنده گفت خرج بیخودنکن وAMD 8370 بهم دادوگفت کاراییش خیلی خوبه.اماالان حتی میخوام یه نرم افزارنصب کنم یاانینستال کنم بانرم افزارکه نگاه میکنم دمابشدت میره بالاوروی 70-80 میره تازه به محض اینکه یه بازی اجرامیکنم دمای گرافیک وCPUبالای 80 (سی پی یوبالای80وثابت میشه وگرافیک هم تاحدود100میرسه ودماش ثابت میشه)میخواستم ببینم چرابخاطریه نصب یاپاک کردن یه نرم افزاربایداینقدردمابره بالاحتی میترسم کارگرافیکی یابازی انجام بدم.خواهشاکمکم کنید حتی فن جدا هم خریدم.مشخصات سیستمم اینه:

CPU:AMD FX-8370

MAIN:MSI 970 GAMING

RAM:2*8=16 GIG G-SKIEL CL9 1866

POWER: 500W ENERMAX

VGA: ATI MSI R9 270X

HDD:1T WESTERN BLUE

SSD:120 OCZ

لینک به دیدگاه

سلام

راستش نمیدونم کجاسئوالم رومطرح کنم.یه سیستم جدیدارفتم بگیرم البته CORI7 6700 SKYLAKE که واسه کاررندروبازی میخواستم که فروشنده گفت خرج بیخودنکن وAMD 8370 بهم دادوگفت کاراییش خیلی خوبه.اماالان حتی میخوام یه نرم افزارنصب کنم یاانینستال کنم بانرم افزارکه نگاه میکنم دمابشدت میره بالاوروی 70-80 میره تازه به محض اینکه یه بازی اجرامیکنم دمای گرافیک وCPUبالای 80 (سی پی یوبالای80وثابت میشه وگرافیک هم تاحدود100میرسه ودماش ثابت میشه)میخواستم ببینم چرابخاطریه نصب یاپاک کردن یه نرم افزاربایداینقدردمابره بالاحتی میترسم کارگرافیکی یابازی انجام بدم.خواهشاکمکم کنید حتی فن جدا هم خریدم.مشخصات سیستمم اینه:

RAM:2*8=16 GIG G-SKIL CL9 1866

SSD:120G OCZ

COOLER: ZALMAN CFN7500

ویرایش شده توسط hamid2561358
لینک به دیدگاه

سلام

فروشنده جنس بنجول amd رو بهت انداخته این سیستم برای سال ۲۰۱۱ هست

کلا سی پی یو amdدماش خیلی بالاست حتما باید یه خنک کننده خوب براش تهیه کنی

و اینکه دماش چرا بالا میره فقط به خاطر این هست کع از فن خودش استفاده کردی

طبیعی هست

لینک به دیدگاه

درود کلا دما در جی پی یو و سی پی یو خیلی تاثیر داره

در جی پی یو حداکثر ۹۰

در سی پی یو حداکثر ۷۵

بالاتر از این دما کارای به میزان دمای ببشتر افت میکنه خودم تست کردم()

به طور مثال در سی پی یو intel اگر دما به مقدار ۷۵ درجه برسه به صورت اتوماتیک ضریب میاد پاین و از بار پردازش کم میشه

در سی پی یو amd وقتی دما به ۸۰ برسه چنین اتفاقی می افته

ودر مواقعی که خیلی داغ بشه یا هنگ میکنه یا ریست میشه

بهترین مدل خنک کننده نسبت به قیمت. Deepcool gammax s40

دمای سی پی یو بیشتر ۵۸ نمیره

تائید میشه!

کولر پیشنهادی مناسب هست نسبت به قیمت.

سلام

درود دوست عزیز

آخه برادر من چرا به فروشنده ها که 80-90 درصدشون گرگ هستند و فقط به فکر سود خودشون هستند اعتماد کردید؟!

حداقل در یک تاپیک از بچه های لیون مشاوره میگرفتید!

حالا هم تا اون بخاری برقی ( Cpu‏ ‏) به دیار باقی نرفته یک کولر خوب براش تهیه کنید. مثل همون کولری که Edris‏ جان معرفی کردند.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

ممنون ازراهنماییتون دوستان.راستش فروشنده بهم گفت بیارببینم مشگلش چیه.درضمن همونموقع یه فن 95هزارتومنی هم روش انداختم ولی باز سی پی یوداغ میکنه.مدل فن هو زالمن هستش.الان هم که دارم اینو مینویسم دارم برنامه تری دی مکس 2014 رو اکسترکت میکنم وگرمای سی پی یوداره میره بالاوروی 64 والان داره بعداکسترکت نصب میکنه روی 79 هستش .بنظرتون این مشگل میتونه ازپاورباشه.بی انصاف گفت پاور500کافیه.سی پی روهم 750 تومن بهم انداخت.کلا3.200هزینه کردم واسه یه سیستم اشغال که داغ میکنه.اگه نمیکردبازدلم نمیسوخت.درضمن درهنگام اکسترکت یانصب برنامه دمای سی پی یو چند بایدباشه؟ممنون ازکمکتون

COOLER: ZALMAN CFN7500مدل کولری که موقع اسمبل روسیستمم نصب شده

لینک به دیدگاه

نه پاور 500 واقعی باشه مشکلی نیست . دمای پردازنده هم خوب طبق شنیده هام کلا amd دماش بالاست و به بخاری برقی معروف هستن . شما با توجه به اینکه خنک کننده خوبی هم نصب کردین فقط از پردازنده کر بکشید ببینید مشکل کارکرد هم داره یا نه . انتظار نداشته باشید مثل پردازنده های اینتل خنک باشن . فقط دمای پردازنده نیست دمای کارت گرافیک هم طبق گفته شما خیلی بالاست به نظرم مشکل فقط پردازنده نیست ، کارت گرافیک هم نباید اینقدر دماش بره بالا . با چی دما رو تست کردین یه عکس بزارید ، با نرم افزار های دیگه هم امتحان کنید دما رو 

لینک به دیدگاه

بالا رفتن دما  رابطه مستقیم با افت کارایی در همه ی قطعات الکترونیکی داره .

میخواد Cpu باشه   گرافیک  رم   یا حتی مودمی که شما با ADSL  باهاش وصل میشید .

همه ی قطعات الکترونیکی احتیاج دارند که در دمای متعادلی کار کنند  طبیعتا با افزایش گرما پرفورمانس به همان نسبت کاهش مییابد .

ویرایش شده توسط Moein Frozen
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کولر امضامو بگیر دما تو بیشترین لود از 48 بالاتر نرفته

قیمتشم 120 تومن بود

لینک به دیدگاه

سلام ممنونم ازتون.راستش هم با برنامهCPUID HWMonitorProتست کردم وهم نرم افزارFANSPEED-خب اگه ازپاورنیست ممکنه از مادربردباشه؟چون گرافیک هم گرم میشه.حتی زمانیکه الان هیچکاری نمیکنم وفقط توی اینترنت توی این پیجم گرمای سی پی یو61درجه هستش.راستی نمیدونم عکس روچجوری بزار.روی گزینه تصویرکلیک کنم وادرس عکس روی هاردوبدم؟

سلام ممنونم ازتون.راستش هم با برنامهCPUID HWMonitorProتست کردم وهم نرم افزارFANSPEED-خب اگه ازپاورنیست ممکنه از مادربردباشه؟چون گرافیک هم گرم میشه.حتی زمانیکه الان هیچکاری نمیکنم وفقط توی اینترنت توی این پیجم گرمای سی پی یو61درجه هستش.راستی نمیدونم عکس روچجوری بزارم.روی گزینه تصویرکلیک کنم وادرس عکس روی هاردوبدم؟

لینک به دیدگاه

سلام ممنونم ازتون.راستش هم با برنامهCPUID HWMonitorProتست کردم وهم نرم افزارFANSPEED-خب اگه ازپاورنیست ممکنه از مادربردباشه؟چون گرافیک هم گرم میشه.حتی زمانیکه الان هیچکاری نمیکنم وفقط توی اینترنت توی این پیجم گرمای سی پی یو61درجه هستش.راستی نمیدونم عکس روچجوری بزار.روی گزینه تصویرکلیک کنم وادرس عکس روی هاردوبدم؟

سلام ممنونم ازتون.راستش هم با برنامهCPUID HWMonitorProتست کردم وهم نرم افزارFANSPEED-خب اگه ازپاورنیست ممکنه از مادربردباشه؟چون گرافیک هم گرم میشه.حتی زمانیکه الان هیچکاری نمیکنم وفقط توی اینترنت توی این پیجم گرمای سی پی یو61درجه هستش.راستی نمیدونم عکس روچجوری بزارم.روی گزینه تصویرکلیک کنم وادرس عکس روی هاردوبدم؟

درود

پیشنهاد میکنم دمای قطعات رو با نرم افزار Piriform Speccy‏ اندازه بگیرید.

دوست من راستی شما حرفی از مدل کیستون نزدید، مدلش چیه؟

ضمنا شاید اون فروشنده ..... کولر رو درست نصب نکرده باشه یا اصلا خمیر سیلیکون نزده باشه یا درست نزده باشه! ، بهتره کولر رو باز کنید و یک خمیر خوب مثل چیل فاکتور 3 ( CF III‏ ‏) بزنید، البته به اندازه نصف نخود و کاملا مطمعن بشید که درست نصب شده و لق نیست.

ویرایش شده توسط ایمان شادکام
لینک به دیدگاه

درود

پیشنهاد میکنم دمای قطعات رو با نرم افزار Piriform Speccy‏ اندازه بگیرید.

دوست من راستی شما حرفی از مدل کیستون نزدید، مدلش چیه؟

ضمنا شاید اون فروشنده ..... کولر رو درست نصب نکرده باشه یا اصلا خمیر سیلیکون نزده باشه یا درست نزده باشه! ، بهتره کولر رو باز کنید و یک خمیر خوب مثل چیل فاکتور 3 ( CF III‏ ‏) بزنید، البته به اندازه نصف نخود و کاملا مطمعن بشید که درست نصب شده و لق نیست.

نه کولررویدم.اخه توحالت عادی مثلا تودرایوهاردم اینورواونورمیرم رو22-16هستش.خمیرروهم ججلوی چشمام روسی پی یومالید.کیسم هم مدل گرینx1هست که156تومن بهم داد.محل نصب کولرهم پایین کیس ودرقسمت پشت کیسو وجلوهم هاردهامه.توراهنمای کیس هم نوشته بودپایین نصب بشه.راستی اگه2تافن بگیرم تاثیری داره؟چون کیسم فقط یه فن بیشترنداره ومارک خوب چیه.قیمت فن کیس وخمیرسیلیکونی که گفتیدقیمتش چقدره میخوام دیگه سرم کلاه نره-درضمن چجوری میشه عکس گذاشت میخوام چندتاعکس بزارم شایدتونست کمک کنه.ممنون ازهمگی

لینک به دیدگاه

عکس از صفحه با نرم افزاری مثل bandicam

آپلود که کردین عکس رو تو اینترنت

تو قسمت ویرایش پست ها زیر شکلک خنده عکس تصویر درخت رو بزنید و لینک عکسی که آپلود کرید رو بهش بدین .

لینک به دیدگاه

اول این که حتما یه خمیر سیلیکون خوب مئل CF III یا DeepCool Z9 تهیه کن.

دوم این که مدل کولر سی پی یوت توی خود سایت zalman نیست. اگه می شه یه عکس ازش بذار.

لینک به دیدگاه

سلام

عزیز حداقل مین 990 واسه این سیپییو میگرفتید

970 برای این سیپییو اصلا جالب نیست

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...