رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه

این رو دانلود کن :

ftp://94.23.15.50/hwmonitor/hwmonitor_1.27.exe

یه شات بذار در حالت بیکار سیستم و یه شات هم از حالت فول لود...

لینک به دیدگاه

سی پی یو به این خوبیو چرا اذیت میکنی آخه ؟!!؟! من داشتن اون CPU آرزومه .

ببینش چقد با ابهت کار میکنه ، عمرا اینتل هیجان ای ام دی رو داشته باشه . این یک واقعیته .

دقیقا حرف آقا معین درسته  : «تو بایوس چون سیستم های ذخیره کننده انرژی غیرفعال هستن معمولا دمای پردازنده از حالت بیکار در ویندوز بالاتر هست»

البته باید بگم که مادربورد هم بی تاثیر نیست. بعضیاشون گیج میزنن.

لینک به دیدگاه

منم از مادربرد و سی پی یو شما دارم

مشکل اینه که amd کلا دمای درستی ارایه نمیده یعنی همون 68 که میبینی در عرض یک ثانیه به 29 میرسه

تنها چیزی که میتونم بهتون بگم اینه که نگرانش نباشین و پایینترین دمارو باور کنین چون خوندن دمای یک سی پی یو 8 هسته ای برای سیستم کمی سخته

در ضمن در مورد دمای BIOS بهتون بگم که این یک باگ شایع در این مادربرد هست ولی کلا دمای cpu در bios بالا میره

من با دستگاه تست کردم شما به همون 54 در لود بسنده کن , برای من تا حالا ندیدم بیشتر از 61 بشه

مرسی دوست عزیز خودمم احتمال میدم مادربرد استاندارد نباشه و به قول شما Bug باشه

این رو دانلود کن :

ftp://94.23.15.50/hwmonitor/hwmonitor_1.27.exe

یه شات بذار در حالت بیکار سیستم و یه شات هم از حالت فول لود...

آقا معین این هم شات خدمت شما دوست بزرگوار

Full_load_HWMonitor.pngidle_HWMonitor.png

سی پی یو به این خوبیو چرا اذیت میکنی آخه ؟!!؟! من داشتن اون CPU آرزومه .

ببینش چقد با ابهت کار میکنه ، عمرا اینتل هیجان ای ام دی رو داشته باشه . این یک واقعیته .

دقیقا حرف آقا معین درسته  : «تو بایوس چون سیستم های ذخیره کننده انرژی غیرفعال هستن معمولا دمای پردازنده از حالت بیکار در ویندوز بالاتر هست»

البته باید بگم که مادربورد هم بی تاثیر نیست. بعضیاشون گیج میزنن.

این از اوناست که گیج میزنه :D

در ضمن با اون قسمتی که بزرگ کردم شدیدا موافقم

ویرایش شده توسط warcraft2010
لینک به دیدگاه

دوست من،به غیر از مشکلتون،کیس رو مستقیم اونم با درب باز جلوی باد کولر آبی نگذارید

باد کولر آبی مرطوبه و تا جایی که میدونم رطوبت دشمن قطعات هست

نه آبی نیست. تو اهواز با این گرما کولر آبی جواب نمبده

کولر گازیه تازه نه 18 هزار نه 24 هزار

اونم 36 هزار لیوان آب بزاری جلوش یخ میزنه :laughing:

لینک به دیدگاه

دوستان این دمای 90 درجه ای به سخت افزار آسیب میزنه ؟و مستهلکش میکنه؟

آگه آره به چه قسمت هایی؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بایوست که آپدیت هست ؟

ببین دمای پردازنده تو محیط 20 درجه سانتیگراد بالای صفر نمیتونه 10 درجه باشه !

دمای واقعی فکر می کنم TMPIN0 یا TMPIN1 باشه !

با چه برنامه ای لود میندازی رو پردازنده ؟ کولر استوک پردازنده AMD باید دور فنش بالا تر از اینها بره ! از همین هیت پایپ دار ها هست یا معمولیه !؟

ویرایش شده توسط HeX
لینک به دیدگاه

چند تا نکته

اول اینکه با توجه به مدل دستگاه ، خنک کننده مستقیما به سی پی یو و گرافیک وصله ، پس در نتیجه حتما قرار نیست که دما در اثر حرارت سی پی یو باشه بلکه میتونه از گرافیک باشه که به سی پی یو انتقال یافته به علت یکی بودن سینک خنک کننده

دوم اینکه اگه پرز و غیره در فن رفته باشه که با جارو برقی به جز اینکه احتمال داره این آشغالا در لابه لای سینک خروجی فن گیر کنند نتیجه ای نمیبیند

سوم اینکه قرار نیست که حتما پد حرارتی یا خمیر بین سی پی یو و گرافیک با سینک چند سال کارکنن بلکه در دماهای کاری بالاتر معمولا زودتر خاصیت خودشونو از دست میدند

چهارم اینکه قرار نیست که کول پد بیاد تمام لپ تاپو خنک کنه بلکه مهمترین وظیفش کمک به سیستم تهویه لپ تاپ از فن به سمت بیرونه ، پس اگه حرارت به سینک روی فن انتقال پیدا نکنه ، تاثیر فن مشهود نخواهد بود

پس نظر من اینه که لپ تاپ جهت تمیزکاری و تست کیفیت پد حرارتی، تست بشه

لینک به دیدگاه

داداش اگه بیش از 3سال ازش استفاده میکنید.خمیرسیلیکونهاشو تعویض کنید یا بیرون بدید تعویضش کنن تا انقال حرارت راحت تر انجام بگیره

دوست عزیز لپ تاپ منم قبلا همینطور داغ میکرد مثلا وقتی بازی میکردم دمای سی پی یو بالا میرفت و خیلی داغ میکرد طوری که لپ تاپ من خاموش میشد بعد یک کول پد به قیمت 90 تومن براش گرفتم ولی باز همون آش بودو همون کاسه بعد گرفتم گرد گیریش کردم کلی خاک ازش بیرون اومد بعد مشکلم حل شد دیگه سی پی یوم زیاد داغ نمیکرد که لپ تاپ خاموش شه بهترین راه همون گرد گیریه حتما لپ تاپتونو تمیز کنید.

لپ تاپ من هم خیلی داغ میکنه و فنش هم زیاد صدا میده و کار میکنه

البته سه سالی هست خریدم

این گردگیری چجوریاست؟ خودم میتونم انجامش بدم؟

دما تا چه رنجی نرماله و بهترین نرم افزار واسه تستش چیه؟

لینک به دیدگاه

بایوست که آپدیت هست ؟

ببین دمای پردازنده تو محیط 20 درجه سانتیگراد بالای صفر نمیتونه 10 درجه باشه !

دمای واقعی فکر می کنم TMPIN0 یا TMPIN1 باشه !

با چه برنامه ای لود میندازی رو پردازنده ؟ کولر استوک پردازنده AMD باید دور فنش بالا تر از اینها بره ! از همین هیت پایپ دار ها هست یا معمولیه !؟

آره آپدیت شده

خب ببین من خودم باد کولر رو مستقیم کردم به سمت کیس به بدنه ی کیس که دست میزنم انگار به تنگ آب تو یخچال دست زدم تا این حد سردش کردم اتاقمو

با این برنامه لود میندازم AIDA64.Business.Edition.5.20.3400 عکسش رو توی تاپیک اول گزاشتم

آخه توی اون ویدیویی که اورکلاک پردازنده ی 18 هسته ای انجام میداد دیدم با این نرم افزار stress test میندازه منم دانلودش کردم.

برنامش حرف نداره

چون دمای داخل کیس خیلی سرده دور فن بالا نمیره اما درب کیس رو که ببندم باد کولر رو هم بزنم بالا به 6300 دور میرسه

هیت پایپ داره

الان من مشکلم اینه تو زمان بیکاری دست به هیت پایپ ها که میزنم خیلی سردن اما تو BIOS دما 52 درجه هست.

توی Bios هم دست میزنم به هیت پایپ باز هم سردن

لینک به دیدگاه

لپ تاپ من هم خیلی داغ میکنه و فنش هم زیاد صدا میده و کار میکنه

البته سه سالی هست خریدم

این گردگیری چجوریاست؟ خودم میتونم انجامش بدم؟

دما تا چه رنجی نرماله و بهترین نرم افزار واسه تستش چیه؟

گردگیریش کاری نداره با جارو و دستمال گردگیری میکنی ... :D

یه وقت کسی جارو برقی نگیره ها پدرشو درمیاره ... گردگیریش باید لپ تاپ باز بشه بعد فن توربینی با اسپری کنتاکت و فشار باد تمیز بشه ... ^_^

لینک به دیدگاه

سلام.

نمیدونم این شرکت ها intel و amd چه کولر هایی طراحی میکنن پر سر و صدا و بازده کم این همه هزینه طراحی cpu میکنن یکم هم این کولر استوک رو طراحیش رو عوض کنن.

بهترین راه این یه کولر خیلی معمولی حدود 100 هم جواب بگیرید هم صدا کمتر هم دما پایین تر خیالت هم همیشه راحت هست

من کولر استوک  رو 2روز هم نتونستم تحمل کنم رفتم یه کولر ice blade pro گرفتم اون موقه.

لینک به دیدگاه

چقدر سختی داره استفاده از این سی پی یو  :wacko: یک اینتل بگیر خودت راحت کن  :D

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

آره آپدیت شده

خب ببین من خودم باد کولر رو مستقیم کردم به سمت کیس به بدنه ی کیس که دست میزنم انگار به تنگ آب تو یخچال دست زدم تا این حد سردش کردم اتاقمو

با این برنامه لود میندازم AIDA64.Business.Edition.5.20.3400 عکسش رو توی تاپیک اول گزاشتم

آخه توی اون ویدیویی که اورکلاک پردازنده ی 18 هسته ای انجام میداد دیدم با این نرم افزار stress test میندازه منم دانلودش کردم.

برنامش حرف نداره

چون دمای داخل کیس خیلی سرده دور فن بالا نمیره اما درب کیس رو که ببندم باد کولر رو هم بزنم بالا به 6300 دور میرسه

هیت پایپ داره

الان من مشکلم اینه تو زمان بیکاری دست به هیت پایپ ها که میزنم خیلی سردن اما تو BIOS دما 52 درجه هست.

توی Bios هم دست میزنم به هیت پایپ باز هم سردن

اول اینکه این تست FPU که ران می کنید اصلا مناسب نیست و احتمال آسیب دیدن پردازنده هست ! دماتون هم زیر این تست شده 75 درجه که اصلا مناسب نیست برای پردازنده شما و احتمال سوختن پردازنده خیلی زیاده !

ببینید اینکه دما بالا نشون داده میشه و هیت پایپ ها سرد هستن معناش این هست که دما درست به کولر منتقل نمیشه ! البته من یادم هست یکسری این کولرها مشکل ساختار داشتن و اصلا دما رو به خوبی بالا نمی آوردن از سطح پردازنده...

خمیری که استفاده می کنی چی هست ؟

چه مدت هست پردازنده رو خریدی ؟

لینک به دیدگاه

سلام منم دقیقا همین مشکل شما رو دارم هرکدوم از نرمافزار ها یه دمارو نشان میدن تا 10 درجه هم راحت فرق داره دماشون ماله من 8150 هست که هم با برد msi 970-g43 تست کردم هم الان با formola-z هیچ فرقی هم نکردن کولر هم nh-d15 هست این میتونه مشکل از خوده cpu باشه ؟

post-12994-0-51286200-1436394271_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

اول اینکه این تست FPU که ران می کنید اصلا مناسب نیست و احتمال آسیب دیدن پردازنده هست ! دماتون هم زیر این تست شده 75 درجه که اصلا مناسب نیست برای پردازنده شما و احتمال سوختن پردازنده خیلی زیاده !

ببینید اینکه دما بالا نشون داده میشه و هیت پایپ ها سرد هستن معناش این هست که دما درست به کولر منتقل نمیشه ! البته من یادم هست یکسری این کولرها مشکل ساختار داشتن و اصلا دما رو به خوبی بالا نمی آوردن از سطح پردازنده...

خمیری که استفاده می کنی چی هست ؟

چه مدت هست پردازنده رو خریدی ؟

والا خمیر فابریک خود سی پی یو هست (پشت هیت سینک یه لایه نازک بود)

حدود3 ماه خریدم.

دمای TMPIN1 که توی قسمت دمای مربوط به مادربرد MSI 970A G43 نوشته شده :-?

لینک به دیدگاه

سلام منم دقیقا همین مشکل شما رو دارم هرکدوم از نرمافزار ها یه دمارو نشان میدن تا 10 درجه هم راحت فرق داره دماشون ماله من 8150 هست که هم با برد msi 970-g43 تست کردم هم الان با formola-z هیچ فرقی هم نکردن کولر هم nh-d15 هست این میتونه مشکل از خوده cpu باشه ؟

attachicon.gifUntitled.jpg

آقا نیما این عکسی که گزاشتین Power Package رو برای شما در حالت فول لود زده 83W وات

اما در حالت فول لود برای من زده 26 وات .

Full_load_HWMonitor.png

الان با Prime95 هم تست کردم Package Power بیشتر از 56W نمیره .

این دفعه این دیگه جریانش چیه ؟؟؟

هَر دم از این باغ بَری میرسد :(

میگم نکنه مادربرد من مورد داره ؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

والا خمیر فابریک خود سی پی یو هست (پشت هیت سینک یه لایه نازک بود)

حدود3 ماه خریدم.

دمای TMPIN1 که توی قسمت دمای مربوط به مادربرد MSI 970A G43 نوشته شده :-?

خنک کننده فابریک اصلا خوب نیست یک خنک کننده خوب بخرید همراهش خمیر مرغوب هم هست 

http://lioncomputer.ir/product/4452/DeepCool+Lucifer+CPU+Cooler/

ویرایش شده توسط naderblue
لینک به دیدگاه

خنک کننده فابریک اصلا خوب نیست یک خنک کننده خوب بخرید همراهش خمیر مرغوب هم هست 

http://lioncomputer.ir/product/4452/DeepCool+Lucifer+CPU+Cooler/

من اگه مطمئن بشم که مشکل دما دارم قطعا همین کارو میکنم.

لینک به دیدگاه

عزیز کولر استوک پردازنده های اینتل و amd صرفا برای تست گرفتن ازش و این جور کارای ریزه میزه در نظر گرفته شده نه برای گیم و فشار آوردن به cpu

شما برین یه کولر ۱۰۰ تومنی deepcool یا thermalrightتهیه کنین تا پردازندتون خنک تر به کارش ادامه بده

کولر ۳۶ هزار گرفتن هم روی فن استوک هیچ تا ثیر خاصی نمیذاره!!!

من معمولا از نرم افزار real temp برای دمای cpu استفاده میکنم که متاسفانه برای شما راه ننداختش!

لینک به دیدگاه

از این 2 تا برنامه داخل سایت هم استفاده کن , ببین دما رو نشون میدن عایا ؟

لینک

post-9420-0-41880700-1436421176_thumb.png

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان خیلی از این اطلاعات که برنامه ها گزارش میدن درست نیست. مثل همون TDP و اصلا جای نگرانی نداره.

بیخودی نگران میشید.

ولی در مورد دما دماهاتون همونی هست که گفتم. چون دقیقا همون دمایی هست که از بایوس گزارش شده.

برای تست کردن بهتر هست که با یک بازی پردازنده رو تست کنید و یا نهایت از تست فیزیکس استفاده کنید. این تستهای برنامه های تست برای سلامت پردازنده و حتی ندار تغذیه برد اصلا مناسب نیست./

اگر در بازی دمای پردازنده زیر 62-63 درجه موند مشکلی نیست.

لینک به دیدگاه

دوستان خیلی از این اطلاعات که برنامه ها گزارش میدن درست نیست. مثل همون TDP و اصلا جای نگرانی نداره.

بیخودی نگران میشید.

ولی در مورد دما دماهاتون همونی هست که گفتم. چون دقیقا همون دمایی هست که از بایوس گزارش شده.

برای تست کردن بهتر هست که با یک بازی پردازنده رو تست کنید و یا نهایت از تست فیزیکس استفاده کنید. این تستهای برنامه های تست برای سلامت پردازنده و حتی ندار تغذیه برد اصلا مناسب نیست./

اگر در بازی دمای پردازنده زیر 62-63 درجه موند مشکلی نیست.

مشکلم حل شد .

همونی بود که گفتین.  بایوس رو آپدیت کردم دمای Bios شد 40 درجه

عجیبه من 4 - 5 ماه پیش بایوس رو آپدیت کرده بودم . Bios ver: 2014/08

الان رفتم توی سایت MSI دیدم برای مادربرد من که تقریبا قدیمی حساب میشه یه ورژن جدیدتر گزاشتن Bios Ver: 2015/05

الان دمای بایوس با ویندوز یکیه بین 39 و 40

میخام Like بزنم مینویسه (تعداد نظر مثبتی که شما می توانید بدهید برای امروز به پایان رسیده است)  قوانین فروم هم دستو پاگیره ها :D

از همه ی دوستان که قصد کمک داشتن ممنون @};- @};- @};-

لینک به دیدگاه

یکی به من بگه اگه من با دمای 95 درجه(شاید به 100 درجه برسه :( ) با لب تاب کار کنم به کجا اسیب میرسه و کجا خراب میشه؟ و چه قطعاتی مستهلک میشه؟

و با رسیدن به چه دمایی لب تاب خاموش میشه؟که سی پی یو اسیب نبینه.

ممنون

ویرایش شده توسط *sajjad*
لینک به دیدگاه

یکی به من بگه اگه من با دمای 95 درجه(شاید به 100 درجه برسه :( ) با لب تاب کار کنم به کجا اسیب میرسه و کجا خراب میشه؟ و چه قطعاتی مستهلک میشه؟

و با رسیدن به چه دمایی لب تاب خاموش میشه؟که سی پی یو اسیب نبینه.

ممنون

دمای بالای ۹۰ درجه اصلا خوب نیست. بیشتر چیپ های گرافیک در دمای بالا خراب میشن.

دمای خاموش شدن ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه هست فکر کنم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...