رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

• 2 هفته بعد...

سلام به دوستان خوب لیون کامپیوتر.

حدوداً دو هفته ای میشه که کیس جدیدم رو اسمبل کردم. همه ی قطعات بدون مشکل کار می کنن به جز CPU.

در حالت بیکاری یا همون Idle، دمای پردازنده 48-47 درجه هست.

در تست Power Supply نرم افزار OCCT، دمای پردازنده بعد از 5 دقیقه به 85 درجه می رسه و تست متوقّف میشه.

تیک این گزینه رو هم که برداشتم، بدون توقّف خودکار تست، بعد از گذشت 10 دقیقه، دما تا نزدیک 100 درجه هم رسید که خودم متوقّفش کردم؛ در غیر این صورت همین جور بالا می رفت.

خنک کننده استوکه و خمیر سیلیکون استفاده نکردم.

دور فن رو هم روی حدّاکثر تنظیم کردم که توفیری نداشت.

این دما با کولر استوک عادیه و باید خنک کننده مایع بخرم؟ یا مشکل از جای دیگه ایه؟

این رو هم اضافه کنم که این دما ها در حالت فرکانس پایه یا همون 3.5 GHz هست. در حالت Turbo که دیگه واویلا ...

ویرایش شده توسط آرین 0098
لینک به دیدگاه

خمیر سیلیکون نزدی ؟ خودشم نداشت؟

یه بار بایوست رو default کن

Sent from my Galaxy Nexus

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام 

سی پی یو را آکبند خریدید ؟

فن استوک آکبند بود ؟

گیره های فن به درستی سرجایشان نصب شده اند و فن لق نیست ؟

دمای محیط چقدر هست .

اصولا با این سی پی یو و در دمای محیطی 27-28 درجه مینیم دما  باید 30-31 درجه باشه 

لینک به دیدگاه

جناب اگه از فن و هیتسینکی که با خود CPU اومده دارید استفاده می کنید همینه دما ها.خنک کننده ی اینتل متاسفانه جوابگوی کار های معمول هم نیست (برای CPU های ضریب باز) پیشنهاد من اینکه حتما یه خنک کننده ی دیگه بگیرید اگه می خوایید اور کنید ولی اگه فعلا نمی تونید حالت Turbo Boost رو از داخل بایوس خاموش کنید این طوری دما تون کمتر می ره بالا.در ضمن نرم افزار های اورکلاک و stability کلا دمای CPU رو تا جایی که ممکنه بالا می برن تا از پایدار بودن CPU بر روی فرکانس و ولتاژ داده شده مطمعن بشن.شما اگه از نرم افزار Aida 64 استفاده کنید داخل تست CPU Typical load حالتی شبیه به استفاده CPU در بازی یا کار های روز مره باز سازی می کنه و دما هایی که نشون می ده معمولا دماهای پایین تری هستن.

لینک به دیدگاه

آقا خمیر سیلیکون بزنی  فکر نکنم دیگه دماش از 75 بره بالاتر، البته فنش هم استوک هست ولی باز جواب میده . من خمیر سیلیکون deepcool z5 رو پیشنهاد میدم یا مدل های بالاتر .

لینک به دیدگاه

اون یه خمیر مشتی میخواد دما بیاد رو 30 و خورده ای

این همه پول cpu دادی یه فن کولر هم بخر

ویرایش شده توسط H a M e D
لینک به دیدگاه

سلام

داداش تا جایی که از تاپیک ها متوجه شدم شما خمیر سیلیکون نزدی :eek:

حداقل ده درجه اش بخاطر اونه

بعدشم بنده فن استوک رو به هیچ وجه من الوجود صلاح نمیدونم. حتما یه کولر هرچند ارزان قیمت توصیه میکنم

موفق باشی :)

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز

پردازنده شما مشکلی نداره، مشکل از کولر استوک اینتل هست!

خب دوست عزیز هیچ کاربر حرفه ای این پردازنده را با کولر استوک حتی Run‏ هم نمیکنه! چه برسه به تست هایی که شما گرفتید!

توصیه بنده به شما این هست که یک ایر کولر 100-150 بگیرید، مثل ‎ Hr-02‎ Machoکه با توجه به قیمت خیلی عمل کردش خوبه ( البته توجه کنید که درون کیس شما جا بشه )

ویرایش شده توسط اشک سیاه
لینک به دیدگاه

با سلام.

دوست من 1: حتما یک خمیر حرارتی مناسب تهیه بفرمایین و بدرستی و به میزان مناسب نه زیاد و نه کم روی سطح پردازنده پخش کنین (از یوتیوب یا راهنماهای دیگه استفاده کنین) 2: از اتصال صحیح هیت سینک با سطح پردازنده اطمینان پیدا کنین .دمای 48 درجه idle حتی برای کولر stock زیاد هست در شرایط عادی.پس از اعمال این موارد با realtemp یا core temp دما رو اعلام بفرمایین.البته با کولر stock تست fpu انجام ندین و تست cpu درaida64 کافی هست.

موفق باشین

ویرایش شده توسط mohsen.dehvari
لینک به دیدگاه

یه تعدادی از کاربرها منجمله استارتر مثل اینکه دچار اشتباه کوچیک شدن.ایشون خمیر رو زدن. همه ی هیتسینک های استوک اینتل، پشت هیت سینک خمیر سیلیکون از قبل زده شده...اگه بدون خمیر بود طی دو سه دقه سیستم ریست می شد!

$_35.JPG

لینک به دیدگاه

یه تعدادی از کاربرها منجمله استارتر مثل اینکه دچار اشتباه کوچیک شدن.ایشون خمیر رو زدن. همه ی هیتسینک های استوک اینتل، پشت هیت سینک خمیر سیلیکون از قبل زده شده...اگه بدون خمیر بود طی دو سه دقه سیستم ریست می شد!

$_35.JPG

درصورتی که پس از اتصال کف هیت سینک با پردازنده ,دوباره بلند بشه بازهم اون خمیر ناقل حرارتی مناسبی نخواهد بود.48 درجه اونهم با turbo boost غیر فعال و eist و c states در حالت عادی غیر طبیعی هست دوست من.بهرحال همیشه راحت ترین کار پیشنهادخرید کولر قوی تر هست .هرچند کولر stock همیشه لب مرز عمل میکنه اما با کمی undervolting اجباری به هزینه کردن نیست بخصوص اگه قصد اورکلاک ندارن.بنده 2 روز 4790k با کولر stock استفاده کردم و با اینکه حرارت زیاد بود مشکلی نداشت و throttle نمیکرد.

لینک به دیدگاه

تشکّر از همه ی دوستان.

تصمیم بر این شد که خنک کننده مایع  Deepcool بخرم.

چند سوأل:

1- برند دیگه ای رو پیشنهاد نمی کنید؟

2- تفاوت کارایی رادیاتور های 12 سانتی و 24 سانتی زیاده؟

3- سری Captain رو پیشنهاد می کنید یا Maelstrom؟

کیسم هم Green X3+ Viper هست.

شما اگه قصد اورکلاک ندارین یک ایرکولر 160 تومانی هم پاسخگوی نیازتون هست.24 و 12 هم با ضخامت یکسان تفاوتشون اونقدر که بنظر میاد زیاد نیست.

لینک به دیدگاه

یعنی در اورکلاک نرمال با ولتاژ مناسب 3 تانهایتا7 درجه و ولتاژ 1.3 و بیشتر تقریبا 7تا9 بصورت میانگین در 2 مدل مشابه 12 و 24 . نتیجه در سایت های مختلف متفاوت هست اما اختلاف 7 درجه ای با ولتاژ مناسب هم کمی دور از منطق هست.

لینک به دیدگاه

درصورتی که پس از اتصال کف هیت سینک با پردازنده ,دوباره بلند بشه بازهم اون خمیر ناقل حرارتی مناسبی نخواهد بود.48 درجه اونهم با turbo boost غیر فعال و eist و c states در حالت عادی غیر طبیعی هست دوست من.بهرحال همیشه راحت ترین کار پیشنهادخرید کولر قوی تر هست .هرچند کولر stock همیشه لب مرز عمل میکنه اما با کمی undervolting اجباری به هزینه کردن نیست بخصوص اگه قصد اورکلاک ندارن.بنده 2 روز 4790k با کولر stock استفاده کردم و با اینکه حرارت زیاد بود مشکلی نداشت و throttle نمیکرد.

بنده هم به ایشون گفتم در پست اولم که کلا این هیت سینک مناسب نیست!و اگر فعلا چاره ای ندارن باهاش سر کنن تا بعد یه کولر بخرن.ضمن اینکه حداقل خوبی این کولر اینکه به جای پیچ یا گیره های لولا از چفت های فشاری استفاده می کنه که خودش احتمال جا نرفتن درست رو کمتر از 20 درصد می کنه.بله در صورتی که بهش فشار نیارید همیشه در همون لب مرز می مونه و Throttle هم نمی کنه اما در دراز مدت CPU از بین میره.

تشکّر از همه ی دوستان.

تصمیم بر این شد که خنک کننده مایع  Deepcool بخرم.

چند سوأل:

1- برند دیگه ای رو پیشنهاد نمی کنید؟

2- تفاوت کارایی رادیاتور های 12 سانتی و 24 سانتی زیاده؟

3- سری Captain رو پیشنهاد می کنید یا Maelstrom؟

کیسم هم Green X3+ Viper هست.

1- این برند برند بدی نیست بنده خودم Maelstrom 240 دارم روی همین CPU حتی با اورکلاک های بالا هم جواب داده.ولی با توجه به قیمت برند های دیگه بهترین گزینه فعلا همین هستش

2- 240 در مقابل 120 در اور ها و ولتاژ بالاتر تاثیرش بیشتره ولی با توجه به تفاوت قیمت کم بین 120 (250 تومن) و 240 (330 تومن) من بهتون همون 240 رو پیشنهاد می کنم.کیستون هم که با کولر 240 سازگاری داره.

3-سری Captain قیمتش خیلی بالاس نسبت به Maelstrom و تنها تفاوت هم پمپ بهتر Captain هستش.که اونقدرها هم بهتر نشده تفاوت های ظاهری هم هست.

ویرایش شده توسط HK888
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوست عزیز منم از همین cpu استفاده میکنم و واتری که براش گرفتم ENERMAX LIQMAX120S-HP هست.

خیلی ازش راضی هستم و دمای cpu با فرکانس دیفالت با خمیر سلیکون فابریک خود واتر کولر در سخت ترین شرایط و با دمای محیط 34 ، از 55 بالاتر نمیره.

گفتم بگم که در انتخاب واتر خیلی دقت کنی.

لینک به دیدگاه

در اورکلاک نرمال و منطقی نیازی به استفاده از ولتاژهایی مانند 1.3 ندارین و تفاوت حرارتی در ولتاژهای پایینتر کم هست .در عین حال با رادیات 240 میتونین از دور فن کمتری استفاده کنین و بنده هم اگه قصد هزینه کردن دارین 240  رو پیشنهاد میکنم چون نتیجه نویز کمتر خواهد بود .اگه بودجه محدود دارین enermax liqmax ii پیشنهاد میکنم با گارانتی قوی .

لینک به دیدگاه

دوست من شما دقیقا هدفتون و بودجتون رو مشخص بفرمایین تا بنده و دوستان نظرمون رو اعلام کنیم.

لینک به دیدگاه

هدفتون رو مشخص بفرمایین شاید نیازی به همچین هزینه ای نباشه اصلا.به عنوان مثال اگه حداکثر سکوت+اورکلاک سطح بالا مدنظرتون هست air cooller noctua d15 که استفاده کردم بسیار رضایت بخش هست 355000 تومان.اگه حداکثر اورکلاک با هزینه های زیر 600 مدنظرتون هست و به نویز اهمیتی نمیدین cooler master nepton 280 یا corsair h110i gt..درصورتی که برای گیم میخواین یک enermax liqmax ii 240 با375000تومان هم  بسیار بیش از حد نیازتون هست.

لینک به دیدگاه

پیشنهاد میکنم این میزان برای کولر هزینه نکنین و مبلغش رو برای قطعات مهمتر کنار بگذارین با یک کولر 160 تومانی هم نیازتون برای اورکلاک منطقی با ولتاژ مناسب برطرف میشه. تصمیم گیری با خودتون.

موفق باشین.

لینک به دیدگاه

تأثیر 120 بیشتره؟ ! :huh:

دوستان اوّل سایز رو مشخّص کنیم و بعد بریم سراغ مولّفه های دیگه.

یکی میگه تأثیر 120 بشتره ... یکی میگه 240 بخر ...

بررسی های اینترنت هم نتایجشون زمین تا آسمون فرق داره و قابل استناد نیستن.

شرمنده اون غلط تایپی بود ( که البته داخل موبایل بنده درست نشون می داد چون گوشی بنده انگیلیسی و فارسی رو قاطی می زنه این پیش اومد....)240 قوی تر از 120 هستش توی ولتاژ ها و اورکلاک های بالاتر.

لینک به دیدگاه

آقا شما فعلا یه خمیر 15 هزارتومانی بزن ببین دماش درست میشه یا نه شاید لازم به کولرجدید نباشه اصلا .

لینک به دیدگاه

دوست عزیز پردازنده من هم 4690 kهستش ، NH-U12S بستم روش الان که هوا گرمه با دمای محیط 32-33 دماش تو Idle تقریبا 37-38 هست و تو فول لود با تنظیم فنها با Ai Suite بیشتر از 57 ندیدم. یعنی بین 43 و 54 متغیره.

لینک به دیدگاه

خمیر فایده ای نداره. کلّاً کولر استوک بی مصرفه. یه کولر مایع می گیرم که هم خوب خنک کنه و هم بتونم اورکلاک کنم.

با توجّه به این Price/Performance برند Deepcool از بقیه ی برند ها بالاتره، نظرم روی این برنده. البته باز هم اساتید صاحب نظرن.

در مورد سایز رادیاتور هم الآن که توی کیس رو نگاه می کنم، می بینم برای باز کردن فن سقف کیس باید پنل سقف رو برداشت و از داخل کیس نمیشه فن رو باز کرد و رادیاتور بست. گویا دردسر داره.

به همین خاطر میگم همون 12 سانتی کافیه.

چندتا بررسی هم خوندم، دیدم تفاوت فاحشی بین رادیاتور 12 سانتی و 24 سانتی وجود نداره.

دقیقا، شاید شرکت DeepCool خنکترین کولر دنیا رو نداشته باشه ولی در P/P‏ خیلی عالی هستند.( البته به جز سری واتر کول کاپیتانش!)

سری کاپیتان واترکول های این شرکت با توجه به افزایش قیمتش نسبت به سری Maelstorm‏ تفاوت کارایی بسیار کمی داره و ارزش خرید نداره!

در سری Maelstorm‏ تفاوت کولر 120 با 240 تقریبا 2 الی 5 درجه هست، و با توجه به تفاوت قیمت کم این دو کولر اگر بتونید واتر کول 240 بگیرید بهتره.

در کل زیاد سخت نگیرید اگر دیدید واتر کول 240 در کیس شما نصب نمیشه یا خیلی دردسر داره همون اندازه Maelstorm ‎120mm بگیرید.

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...