رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

من 6700k دارم دماش خیلی بالا میرفت که به خاطر ولتاژ دیفالت بالا بود.از این روش استفاده کنید درست میشه احتمالا،حتما استرس تست هم بگیرید

https://youtu.be/BxtKwKuWo80

لینک به دیدگاه

دوست عزیز منم 8700k دارم

با green 240evo 

حالت معمولی رو ۳۴ هستش

تو گیم های نیمه سنگین بالای ۴۵ نمیره 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

عزیر مشکل شما ولتاژ های دیفالت یا پیش فرض هست که یه خط در میون تو بردهای MSI  و Giga من این مشکل رو دیدم. خیلی نگران نباشید. اون VID بالا در شات coretemp نمایانگر ولتاژ بالاست.

راه حل:

اول بایوستون رو بروز کنید به آخرین نسخه/ طبق بررسی که بنده کردم بایوستون نسخه 1.3 هست که آخرین نسخه اش 1.5 باید باشه و از سایت خود MSI قابل دانلود هست.
https://www.msi.com/Motherboard/support/Z370-GAMING-M5
خود MSI هم میدونه overvolt یا همون ولتاژ بالا میده به پردازنده و در فیکس یکی از بایوس ها اینطور نوشته:
 - Improve cpu over voltage when cpu overclocking

برای آپدیت کردن بایوس هم خیلی ساده فایل آخرین بایوس از لینکی که براتون گذاشتم بگیرید. از زیپ خارج کنید و روی فلشی که هیچ محتوایی  روش نیست بریزید و حتما هم فلش به fat32 فرمت شده باشه. ریست کنید و وارد بایوس بشید و از قسمت M-FLASH اقدام به بروزرسانی بکنید. دقت کنید با توجه به اینکه الان زمان بندی رفتن برق تو کشور داریم در زمانی نباشه که وسط عملیات آپدیت برقتون بره. البته زمانی هم نمیبره و شاید حدود  5 دقیقه بشه  ولی من باب احتیاط گفتم خدمتتون. در حین آپدیت بایوس نه ریست کنید و نه چیزی به سیستم وصل کنید تا عملیات بروزرسانی به پایان برسه.

برای عکس گرفتن از بایوس رو همون فلشتون میتونید شات ذخیره کنید با کلید F12.

دوم اطمینان از نصب درست کولر، سفت شدن مناسب کولر، خوب خمیر زدن و خمیر خوب زدن و اطمینان از دور مناسب فن ها هست.

لینک به دیدگاه

این کولر حتی از واتر هم بهتر می تونه خنک کنه، انتظار حداکثر دمای 70 در فول لود رو باید داشته باشید و دما 35 در idle

همانطورکه آقا معین فرمودن، یا کولر بد بسته شده، یا تنظیمات بایوس دستکاری شده.

بستن این کولر، و خمیر زدن به صورت مناسب، یکی از حساس ترین کارهای دنیاست، و بسیار سخته.

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز

یک عدد مادربرد مدل ایسوس asus sabertooth x99 r2.0 با سی پی یو 8350 گرفتم که به نظرم سینکش خیلی دمای بالایی داره طوری که زیر فشار دست رو سینک بذاری دستت بعد چند ثانیه احساس سوزش میکنه اما هم توی بایوس هم نرم افزار دما رو 40 نشون میده واقعا نگرانم کرده, دوستان نظری در این باره دارند؟

ویرایش شده توسط zaminz
لینک به دیدگاه

حتما" مادربردSABERTOOTH 990FX R2.0

منظورتونه دیگه؟

اگه هیت سینکهاش داغه و خود برد رو دست دوم تهیه کردی براش فن بگذار.

والسلام

لینک به دیدگاه

درود

اگر منظورت هیت سینک روی vrm باشه طبیعیه . vrm ها معمولا تا دمای 120 درجه سانتیگراد رو تحمل میکنن

لینک به دیدگاه

سلام ممنون از توجه شما عزیزان 

دمای مادربرد رو چطور میشه نگاه کرد توی محیط بایوس و نرم افزار بالای 42 نشون نمیده من اور هم نمیکنم فن بذارم

لینک به دیدگاه

در در 1397/04/29, 10:34:10، HeX گفته است :

درود

عزیر مشکل شما ولتاژ های دیفالت یا پیش فرض هست که یه خط در میون تو بردهای MSI  و Giga من این مشکل رو دیدم. خیلی نگران نباشید. اون VID بالا در شات coretemp نمایانگر ولتاژ بالاست.

راه حل:

اول بایوستون رو بروز کنید به آخرین نسخه/ طبق بررسی که بنده کردم بایوستون نسخه 1.3 هست که آخرین نسخه اش 1.5 باید باشه و از سایت خود MSI قابل دانلود هست.
https://www.msi.com/Motherboard/support/Z370-GAMING-M5
خود MSI هم میدونه overvolt یا همون ولتاژ بالا میده به پردازنده و در فیکس یکی از بایوس ها اینطور نوشته:
 - Improve cpu over voltage when cpu overclocking

برای آپدیت کردن بایوس هم خیلی ساده فایل آخرین بایوس از لینکی که براتون گذاشتم بگیرید. از زیپ خارج کنید و روی فلشی که هیچ محتوایی  روش نیست بریزید و حتما هم فلش به fat32 فرمت شده باشه. ریست کنید و وارد بایوس بشید و از قسمت M-FLASH اقدام به بروزرسانی بکنید. دقت کنید با توجه به اینکه الان زمان بندی رفتن برق تو کشور داریم در زمانی نباشه که وسط عملیات آپدیت برقتون بره. البته زمانی هم نمیبره و شاید حدود  5 دقیقه بشه  ولی من باب احتیاط گفتم خدمتتون. در حین آپدیت بایوس نه ریست کنید و نه چیزی به سیستم وصل کنید تا عملیات بروزرسانی به پایان برسه.

برای عکس گرفتن از بایوس رو همون فلشتون میتونید شات ذخیره کنید با کلید F12.

دوم اطمینان از نصب درست کولر، سفت شدن مناسب کولر، خوب خمیر زدن و خمیر خوب زدن و اطمینان از دور مناسب فن ها هست.

سلام

والا هسته های مجازی رو غیر فعال کردم یعنی از 12 تا شد 6 تا

گزینه hyper threading یه همچین چیزی بود !

و intel turbo boost هم غیر فعال کردم الان رو فول لود تا 55 میره بالاتر نمیره

ولی چه فایده رو 3.7 ghz...

لینک به دیدگاه

BIOS هم ابدیت کردم

ولی مشکل همچنان روی 4.3 ghz و 12 هسته دما میچسبه به 100

ویرایش شده توسط rubbish_mh3
لینک به دیدگاه

در در 1397/04/29, 08:57:50، Khalil3 گفته است :

دوست عزیز منم 8700k دارم

با green 240evo 

حالت معمولی رو ۳۴ هستش

تو گیم های نیمه سنگین بالای ۴۵ نمیره 

شما دمایی که رو خود کولر نشون میده رو دارید میگید !

لینک به دیدگاه

روی 4.3 ghz  با 6 هسته

تازه دوستان اینم اضافه کنم فن ها کار هم نکنند دما همین هست ! خیلی برام عجیبه

dddddddddddddddddddddddddd1.PNG

لینک به دیدگاه

در 21 دقیقه قبل، rubbish_mh3 گفته است :

روی 4.3 ghz  با 6 هسته

تازه دوستان اینم اضافه کنم فن ها کار هم نکنند دما همین هست ! خیلی برام عجیبه

dddddddddddddddddddddddddd1.PNG

مشکل شما دو حالت داره از نظر بنده

1-اول اینکه ممکنه خمیر زیر سطح سی پیو خشک شده باشه و یا خیلی خیلی بی کیفیت باشه که توانایی انتقال حرارت رو نداره(در این حالت بهترین کولر های دنیا هم تاثیری مثبتی نداره چون حرارت اصلا به کولر نمیرسه که بخواد عملیات خنک سازی رو انجام بده)

2- ممکنه برای بستن کولر از خمیر بی نام و نشان دو سه هزار تومنی استفاده کرده باشید که افتضاحن

راه حل :

اگه مورد اول هست که باید سی پیو دلید کنید

اگر مورد دوم هست برید خمیر green gt4 تهیه کنید کاراییش خیلی خوبه

احتمال سومی هم که ممکنه از تنظیمات ولتاژ بایوز باشه هم هست به نظرم یه بار cmos ریست کنید ببینید چطور میشه

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، bl4ck گفته است :

مشکل شما دو حالت داره از نظر بنده

1-اول اینکه ممکنه خمیر زیر سطح سی پیو خشک شده باشه و یا خیلی خیلی بی کیفیت باشه که توانایی انتقال حرارت رو نداره(در این حالت بهترین کولر های دنیا هم تاثیری مثبتی نداره چون حرارت اصلا به کولر نمیرسه که بخواد عملیات خنک سازی رو انجام بده)

2- ممکنه برای بستن کولر از خمیر بی نام و نشان دو سه هزار تومنی استفاده کرده باشید که افتضاحن

راه حل :

اگه مورد اول هست که باید سی پیو دلید کنید

اگر مورد دوم هست برید خمیر green gt4 تهیه کنید کاراییش خیلی خوبه

احتمال سومی هم که ممکنه از تنظیمات ولتاژ بایوز باشه هم هست به نظرم یه بار cmos ریست کنید ببینید چطور میشه

خمیر که خمیر 140 هزار تومنی grizly thermal زدم!مگه مغز خر خوردم داداش 

از ولتاژ هم همه ولتاژی تست کردم با 12 تا  core دما با نوسان شدید میشه 100

هی کم و زیاد هم میشه!

ویرایش شده توسط rubbish_mh3
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، rubbish_mh3 گفته است :

خمیر که خمیر 140 هزار تومنی grizly thermal زدم!

از ولتاژ هم همه ولتاژی تست کردم با 12 تا  core دما با نوسان شدید میشه 100

هی کم و زیاد هم میشه!

پس باید بصورت دستی ولتاژ بدید به سی پیو

میتونید برنامه ی Extreme Tuning Utility رو دانلود کنید که برای اورکلاک سی پیو های اینتل توسط خود اینتل طراحی شده

میتونید بصورت انی ولتاژ و فرکانس بدید به سی پیو و استرس تست بگیرید ببینید هنگام لود ولتاژ و دما چطور هست

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، bl4ck گفته است :

پس باید بصورت دستی ولتاژ بدید به سی پیو

میتونید برنامه ی Extreme Tuning Utility رو دانلود کنید که برای اورکلاک سی پیو های اینتل توسط خود اینتل طراحی شده

میتونید بصورت انی ولتاژ و فرکانس بدید به سی پیو و استرس تست بگیرید ببینید هنگام لود ولتاژ و دما چطور هست

قربان من رو 199 تا ولتاژ مختلف تست کردم

فقط turbo boost و multi core enhacement باعث تغییر دما میشن

4.3ghz + 12 core 100 degree temp

3.7ghz+6core 58 degree temp

لینک به دیدگاه

در 27 دقیقه قبل، rubbish_mh3 گفته است :

قربان من رو 199 تا ولتاژ مختلف تست کردم

فقط turbo boost و multi core enhacement باعث تغییر دما میشن

4.3ghz + 12 core 100 degree temp

3.7ghz+6core 58 degree temp

موقعی که دما ناگهانی میره بالا دست روی کولر بگیرید ببینید انتقال گرما چطور هست یعنی همون لحظه سریعا داغ میشه یا نه 

احتمالا کولر رو دسته دوم تهیه کردید؟ ایا زیاد باز و بسته شده؟ چون ممکنه سطح هیستینک اسیب دیده باشه و یا شما درست نبسته باشید

لینک به دیدگاه

در 50 دقیقه قبل، bl4ck گفته است :

موقعی که دما ناگهانی میره بالا دست روی کولر بگیرید ببینید انتقال گرما چطور هست یعنی همون لحظه سریعا داغ میشه یا نه 

احتمالا کولر رو دسته دوم تهیه کردید؟ ایا زیاد باز و بسته شده؟ چون ممکنه سطح هیستینک اسیب دیده باشه و یا شما درست نبسته باشید

کولر هم درست بسته شده و بعد از مدتی داغ میشه همون لحظه نمیشه

امکان نداره از کولر باشه اینو مطمعنم شاید بد بسته شده باشه ! ولی مشکلی نداره کولر

لینک به دیدگاه

در 49 دقیقه قبل، rubbish_mh3 گفته است :

کولر هم درست بسته شده و بعد از مدتی داغ میشه همون لحظه نمیشه

امکان نداره از کولر باشه اینو مطمعنم شاید بد بسته شده باشه ! ولی مشکلی نداره کولر

درود 

یه عکس بدید از کولر طوری که فنها هم توش بیوفتن؟

به بایوس برید و توی advaned mode قسمت fan controller فن پردازنده رو ببنینید اوتومات هست یا دوری براش تنظیم شده یه گزینه داره restore to default یه کلید F هست(فکر کنم f7) بزنید که برگرده به کارخانه و تنظیمات رو ذخیره کنید .

بوردهای ام اس آی  هدر فن های کیس با sys fan و هدر فنهای cpu با cpu fan مشخص شدند چک کنید جای اشتباهی نزده باشید

ویرایش شده توسط Amir.s.b
لینک به دیدگاه

سلام من  کارت گرافیک ۱۰۶۰ ۶ گیگی MSI Gaming X  و سی پی یو ۷۷۰۰ و رم ۱۶ گیگ دارم و تو بعضی بازی ها تو فول اچدی و اولترا و حداکثر تنظیمات نمیتونم ۶۰ فریم بگیرم ، به ترتیب بد فریم دادن :

1-Assasins Creed Origin

2-NFS Payback

3-Quantom Break

4-GTA V (در خارج از شهر)

البته من برای بالا نرفتن دما و نرسیدن به ۷۳ درجه از طریق برنامه ی Afterburner دما رو روی ۶۶ درجه قفل کردم چون میخوام حداقل ۴ سال بدون افت و با کمترین فرسایش برام کار کنه ... به نظرتون تفاوت بین ۷۳ با ۶۶ درجه میتونه تو دوام کارت گرافیکم مؤثر باشه ؟ 

از وضع پیشرفت بازی ها خیلی نگرانم میترسم دو سه سال دیگه رو Medium هم نتونم ۶۰ فریم بگیرم ?

در ضمن خیلی نگران سی پی یوم هم هستم چون دماش معمولا رو ۷۰ ۷۱ درجست تو بازی هایی مثل  NFS Payback  ? 

واتر کولر گرینم که دمش گرم بود و نبودش فرقی نداره مثل اینکه ? یه حالت بوست هم نداره ?

ویرایش شده توسط Nvidia Soldier
لینک به دیدگاه

با کمک یکی از دوستان اقای @Behrouz Molaei قدم به قدم چک کردیم فهمدیم مشکل از بسته شدن کولر بوده کولر جوری باید بسته میشد ک نوشته nuctoa به سمت پاور باید باشه ِِِِِِِِِِ...

برا بنده nuctoa. به سمت بالا بود

ایرادی بسیار عجیب وماورایی 

دما فیکس شد و الان 27 هستش

با تشکر از دوستان

IMG_20180723_010347_920.jpg

لینک به دیدگاه

خمیر سیلیکون مناسب استفاده کنید و گردش هوای داخل کیس مهمه  . دمای 73 درجه برای کارت گرافیک زیاد نیست . 

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، MSI Support گفته است :

خمیر سیلیکون مناسب استفاده کنید و گردش هوای داخل کیس مهمه  . دمای 73 درجه برای کارت گرافیک زیاد نیست . 

مممون از پاسخگویی  ،‌  کیسم شارکن تی جی ۵ هست با سه تا فن جلو و یه فن عقب (البته من فن واترکولر رو پشت فن عقبی کیس گذاشتم ) ،  یعنی با دمای ۷۳ درجه کارت گرافیک طی ۴ سال دچار افت کارایی محسوس نمیشه ؟ 

ویرایش شده توسط Nvidia Soldier
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...