رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 3 ساعت قبل، Blackwisdom گفته است :

سلام دوستان سیستم تازه بسته شده دمای همه ی قطعات خوبن چه تو حالت عادی و چه تو برنامه یا بازی سنگین  فقط یک نکته هست ک منو نگران کرده و اونم دمای چند زیر شاخه از مادربرد ک توی عکس میتونین مشاهده کنین . سوالی که دارم این اینهایی دماشون بالاس 122 و 121 و ... چی هستن ؟ و چرا بالاست اینقد دما ! و اینم بگم فرق نداره سیستم درجا روشن باشه یا چند ساعت گذشته باشه دماشون  5 درجه نهایتا بالا یا پایین بشه و در همین رنج هست همیشه . لطفا راهنمایی کنید .

DAMA.png

bag hast dost aziz negaran nabash

لینک به دیدگاه

اون دماها سنسور میخواد که مادربرد نداره پس یه عدد تخیلی ساخته میشه و فیکه

مادربرد شما 35 درجست

لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، Trevor گفته است :

درود

اون دماها باگه

با برنامه سازنده مادربرد چک کنید

نرم افزار coretemp دقیق تره

داداش این برنامه ک گفتیو نصب کردم فقط دمای هسته های سی پی یو رو نشون میده ، asus داره برنامه ی ک برا دمای قطعات باشه ؟ اگه داری لطفا اسمشو بگو چون مادربردم ایسوزه

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_ گفته است :

اون دماها سنسور میخواد که مادربرد نداره پس یه عدد تخیلی ساخته میشه و فیکه

مادربرد شما 35 درجست

داداش اصن اینا چی هستن ؟ و دقیقا کدومش دمای خود برد میشه ؟ و سوال بعد اینکه اگر فیک باشه چرا  بالا پایین میشه یعنی تا 111 میان تا 122 یا 130 هم میرن نباید ثابت باشن ؟

لینک به دیدگاه

در 18 ساعت قبل، Blackwisdom گفته است :

سلام دوستان سیستم تازه بسته شده دمای همه ی قطعات خوبن چه تو حالت عادی و چه تو برنامه یا بازی سنگین  فقط یک نکته هست ک منو نگران کرده و اونم دمای چند زیر شاخه از مادربرد ک توی عکس میتونین مشاهده کنین . سوالی که دارم این اینهایی دماشون بالاس 122 و 121 و ... چی هستن ؟ و چرا بالاست اینقد دما ! و اینم بگم فرق نداره سیستم درجا روشن باشه یا چند ساعت گذشته باشه دماشون  5 درجه نهایتا بالا یا پایین بشه و در همین رنج هست همیشه . لطفا راهنمایی کنید .

DAMA.png

مادربرد شما کلا چهار تا سنسور داره. سی پی یو و مادربرد به علاوه دو تا هم نزدیک اسلات PCI Express. اون اعداد احتمالا خطای خواندن هستند.

جهت اطمینان برنامه ASUS Ai suite رو از صفحه ساپورت مادربوردتون دانلود کنید.

لینک به دیدگاه

در 23 دقیقه قبل، Black Boy گفته است :

مادربرد شما کلا چهار تا سنسور داره. سی پی یو و مادربرد به علاوه دو تا هم نزدیک اسلات PCI Express. اون اعداد احتمالا خطای خواندن هستند.

جهت اطمینان برنامه ASUS Ai suite رو از صفحه ساپورت مادربوردتون دانلود کنید.

داداش نصب کردم کلا دوتا سنسور بیشتر نمیبینم مادربرد و سی پی یو

Untitled.png

ویرایش شده توسط Blackwisdom
لینک به دیدگاه

از hwinfo64 استفاده کن این برنامه کلا قاطی داره به حدی که سی پی یو رو 10 20 درجه کمتر نشون میده

لینک به دیدگاه

عزیز سلام

اگه دمای برد اونقدر باشه، شما وقتی سیستم روشنه، صورت سمتش ببرید، داغی رو حس میکنید

همین بس، که دست به برد اگه بزنید، سردِ سرد خواهد بود

باگی بیش نیست ...

لینک به دیدگاه

در 23 ساعت قبل، Blackwisdom گفته است :

داداش نصب کردم کلا دوتا سنسور بیشتر نمیبینم مادربرد و سی پی یو

Untitled.png

همین دوتا یکی برای سی پی یو هست و یکی برای مادربرد. همونطور که گفتم اون دوتای دیگه نزدیک اسلات PCI express هستند که مثلا دمای گرافیک رو بگن که به نظرم بیهوده است.

اگر خیلی حساس هستید برنامه HWinfo رو دانلود کنید مشخصات کل سیستم رو با وضعیت تمامی سنسور ها و ولتاژ های سیستم و... رو میگه.

اما سیستمتون مشکلی نداره و لازم نیست نگران باشید.

ویرایش:  الان پایین برنامه رو دیدم فن کیس ندارید؟ اگر ندارید حتما پشت کیس یکی نصب کنید.

ویرایش شده توسط Black Boy
لینک به دیدگاه

در 14 ساعت قبل، Black Boy گفته است :

همین دوتا یکی برای سی پی یو هست و یکی برای مادربرد. همونطور که گفتم اون دوتای دیگه نزدیک اسلات PCI express هستند که مثلا دمای گرافیک رو بگن که به نظرم بیهوده است.

اگر خیلی حساس هستید برنامه HWinfo رو دانلود کنید مشخصات کل سیستم رو با وضعیت تمامی سنسور ها و ولتاژ های سیستم و... رو میگه.

اما سیستمتون مشکلی نداره و لازم نیست نگران باشید.

ویرایش: ویرایش الان پایین برنامه رو دیدم فن کیس ندارید؟ اگر ندارید حتما پشت کیس یکی نصب کنید.

چرا فن دارم دوتا جلو یکی بغل یکیم پشت  همه ی فن ها از طریق مولکس وصل شده بودن و اینجا نشون داده نمیشدن اما فن پشت رو با رابط 3 پین وصل کردم به مادربرد و سرعتشم گذاشتم رو فول اسپید که حداکثر چرخشش نزدیکای 1.200 میاد بقیه فن ها همون مولکس هستن و سرعت چرخششون هم حداکثره .  درمورد اون برنامه هم خیلی تست کردم اینم نتایج :

Untitled.png

ویرایش شده توسط Blackwisdom
لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام دوستان میخواستم بدونم دمای پردازندم تو حالت فول لود اورکلاک خوبه یا نه؟

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-**-*-*-

80b4_2020-06-30_23_29_34-window.png

دمای فول لود اورکلاک 

fyjm_2020-06-30_23_30_51-window.png

دمای بیکاری اور کلاک

q9u5_2020-06-30_23_31_13-window.png

اینم اطلاعات پردازندم تو عادی و اورکلاک.

لینک به دیدگاه

سلام وقت بخیر دوستان این چن وقته ی چیزی فکرمو مشغول کرده اونم داغ شدن ی بخش از مادربرد البته نمیدونم قبلا هم انقدر داغ میشد یا نه ولی امروز اتفاقی فهمیدم انقدر داغ میشه ک دست ادمو میتونه بسوزونه میخولستم ببینم عادیه یا نه اگر نه راه حلش چیه؟؟ 

توی عکس اون تکه ابی که نوشته ایسوس اون تکه مد نظرمه

IMG_20200704_233923.jpg

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Hesamzareei گفته است :

سلام وقت بخیر دوستان این چن وقته ی چیزی فکرمو مشغول کرده اونم داغ شدن ی بخش از مادربرد البته نمیدونم قبلا هم انقدر داغ میشد یا نه ولی امروز اتفاقی فهمیدم انقدر داغ میشه ک دست ادمو میتونه بسوزونه میخولستم ببینم عادیه یا نه اگر نه راه حلش چیه؟؟ 

IMG_20200704_233923.jpg

این چیپست است 

دوست عزیز نمیشه نظر داد تا انکه دماش رو با نرم افزار گرفت چون حس لامسه خیلی دقیق نیست

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، mohammad osmani گفته است :

این چیپست است 

دوست عزیز نمیشه نظر داد تا انکه دماش رو با نرم افزار گرفت چون حس لامسه خیلی دقیق نیست

در حدی هست که انگشتت رو بزاری روش میسوزی

لینک به دیدگاه

برای من هم همینطوره زیاد جای نگرانی نیست طبیعیه هیتسینک داغ باشه

البته میتونید با نرم افزار هایی که توی نت هست دمای مادربردتون رو ببینید و ببینید ار دمای نرمالش بالاتر نباشه

لینک به دیدگاه

در 24 دقیقه قبل، ALIREZA9074 گفته است :

برای من هم همینطوره زیاد جای نگرانی نیست طبیعیه هیتسینک داغ باشه

البته میتونید با نرم افزار هایی که توی نت هست دمای مادربردتون رو ببینید و ببینید ار دمای نرمالش بالاتر نباشه

اوکی مرسی 

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، Hesamzareei گفته است :

IMG_20200704_233923.jpg

سلام

من دمای چیپست رو با دماسنج دیجیتال اندازه گرفتم تقریبا نزدیک هشتاد تا نود درجه میرسه دما. این چیپست ها معمولا تا صد-صد و ده درجه مشکلی ندارند. اگر جلوی کیس یک فن باشه دما به نزدیک هفتاد کاهش پیدا میکنه

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Black Boy گفته است :

سلام

من دمای چیپست رو با دماسنج دیجیتال اندازه گرفتم تقریبا نزدیک هشتاد تا نود درجه میرسه دما. این چیپست ها معمولا تا صد-صد و ده درجه مشکلی ندارند. اگر جلوی کیس یک فن باشه دما به نزدیک هفتاد کاهش پیدا میکنه

به نظرم عادی باشه چون توی فروم های خارجی هم همین طور بود 

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Black Boy گفته است :

سلام

ی فن دو درب کناری هست که هوا رو خارج میکنه

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، mohammad osmani گفته است :

به نظرم عادی باشه چون توی فروم های خارجی هم همین طور بود 

طبیعیه ولی کلا خنک بودن قطعات یک حال دیگه ای داره 😅

در 4 ساعت قبل، Hesamzareei گفته است :

ی فن دو درب کناری هست که هوا رو خارج میکنه

این رو کلی میگم در حالت عادی یک فن برای ورود هوا و یک فن برای خروج هوا کفایت میکنه

لینک به دیدگاه

عرض سلام خدمت همه دوستان عزیز

یه سوال دارم لطفا کسایی که تجربه اش رو دارند بنده رو راهنمایی کنند

یه گرافیک asus strix rx570 4g oc می خوام از دوستی بخرم . توی تست با نرم افزار FurMark دما در یک دقیقه اول میرسه به 90 درجه و دیگه ثابت می مونه . فن هم با 100 % سرعت میچرخه. اتاقی هم که کیس توشه خنکه.

کلا به نظر کارت پر حرارتیه به طوری که درب کیس داغ میشه

به نظرتون این عادیه؟؟؟!!!

لینک به دیدگاه

اون دوست گرامی خمیر کارتو خشک کرده

باید خمیرش عوض بشه

اصلا عادی نیست

ویرایش شده توسط _Ga̴͇̒ḿ̷͈e̶_ò̸̞v̶̫̂e̵̠͒r_
لینک به دیدگاه

سلام دما cpu من در بایوس ۶۰ تا ۶۵ میرسه و وقتی رندر می گیرم خیلی میره بالا تا ۸۵ ۹۰ می سه . چکار باید بکنم ؟؟خمیر سیلیکون خاکستری زدم و فن خود اینتل هست 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 3 ساعت قبل، Omid204548 گفته است :

سلام دما cpu من در بایوس ۶۰ تا ۶۵ میرسه و وقتی رندر می گیرم خیلی میره بالا تا ۸۵ ۹۰ می سه . چکار باید بکنم ؟؟خمیر سیلیکون خاکستری زدم و فن خود اینتل هست 

سلام

دمای پردازندتون خیلی زیاده

دمای بیکاری باید زیر 40 باشه ، لود هم حداکثر 70

خمیرتون چی هست ؟ فن اینتل هم برای کارهای معمولی جوابگوئه اما کارهای سنگین نه

تهویه کیس چجوریه چند تا فن داره و کجا وصل هستن؟

لینک به دیدگاه

سلام

تست FurMark اصلا توصیه نمیشه . بهتره بیش از 5 دقیقه ازش استفاده نکنید .

دوست خوبمون کاربر @matrix.trixx کارت RX 580 رو با کاهش ولتاژ مقدار قابل توجه کم مصرفتر و خنک تر کرده اند . با مراجعه به تاپیک ایشون میتونید شبیهش رو برای کارت خودتون اعمال کنید . هزچند کارت شما 570 هستش و شاید نتیجه به اون خوبی نشه .

اما چند نکته مهم دیگه هم وجود داره .

کارت رو در گیم تست کنید و دما رو چک کنید .

اگر در حین تست دمای کولر هم به خوبی بالا میره یعنی خمیر کار خودش رو کرده و دما رو از چیپست به کولر منتقل کرده . اگر بین دمای کولر و کارت اختلاف وجود داشته باشه یعنی خمیر نتونسته به خوبی کارش رو انجام بده و باید عوض بشه .

اگر قصد تعویض خمیر رو دارید بهتر مراقب باشید حین باز و بسته کردن کولر به کارت آسیب نزنید و از خمیر مرغوب و تازه استفاده کنید .

سعی کنید همیشه فریم رو در بازی قفل کنید تا از فشار بیش از حد به کارت جلوگیری کنه . تا زمانی هم که مشکل کارتتون رو رفع نکردید سعی کنید با اجرا نکردن بازی های سنگین یا کاهش گرافیک بازی از فول لود کارت و دمای بالاتر از 85 درجه جلوگیری کنید .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...