رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 39 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

نه دوست عزیز هیچ مشکلی پیش نمیاد خیالتون راحت باشه

عزیز دو بار سیستم خودکار ریستارت شد 
یعنی به خاطر کم کردن ولتاژ بوده؟

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، Aydin گفته است :

درود متوجه نمی شم سیستم کرش کرد یا صرفا خود به خود رستارت شد برای تست استیبل بودن بیشتر از 1 بار تست cinebench بگیرید ترجیحا 2 تا 3 بار

اگر صرفا ولتاژ کم بود و نیاز بود هر بار 1 صدم اضافه کنید و تست کنید هر چند فک می کنم 1.25 کافیه ولی احیانا اگر چیپ شما ولتاژ بالاتری طلب کرد ببیرد روی 1.275

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

درود متوجه نمی شم سیستم کرش کرد یا صرفا خود به خود رستارت شد برای تست استیبل بودن بیشتر از 1 بار تست cinebench بگیرید ترجیحا 2 تا 3 بار

اگر صرفا ولتاژ کم بود و نیاز بود هر بار 1 صدم اضافه کنید و تست کنید هر چند فک می کنم 1.25 کافیه ولی احیانا اگر چیپ شما ولتاژ بالاتری طلب کرد ببیرد روی 1.275

نه عزیز وسط کار یهو خودکار ریستارت میکنه حتی وقتی هم بیکاره کرش کرد 

لینک به دیدگاه

در 2 دقیقه قبل، Aydin گفته است :

نه عزیز وسط کار یهو خودکار ریستارت میکنه حتی وقتی هم بیکاره کرش کرد 

اگر اینطوره بله ولتاژ کم هست و ببرید روی 1.275

لینک به دیدگاه

در در 7 آبان 1399 در 21:46، matrix.trixx گفته است :

اگر اینطوره بله ولتاژ کم هست و ببرید روی 1.275

فعلا همینکارو کرذدم

@matrix.trixx مجددا سلام عزیز میخواستم بدونم اگه توربو بوست رو آف کنم چقدر تو پرفورمنس تاثیر داره ؟ مخصوصا تو fps گیم؟ 
چون توربو بوست رو که آف کردم تو سین بنچ دمای سی پی یو از 57 درجه بیشتر نرفت

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، Aydin گفته است :

@matrix.trixx مجددا سلام عزیز میخواستم بدونم اگه توربو بوست رو آف کنم چقدر تو پرفورمنس تاثیر داره ؟ مخصوصا تو fps گیم؟ 
چون توربو بوست رو که آف کردم تو سین بنچ دمای سی پی یو از 57 درجه بیشتر نرفت

درود دوست عزیزم قابلیت بوست که خاموش میشه فرکانس میاد پایین و قاعدتا مصرفم میاد پایین فرکانس بیس پردازنده 3600 مگاهرتز هست دقیق نمی دونم وقتی توربو بوست خاموش میشه فرکانس میاد روی 3600 یا بالاتر هست

شما برنامه Hwinfo رو دانلود و نصب کن اونجا می تونی قشنگ می تونی مانیتور کنی فرکانس و دما رو

اما اینکه چه قدر خاموش کردن توربو بوست تاثیر داره من نمی تونم بگم و خود شما باید داخل یک بازی تست کنید و ببینید ارزش داره خاموشش کنید یا نه مثلا اگر شما روی کیفیت 4k بازی می کنید احتمالا شاهد کاهش کارایی ملموسی نباشید از اون اور اگر در کیفیت 1080p مانیتور 240 هرتز داشته باشید خیلی به پرفورمنس شما ضربه می خوره امیدوارم توضیحاتم کافی بوده باشه موید باشید

ویرایش شده توسط matrix.trixx
لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

درود دوست عزیزم قابلیت بوست که خاموش میشه فرکانس میاد پایین و قاعدتا مصرفم میاد پایین فرکانس بیس پردازنده 3600 مگاهرتز هست دقیق نمی دونم وقتی توربو بوست خاموش میشه فرکانس میاد روی 3600 یا بالاتر هست

شما برنامه Hwinfo رو دانلود و نصب کن اونجا می تونی قشنگ می تونی مانیتور کنی فرکانس و دما رو

اما اینکه چه قدر خاموش کردن توربو بوست تاثیر داره من نمی تونم بگم و خود شما باید داخل یک بازی تست کنید و ببینید ارزش داره خاموشش کنید یا نه مثلا اگر شما روی کیفیت 4k بازی می کنید احتمالا شاهد کاهش کارایی ملموسی نباشید از اون اور اگر در کیفیت 1080p مانیتور 240 هرتز داشته باشید خیلی به پرفورمنس شما ضربه می خوره امیدوارم توضیحاتم کافی بوده باشه موید باشید

صبحتون بخیر باشه عزیز 
بله فرکانس از3.6 بیشتر نمیشه 
من مانیتورم 144 هرتز 1080 هستش 
راستش تو نت هرچی گشتم این مدل سی پی یو خودم نتونستم پیدا کنم که توربوبوست رو آف و روشن تست کرده باشه ولی خودم تو وارزون تستش کردم احساس کردم فریم کمتری میگرفتم

لینک به دیدگاه

در 10 دقیقه قبل، Aydin گفته است :

صبحتون بخیر باشه عزیز 
بله فرکانس از3.6 بیشتر نمیشه 
من مانیتورم 144 هرتز 1080 هستش 
راستش تو نت هرچی گشتم این مدل سی پی یو خودم نتونستم پیدا کنم که توربوبوست رو آف و روشن تست کرده باشه ولی خودم تو وارزون تستش کردم احساس کردم فریم کمتری میگرفتم

بله دوست عزیزم برای 144 هرتز نمی تونم دقیق بگم چه فرکانسی لازمه ولی فرکانس 4500 به بالا رو توصیه می کنم اگر شما فکر می کنی دوست نداری پردازندت بوست بشه به 5 گیگاهرتز و بیشتر دلت می خواد دما پایین باشه توربو بوست رو خاموش و خودت دستی همه هسته ها رو فرکانسشون رو بیار بالا برای مثال الان پردازنده 5820k خودم همه هسته ها روی فرکانس 4500 مگاهرتز هستن و ولتاژم هم 1.240 هست فک کنم شما بتونی با ولتاژ 1.225 تا 4.7 گیگاهرتز هم بری اینا رو دارم از روی تجربه می گم و من 9900k رو تا حالا از نزدیک تست نکردم

ویرایش شده توسط matrix.trixx
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

آقااااا چرا صورت مسئله رو پاک میکنین، چرا ماستارو میریزید تو قیمه ها 😐

با واتر 240 دما 77 بوده با واتر 360 شده 88 اونوقت میرید ولتاژ کم میکنین؟؟؟ 🤔

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

آقااااا چرا صورت مسئله رو پاک میکنین، چرا ماستارو میریزید تو قیمه ها 😐

با واتر 240 دما 77 بوده با واتر 360 شده 88 اونوقت میرید ولتاژ کم میکنین؟؟؟ 🤔

درود دوست عزیزم من همون موقع هم بهشون گفتم خمیرشون از مدل قبلی کیفیت کمتری داره بدون شک مورد دوم هم فک می کنم ایشون دمارو دقیق نگاه نکردن و دما بالاتر بوده اما بالاخره ایشون مشکل دارن و الان باید مشکلشون رفع بشه شما اگر پیشنهاد بهتری دارین راحت بیاید توضیح بدید چی کار کنن

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

درود دوست عزیزم من همون موقع هم بهشون گفتم خمیرشون از مدل قبلی کیفیت کمتری داره بدون شک مورد دوم هم فک می کنم ایشون دمارو دقیق نگاه نکردن و دما بالاتر بوده اما بالاخره ایشون مشکل دارن و الان باید مشکلشون رفع بشه شما اگر پیشنهاد بهتری دارین راحت بیاید توضیح بدید چی کار کنن

منم همین حدس رو میزنم من ندیدم جایی 9900k با واتر 240 اینقدر خنک بمونه

یچیز دیگه هم واسه دوستمون بگیم بنچمارک خیلی فرق داره  واسه گیم  کم پیش میاد گیم سی پی یو رو 100 درصد کنه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 2 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

اختلاف دمایی که ایشون اعلام کردن ۸ درجه هست، که احتمال اینکه چندین و چند دلیل مختلف مثل: دمای محیط، نحوه تست، نصب واتر کولر، نوع خمیر و غیره باعث این موضوع شده باشن خیلی زیاده، عملا بین واتر کولر های AIO سایز ۲۴۰ و ۳۶۰ زیاد تفاوت خاصی نیست ولی اینکه این ۸ درجه چطور افزایش داشته این دوستمون اول باید از نصب درست بلاک روی CPU مطمعن بشن بعد برن سراغ تعویض خمیر، ولی در کل الان تست ها و بنچمارک های این CPU رو که نگاه میکردم حدودا همین دمای بین ۷۵ الی ۸۵ براش ثبت شده.

دلیل اون صحبت منم بیشتر بخاطر پیشنهاد شما بود که به کاربری که ظاهراً اطلاعات زیادی نداره پیشنهاد تغییر ولتاژ میدین، کافیه توی این بازار تخیلی با یه اشتباه کوچیک از طرف ایشون یکی از قطعات به مشکل بخوره، اونوقته که مشکل اصلی پیش میاد.

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

اختلاف دمایی که ایشون اعلام کردن ۸ درجه هست، که احتمال اینکه چندین و چند دلیل مختلف مثل: دمای محیط، نحوه تست، نصب واتر کولر، نوع خمیر و غیره باعث این موضوع شده باشن خیلی زیاده، عملا بین واتر کولر های AIO سایز ۲۴۰ و ۳۶۰ زیاد تفاوت خاصی نیست ولی اینکه این ۸ درجه چطور افزایش داشته این دوستمون اول باید از نصب درست بلاک روی CPU مطمعن بشن بعد برن سراغ تعویض خمیر، ولی در کل الان تست ها و بنچمارک های این CPU رو که نگاه میکردم حدودا همین دمای بین ۷۵ الی ۸۵ براش ثبت شده.

دلیل اون صحبت منم بیشتر بخاطر پیشنهاد شما بود که به کاربری که ظاهراً اطلاعات زیادی نداره پیشنهاد تغییر ولتاژ میدین، کافیه توی این بازار تخیلی با یه اشتباه کوچیک از طرف ایشون یکی از قطعات به مشکل بخوره، اونوقته که مشکل اصلی پیش میاد.

سلام عزیز ممنون از مشارکتتون در نظر دادن 
ولی دمای محیط ثابت بوده فن های های واتر کولر هم با توجه به اینکه واتر رو سقف نصب شده ی جوری نصب شدن که هوارو بدن رو به بالا ، منظورتون ار ننصب واتر همون قسمت بلاکش هست؟
ولی من تنها چزی که واقعا برا شک برانگیزه خمیر هستش 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 12 دقیقه قبل، Aydin گفته است :

منظورتون ار ننصب واتر همون قسمت بلاکش هست؟
ولی من تنها چزی که واقعا برا شک برانگیزه خمیر هستش 

خواهش میکنم. 

بله، کلا واتر کولر aio چیزه دیگه‌ای نداره که بخواد اشتباه نصب بشه، شما اول یه چک کنین ببینین بلاکش درست روی cpu قرار گرفته؟ اگر بله که باید دنبال یه خمیر با کیفیت باشین، الان ماشالله حدود ۲۰ میلیون ارزش اون واتر کولر و cpu شما هست، پس برای خمیرشم که عضو مهمی هست باید یه چیز درست و حسابی تهیه کنین، یچی در حد گریزلی یا نوکتا (Grizzly یا Noctua)

لینک به دیدگاه

در 55 دقیقه قبل، rahmanshahi گفته است :

صحبت شما علمی نیست با احترام به معلوماتتون اگر یک پردازنده رو هزار بار هم ولتاژی که کمتر از نیازش باشه بهش بدی نهایتش سیستم ریست میشه و به هیچ عنوان پردازنده با این کارا خراب نمیشه فقط شما مجبور هستی ولتاژ رو 10 میلی ولت 10 میلی ولت ببری بالا تا به پایداری برسی پس اندرولت هیچ موقع خطری نداره اینکه شما چه جوری به این نتیجه رسیدین که من ایشون رو دارم ترغیب می کنم به خراب کردن سیستمشون حقیقتش از دست من کاری بر نمیاد که بخوام دیدگاه شمارو عوض کنم هر چند اینطور به نظر میومد که شما اصلا خبر نداشتی دمای 9900K چند هست و حتی به خودتون هم زحمت نداده بودین چارتی که من اوایل تاپیک گذاشتم رو ببینید

9900K.PNG

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 35 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است :

اینکه شما چه جوری به این نتیجه رسیدین که من ایشون رو دارم ترغیب می کنم به خراب کردن سیستمشون حقیقتش از دست من کاری بر نمیاد

بزرگوار بنده قصد جسارت نداشتم، به معلومات شما هم توهین نکردم، فقط میگم کاربری که اطلاعات دقیقی از موضوع ولتاژ نداره رو نفرستین توی بایوس برای تغییر تنظیمات، شاید خود ایشون ( توی اون پیام هم ذکر کردم خودشون) به اشتباه مورد دیگه‌ای رو تغییر دادن و باعث اختلال و بوجود اومدن مشکلی شد.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

خواهش میکنم. 

بله، کلا واتر کولر aio چیزه دیگه‌ای نداره که بخواد اشتباه نصب بشه، شما اول یه چک کنین ببینین بلاکش درست روی cpu قرار گرفته؟ اگر بله که باید دنبال یه خمیر با کیفیت باشین، الان ماشالله حدود ۲۰ میلیون ارزش اون واتر کولر و cpu شما هست، پس برای خمیرشم که عضو مهمی هست باید یه چیز درست و حسابی تهیه کنین، یچی در حد گریزلی یا نوکتا (Grizzly یا Noctua)

بله عزیز بلاک کاملا سی پی یو رو پوشش داده و از زاویه ها هم نگاه میکنی هیچ کجی وجود نداره یعنی دقیقا رو سی پی سوار شده 
بله مثل اینکه باید ی گریزلی بخرم

در 1 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

صحبت شما علمی نیست با احترام به معلوماتتون اگر یک پردازنده رو هزار بار هم ولتاژی که کمتر از نیازش باشه بهش بدی نهایتش سیستم ریست میشه و به هیچ عنوان پردازنده با این کارا خراب نمیشه فقط شما مجبور هستی ولتاژ رو 10 میلی ولت 10 میلی ولت ببری بالا تا به پایداری برسی پس اندرولت هیچ موقع خطری نداره اینکه شما چه جوری به این نتیجه رسیدین که من ایشون رو دارم ترغیب می کنم به خراب کردن سیستمشون حقیقتش از دست من کاری بر نمیاد که بخوام دیدگاه شمارو عوض کنم هر چند اینطور به نظر میومد که شما اصلا خبر نداشتی دمای 9900K چند هست و حتی به خودتون هم زحمت نداده بودین چارتی که من اوایل تاپیک گذاشتم رو ببینید

9900K.PNG

خیلی ممنونم واقعا از اطلاعاتی که دادین

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، rahmanshahi گفته است :

بزرگوار بنده قصد جسارت نداشتم، به معلومات شما هم توهین نکردم، فقط میگم کاربری که اطلاعات دقیقی از موضوع ولتاژ نداره رو نفرستین توی بایوس برای تغییر تنظیمات، شاید خود ایشون ( توی اون پیام هم ذکر کردم خودشون) به اشتباه مورد دیگه‌ای رو تغییر دادن و باعث اختلال و بوجود اومدن مشکلی شد.

دوست عزیز دقت کنید این سی پی یو با بهترین واترکولر و ایر کولر حالت استوک تا 85 درجه میره و دوستمون ک میگه 78 درجه بوده احتمالا تو گیم بوده و زیر تست نبردن الانم بهترین خمیر دنیا بزنین تفاوتش 2 درجست کلا این سی پی یو داغیه اگه تا 85 هم بره عادیه تنها روشش هم اینه اندر ولت و اندرکلاک کنن تنها کسایی ک کاستوم لوپ دارن میتونن به راحتی از این سی پی یو استفاده کنن

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در در 7 آبان 1399 در 21:30، Aydin گفته است :

بله

یکم ولتاژ هسته رو بالا ببرید. حدود 0.02 ولت/ بذارید روی 1.27

لینک به دیدگاه

در 37 دقیقه قبل، saman5949 گفته است :

دوست عزیز دقت کنید این سی پی یو با بهترین واترکولر و ایر کولر حالت استوک تا 85 درجه میره و دوستمون ک میگه 78 درجه بوده احتمالا تو گیم بوده و زیر تست نبردن الانم بهترین خمیر دنیا بزنین تفاوتش 2 درجست کلا این سی پی یو داغیه اگه تا 85 هم بره عادیه تنها روشش هم اینه اندر ولت و اندرکلاک کنن تنها کسایی ک کاستوم لوپ دارن میتونن به راحتی از این سی پی یو استفاده کنن

عزیز اگه متنی که من نوشتم رو با دقت بخونین متوجه می شین که همون اول هم تست سین بنچ رو عرض کردم و نه بازی . درسته میتونه فرکانس سی پی یو کمتر بوده باشه که دمای سی پی یو از 77 درجه بیشتر نشده ولی دیگه بین تست سین بنچ و گیم خیلی فرقه 

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، Aydin گفته است :

عزیز اگه متنی که من نوشتم رو با دقت بخونین متوجه می شین که همون اول هم تست سین بنچ رو عرض کردم و نه بازی . درسته میتونه فرکانس سی پی یو کمتر بوده باشه که دمای سی پی یو از 77 درجه بیشتر نشده ولی دیگه بین تست سین بنچ و گیم خیلی فرقه 

متنتون رو خوندم ولی هیچ جوره با اون کولر نمیشه دما 77 بمونه اونم تو تست مگر اینکه توربو بوست خاموش بوده باشه ک شما گفتین دستکاری نکردین در این صورت تنها چیزی ک امکان داره اینه سی پی یو زیر لود 100 نبوده

لینک به دیدگاه

در در 9 آبان 1399 در 18:35، saman5949 گفته است :

متنتون رو خوندم ولی هیچ جوره با اون کولر نمیشه دما 77 بمونه اونم تو تست مگر اینکه توربو بوست خاموش بوده باشه ک شما گفتین دستکاری نکردین در این صورت تنها چیزی ک امکان داره اینه سی پی یو زیر لود 100 نبوده

میشه عزیز میشه من اینکارو کردم برای هیچ چیزی قطعیت 100 درصدی وجود نداره . وقتی توربوبوست آف باشه دما کلا از 53 درجه بالاتر نمیره که اونم امتیازش تو سین بنچ میشه 3600 درصورتی که توربوست روشن باشه امتیازش میره بالای 4800 که نشون میده چقدر رو پرفورمنس تااثیر داره توربورو خاموش کردن
بردای ایسوس ی قابلیتی دارن به نام asus multicore enhancement که اگه رو حالت disable باشه سی پی یو تو تست فقط برای لحظه ای میره رو 4.7 و بعدش به سرعت میاد رو 4.1 ولی اگه رو حالت auto باشه در تمام مدت بنچ مارک سی پی رو همون 4.7 میمونه و تا وقتی بنچ مارک تموم نشه نمیاد پایین 
حالا تو اون واتر قبلی که 240 بود با حالت Disable تا 78 درجه میرفت ولی سریع میمومد پایین درصورتی که تو این واتر تو همین حالت هم دما تا 83 درجه میره و بعدش میاد پایین 

در در 9 آبان 1399 در 18:33، HeX گفته است :

بله

این عدد 0.02 که گفتین رو کجا باید وارد کنم؟

در در 9 آبان 1399 در 18:33، HeX گفته است :

بله

روی 1.27 هم سیستم خودکار خاموش شد و بعدش روشن شد

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 19 دقیقه قبل، Aydin گفته است :
در 15 دقیقه قبل، Aydin گفته است :

روی 1.27 هم سیستم خودکار خاموش شد و بعدش روشن شد

معمولا کم کردن ولتاژ بدون تغییر در سایر المان های مرتبط با اور/آندرکلاک خیلی جالب نیست.

دقیقا کی خاموش میشه!؟ حین تست یا در حالت بیکاری؟

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، HeX گفته است :

معمولا کم کردن ولتاژ بدون تغییر در سایر المان های مرتبط با اور/آندرکلاک خیلی جالب نیست.

دقیقا کی خاموش میشه!؟ حین تست یا در حالت بیکاری؟

آره مثل اینکه دردسرش خیلی زیاده و باید یک نفر وارد هی دونه دونه عددارو وارد کنه و تست کنه و اگه استیبل بود بذاره رو همون حالت بمونه

نه راستش کار سختی هم انجام نمیدادم میخ‌استم برم سین بنچ رو لانچ کنم که بهو خاموش شد و بعدشم خودش خودکار روشن شد

لینک به دیدگاه

در 26 دقیقه قبل، Aydin گفته است :

میشه عزیز میشه من اینکارو کردم برای هیچ چیزی قطعیت 100 درصدی وجود نداره . وقتی توربوبوست آف باشه دما کلا از 53 درجه بالاتر نمیره که اونم امتیازش تو سین بنچ میشه 3600 درصورتی که توربوست روشن باشه امتیازش میره بالای 4800 که نشون میده چقدر رو پرفورمنس تااثیر داره توربورو خاموش کردن
بردای ایسوس ی قابلیتی دارن به نام asus multicore enhancement که اگه رو حالت disable باشه سی پی یو تو تست فقط برای لحظه ای میره رو 4.7 و بعدش به سرعت میاد رو 4.1 ولی اگه رو حالت auto باشه در تمام مدت بنچ مارک سی پی رو همون 4.7 میمونه و تا وقتی بنچ مارک تموم نشه نمیاد پایین 
حالا تو اون واتر قبلی که 240 بود با حالت Disable تا 78 درجه میرفت ولی سریع میمومد پایین درصورتی که تو این واتر تو همین حالت هم دما تا 83 درجه میره و بعدش میاد پایین 

والا طبق تست های دوستان و تست هایی ک تو نت بوده دمای 77 با اون کولر بدون اندرولت و اندرکلاک توی تست عجیبه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...