رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام بنده 2 ماهی میشه که لپتاپ با مشخصات زیر خریداری کردم :

I7 1165g7 

Mx450

Ram 8

Disk hdd

مشکلم اینه که در بازی ها با (gta v)  دنای پردازنده یا همون cpu تا 90 درجه بالا میره و سی پی یو هم برای بالاتر نرفتن دما و خنک سازی سرعت خودشو از 4000 به 2000 کاهش میده و باعث لگ در بازی میشه. 

اولش گفتم که بازی حتما با گرافیک بالایی داره اجرا میشه بعد تا حد ممکن گرافیک و اوردم پایین روی 800 در 600 low  و بعد امتخان کردم بازم دمای سی پی یو بالا میره ایا این در لپتاپ های عادیه که دما تا 90 درجه بره (90 درجه نهایت بالا رفتن دما است و به طور معمول بین 80 تا 90 متغیر است  ) ولی وقتی به 90 میرسه سرعت سی پی یو کاهش میابد. 

این سی پی و این مدل از داخل پاور اپشن نمیشه رو highe performance گزاشت و خود اینتل این گذینه رو قفل کرده و اجازه دسترسی نداده. 

لینک به دیدگاه

سلام

من امروز رفتم و پردازنده i5 11400 تهیه کردم

دما توی گیم تا 72 میره (ولی اکثرا روی 68 67 اینا هست)  اما دمای عادی تو شرایطی که هیچ نرم افزار یا گیمی باز نیست 54 درجه هست  54 درجه طبیعی هست؟ تا 58 هم میره   9100f قبلیم اصلا اینطوری نبود  کولر هم کولر خود اینتل هست

@ARMIN

ویرایش شده توسط AliMv
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام 

باید از فن های اصلی خود سوکت ۱۲۰۰ استفاده کنید 

فنهای قدیمی درسته نصب میشن ولی کامل رو سی پی یو نمیشینه و یا حتی به سطح سی پی یو برخورد نمیکنه

لینک به دیدگاه

۱ دقیقه قبل، WINNER گفته است:

سلام 

باید از فن های اصلی خود سوکت ۱۲۰۰ استفاده کنید 

فنهای قدیمی درسته نصب میشن ولی کامل رو سی پی یو نمیشینه و یا حتی به سطح سی پی یو برخورد نمیکنه

فن خود سوکت 1200 هست

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Hadi MP گفته است:

درود برشما؛ دمای 54 idle خیلی بالاست! من 11500 دارم با فن Gammaxx GTE دمای idle حوالی 35 تا 38 میشه. شما یدونه ایرکولر دیپکول تهیه کنید با قیمت مناسب موجود هست و خیلی با ارزشه. فن استوک اینتل چنان تعریفی نداره...

خدا کنه از کولر باشه

ترسم از اینکه مشکلی داشته باشه یا نیاز به دلید داشته باشه

همین الان با آیدا 64 بردم زیر تست  دما اکثرا روی 75 بود و برا لحظاتی هم تا 80 رفت

لینک به دیدگاه

۳۹ دقیقه قبل، AliMv گفته است:

سلام

من امروز رفتم و پردازنده i5 11400 تهیه کردم

دما توی گیم تا 72 میره (ولی اکثرا روی 68 67 اینا هست)  اما دمای عادی تو شرایطی که هیچ نرم افزار یا گیمی باز نیست 54 درجه هست  54 درجه طبیعی هست؟ تا 58 هم میره   9100f قبلیم اصلا اینطوری نبود  کولر هم کولر خود اینتل هست

@ARMIN

این دما با کولر استوک اینتل نرماله.

21 دقیقه قبل، AliMv گفته است:

خدا کنه از کولر باشه

ترسم از اینکه مشکلی داشته باشه یا نیاز به دلید داشته باشه

11400 دیلید نمیشه.

9 دقیقه قبل، AliMv گفته است:

همین الان با آیدا 64 بردم زیر تست  دما اکثرا روی 75 بود و برا لحظاتی هم تا 80 رفت

بعدا براش یه کولر درست و حسابی بخر.

لینک به دیدگاه

هم اکنون، ARMIN گفته است:

این دما با کولر استوک اینتل نرماله.

یه مورد رو الان یادم اومد

من دیروز برا یه کاری فلشم رو دادم دست خدمات کامپیوتری تا پرینت برام بگیره  نامرد بعد از گرفتن پرینت بهم گفت سیستم ویروسی بوده الان نگاه میکنم میبینم یه چند تا فایل دارن از cpu استفاده میکنن که درصد استفادشون تا 67  70 هم میرسه  فکر میکنم بخاطر اینکه سیستمم ویروسی شده

چطور این ویروس رو نابود کنم؟  از آنتی ویروس اینا هیچی سر درنمیارم  آنتی ویروس هم ندارم

Untitled.png

Untitled طز.png

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

از nod32 استفاده کن 

تست ۳۰ روزه بهت میده

نحوه نصب و فعال سازی هم از نت سرچ کن

لینک به دیدگاه

۴ دقیقه قبل، WINNER گفته است:

از nod32 استفاده کن 

تست ۳۰ روزه بهت میده

نحوه نصب و فعال سازی هم از نت سرچ کن

2 دقیقه قبل، Hadi MP گفته است:

عزیز سیپیو نسل 11 نیاز به دلید نداره :))) شما کولر مناسب تهیه کنید حتماً حل میشه هیچ نگرانی نیست. طبق عکسی که فرستادین سیستم ویروس داره با ویندوز دفندر اسکن کنید اگر حل نشد از کسپراسکای استفاده کنید حل میشه.

متشکرم از هر دو دوست عزیز

فکر کنم مشکل دما هم از همین باشه چون همین الان داره از 80 درصد cpu استفاده میکنه و نتم رو هم داره استفاده میکنه

یه سوال  : تفاوت https://soft98.ir/security/anti-virus/10-eset-nod32-antivirus.html

با https://soft98.ir/security/anti-virus/12-eset-smart-security.html

چی هست؟  کدوم رو دانلود کنم؟

لینک به دیدگاه

۲ ساعت قبل، AliMv گفته است:

کنه از کولر باشه

شما یک کولر مثل gammax 400 که انواع و اقسامش با قیمت خیلی مناسب ریخته تو بازار تهیه کن، تا از حداکثر قدرت اون پردازنده بتونی استفاده کنی-دماش هم نرمال هست ولی بوست خوبی نمیتونه بکنه.

یک آنتی ویروس الان باید پیش فرض هر سیستم ویندوزی باشه.

هم کاسپرسکی و هم بیت دیفندر نسخه رایگان دارن که بسیار هم قوی هستن، از اونا استفاده کن. کمتر هم به پچ هایی که واقعا خطری ندارن، گیر میدن.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان 

منم یه سيستم با همین پردازنده و واتر کولر ۲۴۰ میلی متری دیپ کول رده بالا دما همیشه بین ۵۵ تا ۶۸ هستش

مشکل کجاست نمی دونم ولی هر کاری کردم نشد.

یه جا خونه بودم اگر قابلیت avx-512 رو از طریق تنظیمات بایوس مادربرد خاموش کنی دما حدود ۱۰ درجه کمتر میشه.

اینو هنوز امتحان نکردم

لینک به دیدگاه

دوست عزیز 

دمای بالای سی پی یو دلایل بسیار داره

اول اینکه شما گویا انتظار داری کولر استوک اینتل در حد واتر 360 برات جواب بده

در ثانی حتی کسانی هم که واتر میبندن اگر واتر رو درست اسمبل نکنند فاصله بیفته یا زیادی در فشار باشه و یا ترمال رو درست اپلای نکنند مشکل دما خواهند داشت

ثالثا" AirFlow کیس هم بسیار تاثیر داره در دما

شما در ابتدایی ترین حالت همین مورد که گفتن Gammax رو تهیه کنید و تازه راجب دما میتونید نسبی نظر بدید

ولی اگر میخواهید نتیجه مطلوب رو بگیرید دنبال یک واتر 240 باشید

پ . ن : همین سی پی یو الان دست بنده هست با واتر 240 در گیم دمایی بالاتر از 42 تا 44 ندیدم

لینک به دیدگاه

6 ساعت قبل، sm.mosavi گفته است:

سلام دوستان 

منم یه سيستم با همین پردازنده و واتر کولر ۲۴۰ میلی متری دیپ کول رده بالا دما همیشه بین ۵۵ تا ۶۸ هستش

مشکل کجاست نمی دونم ولی هر کاری کردم نشد.

یه جا خونه بودم اگر قابلیت avx-512 رو از طریق تنظیمات بایوس مادربرد خاموش کنی دما حدود ۱۰ درجه کمتر میشه.

اینو هنوز امتحان نکردم

بعید میدونم نسل ۱۱ دسکتاپ قابلیت avx-512 رو داشته باشه. ولی در هر صورت اگه تو لود تا ۶۸ میره، مشکلی نیست چون با حالت gear 2 به اون دما میرسه و از حداکثر قدرتش استفاده میشه. (نمیدونم فعال کردید یا نه.)

اصلاح : بله اون قابلیت رو داره و صد البته با غیر فعال کردنش دما به طور محسوس کاهش پیدا میکنه ولی فقط نرم افزار های معدودی از avx-512 استفاده میکنن. ( پاور لیمیت و نه gear 2 )

@sm.mosavi

6 ساعت قبل، EHSAN.K گفته است:

دوست عزیز 

دمای بالای سی پی یو دلایل بسیار داره

اول اینکه شما گویا انتظار داری کولر استوک اینتل در حد واتر 360 برات جواب بده

در ثانی حتی کسانی هم که واتر میبندن اگر واتر رو درست اسمبل نکنند فاصله بیفته یا زیادی در فشار باشه و یا ترمال رو درست اپلای نکنند مشکل دما خواهند داشت

ثالثا" AirFlow کیس هم بسیار تاثیر داره در دما

شما در ابتدایی ترین حالت همین مورد که گفتن Gammax رو تهیه کنید و تازه راجب دما میتونید نسبی نظر بدید

ولی اگر میخواهید نتیجه مطلوب رو بگیرید دنبال یک واتر 240 باشید

پ . ن : همین سی پی یو الان دست بنده هست با واتر 240 در گیم دمایی بالاتر از 42 تا 44 ندیدم

جناب کاشفی

برای شما gear 2 فعاله؟ چون خیلی دما پایینه دیگه.

ویرایش شده توسط Blueman6
لینک به دیدگاه

۳ دقیقه قبل، Blueman۶ گفته است:

جناب کاشفی

برای شما gear 2 فعاله؟ چون خیلی دما پایینه دیگه.

جناب بخشایش

شما که من رو میشناسی من به هیچ تنظیمی هیچ دستی نمیزنم 😂 همه چیز دیفالت هست ولی میتونم بگم در کیس هوا زیاد در جریانه

والا الان که دارم دمای این عزیزان رو میبینم میگم یک کمی زیادی خوش شانس هستم

من کلا" این سیستم رو 2 ساعت در بازی Forza 5 تست کردم و دمای سی پی یو بین 42 تا 44 بوده و کارت هم 5500XT که اون هم فراتر از 52 نرفته

تنها مورد مشکوکی که دیدم دمای PCH که بالا هست 

لینک به دیدگاه

۸ دقیقه قبل، EHSAN.K گفته است:

جناب بخشایش

شما که من رو میشناسی من به هیچ تنظیمی هیچ دستی نمیزنم 😂 همه چیز دیفالت هست ولی میتونم بگم در کیس هوا زیاد در جریانه

والا الان که دارم دمای این عزیزان رو میبینم میگم یک کمی زیادی خوش شانس هستم

من کلا" این سیستم رو 2 ساعت در بازی Forza 5 تست کردم و دمای سی پی یو بین 42 تا 44 بوده و کارت هم 5500XT که اون هم فراتر از 52 نرفته

تنها مورد مشکوکی که دیدم دمای PCH که بالا هست 

🙂

داخل بایوس، اونجایی که اورکلاک اتوماتیک داره، داخل تب ai tweaker یک گزینه هست که بذارید روی حالت gear 2 . عملکرد پردازنده خیلی بهتر میشه ولی مصرفش هم حسابی میره بالا، ولی ارزششو داره.

اگه فعال نشه، ۱۱۴۰۰ در حد همون ۱۰۴۰۰ عمل میکنه.

البته مشخصه جریان هوا عالیه، از دمای گرافیک معلومه.

لینک به دیدگاه

من هیچ مشکلی ندارم دما هم تو گیم نهایت 56 بیرون گیم هم 25 تا 28  کولر هم v6 کولر مستر🥰

لینک به دیدگاه

40486341_Annotation2022-01-05223519.thumb.jpg.563ecc5b4019241258bde07e62b0dd26.jpg

1543639746_Annotation2022-01-05223634.thumb.jpg.e741799766e0337f57ccedf4d61abd89.jpg

1817415821_Annotation2022-01-05223730.thumb.jpg.cbc9c1016c34bfabaff248debf8e0b37.jpg

من تمام دوستانی که نسل 11 دارن رو دعوت میکنم تا یکبار دیگه به بایوس مادربوردشون سر بزنن و پرفورمنس واقعی این نسل رو آزاد کنن یا دست کم چک بکنن، چون در غیر اینصورت انگار همون نسل 10 دارن.

احساس میکنم همه دارن دیفالت استفاده میکنن.

تصحیح میکنم که power limit رو بردارید نه اینکه از gear 2 استفاده کنید.

ویرایش شده توسط Blueman6
لینک به دیدگاه

این سیپیو مگه 65 واتی نیس ؟ چطور این همه زیاد شده مصرفش؟ 

لینک به دیدگاه

۲ دقیقه قبل، milad.azn گفته است:

این سیپیو مگه 65 واتی نیس ؟ چطور این همه زیاد شده مصرفش؟ 

مقدار 65 وات فقط در حالت PL 1 هست و یجورایی اون 65 وات برای زمانیه که قدرت واقعی آزاد نشده باشه.

لینک به دیدگاه

۳۰ دقیقه قبل، Blueman۶ گفته است:

مقدار 65 وات فقط در حالت PL 1 هست و یجورایی اون 65 وات برای زمانیه که قدرت واقعی آزاد نشده باشه.

الان دارم رو مین b560 ma باندل میکنم کشش داره اگر بخوام اون محدودیتارو بردارم؟ اگر اره مصرفش توی گیم چقدر میشه حدودا ؟

لینک به دیدگاه

سلام دوستان من 2 ماهه که لپ تاپ ایسوس x515خریدم جدیدا وقتی روشنش میکنم دماش بالای 65 درجه هست و تا 10 دقیقه همینجوریه در حالی که توی گیم از 55 درجه بالاتر نمیره میشه بگید مشکل کجاست؟

لینک به دیدگاه

۲۰ دقیقه قبل، milad.azn گفته است:

الان دارم رو مین b560 ma باندل میکنم کشش داره اگر بخوام اون محدودیتارو بردارم؟ اگر اره مصرفش توی گیم چقدر میشه حدودا ؟

داخل گیم نهایتا حدود 5 الی 6 درصد باید افزایش کارایی داشته باشید و مصرف هم به نسبت حالت دیفالت، خیلی زیاد نمیشه.

مادربورد شما هم بعید هست تو گیم تاثیر منفی بذاره ولی امتحان کنید، بیشتر از اینکه مادربورد محدودیت ایجاد کنه، ممکنه کولر نذاره خوب بوست کنه.

لینک به دیدگاه

۲ ساعت قبل، milad.azn گفته است:

😅

Screenshot (9).png

لینک به دیدگاه

۲۶ دقیقه قبل، Sabertooth گفته است:

😅

Screenshot (9).png

دوست عزیز اگه میتونی Underclock کن

ببین مصرف برقت Package Power کمتر میشه یا نه

لینک به دیدگاه

۳ دقیقه قبل، ealireza گفته است:

دوست عزیز اگه میتونی Underclock کن

ببین مصرف برقت Package Power کمتر میشه یا نه

بازیم تموم شه چشم 💯

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...