رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

البته اين مشكل بيشتر تو بازيهايي هست كه از فيزيك بيشتر استفاده ميكنن physx nvidia هم نصب كردم اما فرقي نكرد

لینک به دیدگاه

دوست عزیز،شما nvidia physx رو پاک کنی هم فرق نمی کنه.

کلا گرافیک های ati قادر به اجرای physx نیستند. :-?:(

گرافیک شما در حالت معمولی این جوریه، یا در اورکلاک؟؟؟؟؟

قبلا این مشکل رو داشته یا نه؟؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه

در حالت معمولي كه سرعت فن روي 70 درصد و دما روي 40 البته حالت معمولي اين كارت همون oc ي ديگه :-?

اما اين ارور و گهگاهي توي بعضي از بازيها ميده از همون اولي كه گرفتم اين مشكل و داشتم البته خيلي كم الان مثلا توي بازي coj 2 فن ميره روي 100 دما 72 74 اما اور نميده اما توي يه بازي ديگه كه خيليم سبكه اما فيزيكيه فن ميره روي 100 و ارور ميده در ضمن يه بارم كه فن كارت خاموش شده بود دقيقا همين ارور و داد توي بازي cod 4 .

لینک به دیدگاه

به نظر من مشکل از فن شما ممکنه باشه، فن شما ممکنه درست کار نکنه.

در ضمن،شما یک تست گرافیک هم بگیری بد نیست.

از سلامت کارت گرافیکت مطمئن شو.

درضمن PhysX هیچ تداخلی با کارت های Ati نداره، فقط کارت های Ati نمی تونن اون رو اجرا کنن. :-?

لینک به دیدگاه

دوست عزیز من هم تقریبا همین مشکل رو داشتم اما با Club3d 4870-1G

اون کارت هم نسخه اورکلاک شده بود و در بازی ها بعد از یه مدتی ارور Not responding driver..... می داد و از بازی خارج می شد. آپدیت درایور و تنظیم دورفن هم کارساز نشد, آخر سر با کاهش فرکانس ها (از داخل همون پانل کنترلی کاتالیست) به فرکانس های مرجع مشکل کاملا حل شد و چون با همون فرکانس های استاندارد 4870 تمام بازی ها رو با فریم خوب اجرا می کرد من هم دیگه تغییرش ندادم.

به شما توصیه می کنم این راه رو هم امتحان کنید.(البته اول از همه از سلامت پاور خودتون هم مطمئن بشید)

لینک به دیدگاه

به نظر من یا برند باید انقدر ضعیف اون بورد رو کار کرده باشه، که این مشکل از این طریق حل شه.

و یا احتمالا کارت سالم نیست. :-?

لینک به دیدگاه

دوست عزیز من هم تقریبا همین مشکل رو داشتم اما با club3d 4870-1g

اون کارت هم نسخه اورکلاک شده بود و در بازی ها بعد از یه مدتی ارور not responding driver..... می داد و از بازی خارج می شد. آپدیت درایور و تنظیم دورفن هم کارساز نشد, آخر سر با کاهش فرکانس ها (از داخل همون پانل کنترلی کاتالیست) به فرکانس های مرجع مشکل کاملا حل شد و چون با همون فرکانس های استاندارد 4870 تمام بازی ها رو با فریم خوب اجرا می کرد من هم دیگه تغییرش ندادم.

به شما توصیه می کنم این راه رو هم امتحان کنید.(البته اول از همه از سلامت پاور خودتون هم مطمئن بشید)

ممنون

اينكار رو كردم و اين ارور رو ديگه نداد اما چيزي كه بود سرعت فن تا صد درصد ميرفت و دماهم تا 67 68 :-?

فك كنم اگه پايينتر بيارم gc و mc رو بهتر بشه

فقط يه سوال ديگه : دما تا چقد باشه خطرناكه و بيشتر از اون نبايد بره ؟

لینک به دیدگاه

مطمئنيد اين ميزان بايد باشه آخه كارت من oc هستش ؟

زنگ زدم گارانتي گفتن كارت چون oc هست تا دماي 80 هم اشكال نداره اما بيش از اون خطرناكه

ویرایش شده توسط aliani
لینک به دیدگاه

ممنون

اينكار رو كردم و اين ارور رو ديگه نداد اما چيزي كه بود سرعت فن تا صد درصد ميرفت و دماهم تا 67 68 :-?

فك كنم اگه پايينتر بيارم gc و mc رو بهتر بشه

فقط يه سوال ديگه : دما تا چقد باشه خطرناكه و بيشتر از اون نبايد بره ؟

دوست عزیز کلا دمای کارت های 4850 خیلی بالاست، طبق نموداری که تو همین فروم خودمون هم هست دمای 4850 نسخه رفرنس اینه:

HD4850 512MB Idle ====> 82 !

HD4850 512MB Load ====> 96 !!

البته سازندگان مختلف برای پایین آوردن دمای این کارت از سیستم های خنک کننده بهتری استفاده کردند مثلا طبق همون نمودار:

Gainward HD4850 GS GLH 512MB Idle ====> 34

Gainward HD4850 GS GLH 512MB Load ====>61

http://lioncomputer.ir/forum/showthread.php?t=2351&page=2

لینک به دیدگاه

سلام

من یه مین DFI X58 DK T3eH6 دارم

دمای چیپست همیشه بین 52 تا 57 58 متغیر بود و بعدن هم که فن نصب کردم روش تقریبن روی 55 ثابت بود

از دیروز که cooler master V8 رو نصب کردم از موقع روشن کردن تا تا 10 دقیقه دماش بالای 60 میره.

طوری که الان 10 دقیقه ای میشه که روشنه رفته روی 66 که باعث میشه دمای سیستم هم بالا بره و اونم بره بالای 60

به نظرتون مشکل خود چیپست و خرابی هست ؟ یا اینکه کولر رو نصب کردم و کمی جلوی اون رو گرفته خوب نمیتونه خنک کنه؟

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز میشه بگی منتظورت از دمای چیپست چیه و با چی اندازه گیری می کنی

لینک به دیدگاه

مین من یه برنامه ای داره به اسم Smart Guardian که دمای cpu ، جیپست و سیستم رو نشون میده

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

پردازنده من core i7 920 و مین بردم asus rampage II extreme هستن ، مشکل اینجاست که دمای پردازنده با برنامه pc probe II که واسه main board هست در 100% load تا ماکسیمم 84C بالا می ره البته با برنامه realtemp دمای

بعضی از هسته ها تا 100C هم می رسه

این طبیعیه یا نه

دما در حالت بیکاری با pc probe II

47-50C هست.

لینک به دیدگاه

البته زیاد به این نرم افزارا نمیشه اعتماد کرد باید از داخل بایس چک بشه شما از یه کولر درست حسابی استفاده کن مشکل دیگه ممکنه این باشه که تهویهکیس خوب انجام نشه من مشکلی که داشتم این بود که 90 درصد هاردم پر بود ودر دمای عادی رو54 بود ووقتی میرفتم تولود سنگین یه بار میرفت رو72که با گرفتن یه هارد دیگه وانتقال قسمتی از اطلاعات روی اون دما دیگه از 63 بالا نیومد

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

تو مدار زیر 8 تا سنسور دما وجود داره که واسه راحتی کار 4 تاش آورده شده وظیفه سنسورها اینه که دما رو سنس کرده و از طریق ic89c51مقدار دما رو به کامپیوتر بفرستند

تو کامپیوتر هم توسط برنامه vb برنامه طراحی شده که یه حد پایین و بالا واسه دمای سنس شده مشخص میکنه به این معنی که اگه دمای اندازه گیری شده توسط سنسورها تغییر کرد متناسب با هر سنسور رله متناظر خودشو در خروجی فعال میکنه

50fqonbf5qsktko4b4t.jpg

j3sw7kblpeq80949q8b8.jpg

اینم یه عکس از سنسور دما

wy3i4n8z71nibk4es9rw.gif

ویرایش شده توسط Reza_Fallah
لینک به دیدگاه

جناب مهندس از چه درگاهی به کامپیوتر متصل میشه ؟ و چقدر هزنیه داره

لینک به دیدگاه

جناب مهندس ممنون از اینکه نکته سنجی کردین و متوجه کاستی هایی در توضیح این مدار شدین

این سیستم از طریق پورت com به کامپیوتر متصل میشه

هزینش هم حدودا 30000تومان هستش

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام به همه ی دوستای گلم

با اجازه ی اساتید میخواستم یه راهنمایی کوچیک بکنم

اگر از من بپرسی که من میگم هیچ ربطی به گرافیک و این حرف ها نداره

کارت گرافیک فقط و فقط مسئول نشان دادن تصویر هست ، که با کیفیت یا بد کیفیت نشون دادنش بستگی به چیپستی داره که روش کار میزارن .

حالا جدیدا برخی شرکت ها اومدن گرافیک ها رو برای اجرای بازی تغییر دادن و میشه گفت یه چیزی ساختن تو مایه های یه سیستم به تمام معنا .یعنی هم به cpu کمک میکنه و هم به ram . :eek:

این کارتی که اسمش رو گفتی از این موضوع مستثنا نیست. و چون شما بازی های سنگین اجرا میکنی نیاز به رم بیشتری داری . اگه رم سیستمت بیشتر باشه ، باری که گرافیک رو دوشش هست کمتر میشه و در نتیجه خنک تر میمونه و اگر هم cpu بالا تر باشه که اون موقع گرافیکت تنها یه بار رو دوشش هست اونم نشون دادن هر چه بهتر تصویر !

اگر تجربه من رو میخوای بهتره که رمت رو افزایش بدی که میشه گفت بهترین کار و کم هزینه ترین کار محسوب میشه و خیلی هم به دردت خواهد خورد .

من رو کامپیوترم رم دوتا رم یک گیگ با باس 1066 داشتم و گرافیکمم 9500GT nvidia 1GB بود اما 128 بیت بود و هیچ فنی هم روش نیست بجز یه خنک کننده ی بزرگ از جنس مس . خوب این گرافیک زیاد قوی نیست و خنک کننده خوبی هم به نسبت نداره . من بعضی وقت ها که بازی GTA IV رو اجرا میکردم به مشکل بر میخوردم . 2 تا راه برام مونده بود: یکی اینکه جزئیات بازی رو کم کنم و دیگری اینکه کامپیوترم رو درباره ارتقا یا عوض کنم .

از اونجایی که این بازی واقعا جزاب بود ، جزئیاتش رو کم نکردم و رفتم دوتا رم 2GB گرفتم ومشکلم حل شد .

بد نیست اینم بگم که CPU من هم مدل E7300 از شرکت اینتل هست .:D

کلا چون بازی های نسل جدید از جزئیات بالایی بر خوردار هستند به طبع نیاز به رم بالا تری دارن .

پس رو مقوله ی رم بیشتر توجه کن دوست من

ویرایش شده توسط hector_ekilis
لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام دوستان . شب همگی بخیر و عیدتون هم مبارک باشه .

این چند روز که من بازار رفتم خیلی این جمله رو شنیدم :

سی پی یو AMD توی کار های سنگین یا بازی های سنگین خیلی داغ میکنه و بعد از 1-2 سال باید ردش کنی بره !

حتی میگن phenom x4 955 هم داغ میکنه ( نه مثل مدل های قبلی ولی بازم داغ میکنه و خودت باید یک فن 70-80 تومنی روش ببندی :( ) .

راستش رو بخواین من خودم باورم نمیشه. حالا خواستم از شما عزیزان بپرسم چون واقعا میدونم علاوه بر اینکه

با تجربه هستید با دلیل و استدلال جواب میدید .

ممنون میشم این مسئله رو برای من حل کنید .

مرسی .

لینک به دیدگاه

درود

دوست عزیز هر پردازنده ای توی حالت لود طبیعی هست که حرارتش تا حدی نسبت به حالت بیکار بالاتر بره و فرقی هم نداره که اینتل باشه یا ای ام دی.ولی اگر این حد دما خیلی زیاد باشه اونوقت مشکل ساز میشه.

بنده تا الان نزدیک 6 سال هست که سیستم ای ام دی با سه سوکت مختلف داشتم و با همون فن استوک خودش هم ازش استفاده کردم و مشکلی هم توی گیم های سنگین نداشتم با پردازنده فعلیم که x3 720 be هست دما با فن استوک خودش توی لود بازیها بیشتر از 48 درجه نمیشه که کاملا مطلوب هست و هیچ مشکلی هم نداره.

لینک به دیدگاه

من خودم چند سال پیش وقتی که پنتیوم 3 بود از ای ام دی استفاده میکردم . اون موقع هم مشکلی نداشتم .

ولی انقدر توی بازار از این حرف ها میزنن که آدم به تجربه خودش و چیزائی که دیده شک میکنه .

راستی دوستم میخواد phenom x4 955 بگیره . به نظرت سی پی یو خوبی هستش ؟ توی تست ها خوب بوده ؟

اگه تائیدش میکنید بگم که بگیره .

لینک به دیدگاه

دوست عزیز این داستان اصلا درست نیست و از حدود 4 سال پیش تابحال مشکل دمای پردازنده های AMD به طور کلی حل شده هست و شما به حرفای فروشنده ها توجه نکن چون میخان جنس خودشون رو بفروشن

راستش من یک Athlon II 245 خریدم که سرعت هستش 2.9 هست که اون رو تا 3.7 اور کردم با فن استوکش و دارم باهاش بازی میکنم و هر کاری که بخوام انجام میدم و دماش هم فوقش به 60 میرسه و دوباره کم میشه میره رو 55 ، در حالی که دمای سوختگی برای این سی پی یو توی سایت AMD رو دیدم 74 درجه زده بود .

در کل که من واقعا راضی هستم

لینک به دیدگاه

• 1 ماه بعد...

سلام دوستان

این هم مدار دماسنج چهار سنسوره

بدون نیاز به تغذیه خارجی

متصل به usb

من از این سری مدار خیلی فروختم حالا این یه نمونه ی ساده اش هست.

قیمت قطعات این مدار روی هم کمتر از ده هزار تومان است.

thermo.rar

لینک به دیدگاه

عالیه یه مدار با میکرو mega16 میذارم و همچنین آموزش کد ویژوال بیسیکش برای مبتدی ها...

سعی میکنم ساده و ارزان باشه

فعلا..

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...