رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام ببخشید.سرم شلوغ بود نتونستم آنلاین شم.فکر کنم اگه بایوس کارت رو دست کاری نکنم بهتر باشه.امروز زنگ زدم بخش فنی شرکت ماتریکس گفتن بیار باری تست اگه مشکل داشته باشه عوض میکنیم.امیدوارم که گیر الکی ندن و کارت رو عوض کنن.به یارو گفتم دماش در حالت بیکار 55 درجه اس.میگه 55 درجه در حالت بیکار زیاد نیست ولی 100 درجه در حالت لود زیاده.خدا کنه کارت رو عوض کنن.ممنون بابت کمک و راهنمایی که کردید.از همه دوستان ممنونم

لینک به دیدگاه

سلام ببخشید.سرم شلوغ بود نتونستم آنلاین شم.فکر کنم اگه بایوس کارت رو دست کاری نکنم بهتر باشه.امروز زنگ زدم بخش فنی شرکت ماتریکس گفتن بیار باری تست اگه مشکل داشته باشه عوض میکنیم.امیدوارم که گیر الکی ندن و کارت رو عوض کنن.به یارو گفتم دماش در حالت بیکار 55 درجه اس.میگه 55 درجه در حالت بیکار زیاد نیست ولی 100 درجه در حالت لود زیاده.خدا کنه کارت رو عوض کنن.ممنون بابت کمک و راهنمایی که کردید.از همه دوستان ممنونم

انشاا... که مشکل حل شه..جسارت نباشه اما بهتر بود به جای اینکه میگفتید دماش در حالت بیکار 55 و زیر لود 100 هست میگفتید

که فرکانس هسته ( GPU clock ) و فرکانس مموری ( memory clock ) کارتهای 5770 در حالت بیکار به ترتیب 157 و 300 هست ولی مال من ( کارت شما ) فرکانساش در حالت بیکار 400 و 1200 هست که باعث شده دماش در حالت بیکار به 55 برسه و همین گرمتر شدن باعث میشه دماش زیر لود برسه به 100 .

بهرحال بازم امیدوارم حل شه مشکل

لینک به دیدگاه

دوست عزیز

نگران نباشید، ایشالا مشکل تون حل می شه... @};-

اگر احیانا (به هر دلیلی) مشکل تون حل نشد، کارت رو بذارید گارانتی بمونه و شماره فیش گارانتی رو برای من پیام خصوصی کنید من سعی می کنم مشکل تون رو حل کنم

موفق باشید

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام دوستان.بالاخره بعد از کمک ها و راهنمایی شما اساتید گرامی کارت رو بردم گارانتی و بعد از تست ، مشکل دار بودن کارت رو تایید کردن و موافقت کردن که کارت رو تعویض کنن.تا پس فردا که کارت رو گرفتم نتایج تست توی بازی ها رو اینجا میزارم.البته جا داره از همکاری مسئولان شرکت ماتریکس و برخورد خوبشون هم تشکر کنم.واقعا برخوردشون خوب بود(به خصوص بخش فنی)...

لینک به دیدگاه

جای بسی خوشحالیست دوست عزیز حداقل بعضی گارانتیها قصدشون رسیدگی است تا ماس مالی کردن و امیدوارم که این کارتتون کاملا رضایتتون رو جلب کنه و به هیچ مشکلی بر نخورید.

لینک به دیدگاه

سلام دوستان.کارت جدید رو گرفتم.کارش خیلی خوبه و تو بازی ها هیچ وقت دماش بیشتر از 73 درجه نمیشه.فرکانس کارت تو حالت idle و load به ترتیب 400/1200 و 850/1200 هستش و دمای کارت تو حالت بیکار 49 درجه.نتیجه تست تو نرم افزار kombustor رو براتون میزارم.

post-5472-075331300 1288891143_thumb.jpg

post-5472-073526400 1288891241_thumb.jpg

metro 2033

post-5472-080603600 1288891365_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

والا تا اونجاییه که من خبر دارم کلاک مموری و هسته کارتهای 5770 توی حالت بیکار 157/300 هست و همچنین دماش در حالت بیکار باید 41 تا 44 درجه باشه اما شاید مدل کارتهای msi اینطورین

من با اینکه 2 تا 5770 در حالت کراس دارم الان ( که هوا خیلی خنکتر از چند وقت پیشه ) دمای یکیش در حالت بیکار 43-47 هست و دمای یکی دیگه 37-40 هست

البته مشکلی نیست اما خودت به راحتی میتونی با rbe بایوس ام اس آی 5770 رو طوری ویرایش کنی که در حالت بیکار بشه 157/300 ( البته چندان ضرورتی هم نداره )

عکس زیر دما و کلاک کارتهای گیگابایت 5770 رو نشون میدم

post-5245-044931800 1288903924_thumb.jpg

لینک به دیدگاه

نه مشکلی نداره....از درایور سری 10.4 بعد بعضی برندها تو حالت بیکار فرکانسها عوض میشه که یک ناهماهنگی بین بایوس کارت و درایور است...البته برای بعضی برندها !!! اصلا لازم نیست حساس بشی و برای اون فرکانس دمای کاتت کاملا طبیعیه

لینک به دیدگاه

من توی یه فروم خوندم یه نفر همچین مشکلی داشته و بعد بهش پیشنهاد کرده بودن به قسمت ati overdrive در کاتالیست بره و default رو بزنه و بعد apply کنه مشکل حل میشه بعد ایشون جواب داد اینکارو کردم نتیجه نداد بعد از چند تا پست دوباره نوشت مشکلم حل شده ولی نمیدونم چجوری فقط حل شد . یکم با تنظیمات کاتالیست بازی کردم و حل شد

توجه : گفته های بالا رو در یک فروم خوندم و از خودم نیست البته در اون فروم یک نفر هم دقیقاً مطلبی که سالار جان بیان کردن گفته بود به هر حال میتونید راهها رو امتحان کنید البته اونطور که من یادمه شما گفتید با کاتالیستهای قدیمی هم جواب نگرفته بودید البته الان چیزی که بهابود چشمگیری داشته دمای لود بوده و دمای بیکار هم تا خدودی نسبت به قبل نزول داشته و با این دماها هیچوقت دچار مشکل نمیشید و نسبت به این مورد دلهره اصلاً نداشته باشید

ویرایش شده توسط amirsss
لینک به دیدگاه

پرونگ جان بايوس کارتهاي 5770 از msi طوري هستند که کلاکشون در حالت بيکار روي 400/1200 هست در صورتي که برندهاي ديگه مثل ايسوز و گيابايت 157/300 هست پس لازم نيست نگران باشيد چون اين کلاک استاندار کارت شماست و الان تست کردم ولی واقعاً این کار msi بد بود

موارد زير ضرورتي نداره و در صورت بروز مشکل مسئوليتي به گردن نميگيرم ( البته احتمال بروز مشکل فقط در صورتيه که وسط آپديت بايوس برق بره که اونم راه حل داره ) ::

به دليل اينکه من فرصت آموزش دادن جامع رو ندارم خودم بايوس msi 5770 رو از سايت techpowerup گرفتم و با RBE ويرايش کردم که براتون قرار ميدم با اين بايوس قائدتاً بايد کلاکگ در حالت لود و گيم بشه 850/1200 ، در حالت بيکار ميشه 157/300

لينک بايوس ويرايش شده 5770 MSI ::

MSI.HD5770.1024.091225.rar

توجه : بعد از فلش کارت گرافیک کاتالیست رو باز کن و به قسمت ati overdrive برو و گزینه default رو بزن و apply کن و ببین کلاک چند شده و نتیجه رو اینجا اعلام کن تا اگه بازم روی 400/1200 هست مجدداً بصورت دیگه ای ویرایش کنم تا درست شه

نکته : من اين ويرايش بايوس رو قبلاً براي اورکلاک 5770 خودم استفاده کردم و از نظر من نگراني نداره + بر عکس کار بالا هم سر کارت خودم آوردم و کاري کردم که در حالت عادي کلاکش بشه 400/1200 و زير لود بشه 850/1200 که باعث شده دما در حالت بيکار بشه 50 درجه درصورتيکه قبلاً 45 بود :

post-5245-092882300 1288976824_thumb.jpg

ویرایش شده توسط amirsss
لینک به دیدگاه

من هم آپدیت بایوس رو توصیه نمیکنم ، دمای کارتتون نرماله و مشکلی نداره .

می تونید برای خنک تر شدن طبق گفته بهادر جان کولینگ کیستون رو بهبود بخشید

لینک به دیدگاه

دمای کارت ایشون بستگی به تهویه کیس نداره چون کلاک کگارت ایشون در حالت بیکار به جای اینکه 157/300 باشه 400/1200 هست که دمای 49 درجه برای کارت 5770 که کلاکش در حالت بیکار 400/1200 هست کاملاً نرماله ( چون کارتهای 5770 از برند msi اصلاً همینطوریند )اگه کلاک کارت ایشون در حالت بیکار 157/300 میبود و باز هم دماش 49 بود اونوقت مشکلشون بر میگشت به تهویه کیس.

کیس من antec 900 هست و کاملا خنکه ولی طبق عکسی که نهادم نشون دادم کارت منم اگه کلاکش در حالت بیکار 400/1200 باشه میشه 50 درجه

از توضیحات بالا نتیجه میگیریم که مشکل به تهویه کیس مربوط نمیشه و کیس ایشون از تهویه مناسبی برخورداره

اما در مورد آپدیت بایوس این کار از نظر من و کسانی که تجربه اینکار رو داشتند اونقدر ها کار دشواری نیست اما بهرحال تصمیم گیری رو میزارم بعهده خود prong عزیز بهرحال من بایوس ویرایش شده رو براشون آماده کردم و هشدار مربوط هم دادم

قابل توجه amd>intel: لطفاً اول تاپیک رو کامل بخونید و بعد راه حل پیشنهاد کنید و این دوستمون رو گمراه نکنید

ویرایش شده توسط amirsss
لینک به دیدگاه

از همه شما دوستان ممنونم که کمک کردید.من فکر میکردم که مشکلی وجود داره ولی گویا msi همینطوری هستش.ممنون که بایوس رو آماده کردید ولی با توجه به اینکه 50 درجه واسه کارت مشکلی بوجود نمیاره و زیر لود هم دماش بیشتر 75 نمیشه تصمیم گرفتم که بایوس رو تغییر ندم.باز هم ممنونم.خیلی لطف کردید.

لینک به دیدگاه

گفتم دوست عزیز..که اصلا نگران نباشید. دمای کارتتون 100% طبیعی است و هیچ مشکلی در اینده نخواهید داشت.

لینک به دیدگاه

دمای کارت ایشون بستگی به تهویه کیس نداره چون کلاک کگارت ایشون در حالت بیکار به جای اینکه 157/300 باشه 400/1200 هست که دمای 49 درجه برای کارت 5770 که کلاکش در حالت بیکار 400/1200 هست کاملاً نرماله ( چون کارتهای 5770 از برند msi اصلاً همینطوریند )اگه کلاک کارت ایشون در حالت بیکار 157/300 میبود و باز هم دماش 49 بود اونوقت مشکلشون بر میگشت به تهویه کیس.

کیس من antec 900 هست و کاملا خنکه ولی طبق عکسی که نهادم نشون دادم کارت منم اگه کلاکش در حالت بیکار 400/1200 باشه میشه 50 درجه

از توضیحات بالا نتیجه میگیریم که مشکل به تهویه کیس مربوط نمیشه و کیس ایشون از تهویه مناسبی برخورداره

اما در مورد آپدیت بایوس این کار از نظر من و کسانی که تجربه اینکار رو داشتند اونقدر ها کار دشواری نیست اما بهرحال تصمیم گیری رو میزارم بعهده خود prong عزیز بهرحال من بایوس ویرایش شده رو براشون آماده کردم و هشدار مربوط هم دادم

قابل توجه amd>intel: لطفاً اول تاپیک رو کامل بخونید و بعد راه حل پیشنهاد کنید و این دوستمون رو گمراه نکنید

من چيزي نگفتم كسي رو گمراه كنم . لطفا ادب رو رعايت كنيد و به شعور خودتون توهين نكنيد . قديما براي بزرگتر احترام قائل بودند . متاسفم.

جناب حسيني اگر من چيزي گفتم شما بگيد .

لینک به دیدگاه

من چيزي نگفتم كسي رو گمراه كنم . لطفا ادب رو رعايت كنيد و به شعور خودتون توهين نكنيد . قديما براي بزرگتر احترام قائل بودند . متاسفم.

جناب حسيني اگر من چيزي گفتم شما بگيد .

دوست عزیز لطفاً احترام خودت رو نگه دار و شما به خودت توهین نکن .

اگر تاپیک رو میخوندی متوجه میشدی که اگر کارت 5770 در حالت بیکار فرکانسش 400/1200 باشه دمای 49 درجه براش کاملاً طبیعیه و ربطی به تهویه نداره

کمای اینکه اگه کل عکسهای تاپیک رو میدید میفهمیدید که بنده با عکس نشون دادم که اگه فرکانس 5770 در حالت بیکار 157/300 باشه دما چنده و اگه 400/1200 باشه چنده

بنده به شما بی احترامی کردم ؟؟؟؟؟؟؟؟ این دیگه از عجایبه

اگه بی احترامی کردم لطفاً بگید

لطفاً بحث رو بیخودی کش ندید و حشیه سازی نکنید و خارج از موضوع تاپیک پست ندید ، اگر صحبتی دارید بفرمایید پیام خصوصی

لطفاً تاپیک قفل شود چون مشکل دوستمون حل شده

لینک به دیدگاه

دوست عزیز کارت گرافیک یا بقیه قطعات موجود در داخل کیس برای خنک سازیشون از جریان هوای داخل کیس بهره می برند .

حالا اگر تهویه کیس مناسب نباشه به طبع دمای داخل کیس بالا می رود( گرمتر می شود ) که در نتیجه هوای گرم جهت خنک سازی به خورد کارت گرافیک میره که باعث بالا رفتن دمای آن می شود . نه تنها برای کارت گرافیک بلکه برای بقیه قطعات داخل کیس هم صدق می کند .

حالا سوال من از شما : با این تفاسیر آیا باز هم تهویه کیس نقشی در دمای کارت گرافیک ندارد؟

لینک به دیدگاه

دوست عزیز کارت گرافیک یا بقیه قطعات موجود در داخل کیس برای خنک سازیشون از جریان هوای داخل کیس بهره می برند .

حالا اگر تهویه کیس مناسب نباشه به طبع دمای داخل کیس بالا می رود( گرمتر می شود ) که در نتیجه هوای گرم جهت خنک سازی به خورد کارت گرافیک میره که باعث بالا رفتن دمای آن می شود . نه تنها برای کارت گرافیک بلکه برای بقیه قطعات داخل کیس هم صدق می کند .

حالا سوال من از شما : با این تفاسیر آیا باز هم تهویه کیس نقشی در دمای کارت گرافیک ندارد؟

عزیز جان مگه من گفتم تاثیری نداره ؟؟؟؟

مشکل این دوستمون ربطی به تهویه کیس نداره شما برو کارت گرافیکت رو اور کن خواهی دید دماش بالا تر میره حتی اگه قبل از اور 20 درجه باشه *( یعنی کلی کیستون خنک باشه ) باز هم بعد از اور میره روی 25 ...

این دوستمون 5770 که داره با 5770 دیگه فرق داره و به جای اینکه کلاکش در حالت عادی 157/300 باشه 400/1200 هست و طبیعیه که حدود 5 درجه افزایش دما داشته باشه اگه ایشون هر چقدر تهویه کیس رو بهبود بدن باز هم به دلیل اینکه کلاک در حالت بیکار 400/1200 هست دماش 5 درجه بالاتره یعنی اگه کیس رو طوری خنک کنند که دما در حالت بیکار با کلاک 400/1200 بشه 45 .. اگه کارتی مثل کارت من که کلاکش در حالت بیکار 157/300 هیت رو قرار بدن دماش میشه 40 تازه این دوستمون بنده خدا اور هم نکرده

نکته : من وقتی با کاتالیست کارتم رو به 960/1200 بفرستم فرکانسم در حالت بیکار میشه 400/1200

این دوستمون با اینکه اور نکرده و در حالت لود 850/1200 هست در حالت بیکار 400/1200 هست ، اگر این دوستمون اور کرده بود حق با شما بود ولی بنده خدا اور هم نکرده

در ضمن من گفتم مشکل این دوستمون ( prong ) ربطی به تهویه کیس نداره و نگفتم هر مشکل گرمایی ربطی به خنک کردن کیس نداره

از صاحب تاپیک نقاضا دارم تشریف بیارن و ببینند من حرف غلطی در رابطه با حل مشکلشون زدم یا خیر و کسی هم به اندازه بنده از خواستار حل مشکل ایشون بوده یا خیر

درد دل :

در نهایت شما کارت گرافیکتون 5770 هست که علیه من جبهه گرفتید؟؟ آیا کسی که کارتش 5770 هست و داره باش کار میکنه بهتر نمیتونه به کسی که مشابه کارتش رو داره کمک کنه

واقعاً من هدفم کمک هست ولی متاسفانه با طرز برخورد دوستان دیگه سعی میکنم هیچ پستی هم در رابطه با حل مشکلات دوستان دیگه هم ندم چون در نهایت تبدیل میشه یه یک فضای غیر صمیمانه ، متسفانه دوستانی که یکم قدیمی هستند فکر میکنند کسان دیگه .... هستند

من هم حل مشکلات دوستان دیگه رو میسپارم به قدیمی های سایت

هنوز موندم که دوستمون AMD>INTEL از کجا مدعی هستند از من بزرگترن ؟؟؟؟ ( اگه به تاریخ عضویت هست که من از شما بزرگترم ) لطفاً این مسئله رو شفاف سازی کنید ( از طریق پیام خصوصی )

در آخر از دوستان میخوام به این تاپیک هم سری بزنند http://lioncomputer.ir/forum/index.php?/topic/957-%D9%84%D8%B7%D9%81%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%BA%D9%84%D8%B7-%D9%88-%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF/

با تشکر

ویرایش شده توسط amirsss
لینک به دیدگاه

سلام.تشکر میکنم از همه دوستانی که تو حل این مشکل به من کمک کردن ، به خصوص جناب amirsss.ایشون درست میفرمایند.دمای بالای کارت من در حالت بیکار به خاطر فرکانس بالاش نسبت به برند های دیگه اس.

فرمایش جناب amd>intel هم به طور کلی درست هستش و تهویه نقش مهمی داره.البته در اینجا به خاطر همون فرکانس ها که گفتم زیاد تاثیر نداره.از همه دوستان خواهش میکنم که خونسردی خودشون رو حفظ کنن و احترام همدیگر رو نگه دارن تا خدایی نکرده مشکل و رنجشی پیش نیاد.باز هم از همکاری صمیمانه تون تشکر میکنم. @};-

در ضمن یه سوال هم داشتم:اگه من این کارت رو اور کنم چقدر تو بازی تاثیر داره.یعنی چند فریم بیشتر میتونم بگیرم؟

:-S

لینک به دیدگاه

در ضمن یه سوال هم داشتم:اگه من این کارت رو اور کنم چقدر تو بازی تاثیر داره.یعنی چند فریم بیشتر میتونم بگیرم؟

والا طبق تجربه ای که من داشتم شما اولاً باید بطور صحیح اور کنید کارت رو و علاوه بر اون سی پی یو و رم هم به درستی اور کنید میتونید 5 تا 10 فریم بطور متوسط پیشرفت داشته باشید البته در صورت اورکلاک غیر صحیح ممکنه نتیجه عکس هم بده یعنی fps پایینتر

توصیه بنده اینه که از اورکلاک یا برای رکود زدن با تری دی مارک و بنچ نهادن استفاده کنید یا در صورتی که در بازی 55-56 فریم دارید و میخواید به 60 ( حالت ایده آل ) برسونید استفاده کنید چون باعث میشه دمای کارت بره بالا و عمرش کمتر بشه

نکته : موارد بالا نظر شخصی بنده هست

لینک به دیدگاه

• 3 ماه بعد...

با سلام خدمت دوستان عزیز

من دمای چیپستم در حالت عادی بالای 80 هست.I%20Do%20not%20Know.gifدر زمانی که هیچ باری رو سیستم نیست

سیستم گردش هوای کیسم خوبه برای نمونه میتونم بگم دمای سسنور مادر بوردم 28 هستwink.gif

من از یه فن 8 سانتی جلوی چیپستم استفاده کردم اما این روش موقته آخه عیب اصلی کار رو نمیدونم چیهthinking.gif

motherboard: Asus M4N78

cpu: AMD phenomx3 8650 triple core

توان اسمیه پاورم هم 600 وات هست و مارک پاورم هم گرین هست

در ادامه یه عکی هم میزارم از چیپستم

با تشکر

aqs7k4qmm8jab8fpdrk3.jpg

ویرایش شده توسط xxxxxxx
لینک به دیدگاه

درود .

این میزان دما رو از کجا دیدید ؟

آیا BIOS برد خودتون رو آپدیت کردید ؟

آیا میزان ولتاژ چیپ ست در داخل BIOS روی Auto هستش ؟

میزان دقیق دمای کاری این مدل از چیپ ست رو نمی دونم ولی بالای 80 درجه سانتی گراد دمای زیادی هستش . توی یک فروم دیگه هم همین مشکل رو برای این برد دیدم . یک احتمال این هستش که سنسور مربوط به برد خراب باشه و یا اینکه باگ نرم افزاری باشه .

کلاً سنسور خود برد Asus M4N78 SE در پشت و بین درگاه های PCIEX1_2 قرار داره که دمای VGA شما روش تاثیر می گذاره . یک سشوآر بردارید ، بگذارید روی باد خنک ، درب کیس رو باز کنید ، وارد برنامه ای که این دما رو درش دیدید بشید ، سشوآر رو بگیرید طرف سنسور و ببینید آیا دمایی که بهتون نمایش می ده تغییر می کنه یا خیر !!!

باز با این حال میزان ولتاژ کاری چیپ ستتون رو پیدا کنید . وارد بایوس بشید و اگه میزان ولتاژ Auto هستش اون رو دستی ست کنید ، ببینید دما تغییری می کنه یا نا !!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

با درود:

دوست عزیز ، کارهایی که آقای پوریا فرمودند انجام دهید و اگر به نتیجه نرسیدید یک عدد فن 4 سانتی بگیرید و بگذارید روی سینک ، کلی از دمای چیپست کم می شود ، البته خودم به طور عملی برای سیستم قدیمی خودم و سیستم مشتری انجام داده ام و به نتیجۀ خوبی رسیدم .

با تشکر...

تست هارد اکسترنال ADATA USB 3.0 1TB

http://lioncomputer....2659#entry62659

CPU => Intel Corei7 980X

MB => GIGABYTE x58A-UD7 Rev: 1.0

RAM => CORSAIR Dominator GT + FAN 6GB (3 X 2GB) 2000 MHz CL 8-8-8-24

VGA => 2x GIGABYTE GTX 460OC 1GB SLI Rev: 1.0

SSD => A-DATA S596 128GB Buffer 128MB ( Internal-External )( SATA 2 & USB 2 )

ODD => SONY BLU-RAY COMBO BC-5100S

CASE => GREEN Infinity

Power=> GREEN 885 Watt

FAN => 1x ENERMAX EVEREST

Monitor => LG L1980Q Ultra Slim * Pivot

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...