رفتن به مطلب

طغیان R9 390X : AMD قد علم کرد؛خداحافظ GDDR5 ! (+بروزرسانی 2)

Recommended Posts

• کاربر ویژه

R9-390X.jpg

اجازه دهید مستقیما به اصل مطلب بپردازیم،بر اساس اطلاعاتی که در پایگاه داده نرم افزار بنچمارکینگ SiSoft Sandra ثبت شده ،این پردازنده گرافیکی 64 واحد محاسباتی GCN و در مجموع 4096 هسته GCN و  4 گیگابایت حافظه پهنای باند بالا (HBM) با فرکانس 1.25 گیگاهرتز دارد.

بر اساس جزئیات رسمی HBM،یک گیگابایت حافظه از این نوع با فرکانس 1.2 گیگاهرتز پهنای باندی معادل 128گیگابایت بر ثانیه را فراهم می کند.و بر اساس خصیصه ذاتی این معماری با افزودن هر ماژول، پهنای باند حافظه  نیز افزایش می یابد،یعنی 4 گیگابایت حافظه از  این نوع پهنای باندی معادل 512گیگابایت برثانیه را ایجاد می کند.

HBM.jpg

جزئیات درز کرده نشان می دهد که ماژول HBM بکار رفته در R9 390X با فرکانس1.25گیگاهرتز  کمی بالاتر از مقدار پیش فرض 1.2 گیگاهرتز است که پهنای باند حافظه را  تا 533گیگابایت بر  ثانیه می رساند؛به عبارتی 2 برابر پهنای باند 224 گیگابایتی  GTX 980،که بسادگی از پهنای باند 320گیگابایتی سری R9 290 و حتی 336 گیگاباتی GTX 780 Ti نیز پیشی گرفته است.کارت R9 390X درواقع برترین پهنای باند حافظه ای را دارد که تا بحال شاهد آن بوده ایم.

در بانک اطلاعاتی نرم افزار نام برده ،برای R9 390X دو رکورد ثبت شده است،که اولی مربوط به 20 اکتبر و مقداری غیر معمول است،چرا که فرکانس هسته 200 مگاهرتز پاینتر از رکورد دوم مربوط به 21 اکتبر است و فرکانس حافظه نیز 350مگاهرتز پایینتر از از مقدار دوم 1250 مگاهرتز است.احتمالا رکورد اولی مربوط به اولین نمونه ای باشد که فقط کارکرد و پایداری  مورد آزمایش قرار گرفته است.

AMD-Fiji-XT-R9-390X-SiSoft-Sandra-Listin

با وجود 4096 پردازنده جریانی و پهنای باند 533گیگابایت بر ثانیه،افزایشی 50% را نسبت به R9 290X و بهبودی 66% را در پهنای باند نشان می دهد.این کارت در گیمینگ با وضوح تصویر بالا نظیر  4K یاEyefinity، یک هیولای مطلق خواهد بود.

f5qza93fn8jontzbntbs.jpg

بروزرسانی:

بر اساس اطلاعات درز کرده،ممکن است که کارت R9 390X از رابط حافظه ای با گذرگاه 4096 بیت برخوردار باشد،کارتهای GeForce GTX 980 فعلی رابط حافظه 256 بیتی دارند و پهنای باند حافظه آنها حدود 224 گیگابایت بر ثانیه است،در طرف مقابل اگر شایعات اخیر درست باشند؛R9 390X میتواند پهنای باندی معادل 640گیگابایت برثانیه را فراهم کند که هیجان انگیز به نظر می رسد،

l5d0u1murp021vsdhtwe.jpg

همه اینها به لطف استفاده از تراشه های HBM میسر شده که هر یک از آنها رابط 1024 بیتی دارند،از این سو چهار تراشه پشته شده از این نوع، پهنای گذرگاه حافظه ای برابر با 4096 بیت را ایجاد می کنند،بگذارید خوش بین باشیم که این شایعات به واقعیت مبدل شوند.

بروزرسانی 2:

پردازنده گرافیکی AMD Fiji XT یکبار دیگر در پایگاه داده Zauba روئیت شده اما این بار amd  جزئیات بیشتری را از سفر این محصول در پایگاه نامبرده ثبت کرده است.برد PCB این کارت از دفتر مرکزی بخش گرافیک amd واقع در کانادا به حیدرآباد هندوستان حمل شده است.

Fiji-XT.jpg

منتظر جزئیات تکمیلی باشید.

منبع خبر: wccftech

برگردان:خبات کریمی

ویرایش شده توسط خبات کریمی
لینک به دیدگاه

یا خدا  :eek:  :eek: این دیگه چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟ :eek:

رابط HBM دیگه چیه؟ از GDDR5 بهتره؟! جدیدتره؟! یه توضیح در مورد این بدید... :wacko:

لینک به دیدگاه

دوست عزیز این همون تکنولوژی جدیدی نیست که Samsung برای SSD های جدید میخواد استفاده کنه ؟

منظور من تکنولوژی هست که برای حافظه این کارت استفاده شده

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یا خدا  :eek:  :eek: این دیگه چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟ :eek:

رابط HBM دیگه چیه؟ از GDDR5 بهتره؟! جدیدتره؟! یه توضیح در مورد این بدید... :wacko:

درود دوست عزیز

HBM یا HIGH BANDWIDTH MEMORY (حافظه با پهنای باند بالا) نوع جدیدی از حافظه های DRAM است که عمده تفاوت آن در رابط (interface) آن است،در حافظه های معمولی با هر حجمی ؛رابط حافظه مشترک است ،اما در این فناوری هر تراشه حافظه یک کانال مختص به خود دارد،یعنی هر تراشه حافظه از رابط خود استفاده میکند و سایر کانال ها را اشغال نمی کند،از این رو با افزودن هر تراشه پهنای باند نیز افزایش می یابد.

Hynix-HBM-15.jpg

يعني پهناى باندش از titan z هم بيشتره؟

بله ^_^

لینک به دیدگاه

از فردا کی قراره 980 یا 970 خودش رو بفروشه  :wacko:

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

تازه انویدیا روی اورده به  GDDR5 داشت عادت می کرد، باز این amd رفت سراغ یه چیز جدید تر ...  :D

http://a.disquscdn.com/uploads/mediaembed/images/1441/7549/original.jpg

ویرایش شده توسط Nima Mazrouie
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

از فردا کی قراره 980 یا 970 خودش رو بفروشه  :wacko:

کي خريده که بخواد بفروشه !!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این طور که به نظر میاد Nvidia هم چیپ GM200 رو آماده کرده و منتظر AMD هستش تا سری جدید رو عرضه بکنه تا در مقابل اون هم کارت جدیدش رو بده به بازار. چون مطمئنا این کارت AMD خیلی قویتر از 980 خواهد بود  :D

http://wccftech.com/article/generation-graphics-prospects-nvidia-big-daddy-maxwell-16ff-ports/

http://wccftech.com/alleged-gtx-titan-x-specs-benchmarks-leak-sisoft-sandra/

مثل این که عرضه 980 فقط دست گرمی بوده و قراره کارت جدید Nvidia حدود 60% قویتر باشه!!! و جالب اینه که میتونه این کار رو حتی با همین تکنولوژی 28 نانومتری هم انجام بده! چون ظاهرا بازدهی GM200 دو برابر بیشتر از GK110 هستش. از اول هم مشخص بود که 980 با مصرف برق 160 وات و کارایی تقریبا مساوی با 780Ti فقط برای نشون دادن بازدهی انرژی فوق العاده Maxwell عرضه شده و قرار نیست نقش قویترین GPU رو بازی بکنه  :laughing:

ویرایش شده توسط Bahman
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

همانطور که بهمن جان گفت NVIDIA اماده ی سری جدید کارتاش شده و قراره بزودی عرضه کنه و فقط و فقط 970 و 80 یه دست گرمی بودن که انویدیا عرضه کرد تا AMD خودشو نشون بده چند هفته ی دیگر خبرهایی در مورد عرضه ی کارتهای جدید انویدیا بیرون میاد . 

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

این طور که به نظر میاد Nvidia هم چیپ GM200 رو آماده کرده و منتظر AMD هستش تا سری جدید رو عرضه بکنه تا در مقابل اون هم کارت جدیدش رو بده به بازار. چون مطمئنا این کارت AMD خیلی قویتر از 980 خواهد بود  :D

http://wccftech.com/article/generation-graphics-prospects-nvidia-big-daddy-maxwell-16ff-ports/

http://wccftech.com/alleged-gtx-titan-x-specs-benchmarks-leak-sisoft-sandra/

مثل این که عرضه 980 فقط دست گرمی بوده و قراره کارت جدید Nvidia حدود 60% قویتر باشه!!! و جالب اینه که میتونه این کار رو حتی با همین تکنولوژی 28 نانومتری هم انجام بده! چون ظاهرا بازدهی GM200 دو برابر بیشتر از GK110 هستش.

ظاهرا کار و رقابت بالا گرفته !!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

دوستان عزیز،بنده نیز اطلاعاتی کافی نسبت به تکنولوژی جدید HBMندارم اما حتما مطالعه میکنم و برای شما بزرگواران نیز تشریح میکنم.

بزودی مطلبی رو ترجمه/برگردان فارسی میکنم.

این مطلب هم هست:

مشخصات و نتایج بنچمارکینگ ‘Titan X’ ،عجیب ترین کارت تاریخ

Hynix-HBM-9-635x490.jpg

Hynix-HBM-6-635x490.jpg

Hynix-HBM-3-635x490.jpg

لینک به دیدگاه

شاهکاری دیگر از AMD :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

شدیدا منتظرش هستم

nvida به خاک و خون کشیده شد.

و ماینرها پولدارتر.

ویرایش شده توسط ramin9500
لینک به دیدگاه

سلام دوستان توی این پی دی اف NVIDIA به روشنی تکنولوژی HBM را شرح میدهد.

لینک به دیدگاه

شدیدا منتظر نقد و بررسی ها و بنچمارک های این مدل هستم...! به نظرم شاهکاری هست برا خودش و البته گران قیمت!

لینک به دیدگاه

واااااااااااااااااا.......................... 

آقا یکی بیاد فک منو برداره از رو زمین  8-X

این دیگه چه هیولاییه AMD زده ؟؟!!!!!؟!؟؟؟!!؟!؟!

حالا باید منتظر Titan X انویدیا باشیم :-SS

آقا دمشون گرم.حالا دوباره رقابت دو شرکت به اوج میرسه و ... وماهم همچنان مجبوریم بشینیم و نگا کنیم خخخخخ چون پول همچین ابرقدرتایی رو نداریم.

لینک به دیدگاه

بنظرم اصلا درست نبود که AMD سریعا کارت پرچمدارش رو رو کنه. بهتر بود با 370 یا 380 شروع میکرد

مثل انویدیا که هنوز حرفی از سری ti نزده

لینک به دیدگاه

سلام

توضیحات مختصری از AMD در مورد HBM

Blazing A Trail to High Performance Graphics

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من طرفدار AMD ام 

اما نگرانم! توی این چند ساله هر وقت AMD استراکچر چیزیو تغییر داده نتیجه بد شده!(در یک سری بخش ها خوب میشد اما نتیجه کلی بد میشد)

امیدوارم این سری خوب باشه

ویرایش شده توسط Farjam
لینک به دیدگاه

امسال توی کارتگرافیکها  فناوری های جدیدتر با تعداد بالا چه جنگی رو به پا کرده قبول ندارید؟؟؟؟ :eek:  :eek:

لینک به دیدگاه

من طرفدار AMD ام 

اما نگرانم! توی این چند ساله هر وقت AMD استراکچر چیزیو تغییر داده نتیجه بد شده!(در یک سری بخش ها خوب میشد اما نتیجه کلی بد میشد)

امیدوارم این سری خوب باشه

چرا اقا فرجام منتل مگه بد بود به غیراز اینکه یکم داغ بود؟؟؟؟

ویرایش شده توسط leader
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

بنظرم اصلا درست نبود که AMD سریعا کارت پرچمدارش رو رو کنه. بهتر بود با 370 یا 380 شروع میکرد

مثل انویدیا که هنوز حرفی از سری ti نزده

درود

amd تا این سطح بیشتر رقابت نمی کنه، نهایت کاری که کرده این بوده که یه کارت دو هسته ای بعدش برای پر کردن دهن رقبا که بگه ما هم یه کارت خفن با قیمت نجومی داریم که عرصه خالی نمونه و گرنه رقابت اصلیش همیشه رقابت با X80 بوده  با توجه به قیمت به بازدهی که ارائه میده ... اصلا قیمت کارتهاش رو برا همین اورد پایین تا جا برای اینها باز بشه و بازار فروشش رو از دست نده...  :big hug:

ویرایش شده توسط Nima Mazrouie
لینک به دیدگاه

پهنای باند به چه درد میخوره؟

مهم قدرته چیپ ه پهنای باند بگو 1000 ترا باشه

همین الانش هم همونطور که توی پست اول نوشته 980 با پهنای باند 220 گیگابایتی از 290 با پهنای باند 320 گیگی قوی تره

مطمئنا کارت احتمالی 980ti هم با پهنای باند 300 گیگی خود از 500 گیگ 390 قوی تر ه

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود بر همه عزیزان و تشکر بابت مشارکتتون در این بحث @};-

من همیشه سعی میکنم که در تاپیک هایی که ایجاد میکنم دخالتی نکنم و یا نظر شخصیم رو اعلام نکنم تا مطلب به انحراف متهم نشه ،اما شاید براتون جالب باشه امروز کل + هام رو صرف خنثی سازی منفی دیگران کردم!

فرض کنید قراره فردا یه سیب زمینی به بازار بیاد که خیلی مغذی و خوش مزه باشه،دیگه چه معنی داره یکی بگه این این به درد نمی خوره سال بعد یه سیب زمینی خوشمزه تر میاد!

عزیزم بحث ما امروزه،یعنی هیچ کسی رو برای هیچ کاری تشویق نکنیم چون ممکنه در آینده یه شخص بهتری باشه؟

به نظرم فن بودن یه تیم فوتبال قابل قبوله اما یک برند نه!

همواره بر این باورم که : انجمن ،Forum،تالار گفتگو = بحث و تبادل نظر بین کاربران

بحث و تبادل نظر در تاپیک هایی که توسط من آغاز شده اند،بلامانع است.

در پایان بازم تاکید میکنم که در بیان نظراتتون توی تاپیک های آغاز شده توسط من،هیچ محدودیتی وجود نداره.(حتی در مخالفت با مطلب من)

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

چرا اقا فرجام منتل مگه بد بود به غیراز اینکه یکم داغ بود؟؟؟؟

دوست گلم , منتل فقط یک رابط گرافیکی بود که در بستر متفاوتی با دایرکت ایکس پردازش میکرد

اما این مسئله میشه گفت یک تغییر کاملا سخت افزاری و بنیادی هستش (یه چیزی در حد عوض کردن معماری هست)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...