رفتن به مطلب

Recommended Posts

به نام جان آفرین

سلام دوستان خوب لیونی .

دیشب ای ام دی به معرفی CPU های جدید خودش پرداخت و البته نمایشی از توانایی های این شرکت در هر دو زمینه ساخت گرافیک و ساخت CPU داشت .

خانوم لیزا سو در این مراسم CPU قدرت مندی از خانواده جدید CPU های خود را  معرفی کرد که برای همه بسیار جالب توجه بود .

این CPU توانسته با مصرف در حدود 95 وات و قدرتی در حد Core i7 6900K نظر ها رو به خودش جلب کنه . به نظر میرسه پس از مدت ها رقیب های سرسخت برای CPU های بالا رده شرکت عظیم اینتل پیدا شد .

20161208_131032.png

خوب دوستان بیاید با AMD RYZEN همراه بشیم

فرکانسی معادل 3.4GHz یا بیشتر به صورت پایه

20 مگ کش ( شامل کش سطح 2 و 3 )

سوکت AM4

قیمت نامشخص

TDP در حدود 95 وات

عرضه در 3 ماهه اول سال 2017 میلادی

ساپورت هسته مجازی

ساپورت رم های DDR4

چندین فناوری جدید

لیتوگرافی 14 نانومتری

و ...

untitled-8.png

ای ام دی موفق شده است با فناوری های جدید خود ( Precision Boost  و Pure Power  و Extended Frequency Range" (XFR) ) دما و فرکانس CPU را به خوبی مانیتور و اصلاح کند . این تکنولوژی ها میتواند به CPU اجازه دهد به طور خودکار و هوشمند سرعت خود را به منظور حداکثر بهروری تغییر دهد .

در بحث پرفورمنس و پرفورمنس در برابر مصرف شرکت ای ام دی پس از سالها موفق شده به خوبی با اینتل رقابت کنه . رقابتی که بی شک به نفع مصرف کننده تمام خواهد شد .

در بحث پرفورمنس CPU جدید شرکت ای ام دی موفق شده Core i7 6900K  رو شکست بده این درحالی هست که مصرفش زیر 95 وات باقی مونده و حتی در پرفورمنس در برابر مصرف هم از خجالت این CPU رده بالای اینتل در آمده .

untitled-7.jpg

screenshot_20161211-144031.jpg.883e184516212c28a6af60555378ab7f.jpg

screen013.jpg.ab4127f2114da7020e80c95b6d166ab6.jpg

ای ام دی مدعی شده که در زمان تست RYZEN روی فرکانس پایه کار می کرده و بوست این CPU خاموش بوده در حالی که بوست 6900K روشن بوده

با تشکر از استاد HeX

بنا به گفته بانو لیزا سو RYZEN حاصل 4 سال تلاش ای ام دی برای ساخت نسل جدیدی از CPU ها با طراحی کاملا جدید برای ساخت یک ابزار بزرگ و ویژه است

ryzen.jpg

در سوی دیگر ای ام دی برای یکی دیگر از رقیبان خود این بار در حوضه ساخت GPU خط و نشان کشید . شرکت محبوب ای ام دی با اجرای بازی استار وار در رزولیشن 4K و با نرخ به روز رسانی 60 فریم بر ثانیه موفق شد نمایش بسیار خوب و قابل توجهی از قدرت گرافیک جدید خودش که از نسل وگا می باشد را برپا کند .

با این که ای ام دی در دوجبهه مشغول به مبارزه با حریفان است اما به نظر میرسد به خوبی از پس مبارزه با حریفان برآمده و سال 2017 یک نقطه عطف در تاریخ این شرکت محبوب باشد .

منبع :

http://www.guru3d.com/articles-pages/editorial-amd-zen-is-now-ryzen-processor,1.html

و

https://www.techpowerup.com/228684/amd-ryzen-demo-event-beats-usd-1-100-8-core-i7-6900k-with-lower-tdp

.

ویرایش شده توسط big VULTURE
آخرین اصلاحات !!!
لینک به دیدگاه

CPU هزار و صد دلاری اینتل رقیب پیدا کرده !!!

خیلی به اینتل خوش می گذشت اما به نظر میرس باید ماست ها رو کیسه کنه !!!

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

ترجمه لیون هم کلاً اسلیپ تشیف دارن

بحث ما فقط قیمت هستش که هر چقدر ای ام دی به صرفه هستش تو ایران وضعیت فرقی نمیکنه ، مثلا یس پی یو 200 دلاری با 300 دلاری اینتل برابری کنه اما به همون قیمت اینتل عرضه میشه (کارد بخوره تو شکمشون!)

ویرایش شده توسط StarKilleR
لینک به دیدگاه

در هم اکنون، StarKilleR گفته است :

ترجمه لیون هم کلاً اسلیپ تشیف دارن

بحث ما فقط قیمت هستش که هر چقدر ای ام دی به صرفه هستش تو ایران وضعیت فرقی نمیکنه ، مثلا یس پی یو 200 دلاری با 300 دلاری اینتل برابری کنه اما به همون قیمت اینتل عرضه میشه (کارت بخوره تو شکمشون!)

بله توی ایران قیمت پایین معنی نمیده .

اما همین که اینتل تحت فشار قرار بگیره و نسل بعدیش رو با قدرت بیشتر روانه بازار کنه حتی برای ما که توی ایران زندگی می کنیم هم خوبه .

وقتی رقابت توی بخش CPU ها هم داغ بشه PC گیمینگ یه تکون حسابی میخوره .

همین الان پیشرفت پاسکال و پولاریس و وگا خیلی خوب بوده و احتمالا ولتا هم که بعد از وگا میاد بتونه به خوبی بدرخشه .

اما توی CPU ها تیک تاک های اینتل مفت نمی ارزه .

اما به نظر میرسه فرشته نجات ( ای ام دی کبیر ) آستین ها رو بالا زده !!!

لینک به دیدگاه

زمان عرضه و قیمت تکفروشی پردازنده ها مشخص نیست؟

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

زمان عرضه و قیمت تکفروشی پردازنده ها مشخص نیست؟

زمان عرضه سه ماه اول سال 2017 باید باشه

قیمت هنوز مشخص نیست .

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

زمان عرضه سه ماه اول سال 2017 باید باشه

قیمت هنوز مشخص نیست .

با این همه تاخیر امیدوارم جهش واقعی در کارایی و قیمت رخ بده تا توجیه داشته باشه. همچنین امیدوارم مادربوردها امکانات قابل توجهی عرضه کنند تا این ضعف اساسی هم برطرف شه.

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، سعید بهمنیان گفته است :

با این همه تاخیر امیدوارم جهش واقعی در کارایی و قیمت رخ بده تا توجیه داشته باشه. همچنین امیدوارم مادربوردها امکانات قابل توجهی عرضه کنند تا این ضعف اساسی هم برطرف شه.

تا اینجای کار همه چیز خوب پیش رفته .

هم توی CPU هم توی GPU !!! از 2012 تا الان ای ام دی داره تمام تلاشش رو می کنه . اگر الان نتونه احتمالا هیچ وقت نمی تونه . چند ساله که CPU نسل جدید نزده . سری R9 200 و R9 300 با این که خوب بودن اما ریبند نسلهای قبلشون به حساب میان .

من خیلی منتظرم که این CPU ها رسما عرضه بشن تا بشه درست و حسابی در موردشون نظر داد .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱ ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

CPU هزار و صد دلاری اینتل رقیب پیدا کرده !!!

خیلی به اینتل خوش می گذشت اما به نظر میرس باید ماست ها رو کیسه کنه !!!

,وقتی قیمتی برای این سی پی یو که دارید گزارش را میدید مشخص نشده داستان رقابت معنی نداره و بهتره اینقدر بازار گرمی نکنید !

درسته علاقه وافری به AMD دارید ولی بهتر هست وقتی این فرضیات به واقعیت پیوست اینگونه اطلاع رسانی کنید .

البته هیچ ایرادی هم نداره بعد از 4-5 سال یکی دو ماه هم AMD یه سی پی یو قوی تر عرضه کنه و اصلاحا بازار را به دست بگیره و باید دید این برتری چقدر قابل حفظ هست  تازه اگر قیمت مناسبی برایش در نظر گرفته بشه که منطق خرید داشته باشد !

لینک به دیدگاه

حتی اگر از AMD خوشتون هم نیاد و طرفدار کامل اینتل باشید باید از پیشرفت AMD خوشحال باشید.

الان چند نسله که اینتل فقط رقیب خودشه و هیچ پیشرفت محسوسی توی سی پی یو هاش دیده نمیشه و حق هم داره چون رقیبی نداره.

الان 3770 با 4790 با 6700 چقدر توی کارایی ارتقا پیدا کردند ؟ وقتی رقیب باشه حداقل اینه که نسل بعد بهتری رو میبینیم.

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، Behzad Tak گفته است :

,وقتی قیمتی برای این سی پی یو که دارید گزارش را میدید مشخص نشده داستان رقابت معنی نداره و بهتره اینقدر بازار گرمی نکنید !

درسته علاقه وافری به AMD دارید ولی بهتر هست وقتی این فرضیات به واقعیت پیوست اینگونه اطلاع رسانی کنید .

البته هیچ ایرادی هم نداره بعد از 4-5 سال یکی دو ماه هم AMD یه سی پی یو قوی تر عرضه کنه و اصلاحا بازار را به دست بگیره و باید دید این برتری چقدر قابل حفظ هست  تازه اگر قیمت مناسبی برایش در نظر گرفته بشه که منطق خرید داشته باشد !

توی چند سال اخیر ای ام دی در هر دو زمینه پرفورمنس و پرفورمنس در برابر دلار از اینتل شکست خورده بود .

و نسل های مختلف اینتل یکی از یکی بی خاصیت تر بودن . کاملا واضح بود که اینتل به خاطر حاشیه امنیتی که داره علاقه ای به افزایش پرفورمنس و بهینه کردن درست و حسابی cpu هاش نداره .

این نسل آخری Kaby Lake که به نظر میرسه عملا قرار نیست هیچ کاری بکنه .

حالا ای ام دی تونسته در پرفومنس و پرفورمنس در برابر مصرف اقدامات مفیدی انجام بده این یعنی اینتل نمی تونه مثل قبل و با خیال راحت برای خودش CPU بزنه و به خورد ملت بده ( باید ماست ها رو کیسه کنه )

بله قیمت مشخص نیست . اما چند موضوع مهم وجود داره که آدم رو امیدوار می کنه ، اما حتی اگر CPU های ای ام دی نتونن در پرفورمنس در برابر دلار با اینتل رقابت خوبی داشته باشن همین که اینتل،  ای ام دی رو پشت گوش خودش ببینه برای مصرف کننده خیلی خوبه . من باور دارم اینتل میتونه به راحتی با ای ام دی رقابت کنه ، اما این توانایی فقط وقتی دیده میشه که ای ام دی وارد مسابقه بشه ، حالا ای ام دی وارد شده پس میشه امید داشت که اینتل هم خودی نشون بده و در نسل های بعدی مثل kaby lake درجا نزنه .

اینتلی که اینجا میبینیم

هیچ شباهتی با اون اینتل سابق نداره .

اگر بخوایم با توجه به گذشته درخشان اینتل صحبت کنم ZEN چالش بزرگی نیست اما اگر به اینتل فعلی نگاه کنیم ( با توجه به رشد پرفورمنس کم این اواخرش ) ZEN یه چالش اساسیه .

اینتل شرکت بسیار عظیمی هستش که میتونه در سرنوشت pc تاثیر جدی بزاره اما این اواخر فقط تماشا می کرده . اگر به اندازه یک سوم رشدی که در گرافیک ها داریم رو در CPU ها داشتیم الان باید ZEN رو با میان رده های اینتل مقایسه می کردیم نه با بالا رده هاش !!!

ممنون از این که در این تاپیک مشارکت کردید استاد .

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 7 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

توی چند سال اخیر ای ام دی در هر دو زمینه پرفورمنس و پرفورمنس در برابر دلار از اینتل شکست خورده بود .

و نسل های مختلف اینتل یکی از یکی بی خاصیت تر بودن . کاملا واضح بود که اینتل به خاطر حاشیه امنیتی که داره علاقه ای به افزایش پرفورمنس و بهینه کردن درست و حسابی cpu هاش نداره .

این نسل آخری Kaby Lake که به نظر میرسه عملا قرار نیست هیچ کاری بکنه .

حالا ای ام دی تونسته در پرفومنس و پرفورمنس در برابر مصرف اقدامات مفیدی انجام بده این یعنی اینتل نمی تونه مثل قبل و با خیال راحت برای خودش CPU بزنه و به خورد ملت بده ( باید ماست ها رو کیسه کنه )

بله قیمت مشخص نیست . اما چند موضوع مهم وجود داره که آدم رو امیدوار می کنه ، اما حتی اگر CPU های ای ام دی نتونن در پرفورمنس در برابر دلار با اینتل رقابت خوبی داشته باشن همین که اینتل،  ای ام دی رو پشت گوش خودش ببینه برای مصرف کننده خیلی خوبه . من باور دارم اینتل میتونه به راحتی با ای ام دی رقابت کنه ، اما این توانایی فقط وقتی دیده میشه که ای ام دی وارد مسابقه بشه ، حالا ای ام دی وارد شده پس میشه امید داشت که اینتل هم خودی نشون بده و در نسل های بعدی مثل kaby lake درجا نزنه .

اینتلی که اینجا میبینیم

هیچ شباهتی با اون اینتل سابق نداره .

اگر بخوایم با توجه به گذشته درخشان اینتل صحبت کنم ZEN چالش بزرگی نیست اما اگر به اینتل فعلی نگاه کنیم ( با توجه به رشد پرفورمنس کم این اواخرش ) ZEN یه چالش اساسیه .

اینتل شرکت بسیار عظیمی هستش که میتونه در سرنوشت pc تاثیر جدی بزاره اما این اواخر فقط تماشا می کرده . اگر به اندازه یک سوم رشدی که در گرافیک ها داریم رو در CPU ها داشتیم الان باید ZEN رو با میان رده های اینتل مقایسه می کردیم نه با بالا رده هاش !!!

عرض کردم باید منتظر موند و وقتی به عمل پیوست، گفتگو و مقایسه کرد .

البته اینکه AMD بتونه سی پی یو ای بزنه که اینتل را به چالش بکشه قطعا خیلی عالی میشه و قطعا رقابت باعث میشه اتفاقهای خوب بیوفته و اگر اینتل اینقدر کم کار شده دلیلش عدم رقابت جدی بوده .

لینک به دیدگاه

در هم اکنون، Behzad Tak گفته است :

عرض کردم باید منتظر موند و وقتی به عمل پیوست، گفتگو و مقایسه کرد .

البته اینکه AMD بتونه سی پی یو ای بزنه که اینتل را به چالش بکشه قطعا خیلی عالی میشه و قطعا رقابت باعث میشه اتفاقهای خوب بیوفته و اگر اینتل اینقدر کم کار شده دلیلش عدم رقابت جدی بوده .

?

حق با شماست

لینک به دیدگاه

در در 1395/09/24, 13:59:43، Behzad Tak گفته است :

در در 1395/09/24, 13:37:35، سعید بهمنیان گفته است :

درود

جدا از رسانه ها که اسرار زیادی به درج قیمت 6900K داشتن، خود AMD هم دیشب کمی روی مقایسه قیمت مانور میداد.

مادربردهایی که برای این سری عرضه میشن، رده بالاهاش فکر کنم کمی امکاناتی از Z170ها بیشتر و از X99ها کمتر داشته باشن. کلاً همین پلتفرمی که دیشب AMD نمایش داد فکر کنم از چند لحاظ چیزی بین سری معمولی و اکستریم اینتل باشه. قیمت هم احتمال خیلی زیاد به همین شکل باشه. با توجه به مقدار تأکید AMD بر روی قیمت، احتمالاً قیمت همون پردازنده دیشب چیزی بین 849 تا 949 دلار باشه. کمتر از این ها واقعاً AMD معجزه کرده!

در در 1395/09/24, 14:14:17، amir_amd گفته است :

الان 3770 با 4790 با 6700 چقدر توی کارایی ارتقا پیدا کردند ؟ وقتی رقیب باشه حداقل اینه که نسل بعد بهتری رو میبینیم.

دوست عزیز مشکل اینجاست که اکثر ما گیمر هستیم و به عنوان گیمر بیشتر به داده های همین قسمت توجه میکنیم. مثل بنچمارک هایی که Guru3D میگذاره و 8350 رو با 5960X در بازی ها مقایسه میکنه و تقریباً فریم برابر میگیره و هر کس اون نمودارها رو میبینه، کلی از خجالت اینتل درمیاد در حالیکه به خودش زحمت نمیده زیر همون قسمت رو مطالعه بکنه که نوشته نتیجه گیری در برابری 8350 با 5960X اشتباه هست، کارت گرافیکه که در اونجا گلوگاه شده! اینتل گرون فروش نیست و در دیگر وظایف 5960X از 8350 به اندازه قیمتش بهتر هست.

الان در بین همین نسل 3 و 6 که شما مقایسه کردی: غیر از بحث گیمینگ، 6700K حدود 25 تا 30 درصد در دیگر کارها از 3770K قویتر هست. قیمت 6700K در زمان عرضه 350 دلار بود و 3770K هم 342 دلار. خب 8 دلار بیشتر (اونم بدون در نظر گرفتم مدت زمان بین عرضه دو محصول) برای 25 تا 30 درصد کارایی بیشتر بد هست؟

اگر بد هست از این نظر نگاه کن: همونطور که گفتم 3770K در زمان عرضه 342 دلار بود. الان در همون نسل 6، پردازنده 6600K با قیمت 243 دلار داره عرضه میشه. اگر باز هم به چارت ها نگاه کنی، همون 6600K با 3770K برابر هستن. آیا 99 دلار قیمت کمتر و کارایی برابر بد هست؟ (سری Kaby Lake و امکانات اضافه شده به بردها رو هم در نظر نمیگیریم). اینتل شما رو مجبور نکرده هر نسل که پردازنده داد شما هم نسل قبلتو عوض کنی! و اینکه شما داری در ایران زندگی میکنی که قیمت ها  3لا 4لا داره حساب میشه هم تقصیر اینتل نیست! تازه همه اینها که گفتم بحث کارایی بود که در ظاهر دیده میشه و دیگر قسمت ها مثل بخش امنیت و ... بماند.

به نظر من مشکل اینتل اینجاست که اونقدر خوب بوده که حتی دیگه خودش هم نمیتونه از استانداردهای خودش بالاتر بره در حالیکه وقتی شرکتی مثل AMD که سالها در خواب بوده وقتی یک چیزی مثل پردازنده دیشب معرفی میکنه، همه، مِن جمله خود من کلی هیجانی میشیم. واقعیت اینه غیر از یکی دو مورد از تکنولوژی هایی که دیشب AMD معرفی کرد، بقیش در پردازنده های چند نسل اخیر اینتل هم وجود داشته اما چون این کمپانی مدت هاست در این عرصه یکه تازی میکنه، وقتی چیز جدیدی معرفی میکنه بیشتر کسل کننده به نظر میاد تا هیجان انگیز!

فکر کنم بر کسی از دوستان پوشیده نیست که منم یکی از طرفدارهای پر و پا قرص AMD هستم اما در عین حال همیشه از اینتل به عنوان شرکتی پیشتاز یاد میکنم.

?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ویرایش: تشکر بابت پوشش خوب خبر ?

ویرایش شده توسط Trickster
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

amd  جدیدن وقتی چیزی معرفی میکنه یه چیزیش لنگ میزنه ( آخریش کارت 480 )

امیدوارم این سی پی یو ها اینطور نباشن

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

سلام 

بازم بحث های همیشگی

شرکتها سیاست های خودشون رو دارن و قیمت گذاریشون هم منافعش به خودشون میرسه

تمام دوستانی که رقابت رو سازنده میبینن در عمل که برسه نگاه به جیبشون میکنن و خرید میکنن . پس چی شد این کارایی که قبل از خرید صحبتش رو میکردید؟ 

خب اگه کارایی واقعا براتون ارزشمند هست که همه الان باید سی پی یو زنون داشتیم  (البته قبول دارم رقابت باعث پایین امدن قیمت میشه ولی باز هم رو موضع نگاه کردن به جیب هستم) . مگه اینکه قیمت ها با قیمت

دلار آن روزگاران خوب باشه و عاشقان کامپیوتر بتونن بهترین رو تهیه کنن

به نظرم تا ابد جای ای ام دی با اینتل عوض نخواهد شد . ای ام دی محکومه به ارزان فروختن (اگه قیمتهاش گرونتر بشه یکی از بهترین مزیت هاش رو از دست میده) حتی اگه به قدرت بیشتر برسه که اگه اینطور نباشه در اینده اینتلی های عزیز مطمئنم حس ای ام دی فن ها بهتون دست میده و همش دم  از انصاف اینتل خواهید زد  

یعنی اون موقع اینتل میشه گل سر سبد ارزان فروش ها

امیدوارم متوجه منظور شده باشید. همیشه به جیب نگاه کنید اگه داری       خرید بزن حالش رو ببر      دنیا دوروزه لذتش رو ببر  

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود

حالا اینهمه بحث کردین باز هم نظر من اینه این cpu برای رقابت با 7700k عرضه میشه نه 6900k ، در نتیجه قیمتی بین 300-400 دلار مطمعنا خواهد داشت ... میگین نه؟؟؟ حالا بشین ببین کی گفتم !!! ;)

کی فکر می کرد موقع معرفی پولاریس بید بگه 200 دلار ! مطمعن باشید اینم نهایتا قیمت می خوره 300-400 دلار تا فروش سری فعلی رو خراب کنه برای همین اینتل دست بکار شده خبرای نسل بعدیش تند تند داره درز میکنه بیرون!!!

بخاطر این میگم قیمتش این جدود هست چون در نمایش اومدن cpu رو جوری معرفی کردن که هم گیمرا بخرن هم برنامه نویس ها و هدفشون جذب هر دو طرف بازار بود و عمده ی مصرف کننده ها رو در نظر گرفتن مثل پولاریس... می تونستن اول وگا رو بدن بعد بیان پولاریس چرا اول پولاریس شد؟؟؟ چون عمده گیمر ها الان fhd دارن و دنبال یه کارت خوب برای fhd هستن با قیمت مناسب، باور کنید اگه amd قیمت 200 دلاری اعلام نمی کرد انویدیا اینقدر بین کارتهاش باز نبودو 1060 رو از 300 دلار و 1050 رو باید 200 دلار می فروخت، وگارو دیرتر دارن عرضه می کنند چون هنوز هم 4k جایگاه درستی نداره و  قیمتش مناسب نبوده کلا فروش این قسمت خیلی محدودتر بود!

در واقع amd الان دنبال فروش بیشتر و جذب و برگشت مشتریاشه تا رقابت با شرکتی مثل انویدیا با اون مقدار سرمایه و بودجه و اینتل که چیزی نگیم بهتره همه میدونن روزی شش تا amd رو می خره ازاد می کنه!

ویرایش شده توسط Nima2007
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

یه چیزی که دیشب لیزا سو گفت و از قلم افتاده اینکه این پردازنده ها با توجه به میزان خنک شوندگیشون ماکزیمم بوست رو خواهند داشت. چیزی که میشه از این جمله متصور شد که با توجه به نوع خنک کننده بوست متفاوتی داشته باشند ظاهرا. مثل بوست GPU های انویدیا در یکی دو نسل اخیر که هر چقدر کارتها از کولینگ بهتری بهره میبردند میزان بوست واقعی GPU اونها بیشتر بود.

لینک به دیدگاه

درود
حالا اینهمه بحث کردین باز هم نظر من اینه این cpu برای رقابت با 7700k عرضه میشه نه 6900k ، در نتیجه قیمتی بین 300-400 دلار مطمعنا خواهد داشت ... میگین نه؟؟؟ حالا بشین ببین کی گفتم !!! wink.png
کی فکر می کرد موقع معرفی پولاریس بید بگه 200 دلار ! مطمعن باشید اینم نهایتا قیمت می خوره 300-400 دلار تا فروش سری فعلی رو خراب کنه برای همین اینتل دست بکار شده خبرای نسل بعدیش تند تند داره درز میکنه بیرون!!!
بخاطر این میگم قیمتش این جدود هست چون در نمایش اومدن cpu رو جوری معرفی کردن که هم گیمرا بخرن هم برنامه نویس ها و هدفشون جذب هر دو طرف بازار بود و عمده ی مصرف کننده ها رو در نظر گرفتن مثل پولاریس... می تونستن اول وگا رو بدن بعد بیان پولاریس چرا اول پولاریس شد؟؟؟ چون عمده گیمر ها الان fhd دارن و دنبال یه کارت خوب برای fhd هستن با قیمت مناسب، باور کنید اگه amd قیمت 200 دلاری اعلام نمی کرد انویدیا اینقدر بین کارتهاش باز نبودو 1060 رو از 300 دلار و 1050 رو باید 200 دلار می فروخت، وگارو دیرتر دارن عرضه می کنند چون هنوز هم 4k جایگاه درستی نداره و  قیمتش مناسب نبوده کلا فروش این قسمت خیلی محدودتر بود!
در واقع amd الان دنبال فروش بیشتر و جذب و برگشت مشتریاشه تا رقابت با شرکتی مثل انویدیا با اون مقدار سرمایه و بودجه و اینتل که چیزی نگیم بهتره همه میدونن روزی شش تا amd رو می خره ازاد می کنه!

درود
توی پیج اینستای لیون کامپیوتر تست های گرفته شده و مقایسه RYZEN AMD و 6900K اینتل رو گذاشته برید ببینید، در تمامی موارد RYZEN برتری داشته یا هم سطح بوده !!!!!
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

پوشش کامل کنفرانس دیشب.

ساده هم هست و با کمی تسلط به انگلیسی کاملا میتونید متوجه بشید.

http://wccftech.com/amd-zen-ryzen-intel-benchmarks/

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Trickster گفته است :

درود

جدا از رسانه ها که علاقه وافرشون به درج قیمت 6900K رو نشون دادن، خود AMD هم دیشب کمی روی مقایسه قیمت مانور میداد.

مادربردهایی که برای این سری عرضه میشن، رده بالاهاش فکر کنم کمی امکاناتی از Z170ها بیشتر و از X99ها کمتر داشته باشن. کلاً همین پلتفرمی که دیشب AMD نمایش داد فکر کنم از چند لحاظ چیزی بین سری معمولی و اکستریم اینتل باشه. قیمت هم احتمال خیلی زیاد به همین شکل باشه. با توجه به مقدار تأکید AMD بر روی قیمت، احتمالاً قیمت همون پردازنده دیشب چیزی بین 849 تا 949 دلار باشه. کمتر از این ها واقعاً AMD معجزه کرده!

دوست عزیز مشکل اینجاست که اکثر ما گیمر هستیم و به عنوان گیمر بیشتر به داده های همین قسمت توجه میکنیم. مثل بنچمارک هایی که Guru3D میگذاره و 8350 رو با 5960X در بازی ها مقایسه میکنه و تقریباً فریم برابر میگیره و هر کس اون نمودارها رو میبینه، کلی از خجالت اینتل درمیاد در حالیکه به خودش زحمت نمیده زیر همون قسمت رو مطالعه بکنه که نوشته نتیجه گیری در برابری 8350 با 5960X اشتباه هست، کارت گرافیکه که در اونجا گلوگاه شده! اینتل گرون فروش نیست و در دیگر وظایف 5960X از 8350 به اندازه قیمتش بهتر هست.

الان در بین همین نسل 3 و 6 که شما مقایسه کردی: غیر از بحث گیمینگ، 6700K حدود 25 تا 30 درصد در دیگر کارها از 3770K قویتر هست. قیمت 6700K در زمان عرضه 350 دلار بود و 3770K هم 342 دلار. خب 8 دلار بیشتر (اونم بدون در نظر گرفتم مدت زمان بین عرضه دو محصول) برای 25 تا 30 درصد کارایی بیشتر بد هست؟

اگر بد هست از این نظر نگاه کن: همونطور که گفتم 3770K در زمان عرضه 342 دلار بود. الان در همون نسل 6، پردازنده 6600K با قیمت 243 دلار داره عرضه میشه. اگر باز هم به چارت ها نگاه کنی، همون 6600K با 3770K برابر هستن. آیا 99 دلار قیمت کمتر و کارایی برابر بد هست؟ (سری Kaby Lake و امکانات اضافه شده به بردها رو هم در نظر نمیگیریم). اینتل شما رو مجبور نکرده هر نسل که پردازنده داد شما هم نسل قبلتو عوض کنی! و اینکه شما داری در ایران زندگی میکنی که قیمت ها  3لا 4لا داره حساب میشه هم تقصیر اینتل نیست! تازه همه اینها که گفتم بحث کارایی بود که در ظاهر دیده میشه و دیگر قسمت ها مثل بخش امنیت و ... بماند.

به نظر من مشکل اینتل اینجاست که اونقدر خوب بوده که حتی دیگه خودش هم نمیتونه از استانداردهای خودش بالاتر بره در حالیکه وقتی شرکتی مثل AMD که سالها در خواب بوده وقتی یک چیزی مثل پردازنده دیشب معرفی میکنه، همه، مِن جمله خود من کلی هیجانی میشیم. واقعیت اینه غیر از یکی دو مورد از تکنولوژی هایی که دیشب AMD معرفی کرد، بقیش در پردازنده های چند نسل اخیر اینتل هم وجود داشته اما چون این کمپانی مدت هاست در این عرصه یکه تازی میکنه، وقتی چیز جدیدی معرفی میکنه بیشتر کسل کننده به نظر میاد تا هیجان انگیز!

فکر کنم بر کسی از دوستان پوشیده نیست که منم یکی از طرفدارهای پر و پا قرص AMD هستم اما در عین حال همیشه از اینتل به عنوان شرکتی پیشتاز یاد میکنم.

?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ویرایش: تشکر بابت پوشش خوب خبر ?

بحث من همین هست 6700 و 3770 دو نسل با هم دیگه فرق دارند به گفته شما 25% اختلاف کارایی دارند که البته کمتر هم هست ولی قبول . در حالی که یکم قبلتر 2 نسل اختلافشون خیلی بیشتر بود .

حالا q9550 در نسل خودش قوی ترین بود  رو با دو نسل بعد خودش مقایسه کنید و اختلاف رو ببینید :

6700k در Q2 2015 عرضه شده و 3770k  در Q2 2012 یعنی 3 سال اختلاف و دو نسل پردازنده . لینک مقایسه

Q9650 در Q4 2008 عرضه شد و 2700K  در Q4 2011  یعنی 3 سال اختلاف و دو نسل پردازنده . لینک مقایسه

همونطور که میشه دید  2700k بیشتر از 2 برابر از q9650 قوی تر شده و ارتقا سی پی یو یک ضرورت هست  ولی اختلاف 6700k با 3770k واقعا جوری هست که ارزش ارتقا تقریبا نداره.

ویرایش شده توسط amir_amd
لینک به دیدگاه

در 53 دقیقه قبل، amir_amd گفته است :

بحث من همین هست 6700 و 3770 دو نسل با هم دیگه فرق دارند به گفته شما 25% اختلاف کارایی دارند که البته کمتر هم هست ولی قبول . در حالی که یکم قبلتر 2 نسل اختلافشون خیلی بیشتر بود .

متغیر هست. من بر اساس این گفتم:

untitled-4.png

البته در دیگر موارد اختلاف از این کمتر هست اما بیشتر نمیشه. بگذریم...

در 53 دقیقه قبل، amir_amd گفته است :

حالا q9550 در نسل خودش قوی ترین بود  رو با دو نسل بعد خودش مقایسه کنید و اختلاف رو ببینید :

6700k در Q2 2015 عرضه شده و 3770k  در Q2 2012 یعنی 3 سال اختلاف و دو نسل پردازنده . لینک مقایسه

Q9650 در Q4 2008 عرضه شد و 2700K  در Q4 2011  یعنی 3 سال اختلاف و دو نسل پردازنده . لینک مقایسه

همونطور که میشه دید  2700k بیشتر از 2 برابر از q9650 قوی تر شده و ارتقا سی پی یو یک ضرورت هست  ولی اختلاف 6700k با 3770k واقعا جوری هست که ارزش ارتقا تقریبا نداره.

اون بالا که اون مطلب رو نوشتم یکسری موارد دیگر رو هم در نظر گرفته بودم که چون هم مطلب طولانی میشد و هم به تاپیک ربطی نداشت نگفتم.

بنده حرف شما رو رد نمیکنم، حق با شماست اما کلاً به نظر من در این رابطه تقصیر اینتل نیست. شما اگر لطف کنید و این مطلب رو بخوانید: "پردازنده های آینده اینتل قدرت را فدای بهری وری می کنند." مخصوصآ این قسمت رو بیشتر توجه کنید:

نقل قول

یکی از اساسی ترین دلایلی که ما شاهد نزول کارایی خالص به بهای ذخیره انرژی هستیم، بدست آوردن مواد جدید در مراحل ساخت و ترانزیستورها است. روندی که ما برای دهه ها از آن به منظور تهیه و بهینه سازی چیپ ها استفاده می کردیم اکنون با کوچکتر شدن بینهایتِ ترانزیستورها به طور چشم گیری رو به کندی است.

بعد از اون این مطلب کوتاه در مورد قانون مور رو مطالعه کنید:

نقل قول

هر ساله و يا هر فصل سازندگان کامپيوتر‌ها و ريزپردازنده‌ها، محصولات جديد خود را به دنياي ديجيتال ما مي‌آورند تا هر سال کامپيوتر ما قابليت‌هايي داشته باشد که سال قبل حتي فکرش را هم نمي‌کرديم. در اين ميان بنيان‌گذار شرکت اينتل (Intel)، گوردن مور (Gordon Moore) اين پديده و پيشرفت را 50 سال پيش حدس زده بود. به گفته او تعداد ترانزيستور‌هاي ريز پردازنده‌ها هر 18ماه به دو برابر افزابش مي‌يابد. گقته او به صورت قانوني به نام قانون مور درآمد. طبيعي است که اين 2 برابر شدن تعداد ترانزيستورها (خواه در يک سال باشد يا در 18 ماه) به معناي اين است که ابعاد ترانزيستورها در حال نصف شدن است. اين امر بدان معني است که به سرعت به جايي خواهيم رسيد که محدوديتهاي فيزيکي اجازه اين نصف شدن ابعاد را نخواهند داد. اين يعني نزديک شدن به پايان قانون مور، هر چند احتمالا اين قانون تا حدود 10 سال ديگر همچنان معتبر خواهد بود. تمام شدن عصر قانون مور، دانشمندان را به اين سمت سوق داده که شاخه‌هاي جديدي از روشهاي محاسباتي را آزمايش کنند، تا در هنگام لزوم (احتمالا از حدود 10 سال ديگر)، بتوانند جايگزين مناسبي براي کامپيوترهاي امروزي داشته باشند؛ روشهايي همچون محاسبات کوانتومي (Quantum Computing)، محاسبات زيستي (Bio Computing) و ... آنچه مسلم است، در چنين کامپيوترهايي خبري از Chip، يا IC و پردازنده هايي به شکلهاي امروزي نخواهد بود.

متوجه منظور من در رابطه با محدودیت های سیلیکون خواهید شد. همونطور که گفتم از جایی که اینتل شرکتی پیشتاز هست، از هم اکنون به دنبال رفع این محدودیت هست:

Groundbreaking light-based photonic processor could lead to ultra-fast data transfers

که خب مسلماً با توجه به محدودیت تکنولوژی فعلی به این زودی شاهد همچین پردازنده هایی در دسکتاپ نخواهیم بود به علاوه اینکه همونطور که اون بالا نوشته فعلاً وقت هست هر چند کم کم این محدودیت ها دارن خودشونو نمایان میکنن.

این مقاله سایت Tom's Hardware هم نظر منو تأیید میکنه.

از دوستان عذرخواهی میکنم اگر مطلب به تاپیک ربطی نداره ولی فکر کنم اگر کمی اطلاعات در مورد موقعیت اینتل هم داده بشه میتونه مفید باشه.

ویرایش شده توسط Trickster
لینک به دیدگاه

توجه کنید که در مقطعی بازار پردازنده های موبایل چنان رونق گرفت که اینتل نگران تحت الشعاع قرار گرفتن توسط شرکتهای مثل کوالکام شد. ویندوز rt دقیقا در چنین وضعی عرضه شد و اینتل با تمرکز روی کاهش مصرف و دما به جای افزایش توان پردازشی جایگاه خودش رو تثبیت کرد و مایکروسافت هم با مشاهده ی پیشرفتهای خانواده ی x86 در مصرف و دما توسعه ی rt رو متوقف کرد. اگر اینتل در این کار موفق نمی شد بعید نبود نوتبوکها الان از خانواده ی arm استفاده کنند. در وضعیت مشابهی اپل همکاری با پاور پیسی رو متوقف کرد و به اینتل روی آورد و همین وضع این بار به زیان اینتل می تونست رخ بده.

باید دید amd می تونه در زمینه ی کاهش دما و توان مصرفی هم پیشرفت کنه یا نه. چون مصرف انرژی روز به روز مهم تر می شه.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

دوستان توجه کنید که مقایسه اینتل با ای ام دی به این سادگی ها هم نیست .

موقعیتی که اینتل در اون قرار داره با موقعیت ای ام دی کاملا متفاوته .

برای بهتر شدن ماجرا من یه مثالی رو میزنم بعد توضیح میدم .

در نظر بگیرید که یک گرگ توی بیابانی زندگی می کنه . توی این محیط فقط موش زندگی می کنه اونم نه یکی دوتا بلکه هزاران عدد و البته گرگ داستان ما فقط میتونه موش شکار کنه . خب شکار موش برای یک گرگ کار سختی نیست ، و از اونجایی موش های زیادی توی محیط زندگیش وجود داره اون میتونه روزی 20 تا موش رو شکار کنه اما این وسط یه مشکل هست . موش ها خیلی کوچیک هستن گرگ داستان ما هم برای  شکار هر موش باید سعی و تلاش کنه نتیجه این که گرگ داستان ما با وجود این که روزی 20 تا موش می خوره اما آخرش شب ها گرسنه می خوابه !!! درواقع انرژیی که صرف گرفتن موش ها می کنه از انرژیی که از خوردنشون به دست میاره بیشتره !!! اون هر روز لاغرتر میشه و در آخر هم میمیره .

خب بیاید وضعیت اینتل رو در نظر بگیریم

اینتل یک غول به تمام معناست . با توجه به رشد روز افزون موبایل ها و تبلت ها صنعت PC کمی از رونق افتاده . شرکت عظیم اینتل اونقدر بزرگه که هزینه های جاری هرسالش از کل بودجه هر دو شرکت ای ام دی و انویدیا بیشتره . شاید اینتل حرف اول و آخر رو روی صنعت PC و ساخت CPU بزنه ( البته IBM رو فراموش نکنیم ) اما این هم براش کمه . ای ام دی میتونه با 20 درصد بازار هم بسازه چون هزینه های که هر سال می کنه حتی 1 دهم هزینه های اینتل هم نیست . اینتل 10 برابر ای ام دی کارمند داره و هزینه هاش سرسام آوره . باید یه جوری این پول رو فراهم کنه پس سعی میکنه در بازارهای دیگه وارد بشه و درآمد کسب کنه و آروم آروم اولویتش رو از بازار دسکتاپ برمیداره مخصوصا که توی این بخش رقیبش چندسال میش که عملا هیچ کاری نکرده. پس تعجبی نداره که بازار PC گیمینگ تا یه حدی از حرکت بایسته. توی صنعت ساخت گرافیک دو شرکت ای ام دی و انویدیا دارن به شدت با هم رقابت می کنن چون برای اونها این بازار اهمیت بسیار زیادی داره اما اگر کل این صنعت رو بدن به اینتل هزینه 3 ماهش هم نمیشه !!! درواقع اینتل انقدر بزرگه که بازاری مثل ساخت GPU براش جذابیت چندانی نداره در حالی که همین بازار برای انویدیا ( و تا حدی ای ام دی )یعنی همه چیز !!!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...