رفتن به مطلب

کمک برای اورکلاک پردازنده ی 1600

ho3einsa
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام. دوستان کسی تجربه ی  اورکلاک با مادربورد asus rog strix b450-f رو داره لطف کنه به منم کمک کنه تا پردازندمو یه مقدار اور کنم.

لینک به دیدگاه

• ارسال 107
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

سلام داش حسین 

مبارک باشه 

اول از همه خیالت راحت کنم که این پردازنده فوق العاده قوی اصلا نیازی به اوور نداره (یعنی تغییر آنچنانی نمیبینی) 

واسه من همیشه روی نرمال 3.7 گیگاهرتز ست بود و کردمش 4.0 گیگاهرتز شاید باورت نشه ولی تغییری به چشم ندیدم و فریم حدود 4 تا اضافه شد همین 

اما بازم خودت امتحان کنی چیزی دیگس 

این مقادیری که من بهت میدم خودم از طریق بایوس ست کردم و هم از یکی از دوستان با تجربه  انجمن که خودش پردازنده 1500x اوور کرده بودو هم چندتا فیلم ازش تو یوتیوب دیدم و استیبل هست 

البته حتما حتما قید میکنم همونطور که خودتم میدونی من اوور کلاک نکردم و چیزی که خودش ساپورت می‌کرد رو همیشگی کردم چون 1600x تا 4.1 هم خودش نرمال میره(واسه منم میرفت اما چون خیلی کم و بعضی اوقات بود خواستم همیشگیش کنم) 

کورکلاک 4.0 گیگاهرتز

ولتاژ1.4125v

الان خودم روی این ست کردم 

هنگام تست استرس که سی پی یو همه اجدادش میاد جلو چشش دما تا 71 میره

و داخل بازی ها دما حداکثر تا 57

و حالت بیکاری و کارهای عادی بین 38 تا 41

لینک به دیدگاه

در 30 دقیقه قبل، ultragame888 گفته است :

مبارک باشه

قوربونت داش سعید.

والا برا من خودش بیشتر از 3.4 نمیره. فرکانس پایش هم 3.2 هستش. میخام یکم ببرم بالا، ببینم چی میشه.

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

قوربونت داش سعید.

والا برا من خودش بیشتر از 3.4 نمیره. فرکانس پایش هم 3.2 هستش. میخام یکم ببرم بالا، ببینم چی میشه.

این اعداد تست شده هستن خیالت راحت

وقتی انجام دادی بعدش با cpu zیه تست استرس بگیر 

لینک به دیدگاه

در 46 دقیقه قبل، ultragame888 گفته است :

این اعداد تست شده هستن خیالت راحت

وقتی انجام دادی بعدش با cpu zیه تست استرس بگیر 

راستشو بخوای میخام بدون تغییر ولتاژ تا جایی که ممکنه اور کنم

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، ultragame888 گفته است :

ولتاژ1.4125v

درود دوست عزیز . نذار روی این ولتاژ 24/7 کار کنه. عمر و کارایی پردازنده کم میشه.

شما وقتی 1.41 ست میکنید LLC موقع نیاز تا مرز 1.48 ولتاژ رو بالا میبره - شما از مادربردت گزینه ی load line calibration یا LLC رو خاموش کن بعد ببین استیبل میمونه یا نه

1.35 تا 1.37 تونستی استیبل کنی فبها. اگه نشد فرکانس پایه کار کن.

لینک به دیدگاه

دوستان من بدون افزایش ولتاژ تا چند میتونم اور کنم حدودا؟ بدون افزایش ولتاژ که مشکلی برا پزدازنده پیش نمیاد؟

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در ۱ ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

دوستان من بدون افزایش ولتاژ تا چند میتونم اور کنم حدودا؟ بدون افزایش ولتاژ که مشکلی برا پزدازنده پیش نمیاد؟

درود

تا ولتاژ هسته 1.35 کاملا در ناحیه امن قرار داره مشروط بر اینکه کولر خوبی هم داشته باشی.

من خودم همین پردازنده به همراه برد Asus X370 pro  دارم؛ روی فرکانس 4.1  و ولتاژ 1.35 فول استیبل هستم که این بسته به کیفیت پردازنده میتونه از 3.9 تا 4.1 برای این پردازنده متغیر باشه.

نوع کولر و کاربری سیستم رو بگید تا بهتر بشه راهنمایی کرد. نوع رم ، فرکانس تایمینگ یا بصورت کلی پارت نامبر رو بذارید تا بهتون بگم باید چیکار کنید.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، HeX گفته است :

درود

تا ولتاژ هسته 1.35 کاملا در ناحیه امن قرار داره مشروط بر اینکه کولر خوبی هم داشته باشی.

من خودم همین پردازنده به همراه برد Asus X370 pro  دارم؛ روی فرکانس 4.1  و ولتاژ 1.35 فول استیبل هستم که این بسته به کیفیت پردازنده میتونه از 3.9 تا 4.1 برای این پردازنده متغیر باشه.

نوع کولر و کاربری سیستم رو بگید تا بهتر بشه راهنمایی کرد. نوع رم ، فرکانس تایمینگ یا بصورت کلی پارت نامبر رو بذارید تا بهتون بگم باید چیکار کنید.

مین: asus rog strix b450-f

رم ها:

gskil aeigis 8gb ddr4 2400 17-17-17-39 1.2v

f4-2400c17s-8gis

8192*1

ddr4-2400 pc4-19200

gskil aeigis 4gb ddr4 2400 17-17-17-39 1.2v

f4-2400c17s-4gis

4096*1

ddr4-2400 pc4-19200

کاربری: گیم و مالتی مدیا

خنک کننده: همون فن داخل جعبه ی خودش

پاور: green 550uk

گرافیک: gigabyte rx580 8gb gaming

💓

ویرایش شده توسط ho3einsa
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

رم ها:

f4-2400c17s-8gis

8192*1

ddr4-2400 pc4-19200

f4-2400c17s-4gis

4096*1

ddr4-2400 pc4-19200

1f493.png

سلام دوست عزیز

البته  اینجا دوستان بسیار حرفه ای و با سواد تر از بنده حضور دارن و بهتر کمکت میکنن 

ولی اول اینکه اگر پردازنده ات 1600 است نه 1600x که فکر نکنم بتونی اصلا اوور کنی 

دوم اینکه با کولر استوک 1600 اصلا اوور نکنی خیلی بهتره چون بعید میدونم بتونی استیبلش کنی با دما بالایی که میره 

فکر کولر هم باید باشی برای اوور خوب وگرنه روی همون حالت دیفالت کار کنی بهتره 

لینک به دیدگاه

در در 27 خرداد 1398 در 08:09، ho3einsa گفته است :

سلام. دوستان کسی تجربه ی  اورکلاک با مادربورد asus rog strix b450-f رو داره لطف کنه به منم کمک کنه تا پردازندمو یه مقدار اور کنم.

با عرض  سلام

شما می تونید با ولتاژ 1.24 که کمترین مقدار و خنک ترن حالت برای اور کردن تا 3.6 هست کار رو شروع کنید. این عدد رو روی چند تا پردازنده 1600 با کولر استوک تست کردم و به نظرم هم از  جهت سرعت هسته ها و هم از لحاظ دما بهترینه.

اگر خواستید که بیشتر هم اور کنید می تونید  مقدار ولتاژ رو تا 1.32بالا  ببرید. البته بیشتر هم میشه ولی با کولر بادی خود پردازنده احتمالا نتونید دما رو کنترل کنید و سی پی یو کرش میکنه. (باز بستگی به سلیکون های به کار رفته تو سی پی یو  داره که به قول معروف باید silicon lottery  رو برده باشید)

بیشترین مقداری که خودم تونستم با کولر استوک اور کنم ولتاژ 1.342 بوده که رو سرعت هسته ها روی 3.95  استیبل شده. البته دما هم تا حدود 80 تو استرس تست ها میرفت که به نظرم برای استفاده بلند مدت خیلی عاقلانه نیست.

ویرایش شده توسط Hadi ABD
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

درود همانطور که دوستان راهنمایی کردند قدرت اورکلاک پردازنده رایزن خیلی محدود  مخصوصا ضریب بسته ها

در بهترین حالت  اورکلاک کارها  جهان با قطعات سازگار وگل چین شده   با ایر کولر  روی فرکانس 3956MHz متوقف شده اند  آن هم فقط بخاطر زدن رکود

پس زیاد سخت نگیر همان توصیحات دوست عزیزHeX اجرا کنید  از  فشار بیشتر روی سیستم خوداری کنید خدا نکرده یه قطعه معیوب میشود  جبران اش خیلی سخت

در آینده یا پردازنده با فرکانس بالا رایزن می گیرید.(که البته با این وضعیت دلار وقیمت های رایزن نسل3 خیلی سخت وشاید غیر ممکن برای اکثریت مردم ایران) وارتقاء می دهید یا کل اش با  اینتل جابجا می کنید

در 5 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

چون کاربری بیشتر گیم  هست بیشتر به فکر پردازنده i7 نسل چهار یا  نسل6 یا 7 و8توی رده  i5وi7  باشید .

GRAND THEFT AUTO V

image.thumb.png.a177c3dd66daaa3c2fe7fac81aaeabfd.pngimage.thumb.png.0267be04e640b5561d37feced3939ce5.png

ویرایش شده توسط 780ti
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Naser.Morsali گفته است :

شدنش که میشه. خب کولر هم میخرم.

در 19 دقیقه قبل، Hadi ABD گفته است :

کولر معرفی کنین برای خرید.

لینک به دیدگاه

در 14 دقیقه قبل، 780ti گفته است :

داداش گفتنش اسونه. یه هفته نشده ارتقا دادم!

والا چی بگم. اگه بشه بدون ولتاژ تا یه حدی اور کرد که تحت فشار نباشه و تو بازیا کم نیاره مشکلی نیس. من قبلش ۱۳۰۰ایکس داشتم جاش اینو خریدم.

لینک به دیدگاه

به نظرم اگر  قصدتون بازی رو مانیتور 60 هرتز باشه این پردازنده تا سالها میتونه راحت جوابگو نیاز یه گیمر باشه، خصوصا که میتونید اورش کنید. این تست ها و فریم هایی هم که یکی از دوستان گفتن هم با گرون قیمت ترین و قویترین کارت گرافیک ها بوده و  خیلی شبیه ساز سناریو واقعی نیست.

بنده Hyper 212 turbo رو روی رایزن 2700x بستم و فوق العاده کار کرده برام. دما رو از 80 به حدود 65 رسوند. به نظرم کولر  خیلی قدرتمند و به صرفیه ای. در صورت ارتقام میتونید دوباره ازش استفاده کنید.

ویرایش شده توسط Hadi ABD
لینک به دیدگاه

در 13 دقیقه قبل، Hadi ABD گفته است :

به نظرم اگر  قصدتون بازی رو مانیتور 60 هرتز باشه این پردازنده تا سالها میتونه راحت جوابگو نیاز یه گیمر باشه، خصوصا که میتونید اورش کنید. این تست ها و فریم هایی هم که یکی از دوستان گفتن هم با گرون قیمت ترین و قویترین کارت گرافیک ها بوده و  خیلی شبیه ساز سناریو واقعی نیست.

بنده Hyper 212 turbo رو روی رایزن 2700x بستم و فوق العاده کار کرده برام. دما رو از 80 به حدود 65 رسوند. به نظرم کولر  خیلی قدرتمند و به صرفیه ای. در صورت ارتقام میتونید دوباره ازش استفاده کنید.

پردازندم اتفاقا پردازنده ی خیلی خنکیه. تو لود ندیدم بیشتر از ۶۵ بره. اره تست میکنم ببینم چقد استیبله. خیلی دوس داشتم سمت مانیتور ۱۴۴ هرتز برم ولی با این قیمتای تخیلی بیخیال شدم.

لینک به دیدگاه

در 22 ساعت قبل، (WarCraft) گفته است :

درود دوست عزیز . نذار روی این ولتاژ 24/7 کار کنه. عمر و کارایی پردازنده کم میشه.

شما وقتی 1.41 ست میکنید LLC موقع نیاز تا مرز 1.48 ولتاژ رو بالا میبره - شما از مادربردت گزینه ی load line calibration یا LLC رو خاموش کن بعد ببین استیبل میمونه یا نه

1.35 تا 1.37 تونستی استیبل کنی فبها. اگه نشد فرکانس پایه کار کن.

سلام داداش

خدا خیرت بده که اطلاع دادی بهم

چشم

اصلا خودش پردازنده در صورت نیاز تا 4.1 هم میرفت خودکار (با برنامه Hw pro) تست کردم هم داخل بازی و هم داخل برنامه های سنگین 

فقط کرمم گرفته بود ثابت بزارمش روی 4 یا 4.1 

که البته کاملا به این موضوع هم پی بردم که اصلا پردازنده 1600x نیاز به این کاری که من کردم نداره و همون پایه خودش کاملا جوابگو همه نیازها هست و اگر هم نباشه خودش خودکار بوست میکنه 

به نظرت  بایوس  ریست کنم همون نرمال بهتر نیست؟ 

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، ultragame888 گفته است :

سلام داداش

خدا خیرت بده که اطلاع دادی بهم

چشم

اصلا خودش پردازنده در صورت نیاز تا 4.1 هم میرفت خودکار (با برنامه Hw pro) تست کردم هم داخل بازی و هم داخل برنامه های سنگین 

فقط کرمم گرفته بود ثابت بزارمش روی 4 یا 4.1 

که البته کاملا به این موضوع هم پی بردم که اصلا پردازنده 1600x نیاز به این کاری که من کردم نداره و همون پایه خودش کاملا جوابگو همه نیازها هست و اگر هم نباشه خودش خودکار بوست میکنه 

به نظرت  بایوس  ریست کنم همون نرمال بهتر نیست؟ 

اره ریست کن داداش به ریسکش نمی ارزه. پردازنده ی تو ۱۶۰۰ ایکسه فرکانسش خوبه نیازی به اور نداری مال من پایینه

لینک به دیدگاه

دوستان همچنان نیازمند راهنمایی هستم. لطفا قدم به قدم توضیح بدین

درصورت نیاز به خرید کولر اینکار انجام میشه البته ممنون میشم زیاد قیمتش بالا نباشه

@HeX

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Hadi ABD گفته است :

yper 212 turbo 

قیمتش برام یه مقدار زیاده ولی احتمال زیاد بخرم درصورت نیاز

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
در 14 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

رم ها:

f4-2400c17s-8gis

8192*1

ddr4-2400 pc4-19200

f4-2400c17s-4gis

4096*1

ddr4-2400 pc4-19200

1f493.png

درود

خب چند تا مورد برای شما هست که دقت داشته باشین.

مورد اول توان کافی پاور هست. شما اگر سیستم رو با ولتاژ بیش از حد اور کنین پاورتون لب مرز میشه پس باید به کمترین ولتاژ ها برسی که ضمن کاهش دما و توان حرارتی؛ سلامت قطعات و عمر مفیدشون رو هم متضمن بشین.

برای اولین کار:

بایوس رو به آخرین ورژن موجود در سایت اسوس آپدیت کنید:

https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B450-F-GAMING/HelpDesk_BIOS/

درایور جدید AMD رو هم نصب کنید:

https://www.guru3d.com/files-details/amd-chipset-drivers-download.html

در مرحله بعد به تنظیمات بایوس رفته و همه چیز رو به تنظیمات اولیه برگردونید.( فکر کنم با دکمه F7 باشه)

برای کنترل دما و ولتاژ و همچنین تست پایداری نرم افزار های زیر رو داشته باشین:

CPU-z آخرین نسخه.

Aida64 آخرین نسخه.

Hwmonitor آخرین نسخه.

Prime95 آخرین نسخه.

با توجه به اینکه رمهاتون حجم مشابه ندارن امکان داره از تراشه های متفاوتی بر روی رمها استفاده شده باشه. ممکن هست اندکی ناپایداری تو این زمینه داشته باشین که در اورکلاک بیشتر نشون میده.

در CPU-z سربرگ SPD اسکرین شات بذارید از هر دو رم.

فعلا همین مراحل رو طی کنین تا ادامه بدیم...

موفق باشید.

لینک به دیدگاه

در 10 ساعت قبل، ho3einsa گفته است :

اره ریست کن داداش به ریسکش نمی ارزه. پردازنده ی تو ۱۶۰۰ ایکسه فرکانسش خوبه نیازی به اور نداری مال من پایینه

رو چشمم داشی 

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، HeX گفته است :

فعلا همین مراحل رو طی کنین تا ادامه بدیم...

پاورم یعنی لب مرزه؟ میتونم یه پاور 600 یا 650 گیر بیارم اگه ضروریه ولی تا حد ممکن میخام از خرج اضافی دوری کنم.

تشکر از کمکتون.

مراحلی که فرمودین انجام دادم

1.jpg

2.jpg

لینک به دیدگاه

@HeX

راستی میخام رم اینارو بخرم

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-components/computer-memory/ddr4/geil/geil-amd-edition-evo-x-16gb-8gbx2-rgb-3000mhz-cl17-ddr4.html

تاخیر cl17 مشکل ساز نشه؟

لطف کنین ادامه ی اورکلاک رو هم راهنمایی کنین خیلی ممنون میشم

لینک به دیدگاه

سلام

داش حسین کلا بایوس ریست کردم و نرمال شد 

الان چطوری بدون تغییر ولتاژ بزارمش روی 4.1؟ 

از همون بایوس این کار رو بکنم؟ 

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...