رفتن به مطلب

مشاوره برای خرید محافظ برق کامپیوتر

اشتراک گذاری

Recommended Posts

سلام

خیلی توضیح اضافه نمی‌دم و میرم سراغ اصل مطلب:

من یه محافظ دارم که الان نزدیک به 10 ساله که داره کار می‌کنه، از این برندهای ایرانی که مارکش هم پاک شده و اصلا نمی‌دونم چی هست. الان قصد دارم یه محافظ جدید و خوب بگیرم. چیزهایی که از طریق سرچ و پرس‌وجو متوجه شدم رو این زیر لیست می‌کنم و می‌خوام که با شما هم درمیون بذارم که شما هم بگید آیا این موارد درسته یا غلطه یا ناقصه. در نهایت اگر بتونید یک گزینه خوب برای خرید پیشنهاد بدید ممنون میشم.

1. مغزیِ سرامیکی خیلی بهتر از پلاستیکی هست.

2. محافظ باید بسته به تعداد وسایلی که بهش متصله (اسپیکر، مودم، شارژ و ..) خروجی داشته باشه. اگر یک چندراهی معمولی رو به یک خروجی محافظ وصل کنیم، باعث افت ولتاژ و آسیب می‌شه.

.3 برای کامپیوتر محافظ عملا کار خاصی نمی‌کنه و بهتره که از تثبیت‌کننده استفاده بشه (برخی اینو گفتند)

4. محافظ کامپیوتر با سایر وسایل خانگی فرق می‌کنه (به دلیل تفاوت در رنج ولتاژ)

5. شما اضافه کنید!

پ.ن: مدل پاور بنده Green 650 OCPT V2.0 هست و یک‌سالی هست که از زمان خرید داره کار می‌کنه.

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Sandor گفته است :

سلام

من یه محافظ دارم که الان نزدیک به 10 ساله که داره کار می‌کنه، از این برندهای ایرانی که مارکش هم پاک شده و اصلا نمی‌دونم چی هست. الان قصد دارم یه محافظ جدید و خوب بگیرم. چیزهایی که از طریق سرچ و پرس‌وجو متوجه شدم رو این زیر لیست می‌کنم و می‌خوام که با شما هم درمیون بذارم که شما هم بگید آیا این موارد درسته یا غلطه یا ناقصه. در نهایت اگر بتونید یک گزینه خوب برای خرید پیشنهاد بدید ممنون میشم.

2. محافظ باید بسته به تعداد وسایلی که بهش متصله (اسپیکر، مودم، شارژ و ..) خروجی داشته باشه. اگر یک چندراهی معمولی رو به یک خروجی محافظ وصل کنیم، باعث افت ولتاژ و آسیب می‌شه.

.3 برای کامپیوتر محافظ عملا کار خاصی نمی‌کنه و بهتره که از تثبیت‌کننده استفاده بشه (برخی اینو گفتند)

5. شما اضافه کنید!

پ.ن: مدل پاور بنده Green 650 OCPT V2.0 هست و یک‌سالی هست که از زمان خرید داره کار می‌کنه.

افت ولتاژ کجا بود😐

این چیزی که میگی زمانی ممکنه اتفاق بیوفته که شما دو تا لیاسشویی و ظرفشویی و بخاری برقی رو به یک خروجی بزنید .

مودم م شارژر و هارد اکسترنال و ... مگه چند آمپر جریان میکشن که ی تبدیل بخواد افت ولتاژ ایجاد کنه😑

اینا ی سیم ب ضخامت سیم تلفن هم باشه، بدون مشکل کار میکنن!

فقط قطعات پر مصرف رو به یک خروجی نزنید، کافیه! مهم‌ترینش خود کامپیوتر هست که ممکنه چند صد وات مصرفش باشه! 

اسپیکر هم اگه از این اسپیکر های چند صد واتی نداری، اونم‌ مصرف زیادی نداره.

محافظ کامپیوتر و سایر وسایل دقیقا مشابه هست! یعنی چی ولتاژ متفاوتی داره؟ الان تلویزیون و ماکروفر و یخچال ما هم ۱۰۰ تا ۲۴۰ ولت هست! کامپیوتر هم همینه...😑

در کل‌ محافظ( چه کامپیوتر ، چه یخچال یا هر وسیله دیگه)، تنها یک‌تاخیر در اتصال به شبکه ایجاد میکنه! چون‌ در زمان های قطع وصل شدن شبکه برق، ولتاژ نوسان داره!

برای همین برای محافظ تعریف شده که اگه جریان برق شهری از یک ولتاژ پایینتر و از یک‌ولتاژ خاصی بالاتر باشه، قطع کنه و‌تمام...

افت ولتاژ هم برای دستگاه های برقی جدید زیاد مشکل ساز نیست ، چون حتی بعضی هاشون از ۹۰ تا ۲۶۰ ولت رو ساپورت میکنن!

خلاصه اینکه برو هر کدوم قیمت مناسبتری داشت، خوشگل تر بود، بگیر و استفاده کن!

فقط یک پیشنهاد ، دنبال مدلی باش که هر خروجی ، ی کلید جداگانه داشته باشه! خیلی راحتتر‌میشه کارت!

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، babak1388 گفته است :

برای محافظ تعریف شده که اگه جریان برق شهری از یک ولتاژ پایینتر و از یک‌ولتاژ خاصی بالاتر باشه، قطع کنه

دقیقا بسته به همین یه سری محافظ هستن که می‌تونی تنظیم کنی برای چه وسیله‌ای داره استفاده میشه

مثل این دو مورد:

Protect Entertainment GE

محافظ ولتاژ میکرومکس مدل SPR-4M

لینک به دیدگاه

با اجازه استارتر عزیز.

دقیقا من هم دنبال یه محافظ هستم. فقط نمیدونم محافظ برق خوبه یا استابلایزر؟ مثل مدل زیر.

https://www.digikala.com/product/dkp-624280/استابیلایزر-سارا-مدل-t127f-ظرفیت-700va-مناسب-برای-تلویزیون

لینک به دیدگاه

در 5 دقیقه قبل، Sandor گفته است :

دقیقا بسته به همین یه سری محافظ هستن که می‌تونی تنظیم کنی برای چه وسیله‌ای داره استفاده میشه

مثل این دو مورد:

Protect Entertainment GE

نه عزیز، از این خبرا نیست!

فقط قابلیت تنظیم مدت تاخیر رو داره! مثلا میتونی تنظیم کنی بعد قطع و وصل برق، 10 ثانیه مکث کنه یا 2 دقیقه...

اون AEG هم فقط یک قابلیت داره که وقتی وسیله master خاموش هست، وسیله های slave هم خاموش میکنه!

یعنی کار خیلی خاصی انجام نمیدن که محافظ 50 تومنی توی الکتریکی سر کوچه نتونه انجام بده.

لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، Mu3tang گفته است :

با اجازه استارتر عزیز.

دقیقا من هم دنبال یه محافظ هستم. فقط نمیدونم محافظ برق خوبه یا استابلایزر؟ مثل مدل زیر.

https://www.digikala.com/product/dkp-624280/استابیلایزر-سارا-مدل-t127f-ظرفیت-700va-مناسب-برای-تلویزیون

امتیاز فروشنده(تهران استابلایزر) رو بببینید، متوجه کارایی دستگاه میشید😑

با اقتدار تمام، صفر امتیاز از 5 گرفته!

ولی در کل اگه برق منطقه شما نوسان داره، ولتاژ خیلی پایین میاد، میتونید استابلایزر تهیه کنید!

در غیر اینصورت یک محافظ ساده از الکتریکی سر کوچه تهیه کنید! چون هیچ اختلاف کارایی خاصی ندارند...

لینک به دیدگاه

در 33 دقیقه قبل، babak1388 گفته است :

امتیاز فروشنده(تهران استابلایزر) رو بببینید، متوجه کارایی دستگاه میشید1f611.png

با اقتدار تمام، صفر امتیاز از 5 گرفته!

ولی در کل اگه برق منطقه شما نوسان داره، ولتاژ خیلی پایین میاد، میتونید استابلایزر تهیه کنید!

در غیر اینصورت یک محافظ ساده از الکتریکی سر کوچه تهیه کنید! چون هیچ اختلاف کارایی خاصی ندارند...

حالا توی همون لیست دیجیکالا اگر بخوام یه چیز خوب بگیرم، کدومها رو پیشنهاد میدید؟

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Sandor گفته است :

حالا توی همون لیست دیجیکالا اگر بخوام یه چیز خوب بگیرم، کدومها رو پیشنهاد میدید؟

از سرکوچه تون بخر هم به اقتصاد محلی کمک میکنی هم ارزونتر گیرت میاد.

محافظ چیز خاصی نداره که بخوای هزینه الکی بدی. همشون یه رله میلون 12 ولت دارن با یک مدار تغذیه که با فیدبک برق شهر کار میکنه..

حساس نشو همون محلتون بخر.

استابلایزر هم دوستان اشاره کردن نیازی نیست بیشتر توضیح بدم. 

لینک به دیدگاه

اینکه سرامیکی باشه یا پلاستیکی اصلا تو محافظ معنی نداره. چون سوکتعای سرامیکی برای جریانهای بالا 25 امپر است. اگر قرار باشه همچین امپری بیفته رو محافظ قبل از سوکت، خود رله آب میشه.

بیشتر جنبه تبلیغ داره.

فقط هنگام خرید محافظ دقت کن که سوکت برق هاش خوب سفت باشه و یه دوشاخه نازک توش امتحان کن که لق نخوره.

لینک به دیدگاه

بنده هم کامپیوتر و بقیه وسایل رو به یه محافظ برق ۶ خروجی پارس الکتریک وصل کردم.

کار خاصی نمیکنه ! بعد از قطعی برق بعد ۹۰ ثانیه تاخیر وصل میشه و یه نمایشگر ولتاژ هم داره که در زمستون روی ۲۲۰ ولت و تابستون بعضی وقتها عدد ۲۰۸ هم نمایش میده و در کل به نظرم کار خاصی نمیکنه و فقط باعث دلگرمی هست که مثلا موارد ایمنی رو رعایت کردیم 🙂

بازم اگه اشتباه گفتم دوستانی که با الکترنیک آشنا هستند اصلاح کنند 🙏🏽

ویرایش شده توسط aVaOMi
لینک به دیدگاه

در 3 دقیقه قبل، aVaOMi گفته است :

بنده هم کامپیوتر و بقیه وسایل رو به یه محافظ برق ۶ خروجی پارس الکتریک وصل کردم.

کار خاصی نمیکنه ! بعد از قطعی برق بعد ۹۰ ثانیه تاخیر وصل میشه و یه نمایشگر ولتاژ هم داره که در زمستون روی ۲۲۰ ولت و تابستون بعضی وقتها عدد ۲۰۸ هم نمایش میده و در کل به نظرم کار خاصی نمیکنه و فقط باعث دلگرمی هست که مثلا موارد ایمنی رو رعایت کردیم 1f642.png

بازم اشتباه گفتم دوستانی با الکترنیک آشنا هستند اصلاح کنند 1f64f-1f3fd.png

البته انشاله که هیچ موقع اتفاق نیفته . ولی اگه برق دو فاز بشه یا ولتاژ بره بالا. اون موقع اون سیستم تون نجات میده. حتما برای تمام وسایلتون تو خونه استفاده کنید.مخصوصا لباسشویی سولاردوم ، تلویزیون ، هرچی که تو خونه دارید.

ویرایش شده توسط ali-0098
لینک به دیدگاه

سلام.

من کلا از محصولات پارت الکتریک استفاده میکنم و راضی ام.(البته محافظ ش رو تاحالا نداشتم ولی سه راهی هاش عالین)

لینک به دیدگاه

در 11 ساعت قبل، Sandor گفته است :

سلام

5. شما اضافه کنید!

فکر کنم این مناسب کارتون باشه

لینک به دیدگاه

سلام 

محافظ برق داداری یک رله ( کنتاکتور کوچک ) است که اگر کیفیت مناسبی نداشته باشه بعد از چند بار قطع و وصل پلاتین های آن به اصطلاح خال میزنه 

این مشکل باعث میشه که برق به صورت یک نواخت عبور نکنه و باعث گرم شدن خود محافظ و نابود کردن قطعاتی که به آن متصل شده اند میگردد

یک مرتبه یک عدد از این محافظ ها باعث آتش سوزی فروشگاه ما شد و کلی خسارت بوجود آورد 

من سالیان زیادیه که از استابلایزر استفاده میکنم و بنظرم در صورت امکان اول استابلایزر و دوم محافظ با کیفیت مانند پارت و سوم سه راهی بدون محافظ با پریزهای سرامیکی در اولویت هستند 

دوستانی که گمان میکنند که ولتاژ مصرفی کامپیوتر پائین است پس نیاز به اتصال قوی ندارد یک مرتبه دستگاههای خودشون را از برق کشیده و چند دقیقه صبر کنند تا خازن ها تخلیه شده و مجدد دستگاه را متصل نمایند

در این حالت به دلیل شارژاولیه خازن ها صدای جرقه بسیار قوی خواهند شنید و اگر سیم کشی ساختمانشان اندکی ضعیف باشد افت ولتاژ را در لامپ های منزل هم مشاهده خواهند کرد 

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، nima_hl1 گفته است :

سلام 

محافظ برق داداری یک رله ( کنتاکتور کوچک ) است که اگر کیفیت مناسبی نداشته باشه بعد از چند بار قطع و وصل پلاتین های آن به اصطلاح خال میزنه 

این مشکل باعث میشه که برق به صورت یک نواخت عبور نکنه و باعث گرم شدن خود محافظ و نابود کردن قطعاتی که به آن متصل شده اند میگردد

یک مرتبه یک عدد از این محافظ ها باعث آتش سوزی فروشگاه ما شد و کلی خسارت بوجود آورد 

من سالیان زیادیه که از استابلایزر استفاده میکنم و بنظرم در صورت امکان اول استابلایزر و دوم محافظ با کیفیت مانند پارت و سوم سه راهی بدون محافظ با پریزهای سرامیکی در اولویت هستند 

دوستانی که گمان میکنند که ولتاژ مصرفی کامپیوتر پائین است پس نیاز به اتصال قوی ندارد یک مرتبه دستگاههای خودشون را از برق کشیده و چند دقیقه صبر کنند تا خازن ها تخلیه شده و مجدد دستگاه را متصل نمایند

در این حالت به دلیل شارژاولیه خازن ها صدای جرقه بسیار قوی خواهند شنید و اگر سیم کشی ساختمانشان اندکی ضعیف باشد افت ولتاژ را در لامپ های منزل هم مشاهده خواهند کرد 

اول‌ اینکه ولتاژ مصرفی پایین نیست! همشون یکسانه!

دوم کسی نگفته مصرف کامپیوتر پایینه! صحبت مودم و شارژر و اسپیکر و ... بود که گفتم ی اتصال در مد سیم تلفن‌ هم جواب میدن و نگران گرم شدن تبدیل نباشید.

سوم اون‌جرقه ای هم که میفرماید بخاطر شارژ خازن  ها نیست! یک‌ موضوع ساده هست اونم ارک الکتریکی هست! حتی اگه شما هم دست کنید تو پریز، این ارک ایجاد میشه در حالی که فکر نکنم خازن داشته باشید!

من از ساختار درونی پاور ها زیاد اطلاعات ندارم ، ولی اینو میدونم که اگه خازن د شارژ شده رو همینطوری به جریان برق وصل کنید ، بدلیل جریان بالایی که در اول میکشه، احتمالا فیوز رو میپرونه! 

و از اونجایی هم که من تا حالا وقتی پاور رو خاموش و روشن کردم، هیچ نوسانی در ولتاژ و نور چراغ ها ندیدم،احتمال میدم شما از پاور با کیفیتی استفاده نمیکنید که خارن ها این همه روی ولتاژ شبکه برق تاثیر گذار هستند!

استفاده از محصولات با کیفیت لازم و واجب هست! نباید جنس بی کیفیت استفاده کرد!

ولی برای ی محافظ برق ، هزینه چند صد هزار تومنی هم منطقی نیست !

استابلایزر هم در شرایطی لازمه که برق شبکه نوسان داشته باشه! 

ولی حداقل تو‌منطقه‌ما که هیچ نوسانی نداره، نه ولتاژ نه فرکانس ...

نهایت در فصل های مختلف با توجه به مصرف، چند ولت بالا پایین میشه!!!

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، Hadi MP گفته است :

در صورتی که بودجه دارید استیبلایزر فاراتل بخرید که فوق العادست؛ استیبلایزر برای هر وسیله الکترونیکی لازمه. در غیر اینصورت محافظ ها تفاوت خاصی ندارن، ولتاژ از یک میزانی بالا یا پایینتر باشه، برقو قطع میکنن! 

برای دستگاه های مدرن اونم لازم نیست!

وقتی دستگاه شما فول رنج باشه و ۹۰ تا ۲۶۰ ولت رو جواب بده!

یعنی نوسان هایی که استابلایزر میدونه حذف کنه، چندان مهم هم نیستند!

بودنش خوبه، ولی نه برای هر وسیله ای.

لینک به دیدگاه

سلام ، با اجازه استارتر منم یه سوال درمورد محافظ داشتم

من از این محافظای معمولی برای سیستم وصل کردم که بعد 15 ثانیه روشن میشه و حدود 10 سال میشه از همین استفاده میکنم

یه سه راهی وصل کردم به محافظ ، مودم ، لپتاپ ، اسپیکر و دوتا شارژر گوشی هم علاوه بر کابلای برق سیستم بهش وصله

چند روز پشت سر هم این اتفاق افتاده که سر ساعت مشخصی محافظ خاموش میشه و روشن نمیشه تا صبح(حدودای ساعت 3 شب تا 6 صبح ) ، برق خونه هم وصله

و تو این زمان هیچ کدوم از وسایلی که بهش وصلن استفاده نمیشن بجز مودم

چراغ قرمز محافظ روشن میشه و تا صبح سبز نمیشه نمیدونم دلیلش چیه کسی میدونه؟

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، Yosef Faraji گفته است :

سلام ، با اجازه استارتر منم یه سوال درمورد محافظ داشتم

من از این محافظای معمولی برای سیستم وصل کردم که بعد 15 ثانیه روشن میشه و حدود 10 سال میشه از همین استفاده میکنم

یه سه راهی وصل کردم به محافظ ، مودم ، لپتاپ ، اسپیکر و دوتا شارژر گوشی هم علاوه بر کابلای برق سیستم بهش وصله

چند روز پشت سر هم این اتفاق افتاده که سر ساعت مشخصی محافظ خاموش میشه و روشن نمیشه تا صبح(حدودای ساعت 3 شب تا 6 صبح ) ، برق خونه هم وصله

و تو این زمان هیچ کدوم از وسایلی که بهش وصلن استفاده نمیشن بجز مودم

چراغ قرمز محافظ روشن میشه و تا صبح سبز نمیشه نمیدونم دلیلش چیه کسی میدونه؟

محافظ ها در یک بازه ولتاژ کار میکنند مثلا 160 تا 240 ولت 

احتمالا در اون ساعتی که فرمودید به یک دلیلی ولتاژ شبکه کمتر یا زیادتر از این بازه میشه 

با یک ولتمتر در آن زمان میزان ولتاژ را اندازه بگیرید و در صورت تغییر ولتاژ حتما به اداره برق گزارش دهید

لینک به دیدگاه

در 16 دقیقه قبل، nima_hl1 گفته است :

محافظ ها در یک بازه ولتاژ کار میکنند مثلا 160 تا 240 ولت 

احتمالا در اون ساعتی که فرمودید به یک دلیلی ولتاژ شبکه کمتر یا زیادتر از این بازه میشه 

با یک ولتمتر در آن زمان میزان ولتاژ را اندازه بگیرید و در صورت تغییر ولتاژ حتما به اداره برق گزارش دهید

روی خودش نوشته 180 تا 245

این برام سواله که چرا همیشه سر یه ساعت مشخص اینجوری میشه(دقیقا 3 صبح)

لینک به دیدگاه

در 23 ساعت قبل، Sandor گفته است :

سلام

5. شما اضافه کنید!

داداش جان من n ساله محافظ کامپیوتر سارا استفاده میکنم خیلی خوبه تقریبا همه الکتریکیا پیشنهاد میکنن من هم خیلی راضیم 4 تا هم خروجی داره ک جوابگوی کیس مانیتور مودم اسپیکر هست .پیدا کردی حتما سارا بگیر

لینک به دیدگاه

در 12 ساعت قبل، Sabertooth گفته است :

میشه بپرسم اینو رو چه حسابی پیشنهاد دادید؟

یکی از دوستانی که خودش تو کار کامپیوتر هست گفت این مدل یا مشابهش خوبه:

گفت هم قابل تنظیم باشه و هم ولت‌متر داشته باشه بهتره

ویرایش شده توسط Sandor
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Yosef Faraji گفته است :

روی خودش نوشته 180 تا 245

این برام سواله که چرا همیشه سر یه ساعت مشخص اینجوری میشه(دقیقا 3 صبح)

یاد اون جک افتادم که ساعت 10 شب یک نفر توی آی سیو میمرد 

تحقیق کردن دیدن نظافتچی شیفت شب ساعت 10 میاد سر کار سیم دستگاه اکسیژن را میکشید بجاش جاروبرقی میزد 😂

ممکنه بدون حساب کتاب اون ساعت یک نیروگاه را از مدار خارج میکنند

تا تست ولتاژ نکنید فقط میشه حدس و گمان زد 

ولی حتما تست کن چون اینجوری باشه کلی دستگاه توی منطقتون در خطر هستش

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...