رفتن به مطلب

اموزش ساخت فلش بوتیبل از طریق گوشی(ویندوز و لینوکس)

Arash21
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

قانون اول نصب سیستم عامل

تا وقتی سیستم عامل جدید نصب نشده قبلی رو پاک نکنید تا مثل من توی دردسر نیفتید

اگر میخواید ویندوز یا لینوکس نصب کنید ولی فلش یا دی وی دی اماده ندارید به سیستم دیگه ای هم دسترسی ندارید با گوشی هم میتونید اینکار رو بکنید

بهترین نرم افزار برای ریختن توزیع های لینوکس روی فلش در اندروید etchdroid  هست ولی با ویندوز کار نمیکنه مراحل هم به این صورته که شما فلش رو با یه  otg وصل میکنی و فایل دانلود شده iso رو هم انتخاب میکنی و حتی از روفوس سریعتر کار میکنه

ولی اگر ویندوز بخواید باید از iso 2 usb استفاده کنید فلش حتما حتما باید قبل از کار با نرم افزار به fat32 فرمت بشه چون اندروید فقط از این فرمت پشتیبانی میکنه و بقیه رو نمیشناسه ‍‍واسه اینکار هم بعد از وصل کردن فلش خودش پیغام میده که فایل خرابه و باید فرمت بشه و بعد هم اوکی میشه اگر که فلش شما fat32 نباشه توی نرم افزار وقتی استارت رو بزنید بیغام میده که دسترسی داده نشده به نرم افزار و دوباره تلاش کنید بس حواستون باشه بعدا نندازید گردن نرم افزار

نکته بعدی حجم ویندوز هست خیلی هاشون از ۴ گیگ بالاتر هستن و در این صورت نمیتونید دانلودش کنید چون حافظه گوشی های اندرویدی فرمتش fat32 هست و فکر کنم تنها راه تغییرش روت کردن باشه و یه سری کار های دیگه ولی اگر از ویندوز هفت و ده نسخه کم حجم که الین وان هم نباشه استفاده کنید حدود ۳.۷ تا ۳.۹ گیگ در میاد

به این شکل بدون کامپیوتر میتونید فلش بوتیبل بسازید و خودتون رو نجات بدید ولی اگر این راه ها واستون جواب نداد و نرم افزار iso 2 usb کار نکرد بدونید قطعا etchdroid کار میکنه کاری که میکنید اینه یه توزیع لینوکس دانلود میکنید بهتره ام ایکس یا اوبونتو باشه چون واسه نصب برنامه و برنامه های از قبل اماده راحت تره و بعد اونو روی کامپیوتر نصب میکنید و بعد از طریق لینوکس با یه برنامه مثل woeusb که بهترین هست و فقط برای رایت کردن فایل ویندوز کاربرد داره استفاده میکنید یا اینکه میرید پایینتر بدون نرم افزار جانبی خودتون دست به کار میشید.

یا اینکه در ترمینال این دستور رو میزنید

sudo dd if(masir file iso) of(adres usb) bs=4m

جلوی if باید مسیر فایل iso رو بدید

جلوی of ادرس فلش (دقت کنید اگر بجای ادرس فلش ادرس هارد فعلی رو بدید مثل ویندوز نیست نذاره فرمت کنید کل هارد رو پاک میکنه سیستم عامل هم از بین میره

برای فهمیدن اینکه اسم فلش چیه برید توی برنامه disk و باید یچیز این شکلی باشهdev/sdb1

و سوال خودم از کسایی که با لینوکس اشنایی دارن اینه الان pop os دارم ولی نمیتونم برنامه های deb  رو با eddy نصب کنم مثلا همین woeusb یا فری دانلود منیجر توی فروشگاه خوشد هم برنامه هارو میزنم دیر نصب میشه یا نصب نمیشه کیبوردم حرف p رو به فارسی نداره دستور dd برای ساخت فلش بویتبل که باید روی همه لینوکس بیس ها کار کنه کار نمیکنه😑☺️(اگر دستور dd کار نمیکنه و به ادرسی که برای فایل دادید گیر میده فایل ورودی رو تغییر بدید مثلا من فایل ایزو رو که ادرس رو باید جلوی if مینوشتم رو توی یه درایو داشتم به نام new volume که مربوط که ویندوز قبلی بود بعد از انتفال فایل به یه پوشه مربوط که خود لینوکس درست شد.

ادیت.....

روش بهتری برای اینکار هست که توی همه پلتفرم ها جواب میده برای همه iso ها در لینوکس نمیخواد برید توی ترمینال و دستور dd رو بزنید یا دنبال برنامه های جانبی باشید که پیدا نمیشن فقط بری توی برنامه disk و فلش مورد نظر رو از طریق اون سه نقطه بالای صفحه با توجه به هارد خودتون به mbr یا gpt فرمت کنید بعدش باید یه پارتیشن بسازید روی ایکون چرخ دنده بزنید و پیشنهادم اینه fat32 انتخاب کنید چون همه فایل های iso از 4 گیگ کمترن به حجم کلی نگاه نکنید محتویات داخلش کمتر از 4 گیگن بعدش برید روی فایل ایزو راست کلیک کنید و بزنید open with other applacation و iso mounter رو انتخاب کنید تا mount بشه حالا سمت راست فایل منیجر برید توی other locations و فایل ایزو mount شده رو انتخاب کنید و تمام محتویات داخلل رو کپی کنید توی فلش همین

در ویندوز هم به همین شکله ولی به نرم افزار وینرر نیاز دارید تا فایل iso رو mount کنید فکر نمیکنم مثل لینوکس خودش بتونه مانت کنه بعد هم همونطور کهگفتم محتویات رو بریزید توی فلش

اگر فلش در بوت نیجر مادربرد شناسایی نشد احتمالا باید fat32 فرمت میکردید که نکردید یا اینکه باید دوباره به mbr یا gpt فرمت کنید

در اندروید واسه بوتیبل کردن توزیع های لینوکس مشکلی نیست برنامه etcherdroid صد درصد کارتون رو راه میندازه ولی چون واسه ویندوز کاربردی نداره بنرامه های دیگه هم نمیتونن درست اینکارو انجام بدم مثلا iso 2 usb تونست فلش رو بوتیبل کنه ولی فایل رو خراب رایت کرده بود و دو ساعت هم طول کشید

پس توی اندروید باید مثل ویندوز برنامه وینرر رو دانلود کنید و فایل iso رو مانت کنید و بعد همه رو کپی کنید به روی فلش بهترین راه همینه به روفوس و غیره هم نیاز ندارید من هم فکر میکردم این برنامه های جانبی کار خاصی انجام میدن و فایل مخصوص خودشون رو میاطن ولی اینطور نبود خود دولوپر های سیستم عامل و فایل ها iso اینکار رو انجام دادن و نرم افزار ها فقط کار فرمت کردن و پارتشین بندی و رایت رو انجام میدن

برای ساخت فلش مولتی بوت که خیلی به درد بخوره هم خیلی ساده است مثل هارد که پارتیشن بندی میشه فلش رو متناسب با حجم هر کدوم از فایل هاتون پارتشین بندی کنید و فایل رو توی هرکدوم کپی کنید

در اندروید اگر برنامه های جانبی میتونن فلش رو شناسایی کنن ولی توی خود فایل منیجر شناسایی نمیشه و خود انردوید هم otg رو به عنوان شارژر شناسایی میکنه😑 باید از یه فلش استفاده کنید که نیاز به تبدیل نداره و یه طرفش به گوشی میخوره یا اینکه راه بدون هزنیه و راحت تری هم هست اینکه برنامه es file manager رو نصب کنید به اندازه فایل منیجر گوشی خنگ نیست و هر جور باشه فلش رو شناسایی میکنه امکاناتی هم نظیر پارتیشن بندی فرمت کردن به شیوه های مختلف رو هم در اختیارتون میذاره

یه راهی هم هست که از خود گوشی به عنوان دستگاه قابل بوت استفاده کنید که نیاز به روت داره

ویرایش شده توسط YUNKI
لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، YUNKI گفته است :

و سوال خودم از کسایی که با لینوکس اشنایی دارن اینه الان pop os دارم ولی نمیتونم برنامه های deb  رو با eddy نصب کنم مثلا همین woeusb یا فری دانلود منیجر توی فروشگاه خوشد هم برنامه هارو میزنم دیر نصب میشه یا نصب نمیشه کیبوردم حرف p رو به فارسی نداره دستور dd برای ساخت فلش بویتبل که باید روی همه لینوکس بیس ها کار کنه کار نمیکنه😑☺️

سلام

حرف پ توی کیبوردهای تعریف شده تو لینوکس، حرف [ئ] هست که کنار حرف [د] قرار داره.

حالا اگه گفتید، ویرگول کجاست؟ ،،،،،،،   😉 

معمولا بدون مشکل فایل های با پسوند x.deb روی توزیع های بر پایه دبین نصب میشن از طریق packege installer . 

حالا اگه دچار مشکل هستید، بهتره عکس اِرور تو محیط ترمینال یا چیزی که باهاش مواجه میشید رو بذارید تا بشه بهتر راهنمایی کرد.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...