رفتن به مطلب

همه چیز درباره خمیر سیلیکون (خمیر حرارتی)، سوالات، مشکلات، بررسی‌ها و تجربه‌ها

اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه
در 5 ساعت قبل، mankan_rs گفته است :

آقا هر کاری کردم نشد ایراد داره حتما اون لکه ها باید از بین برن ممنون میشم راهنمایی کنید

میتونید رو همون سوکت برد که هست از پد الکلی و برای برداشتن آثار از دستمال نخی نرم استفاده کنید.

من توصیه نمی کنم که پردازنده رو از جا خارج کنید و با محلول دیگه تمیز کنید چون احتمال داره حین تمیز کاری به پین ها آسیب بزنید.

لینک به دیدگاه

سلام.

برای ryzen 9 3950x  و ryzen 9 3900x  کدومو پیشنهاد میدن دوستان؟

قصد اورکلاک اصلا ندارم.

لینک به دیدگاه

سلام.

برای ryzen 9 3950x  و ryzen 9 3900x  کدومو پیشنهاد میدن دوستان؟

قصد اورکلاک اصلا ندارم.

لینک به دیدگاه

در در 15 بهمن 1398 در 15:35، رضا موسوی گفته است :

فقط یه سوال دوستان

من وقتی خمیر زدم،بعد از اینکه هیت سینکو بستم

بعدش هیت سینکو باز کردم و دوباره بستمش

تو این حالت اون خمیری که زدم مشکلی نداره؟

یا نیازی نیست دوباره خمیر بزنم؟؟

شما نباید بعد خمیر زدن و بستن کولر بازش کنی..خمیر با کارتی کاغذی چیزی جمع کن بریز تو سرنگ  

با دستمال کف هیت سینک و cpu روی تمیز کن دوباره بزن..اگه روی خمیر قبلی خمیر بزنی احتمال هواگرفتن خمیر بالاست و دما بالا میره

ویرایش شده توسط Sabertooth
لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

باعرض سلام

بنده می خواهم cpu 3600x بگیرم و خواستم خمیر سیلیکون هم سفارش بدهم ولی یکی از دوستان گفت cpu  نو نمی خواهد، چون روی هیت سینکش خود کارخانه زده می خواستم بدونم این موضوع درسته ؟یعنی این مدل هیت سینکش آغشته به خمیر سیلکون هست؟

با تشکر

لینک به دیدگاه

سلام

پردازنده 3600 خنکه و نیاز خاصی به خنک کننده مجزا یا خمیر بهتر نداره .

لینک به دیدگاه

سلام 

بله داره خودش ، فقط ماله من ۳۶۰۰ ایکسه و گرمه انصافا ، فن خودشه با خمیر خودش ، که دمای ایده آلش روی ۳۹ هست و تو استرس و گیم به ۷۶ و ۷۷ میرسه البته بدون فعال کردن xmp هنوز والا میره بالاتر ، منم از شانس کولر قبلیم براکت am4 نداشت برای همین مجبور شدم ماله خودشو استفاده کنم ، قیمت خمیر و خنک کننده هم که ...

ویرایش شده توسط enshan
لینک به دیدگاه

در 42 دقیقه قبل، big VULTURE گفته است :

سلام

خیلی ها میگند ولی بشدت cpu داغی است.

گرمای زیادی تولید می‌کنه.

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، rezaworld گفته است :

باعرض سلام

بنده می خواهم cpu 3600x بگیرم و خواستم خمیر سیلیکون هم سفارش بدهم ولی یکی از دوستان گفت cpu  نو نمی خواهد، چون روی هیت سینکش خود کارخانه زده می خواستم بدونم این موضوع درسته ؟یعنی این مدل هیت سینکش آغشته به خمیر سیلکون هست؟

با تشکر

بله خودش خمیر داره روش اما حتما یه خنک کننده خوب برای این سی پی یو بگیر ارزشش رو داره یه خننک کننده خوب بگیر براش

لینک به دیدگاه

در 36 دقیقه قبل، surena گفته است :

خیلی ها میگند ولی بشدت cpu داغی است.

گرمای زیادی تولید می‌کنه.

واقعا همینطوره

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، big VULTURE گفته است :

سلام

دوست عزیز 3600 من دارم استفاده میکنم و بشدت  cpu داغیه.

این تست 3 دقیقه street test با cpuz هست.

کولر هم واتر کولر(کولر مستر) هست، اگر هیت سینک اورجینال خودش بود دما الان رو 94 درجه بود!!

هیچ گونه اورکلاکی هم نشده و تنظیمات اورجینال بایوس هست. 

Untitled.thumb.jpg.09d18575a2ad374c2b8758ad49f39867.jpg

لینک به دیدگاه

سلام

داغ بودن 3600 رو تایید میکنم توی فروم های خارجی هم سرچ کنید زیاد بحث شده

نمونه اش

https://forums.tomshardware.com/threads/ryzen-5-3600-running-super-hot-what-to-try.3506954/

لینک به دیدگاه

اوه اوه!!! با واتر کولر تو فرکانس 3.9 دما 76 درجه!! اونم تو زمستون! 

لینک به دیدگاه

سلام 

متاسفانه ولتاژ دیفالت مادربرد به پردازنده های 3600 تا حدود 1.4 ولت هم میرسه که به صورت احمقانه ای پردازنده را گرم میکنه 

در بایوس ولتاژها را به حالت دستی در بیارید دمای پردازنده حدود 10 درجه پایین میاد ( ولتاژ هسته به حدود 1.2 دیفالت بر میگرده )

متاسفانه فن استوک پردازنده های 3600 از مدل آلومینیومی کوتاه (Wraith Stealth) هستش که با تعویضش به سری هیتسینک بلند وسط مسی (Wraith Spire) تونستم دمای لود را تا حدود 7 درجه دیگر در حالت لود پایین بیارم 

روی 3600x تجربه شخصی نداشتم ولی با توجه به اینکه فن استوک Wraith Spire هستش گمان نمیکنم بعد از تنظیم ولتاژ مشکل دمایی با این پردازنده داشته باشید  

لینک به دیدگاه

سلام من فکر می کردم چون 7 نانو متره خیلی خنکه اما ظاهرا اینطوری نیست برای همین خننک کنده قوی بگیر

لینک به دیدگاه

با تشکر از نظرات همه دوستان🙏

من می خواستم یدونه z5 دیپ کول بخرم پس اینجور دوستان گفتم باید فکر یک واتر کولر باشم😶

لینک به دیدگاه

در 25 دقیقه قبل، mohammad osmani گفته است :

سلام من فکر می کردم چون 7 نانو متره خیلی خنکه اما ظاهرا اینطوری نیست برای همین خننک کنده قوی بگیر

محمد گرامی متاسفانه پردازنده های جدید که دارای لیتوگرافی زیر 32 نانومتر هستند برای انتقال حرارت از هسته به هیت سینک و دفع گرما دارای مشکل هستند 

برای این دسته پردازنده ها یه سقف مشخصی فن جواب میده که بالاتر از اون یه جورائی پول حروم کردنه 

نمیگم فن خیلی قوی در دمای پردازنده بی تاثیره بلکه تاثیرش با این قیمت بالای فن های حرفه ای و یا مایع بنظرم توجیه پذیر نیست 

من باشم به جای چند صد یا چند میلیون هزینه برای هیت سینک یه پردازنده قویتر میخرم اون را با فن استوک آندر ولتاژ (و حتی یکم آندر کلاک) میکنم و حالشو میبرم 

لینک به دیدگاه

در 39 دقیقه قبل، rezaworld گفته است :

با تشکر از نظرات همه دوستان1f64f.png

من می خواستم یدونه z5 دیپ کول بخرم پس اینجور دوستان گفتم باید فکر یک واتر کولر باشم1f636.png

نه لزوما واترکولر

ایرکولر اگه خوب باشه، بیشتر از یه واترکولر هم میتونه بازده داشته باشه

منتهی واترکولر هم مزایای خودش رو داره البته نسبت به ایرکولر

همش بستگی به بودجه شخص داره که با هزینه واترکولر مشکلی داشته باشه یا نه.

لینک به دیدگاه

از دوستان کسی اطلاع داره که وضعیت دما در 3900X چطور هست ؟ آیا اون هم مثل 3600X داغه یا اینکه با همون فن اوریجینال خودش ( بشرط اورکلاک نکردن ) جوابگو هست ؟؟؟

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، rezaworld گفته است :

با تشکر از نظرات همه دوستان1f64f.png

من می خواستم یدونه z5 دیپ کول بخرم پس اینجور دوستان گفتم باید فکر یک واتر کولر باشم1f636.png

این یه تفکر غلطه که فکر میکنین همیشه واتر کولر نیازه

تقریبا با اطمینان میتونم هیچ سی پی یو تو بازار وجود نداره که نتونه با خنک کننده بادی خودش رو خنک کنه

لینک به دیدگاه

هر چقدر تعدا نانومتر پایینتر برود به دلیل کاهش سطح مقطع ، میزان چگالی گرما به شدت افزایش پیدا میکند.

حتی Noctua توضیح داده چرا نسل رایزن جدید به شدت داغ می کنند :

https://noctua.at/en/why-is-my-ryzen-3000-processor-getting-so-hot-why-are-ryzen-3000-cpus-running-hotter-than-previous-generation-ryzen-cpus-with-the-same-tdp-rating-is-there-anything-wrong-with-my-cooler

میگه رایزن جدید دو بخش دارد یک بخش سی پی یو و یک بخش I/O.حالا بخش دومی در حدود 10 وات است پس مشکلی نیست ولی بخش سی پی یو توان گرمایی به راحتی  تا 130 وات میرود.حالا اگر یک کار انجام شود و معادل کار انجام شده 120 وات انرژی حرارتی تولید شود در این صورت میزان چگالی حرارتی ( اندازه سی پی یو 74mm² میلیمترمربع ) برابر با 1.62W/mm².حالا برای رایزن قدیمی چون از فن آوری 14 نانومتر استفاده میکند اندازه سطح مقطع سی پی پو 212 میلیمتر مربع پس چگالی حرارتی برابر با 0.57W/mm² 

این مقدار 0.57W/mm² یعنی اینکه هر میلیمتر مربع ، حدود 0.57 وات انرژی حرارتی تولید می شود پس باید یک کولر به قدری قوی باشد که بتواند این میزان را انتقال بدهد.حالا هر چه چگالی گرما برای سی پی یو بالاتر باشد یعنی باید کولر قویتر بگیرید.برای رایزن 3950 هم گفتن باید واتر کولر باشد.این حرف خود AMD است که گفته است.یعنی اگر کسی بخواد رایزن 3950 بخره باید واتر کولر بخره.حتی ایر کولر هم توان ندارد.

لینک به دیدگاه

همه چیز گفته شد اما اینکه خود کیس هم باید از تهویه مناسب برخوردار باشه کسی حرفی نزد

شما با یه ایرکولر مناسب به همراه سیستم تهویه مناسب میتونید عملکردی تقریبا برابر یا برابر با همون واتر کولر بگیرید

اگر از بابت تهویه سیستم اطمینان دارید و بوجه هم دارید اون موقع واتر کولر بهتر هست چون درطولانی مدت عملکرد بهتر نسبت به ایرکولر داره

کیسی که دارین چه برند ومدلی هست؟

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، 8030 گفته است :

دوست عزیز 3600 من دارم استفاده میکنم و بشدت  cpu داغیه.

این تست 3 دقیقه street test با cpuz هست.

کولر هم واتر کولر(کولر مستر) هست، اگر هیت سینک اورجینال خودش بود دما الان رو 94 درجه بود!!

هیچ گونه اورکلاکی هم نشده و تنظیمات اورجینال بایوس هست. 

سلام

برای رایزن 3000 بنظرم حتماً undervolt کنید , تقریباً تا -0.100 offset پرفورمنس تغییری نمیکنه ولی دما پایین تر میاد. به جای core temp هم که فقط دمای Tctl رو گزارش میده  بهتره از hwinfo/ryzen master استفاده بشه. درایور چیپست amd و پاور پلن amd ryzen balanced هم باید نصب باشن.

یه نمونه 3700x آندرولت شده با aio 120 دوزاری گرین و xmp 3600 16 16 16 36  :

hwinfo.thumb.PNG.429835448c8b563c23d6d8e643187a40.PNG

دمای حین بازی هم حدوداً 60 هست.

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Aimbot گفته است :

سلام

برای رایزن 3000 بنظرم حتماً undervolt کنید , تقریباً تا -0.100 offset پرفورمنس تغییری نمیکنه ولی دما پایین تر میاد. به جای core temp هم که فقط دمای Tctl رو گزارش میده  بهتره از hwinfo/ryzen master استفاده بشه. درایور چیپست amd و پاور پلن amd ryzen balanced هم باید نصب باشن.

یه نمونه 3700x آندرولت شده با aio 120 دوزاری گرین و xmp 3600 16 16 16 36  :

hwinfo.thumb.PNG.429835448c8b563c23d6d8e643187a40.PNG

دمای حین بازی هم حدوداً 60 هست.

تست با hwinfo

Untitled.thumb.jpg.2edef1e33c816babd7cc6cece79976d1.jpg

Undervolt هم کردم ،با تست cpuz مشکلی نبود و دما نهایت تا 70 میومد ولی زیر تست Fp64-ray-trace بعد از 2 مرتبه تکرار سیستم فریز میکنه.(نرم افزار aIda64)

بنظرم دست به تنظیمات ولتاژ زده نشه خیلی بهتره،این دما هم تا موقعی که مشکلی ایجاد نکنه ایرادی نداره.

در 8 ساعت قبل، BehrouzSedigh گفته است :

هر چقدر تعدا نانومتر پایینتر برود به دلیل کاهش سطح مقطع ، میزان چگالی گرما به شدت افزایش پیدا میکند.

حتی Noctua توضیح داده چرا نسل رایزن جدید به شدت داغ می کنند :

https://noctua.at/en/why-is-my-ryzen-3000-processor-getting-so-hot-why-are-ryzen-3000-cpus-running-hotter-than-previous-generation-ryzen-cpus-with-the-same-tdp-rating-is-there-anything-wrong-with-my-cooler

میگه رایزن جدید دو بخش دارد یک بخش سی پی یو و یک بخش I/O.حالا بخش دومی در حدود 10 وات است پس مشکلی نیست ولی بخش سی پی یو توان گرمایی به راحتی  تا 130 وات میرود.حالا اگر یک کار انجام شود و معادل کار انجام شده 120 وات انرژی حرارتی تولید شود در این صورت میزان چگالی حرارتی ( اندازه سی پی یو 74mm² میلیمترمربع ) برابر با 1.62W/mm².حالا برای رایزن قدیمی چون از فن آوری 14 نانومتر استفاده میکند اندازه سطح مقطع سی پی پو 212 میلیمتر مربع پس چگالی حرارتی برابر با 0.57W/mm² 

این مقدار 0.57W/mm² یعنی اینکه هر میلیمتر مربع ، حدود 0.57 وات انرژی حرارتی تولید می شود پس باید یک کولر به قدری قوی باشد که بتواند این میزان را انتقال بدهد.حالا هر چه چگالی گرما برای سی پی یو بالاتر باشد یعنی باید کولر قویتر بگیرید.برای رایزن 3950 هم گفتن باید واتر کولر باشد.این حرف خود AMD است که گفته است.یعنی اگر کسی بخواد رایزن 3950 بخره باید واتر کولر بخره.حتی ایر کولر هم توان ندارد.

منظور مقاله رو فهمیدم ،بحث اینه که تعداد ترانزیستور در یک ابعاد ثابت یا حتی کوچکتر دو برابر شده یا شاید بیشتر و این با توجه به سطح مقطع کوچکتر و تولید حرارت چیپ، دما سریع میره بالا.چون سطح انتقال حرارت کمتر شده.

ویرایش شده توسط 8030
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...