رفتن به مطلب

همه چیز درباره خمیر سیلیکون (خمیر حرارتی)، سوالات، مشکلات، بررسی‌ها و تجربه‌ها

اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 9 ساعت قبل، BehrouzSedigh گفته است :

هر چقدر تعدا نانومتر پایینتر برود به دلیل کاهش سطح مقطع ، میزان چگالی گرما به شدت افزایش پیدا میکند.

حتی Noctua توضیح داده چرا نسل رایزن جدید به شدت داغ می کنند :

https://noctua.at/en/why-is-my-ryzen-3000-processor-getting-so-hot-why-are-ryzen-3000-cpus-running-hotter-than-previous-generation-ryzen-cpus-with-the-same-tdp-rating-is-there-anything-wrong-with-my-cooler

میگه رایزن جدید دو بخش دارد یک بخش سی پی یو و یک بخش I/O.حالا بخش دومی در حدود 10 وات است پس مشکلی نیست ولی بخش سی پی یو توان گرمایی به راحتی  تا 130 وات میرود.حالا اگر یک کار انجام شود و معادل کار انجام شده 120 وات انرژی حرارتی تولید شود در این صورت میزان چگالی حرارتی ( اندازه سی پی یو 74mm² میلیمترمربع ) برابر با 1.62W/mm².حالا برای رایزن قدیمی چون از فن آوری 14 نانومتر استفاده میکند اندازه سطح مقطع سی پی پو 212 میلیمتر مربع پس چگالی حرارتی برابر با 0.57W/mm² 

این مقدار 0.57W/mm² یعنی اینکه هر میلیمتر مربع ، حدود 0.57 وات انرژی حرارتی تولید می شود پس باید یک کولر به قدری قوی باشد که بتواند این میزان را انتقال بدهد.حالا هر چه چگالی گرما برای سی پی یو بالاتر باشد یعنی باید کولر قویتر بگیرید.برای رایزن 3950 هم گفتن باید واتر کولر باشد.این حرف خود AMD است که گفته است.یعنی اگر کسی بخواد رایزن 3950 بخره باید واتر کولر بخره.حتی ایر کولر هم توان ندارد.

این مطلب یکی از مهمترین اصل های دنیای فیزیک رو نادیده گرفته!

وقتی از فرایند 7nm بجای 12nm یا 14nm استفاده بشه، TDP خودش هم پایین میاد! اینجا فقط داره مساحت رو حساب میکنه که کم شده، اینو در نظر نگرفته که مثلا 2700x مقدار TDP برابر 105w هست ولی 3700x برابر 65w

و اینم باید حساب کنید که اینا بخاری نیستند که! 100% وات مصرفی رو به گرما تبدیل نمیکنند که.

با فرض تعداد ترانزیستور و ساختار و معماری مشابه، اگه فقط nm کم بشه این اتفاق میوفته:

با 12nm وقتی 105 وات مصرف میکرده، از این مقدار 40 وات کار مفید بوده و 65 وات گرما!

وقتی به 7nm میرسه و 65 وات مصرف میکنه، از این مقدار 30 وات کار مفید بوده و 35 وات گرما!

*احتمالا دلیل بالا بودن غیر منطقی ولتاژ هم این هست که ساختار داخلی پردازنده با اون کیفیتی که اینتل میسازه نیست و به افت ولتاژ حساس هست.

**یک چیز هم در مورد دلیل افزایش ولتاژ برای پایداری بیشتر سیستم بگم:

یک خاصیت تو رسانا ها هست که به خاصیت خاطره ولتاژ معروفه.

این یعنی سیستم وقتی ولتاژ 1.4 رو میده به پردازنده، وقتی خواست اینو 0 کنه(برای ایجاد صفر و یک ها)، اینطوری نیست که یهو صفر بشه! طول میکشه تا ولتاژ پایین بیاد.

این ی سیگنال دیجیتال صفر و یک هست:

51c495ebce395f1b5a000000.png.26091ec67371ec206abefa41346c0476.png

ولی در عمل اینطوری نیست و این شکلیه (رنگ سبز روند واقعی کاهش و افزایش ولتاژ رو نشون میده:

977871218_51c495ebce395f1b5a000000copy.png.bbac0235528317803628f2bfb954b556.png

حالا وقتی شما فرکانس رو بالا میبرید تا پرفورمانس بالا بره، اتفاقی که میوفته دیگه روند کاهش و افزایش ولتاژ بصورت کامل نمیتونه انجام بشه و در نتیجه میشه این:

1061891171_51c495ebce395f1b5a000000copy2.png.803eee6deb5d9adbda8ab7775a36b054.png

و در این حالت سیستم کلاک پالس رو گم میکنه و نتیجه در شرایط حاد میشه همون هنگ کردن و فریز شدن و ....

ساده ترین راه هم برای جبران این خطا ها، افزایش ولتاژ هست!(برای همین وقتی اورکلاک میکنید، به پردازنده ولتاژ میدید)

ویرایش شده توسط babak1388
لینک به دیدگاه

دوستان گرامی

طبق گفته ای ام دی حداکثر دمای امن رایزن 95 درجه هستش که صد البته برای استفاده طولانی مدت مشکل سازه

عموما دمای 85 الی 80 درجه رو دمای امن برای رایزن در استفاده طولانی مدت میدونن . پس هر دمایی زیر این مقدار عملا داغ محسوب نمیشه .

ضمن این که قرار نیست همیشه بایوس دیفالت بهترین باشه . در بسیاری از موارد بایوس دیفالت ولتاژ بیش از حدی رو به پردازنده میده که موجب افزایش دما میشه .

بنده هم وقتی میگم 3600 پردازنده خنکیه از خودم حرفی نمی زنم این یه نمونه :

Above: Stock AMD cooler on the 3600X. We reach a max temp of 72 Degrees C (Tdie). That is running a 1024M Prime test.

اگر دوستان با دمای رایزن مشکل دارن بهتره که اول سیستمشون رو بررسی کنن . وگرنه پردازنده داغ میشه 9900K که تا 100 درجه رو راحت میره .

لینک به دیدگاه

سلام دوستان خسته نباشید

من یک عدد کارت گرافیک دارم می خوام خمیر رو عوض کنم ولی پلمپش باز نشه راهی هست که همچین کاری کرد آخه من از چند نفر شنیدم که همچین کاری میکن ممنون میشم راهنمایی کنید

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

.

ویرایش شده توسط ferdosi
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، mankan_rs گفته است :

سلام دوستان خسته نباشید

من یک عدد کارت گرافیک دارم می خوام خمیر رو عوض کنم ولی پلمپش باز نشه راهی هست که همچین کاری کرد آخه من از چند نفر شنیدم که همچین کاری میکن ممنون میشم راهنمایی کنید

اگه از دستتون ابزار در بره( به دلیل اینکه باید فشار وارد کنید )ممکنه  قطعات روی برد صدمه بزنید و یا اسیب جدی وارد کنید

ببرید گارانتی یا خودتون پلمپ رو باز کنید میخواید خمیر عوض کنید نمیخوای کاری کنید که

ارزش کارت حفظ میشه قرار نیست تعمیر بشه فقط قراره خمیر عوض بشه

این کار شما یه حقه هست و ممکنه به خاطر طمع اسیب وارد کنید به قطعات ریزی که روی برد وجود دارن و دیگه باید قید کارتو بزنید

نمونشو داشتیم!

لینک به دیدگاه

نگفتید دمای لود کارت چنده و خود کارت چه مدلی هست ولی اگه زیاد بالا نیست (80-85)، گارانتی داره و تجربه ندارید بهتره خودتون باز نکنید. این که می خواهید پلمپش حفظ بشه یه بحث جداست و همونطور @M_R هم اشاره کردن درست نیست.

ویرایش شده توسط ISI300
لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، mankan_rs گفته است :

سلام دوستان خسته نباشید

سلام و درود

ابتدا مدل کارت و دماتون رو در حالت بیکاری و زیر فشار ویا گیمینگ عنوان کنید شاید اصلا نیازی به تعویض خمیر نباشه ، لازم به ذکره که برای جلوگیری از ابطال گارانتی فقط مجبورید ببرید نمایندگی تا خودشون براتون عوض کنن وگرنه چه خودتون چه هر فرد متخصصی عوض کنه مجبوره پیچ گوشتی بندازه که گارانتی باطل میشه.

در 4 ساعت قبل، M_R گفته است :

اگه از دستتون ابزار در بره( به دلیل اینکه باید فشار وارد کنید )ممکنه  قطعات روی برد صدمه بزنید و یا اسیب جدی وارد کنید

ببرید گارانتی یا خودتون پلمپ رو باز کنید میخواید خمیر عوض کنید نمیخوای کاری کنید که

ارزش کارت حفظ میشه قرار نیست تعمیر بشه فقط قراره خمیر عوض بشه

این کار شما یه حقه هست و ممکنه به خاطر طمع اسیب وارد کنید به قطعات ریزی که روی برد وجود دارن و دیگه باید قید کارتو بزنید

نمونشو داشتیم!

داداش خودش باز کنه گارانتیش میپره چجوری میشه باز کرد که اون لیبل روی پیچش که نشونه باز نشدن و گارانتی هست از بین نره ؟! این جریان حقه یعنی چی دقیقا؟!

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، abidi گفته است :

سلام و درود

ابتدا مدل کارت و دماتون رو در حالت بیکاری و زیر فشار ویا گیمینگ عنوان کنید شاید اصلا نیازی به تعویض خمیر نباشه ، لازم به ذکره که برای جلوگیری از ابطال گارانتی فقط مجبورید ببرید نمایندگی تا خودشون براتون عوض کنن وگرنه چه خودتون چه هر فرد متخصصی عوض کنه مجبوره پیچ گوشتی بندازه که گارانتی باطل میشه.

داداش خودش باز کنه گارانتیش میپره چجوری میشه باز کرد که اون لیبل روی پیچش که نشونه باز نشدن و گارانتی هست از بین نره ؟! این جریان حقه یعنی چی دقیقا؟!

اگه گارانتی داره که بده گارانتی اون هیچ

اگه بخواد کارت رو با ابزار دیگه ای باز کنه بدون مخدوش شدن پلمپ میشه حُقه، یعنی کارت رو باز میکنی هر بلایی خواستی سرش میاری بعد میبندی پلمپ هم که روشه! فردا روزی برای گارانتی و یا فروش به اسم کارت پلمپ تحویل میدی

این داستانشه

واضحه واقعا! 

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، M_R گفته است :

اگه گارانتی داره که بده گارانتی اون هیچ

اگه بخواد کارت رو با ابزار دیگه ای باز کنه بدون مخدوش شدن پلمپ میشه حُقه، یعنی کارت رو باز میکنی هر بلایی خواستی سرش میاری بعد میبندی پلمپ هم که روشه! فردا روزی برای گارانتی و یا فروش به اسم کارت پلمپ تحویل میدی

این داستانشه

واضحه واقعا! 

درود

شرمنده داداش برای من واضح نیست !

دقیقا با چه ابزار و حقه ای میشه اون تمام پیچای کارت رو باز کرد بدون اینکه اثر پیچ گوشتی روش بیفته و تابلو باشه و همچنین اون لیبل پلمپ روی یکی از پیچا مخدوش نشه؟! (ملت چجوری این حقه رو انجام میدن ؟ پیچ نو میندازن یه لیبلم میزنن روش ؟)

SAM_0061.JPG.379465ce844d03d94465520abf15ea55.thumb.JPG.2916983b58cec37bd53cd1de700ddfac.JPG

لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، abidi گفته است :

درود

شرمنده داداش برای من واضح نیست !

دقیقا با چه ابزار و حقه ای میشه اون تمام پیچای کارت رو باز کرد بدون اینکه اثر پیچ گوشتی روش بیفته و تابلو باشه و همچنین اون لیبل پلمپ روی یکی از پیچا مخدوش نشه؟! (ملت چجوری این حقه رو انجام میدن ؟ پیچ نو میندازن یه لیبلم میزنن روش ؟)

SAM_0061.JPG.379465ce844d03d94465520abf15ea55.thumb.JPG.2916983b58cec37bd53cd1de700ddfac.JPG

واسه منم سؤاله🤨

لینک به دیدگاه

در 48 دقیقه قبل، miladhaerian گفته است :

واسه منم سؤاله🤨

کار سختیه.ولی با دقت بسیار فراوان و ظریف کاری قابل انجامه .البته اگر از یک کارت دیگه با همون گارانتی پیچ نو بندازیم اوکی هست!

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، abidi گفته است :

اگه نمیدونی چه بهتر که نگم پس 

ولی بدونید اینکار شدنیه  مثل این میمونه بخوای بمب خنثی کنی و کار هرکسی نیست

کلا چون حقه هست از توضیح دادن روش معذورم ! مبادا کسی سو استفاده بکنه.

سعی کنید یا کارت رو باز کنید خمیر عوض کنید موقع فروشم بگید برای خمیر باز شده 

یا بدید گارانتی باز کنه! البته اونم باز کنه دیگه لیبل نمیزنه تا اونجا که میدونم

لینک به دیدگاه

مشکل اینجاست یکی از رفیقام گرافیکشو میفرسته برای تعویض خمیر یکی از بچه های فروم نمیخوام اسمی ببرم میگه خمیرشو عوض کردم پیچ پلمپ هم هست روش مشکل دما هم حل شده 100تومان هم پول گرفته مگه همچین چیزی میشه مگه من بخاطر همین قضیه این تاپیک را زدم

ویرایش شده توسط mankan_rs
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، mankan_rs گفته است :

مشکل اینجاست یکی از رفیقام گرافیکشو میفرسته برای تعویض خمیر یکی از بچه های فروم نمیخوام اسمی ببرم میگه خمیرشو عوض کردم پیچ پلمپ هم هست روش مشکل دما هم حل شده 100تومان هم پول گرفته مگه همچین چیزی میشه مگه من بخاطر همین قضیه این تاپیک را زدم

اره میشه 

لینک به دیدگاه

حتی جای دم باریک نیست پسره میترسه گرافیکش تعویض شده باشه

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، mankan_rs گفته است :

حتی جای دم باریک نیست پسره میترسه گرافیکش تعویض شده باشه

شاید با انبر قفلی بشه،اما خب انبر قفلیه،زور زیاد میری یدفی دستت میپره دوتا خازن میده به فنا

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، M_R گفته است :

اگه نمیدونی چه بهتر که نگم پس 

ولی بدونید اینکار شدنیه  مثل این میمونه بخوای بمب خنثی کنی و کار هرکسی نیست

کلا چون حقه هست از توضیح دادن روش معذورم ! مبادا کسی سو استفاده بکنه.

سعی کنید یا کارت رو باز کنید خمیر عوض کنید موقع فروشم بگید برای خمیر باز شده 

یا بدید گارانتی باز کنه! البته اونم باز کنه دیگه لیبل نمیزنه تا اونجا که میدونم

درود

بحث سو استفاده نیست دوست عزیز اتفاقا ملت آگاهی کامل داشته باشن خیلیم خوبه اغلب مشکلات جامعه از ناآگاهی و عدم نشر اطلاعات توسط افراد سودجو هست که میخوان از رمز کارهاشون کسی مطلع نشه تا خدای نکرده خدشه ای به کارشون وارد نشه

اینجوری کسی که می خواد هر نوع کارت دست دومی بخره چشم و گوششو بیشتر باز میکنه و به دلیل چهارتا پیچ یه کارت معیوب یا تعمیری به اسم پلمپ تو پاچش نمیره!!!

تو همین انجمن حد اقل 4   5 نفر هستن که کارشون همینه و به راحتی با سوال کردن و کمی پرسو جو معلوم میشه جریان چیه ، اطلاعات انرژی هسته ای کشور رو که نمی خواید بدید اینقدر لاپوشونی میکنید !!!

در انتها جسارتی شد عذر خواهم موفق و موید باشید

یا حق.

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، abidi گفته است :

و به دلیل چهارتا پیچ یه کارت معیوب یا تعمیری به اسم پلمپ تو پاچش نمیره!!!

موضوع اینه ردی از جای پیچ و ... باقی نمیمونه

اگه میموند که ضایع بود

روشی هم برای شناساییش وجود نداره 

البته هر کارت بدون پلمپی به معنی تعمیری و معیوب نیست

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام به همه ی دوستان عزیز

یکی از آشنایان قبل از تعطیلات مادربرشون به مشکل میخوره و میبره واسه تعمیر

اینجانب هم در یک حرکت خداپسندانه مادربرد سیستم دانلود خودمو به ایشون قرض دادم😇

که ایشون بی سیستم نباشن.

و امروز ایشون گفتند که مادربرد خودشون تعمیر شده و بیا این Cpu رو از روی مادربرد باز کن .

منم گفتم خوب خودت بستیش خودتم باز کن دیگه (یکم شک کردم )🧐

بالاخره اومدم واسه باز کردن Cpu Cooler که البته همین کولر های استوک داخل باکس اینتل هستش .

که دیدم بله آقای پروفسور بالتازار به جای خمیر حرارتی (سیلیکون ) اومده چسب سیلیکون زده 😂

و هیت سینک مثل سنگ چسبیده .

دوستان چجوری این هیت سینک و Cpu رو جدا کنم ؟

اگر کسی تجربشو داره محبت کنه و بگه ممنونم.

لینک به دیدگاه

سیم فنشو جدا کن بزار خوب گرم شه. خاموش کن وبصورت چرخشی بچرخون کمیییی شاید جدا شد

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

لینک به دیدگاه

داداش حقیقتش یک دل سیر خندیدم مرسی که به اشتراک گذاشتی تجربتو با این دوست نابغمون با حرارت همون سشوار معمولی کافیه صنعتی میزنی مادربورد یارو رو باربکیو می کنی  دوستان گفتن دیگه سعی کن هیت سینک رو داغ کنی و اروم باهاش بازی کن تا جدا بشه خدایا ببین با کیا شدیم 80 میلیون

bsuxw0hg8r7x.jpg

ویرایش شده توسط matrix.trixx
  • لایک 1
  • ممنونم 1
  • حالم خوب شد 1
  • قلبم گرفت 1
لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، nemisis6 گفته است :

اینجانب هم در یک حرکت خداپسندانه مادربرد سیستم دانلود خودمو به ایشون قرض دادم1f607.png

که ایشون بی سیستم نباشن.

و امروز ایشون گفتند که مادربرد خودشون تعمیر شده و بیا این Cpu رو از روی مادربرد باز کن .

بالاخره اومدم واسه باز کردن Cpu Cooler که البته همین کولر های استوک داخل باکس اینتل هستش .

که دیدم بله آقای پروفسور بالتازار به جای خمیر حرارتی (سیلیکون ) اومده چسب سیلیکون زده 1f602.png

یعنی اگر فکر کنی این دوستتون تنها کسیه که این کار را کرده سخت در اشتباه هستید 😂

داستان من بمانه برای بعد اول بریم سراغ راه حل که تقریبا 2 روز دستمو با یه سیستم مشابه بند کرد 

اگر با کمی حرارت که دوستان گفتند کار حل شد ( که درکیس من نشد ) که هیچ در غری اینصورت به روش زیر من تونستم هیت سینک  را جدا کنم

یه تکه نخ دندان نسبتا بلند بردار از زیر دو تا پایه های هیت سینک رد کن جوری که بیوفته بین cpu و هیتسینک بعد مثل نخ کشیدن دندان نخو بکش شانس بیاری خمیر خیلی سفت نشده باشه تو حرکت اول هیت سینک جدا میشه 

اگر نشد 90 درجه بچرخ به یه ضلع دیکه باش همین کارو تکرار کن و اگر نشد باز بچرخ

یکم زمان بگذاری تقریبا بدون آسیب جدا میشه 

فقط سعی کن نخ را موازی مادربرد بکشی که هم نخ به لبه هیت سینک گیر نکنه پاره شه و نه به cpu و هیت سینک آسیب برسونی

ویرایش شده توسط nima_hl1
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است :

داداش حقیقتش یک دل سیر خندیدم مرسی که به اشتراک گذاشتی تجربتو با این دوست نابغمون با حرارت همون سشوار معمولی کافیه صنعتی میزنی مادربورد یارو رو باربکیو می کنی  دوستان گفتن دیگه سعی کن هیت سینک رو داغ کنی و اروم باهاش بازی کن تا جدا بشه خدایا ببین با کیا شدیم 80 میلیون

سلام، یه موردی هم برای من چندین سال قبل پیش اومد اما خیلی بدتر از این خخخخ

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، nemisis6 گفته است :

اینجانب هم در یک حرکت خداپسندانه مادربرد سیستم دانلود خودمو به ایشون قرض دادم1f607.png

که ایشون بی سیستم نباشن.

که دیدم بله آقای پروفسور بالتازار به جای خمیر حرارتی (سیلیکون ) اومده چسب سیلیکون زده 1f602.png

این خمیر سیلیکون با حرارت تکان هم نمیخوره تا 600 درجه حرارات تحمل میکنه.

اگه سی پی یو از مادربرد در اوردی و سی پی یو چسبیده به هیت سینک ، یه نخ از سیم ترمز باز کن، و بنداز بینش و اروم اروم ببر تا جدا بشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...