رفتن به مطلب

همه چیز درباره خمیر سیلیکون (خمیر حرارتی)، سوالات، مشکلات، بررسی‌ها و تجربه‌ها

اشتراک گذاری

Recommended Posts

۱ دقیقه قبل، Alirezatha گفته است:

دمای بالا بی معنی هست

جایی از بورد داغ هست که مصرف برق بالایی داشته باشه که عموما تراشه اصلی یا مدارتغذیه هست

وی رم ها قطعات بسیار بسیار کم مصرف و خنکی هستن

علت اینکه تو 3090 مشکل وی رم داریم اینه که وی رم ها پشت کارت هستن و هیچ سیستم خنک کنندگی موثری ندارن

درود عزیز شما هم اشتباه می کنید کارت ۳۰۸۰ هم دمای چیپ رمش بالای ۱۰۰ درجه هست تحت فشار دوست عزیزمون حداقل به اشتباهشون پی بردن و رفتن مطالعه کردن

لینک به دیدگاه

15 ساعت قبل، Sezar & sanaz گفته است:

دوستان من یک عدد دو عدد از کارت گرافیک هامو بدلیل وارد نبودن پدش کندم بجاش خمیر سیلیکون زدم آیا برام مشکل ساز میشه یا خیر ؟

بهتره پد حرارتی هم اندازه یا نیم میل کوچیکتر براش بگیرید اون خمیر خشک بشه به مشکل میخورید برای تمیز کردنش

من این مدل پد رو استفاده کردم راضیم ازش

تو عوض کردن پد حتما توجه کنید اگر از پد با ضخامت متفاوت استفاده شده شما هم باید نسبت به ضخامت پدهای قبلی سفارش بدید چون ممکنه یکی از پد ها اصلا به هیتسینک نرسه یا به برد فشار بیاره

IMG_20210927_142951[1].jpg

ویرایش شده توسط Sabertooth
لینک به دیدگاه

حتما سایز اصلی براش پد بگیرید.. با خمیر من اصلا بعید میدونم کولر بتونه تماس مناسبی داشته باشه برای انتقال حرارت چون کولر با مموری تماس مستقیم پیدا نمیکنه (حداقل به صورتی که امکان استفاده از خمیر باشه و نتیجه قابل قبولی هم بده) انتقال حرارت ازطریق اتصال کولر به پد و بعد به مموری انجام میشه  خمیر حالت اولیه که شما روی مموری(یا قسمت های دیگه) قراردادید رو حفظ نمیکنه حرارت باعث میشه شل  و پخش بشه به هر نحوی نمیتونید ضخامتی که از پد گرفتید رو از خمیر هم بگیرید حداقل رو مموری و اجزای دیگه به غیر از خود gpu به این صورته 

ویرایش شده توسط Fencer
لینک به دیدگاه

کار اشتباهی کردی تو بلند مدت مشکل جدی ایجاد میکنه واسه چیپ رم 

4 ساعت قبل، Alirezatha گفته است:

دمای بالا بی معنی هست

جایی از بورد داغ هست که مصرف برق بالایی داشته باشه که عموما تراشه اصلی یا مدارتغذیه هست

وی رم ها قطعات بسیار بسیار کم مصرفی هستن

علت اینکه تو 3090 مشکل وی رم داریم اینه که وی رم ها پشت کارت هستن و هیچ سیستم خنک کنندگی موثری ندارن

دمای VRM و VRAM توی همه کارت ها بالاتر از چیپ اصلیه ( مخصوصا توی سری قدیمی های AMD ) وگا 64 VRM عش کوره آجر پزیه :))))

کلا چون سطح تماس کمی دارن و رسانایی گرمایی کمتری نسبت به چیپ دارن داغترن 

لینک به دیدگاه

دوستام ممنون از راهنماییتون خیلی استفاده کردم حتما پد میگیرم

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام ، چند روزی میشد که یهو دمای سی پی یوم موقع دانلود پارت های ۳ گیگی چنتا بازی میرفت رو ۷۰ - ۷۵ و فک میکردم مشکل برای آپدیت ویندوزه و اینکه طولانی مدت تو شب دانلود میکرده و روشن بودن بوست حافظه و USB که نرم افزار MSI X boost داشت که بعد خاموش شدنش کمی خنک تر شد ولی بازم مشکل خودشو نشون داد ، بعد آپدیت کردن دوباره دیدم وسط بازی ها مثل ولهلا و نیدفورسپید هیت و حتی پی اس ۲۰۲۱ ، thernal throttle میشه و دما تا ۹۹ و ۱۰۰ هم میره درحالی که معمولا دمای سی پی یوم از ۷۵ بالاتر نمیرفت و هر دفعه بلافاصله خاموش میکردم ، حتی وقتی سی پی یو ۱۰۰درصد فعال نیست و گفتم بعد چهار سال بهتره خمیرشو عوض کنم و همون خمیر خود گرین که تو جعبش بود رو استفاده کردم  .

به اندازه یه نخود سبز  وسط سی پی یو زدم و دوباره واترکولر رو نصب کردم ولی بدتر شد و به محض روشن شدن رو ۹۹ و ۱۰۰ میره الان و پورتا رو هم چک کردم درست زدم و عجیبه که عدد رو نمایشگر پمپ ۳۵ درجست که قبل از عوض کردن خمیر سیلیکون ۶۵ درجه بود !

کمی سرچ زدم و تو تک پاور خوندم که ممکنه خمیر سیلیکون خوب پخش نشده باشه برای نچسبیدن کامل به ihs سی پی یو ولی بازش کردم دیدم خوب تماس داشته و کامل هم پخش شده و الان تنها مورد مشکوک برام خمیره که شاید بعد چهارسال ناکارآمد شده ولی اونم سرچ زدم همه جا نوشته بود که اگه خشک نباشه و حالت خمیریش رو داشته باشه مشکلی نداره ... واقعاً نمیدونم مشکل از کجاست و باید چیکار کنم .

پردازندم ۷۷۰۰ معمولی بدون K و

اترکولرم GEEEN Galcier EVO 120 ه 

چون نتم ضعیفه فعلا نمیتونم عکسمو ضمیمه کنم ولی تو یه کامنت میفرستم.

لینک به دیدگاه

درود
سعی کن خمیر دیپکول تست کنی
حرف نداره واقعا

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه
۵۴ دقیقه قبل، Nvidia Soldier گفته است:

سلام ، چند روزی میشد که یهو دمای سی پی یوم موقع دانلود پارت های ۳ گیگی چنتا بازی میرفت رو ۷۰ - ۷۵ و فک میکردم مشکل برای آپدیت ویندوزه و اینکه طولانی مدت تو شب دانلود میکرده و روشن بودن بوست حافظه و USB که نرم افزار MSI X boost داشت که بعد خاموش شدنش کمی خنک تر شد ولی بازم مشکل خودشو نشون داد ، بعد آپدیت کردن دوباره دیدم وسط بازی ها مثل ولهلا و نیدفورسپید هیت و حتی پی اس ۲۰۲۱ ، thernal throttle میشه و دما تا ۹۹ و ۱۰۰ هم میره درحالی که معمولا دمای سی پی یوم از ۷۵ بالاتر نمیرفت و هر دفعه بلافاصله خاموش میکردم ، حتی وقتی سی پی یو ۱۰۰درصد فعال نیست و گفتم بعد چهار سال بهتره خمیرشو عوض کنم و همون خمیر خود گرین که تو جعبش بود رو استفاده کردم  .

به اندازه یه نخود سبز  وسط سی پی یو زدم و دوباره واترکولر رو نصب کردم ولی بدتر شد و به محض روشن شدن رو ۹۹ و ۱۰۰ میره الان و پورتا رو هم چک کردم درست زدم و عجیبه که عدد رو نمایشگر پمپ ۳۵ درجست که قبل از عوض کردن خمیر سیلیکون ۶۵ درجه بود !

کمی سرچ زدم و تو تک پاور خوندم که ممکنه خمیر سیلیکون خوب پخش نشده باشه برای نچسبیدن کامل به ihs سی پی یو ولی بازش کردم دیدم خوب تماس داشته و کامل هم پخش شده و الان تنها مورد مشکوک برام خمیره که شاید بعد چهارسال ناکارآمد شده ولی اونم سرچ زدم همه جا نوشته بود که اگه خشک نباشه و حالت خمیریش رو داشته باشه مشکلی نداره ... واقعاً نمیدونم مشکل از کجاست و باید چیکار کنم .

پردازندم ۷۷۰۰ معمولی بدون K و

اترکولرم GEEEN Galcier EVO 120 ه 

چون نتم ضعیفه فعلا نمیتونم عکسمو ضمیمه کنم ولی تو یه کامنت میفرستم.

درود

ممکنه خمیر زیر ihs و سیلیکون سیپیو خشک شده باشه. سیپیو رو با یه کولر دیگه هم تست کنید و اگه باز هم دما بالا بود، بهتره دلید بشه

لینک به دیدگاه

سلام وقت بخیر

اگه حالت خمیریش رو حفظ کرده بعید میدونم از خمیر سیلیکون باشه بعد 4-5 سال ایده ال نیست ولی در این حد هم بد نمیشه در هر صورت تست یه خمیر دیگه ضرری نداره قبل از هر کار دیگه ای

به نظر بنده یا مشکل از mount کولر هست و خوب نصب نشده یا اینکه پمپ aio شما احتمال داره از کار افتاده باشه پمپ رو حتما یه چک بکنید 

البته احتمال داره نرم افزاری باشه مشکل شما  در پس زمینه بدون اینکه شما متوجه بشید برنامه ای داره از پردازنده کار میکشه که باعث دمای بالا تو حالت عادی و دمای خیلی بالا در حین بازی بشه

ویرایش شده توسط Fencer
لینک به دیدگاه

سلام

خمیر رو همراه با کولر عوض کنید و تست کنید اگه مشکل همچنان پابرجا بود چاره ای نیست  باید cpu دلید بشه

لینک به دیدگاه

واتر کولر مشکل داره با ایر کولر تست کنید

لینک به دیدگاه

۲ ساعت قبل، Fencer گفته است:

سلام وقت بخیر

اگه حالت خمیریش رو حفظ کرده بعید میدونم از خمیر سیلیکون باشه بعد 4-5 سال ایده ال نیست ولی در این حد هم بد نمیشه در هر صورت تست یه خمیر دیگه ضرری نداره قبل از هر کار دیگه ای

به نظر بنده یا مشکل از mount کولر هست و خوب نصب نشده یا اینکه پمپ aio شما احتمال داره از کار افتاده باشه پمپ رو حتما یه چک بکنید 

البته احتمال داره نرم افزاری باشه مشکل شما  در پس زمینه بدون اینکه شما متوجه بشید برنامه ای داره از پردازنده کار میکشه که باعث دمای بالا تو حالت عادی و دمای خیلی بالا در حین بازی بشه

منم اول فک کردم نرم افزاریه و با تسک منیجر چک کردم و خیلی اپ ها رو هم مثل جی هاب و افتربرنر و ... رو هم بستم ولی دما همچنان بالا بود 

لینک به دیدگاه

۱۸ دقیقه قبل، Nvidia Soldier گفته است:

منم اول فک کردم نرم افزاریه و با تسک منیجر چک کردم و خیلی اپ ها رو هم مثل جی هاب و افتربرنر و ... رو هم بستم ولی دما همچنان بالا بود 

خب پس مشکل نرم افزاری مطرح نیست پمپ aio رو چک کردید؟ کار میکرد؟

لینک به دیدگاه

۶ دقیقه قبل، Fencer گفته است:

خب پس مشکل نرم افزاری مطرح نیست پمپ aio رو چک کردید؟ کار میکرد؟

کار کردن که قبل از تعپیض خمیر هم کار میکرد و در کل میتونم بگم آره هم مانیتورش روشن میشد و هم اعداد دما و دور موتور رو نشون میداد .

ولی خب نگرانم که بازدهیش خیلی افت کرده باشه .

لینک به دیدگاه

20 دقیقه قبل، Nvidia Soldier گفته است:

کار کردن که قبل از تعپیض خمیر هم کار میکرد و در کل میتونم بگم آره هم مانیتورش روشن میشد و هم اعداد دما و دور موتور رو نشون میداد .

ولی خب نگرانم که بازدهیش خیلی افت کرده باشه .

اعدادی که خود نمایشگر Aio نشون میده رو معیار قطعی قرار ندید از طریق بایوس چک کنید تا اونجا که من اطلاع دارم این مدل Aio از طریق کانکتور 3 پین به مادربرد متصل میشه و اگه به aio-pump header وصلش کرده باشید باید rpm رو اونجا نشون بده حتما این مورد رو تست کنید تا سریع تر مشکل اصلی رو شناسایی و برطرف کنید

ویرایش شده توسط Fencer
لینک به دیدگاه

سلطان منم الان چند وقته همین بدبختی رو دارم

خمیر هرچیزی رو که عوض می کنم دماش بدتر میشه

خمیر خوب گرون شده مجبوریم از این خمیر های ارزون بزنیم که تهش میشه این

ولی خب شما از همون خمیر استفاده کردی

من یه راه میگم ببین جواب میده

سرنگ خمیر رو بگیر مثل تلمبه زدن هی اهرم سرنگ رو بالا و پایین بکن که مواد و روغن خوب هم بخورن

بعد به مقدار زیاد خمیر بریز وسط سی پی یو

چون من چندبار تست کردم اگه خمیر زیاد بریزی هیچ وقت مشکلی پیش نمیاد چون خودش پخش میشه و اضافی میزنه بیرون

اما اگه کم بریزی حتی اگه کامل پخش شده باشه بازم زود خشک میشه و دما میره بالا

ولی بازم فکر نکنم مشکل از اینجا باشه

به احتمال زیاد دیگه مجبوری دلید کنی

من اگه جات بودم می زدم تو کار دلید

دلید کن ایشالله از اولش بهتر میشه

لینک به دیدگاه

53 دقیقه قبل، Fencer گفته است:

اعدادی که خود نمایشگر Aio نشون میده رو معیار قطعی قرار ندید از طریق بایوس چک کنید تا اونجا که من اطلاع دارم این مدل Aio از طریق کانکتور 3 پین به مادربرد متصل میشه و اگه به aio-pump header وصلش کرده باشید باید rpm رو اونجا نشون بده حتما این مورد رو تست کنید تا سریع تر مشکل اصلی رو شناسایی و برطرف کنید

دما رو با اپ core-temp چک کرم اول رو ۷۰ ۸۰ ه بعد یه دقیقه میره رو ۹۰ و ۱۰۰ و خیلی عجیبه فقط یه هستش خیلی داغ میشه و به ترتیب هسته اول تا چهارم از ۹۰ میرن رو ۱۰۰ و این حالت تکرار میشه ! و خودم شک کردم که نکنه مادربوردم عیب کرده باشه و شاید چون پاورم یه ۸۵۰ قدیمی کولرمستره نتونسته باشه توان لازمو به مادربورد بده .

لینک به دیدگاه

شما عزیز من 90 درصد مشکلت واتر یا همون کولینگ بی کیفیت گرینی هست که خریدید اما دارید مقاومت می کنید تعجب می کنم اینهمه هم به شما بالا گوشزد کردن هنوز می گید نمی دونم باز دارید به تست های دیگه می پردازید اگه 7700 دارید دستتونم تنگه با یک کولینگ خود اینتل تست بگیرید با گولینک اینتل هم نباید بالای 80 85 بگیرید اگر اورش نکنید

شاید یک شک دیگه ای هم باشه که مادربرد بایوسش قاطی کرده داره ولتاژ بیش از حد می ده که درصدش خیلی کمه اما بد نیست چک کنید بیش از 1.3 یا 1.31 نباید بشه دقیق یادم نیست برای 7700 چقدر بود اما فکر کنم همین حدود باشه

بین خمیر خوب تا بد نهایت 5 درجه نه دیگه 10 درجه اختلاف هست تازه خمیر خوب به این راحتی ها خشک نمی شه حداقل 5 سالی زمان می بره اونم تازه در حد چند درصد افت می کنه نه اینکه دما از 70 بشه 100

شما تا کل سیستمت با پافشاری به نمی دونم از دست ندادی یک دست کولینگ خوب بخرید اخه گرین هم شد محصول؟ از گرین نهایت کیسی چیزی بخرید که ریسک اسیب زدن نداره

کولینگ بی حاشیه می خواید بادی بخرید اما اگه اصرار به واتر دارید حتما از برند های معروفی مشابه  ترمال تک ایسوس ekwb nzxt یا کورسیر که مشکل نشتی اینا هم ندارن خرید کنید

ویرایش شده توسط slash_slash
لینک به دیدگاه

54 دقیقه قبل، slash_slash گفته است:

شما عزیز من 90 درصد مشکلت واتر یا همون کولینگ بی کیفیت گرینی هست که خریدید اما دارید مقاومت می کنید تعجب می کنم اینهمه هم به شما بالا گوشزد کردن هنوز می گید نمی دونم باز دارید به تست های دیگه می پردازید اگه 7700 دارید دستتونم تنگه با یک کولینگ خود اینتل تست بگیرید با گولینک اینتل هم نباید بالای 80 85 بگیرید اگر اورش نکنید

شاید یک شک دیگه ای هم باشه که مادربرد بایوسش قاطی کرده داره ولتاژ بیش از حد می ده که درصدش خیلی کمه اما بد نیست چک کنید بیش از 1.3 یا 1.31 نباید بشه دقیق یادم نیست برای 7700 چقدر بود اما فکر کنم همین حدود باشه

بین خمیر خوب تا بد نهایت 5 درجه نه دیگه 10 درجه اختلاف هست تازه خمیر خوب به این راحتی ها خشک نمی شه حداقل 5 سالی زمان می بره اونم تازه در حد چند درصد افت می کنه نه اینکه دما از 70 بشه 100

شما تا کل سیستمت با پافشاری به نمی دونم از دست ندادی یک دست کولینگ خوب بخرید اخه گرین هم شد محصول؟ از گرین نهایت کیسی چیزی بخرید که ریسک اسیب زدن نداره

کولینگ بی حاشیه می خواید بادی بخرید اما اگه اصرار به واتر دارید حتما از برند های معروفی مشابه  ترمال تک ایسوس ekwb nzxt یا کورسیر که مشکل نشتی اینا هم ندارن خرید کنید

سلام ، آخه من تعجب کردم که یهو تو هفته اخیر اینقدر دما بالا رفت و وقتی خمیر رو عوض کردم بدتر شد ، تنها احتمال اینه که حین تعویض خمیر واترکولر اسیب دیده باشه که فردا تست میکنم . 

این واترکولرم چون خیلی ارزون بود و اون موقع صد هزار تومن بود خریدم .

لینک به دیدگاه

بزرگوار بنده هم طبق تجربه کوچیکی که بدست اوردم با گفته  اقا محمود نظری(اگر اشتباه نگفته باشم) و اقا حسام موافقم ، دیلید این پردازنده ممکنه مشکل شمارو برطرف کنه.

یه عکس میزارم از وضعیت سی پیو خودم که همین تابستون بود که دیلیدش کردم و زیر ihs کاملا خشکه  خشک بود، با توجه به این وضعیت من اگر بهترین خمیرم میزدم به سی پیوم بعید میدونستم تاثیر زیادی بر دمای عملکردش میزاشت.

cpu : i7-6700

IMG_20210827_090846.jpg

لینک به دیدگاه

چک کنید دمای روی بلاک زیر 40 و دورش زیر 3000 و حدود 2500 باشه. هرچیز بالاتر از این ها یعنی کولر باید مجدد پُر بشه و الان بخار داره. صدای آب ندارید وقتی سیستم رو روشن میکنید؟ اما قبلش یه بارم کیس رو افقی بزارید یا با دست فشار بدید بلاک ببینید دما تغییری میکنه؟ ملاک رو هم تست استرس بزارید ولی چون قبل از تعویض خمیر عدد رفرنسی از تست استرس ندارید میتونید این مورد رو نادیده بگیرید. خمیر هم هرچی میزنید و از کیفیتش مطمئنید، پاک کنید با الکل و اندفعه کمی بیشتر بزنید ویا پخش کنید روی IHS. مانت رو هم چک کنید لق یا جابه جا نشده باشه.

لینک به دیدگاه

درود دوست عزیز. خمیر قبلی رو با چی پاک کردی با الکل یا همینجوری با دسمال؟

اگه با الکل تمیز کردی بعد از پاک کردن خمیر 2 ساعتی صبر کن تا کامل خشک بشه بعد خمیر بزن بهش

این مشکل رو بنده داشتم که سریع بعد از پاک کردن خمیر قبلی زود خمیر زدم  و خنک کننده رو بستم و دماش بالاتر رفت

لینک به دیدگاه

سلام مطمئن هستید که محکم هیت سینک رو بستید می تونید یه چیز خیلی نازک مثل کاغذ بین سی پی یو و هیت سینک (بعد از بستن) وارد کنید ببینید خوب با هم تماس دارن یا نه.

ویرایش شده توسط smhk
لینک به دیدگاه

سلام ، متاسفانه دیروز نمیتونستم کامنت بذارم چون سایت داشت تغییر میکرد ظاهرا .

طبق توصیه دوستان ایرکولر نصب کردم و الان خیلی بهتر شده و دما موقع بیکاری و وبگردی 43 درجست و موقع بازی هم بین 70 تا 80 ( به نسبت بازی متغیره ) تو تست CPU Burner که جزو آپشنای فورمارکه هم بعد چند 2 3 دقیقه رسید به 83 ، واترکولرم میبرم شرکت ببینم هزینه تعمیرش چطور میشه .

1.thumb.png.e0fdd4d9dde72173ea55236cc103f038.png

21 ساعت قبل، mammadshadow93 گفته است:

درود دوست عزیز. خمیر قبلی رو با چی پاک کردی با الکل یا همینجوری با دسمال؟

اگه با الکل تمیز کردی بعد از پاک کردن خمیر 2 ساعتی صبر کن تا کامل خشک بشه بعد خمیر بزن بهش

این مشکل رو بنده داشتم که سریع بعد از پاک کردن خمیر قبلی زود خمیر زدم  و خنک کننده رو بستم و دماش بالاتر رفت

اتفاقا منم همینطوری 2 3 دقیقه بعد تمیز شدن و خشک شدن نصب کردم واترکولر رو و فک نمیکردم مشکلی داشته باشه چون الکل فورا میپره و اثری ازش نمیمونه 

21 ساعت قبل، smhk گفته است:

سلام مطمئن هستید که محکم هیت سینک رو بستید می تونید یه چیز خیلی نازک مثل کاغذ بین سی پی یو و هیت سینک (بعد از بستن) وارد کنید ببینید خوب با هم تماس دارن یا نه.

چون موقع نصب یه نفر پمپ رو فشار میداد رو به پایین و من پیچا رو می بستم مطمئنم فاصله داشته و پیچ ها رو هم تا جایی که میشد سفت بستم و وقتی بازش کردم هم خمیر درست پخش شده بود و چون به اندازه یه نخود سبز ریخته بودم یکمم رو محافظ پردازنده ریخته بود ( نه در حدی که راحت دیده بشه ) 

ویرایش شده توسط Nvidia Soldier
لینک به دیدگاه

واتر کولر دردسر داره ، یدونه ایر کولر بخرید ، خودتون رو خلاص کنید ، واتر کولر یدفعه پمپش کار نمیکنه ، یدفعه نشتی داره دردسرش زیاده ، من ایرکولر ماچو دارم با خمیر سلیکون از اون ارزون قیمت ها ، سال 90 خریدم هنوزم تموم نشده ، 2600k  دما همیشه زیر 70 هست

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...