رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 3 ساعت قبل، Slasher گفته است :

این دما برای استفاده طولانی مدت خوب نیست حداقل واتر یا ایرکولر های اند مثل کولر های Noctua استفاده کنین 

لطفا یه کولر خوب و بیدردس معرفی میکنین چون اصلا اشنایی ندارم، ترجیحا بادی چون حوصله دردسر ندارم 

لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، mَd گفته است :

فاجعست

خمیر و فن رو عوض کنید

درضمن چرا فرکانس پایینه فکر کنم تروتل میشه 

ببخشید تروتل یعنی چی

لینک به دیدگاه

در 12 دقیقه قبل، Mansbrz گفته است :

لطفا یه کولر خوب و بیدردس معرفی میکنین چون اصلا اشنایی ندارم، ترجیحا بادی چون حوصله دردسر ندارم 

من با کولر های رایزن اشنایی ندارم 

خمیر هم گیرین هست و z9 هم هست جفتشونم خوبن

نوکتوا در هرصورت خیلی خوب عمل میکنن

اگه خنک کننده مایع میخواید میتونید گیرین تهیه کنید 

من تست کردم این خنک کننده رو واقعا تو محدوده قیمتش خیلی خوبه  البته مدل 2فن رو

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/water-&-liquid-cooling/green-glc120-evo-glacier-120-evo-aio-liquid-cooler.html

ویرایش شده توسط mَd
لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Mansbrz گفته است :

ببخشید تروتل یعنی چی

یعنی لاکپشت . پردازندتون لاکپشت میشه .

ولی ایشون منظورشون گلوگاهه . اشتباه تایپی داشتن

-------------------

جناب رایزن مستر پاک کن . از توی بایوس ریست دیفالت بزن .

ویرایش شده توسط Hype
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

من 1700x  داشتم با مادربرد f350

این تست دما با کولر نوتوس 400

این دما برای سی پی یو شما خیلی بالاست

با همون فن معمولی فکر نکنم باید بالای 65 یا 70 باشه

1700.jpg

لینک به دیدگاه

همانطور که دوستان گفتن این دما ناجوره و دنبال حل مشکل باش. توی کلیپهایی که دیدم توی حتی پردازنده های پرمصرف با کولر خود پردازنده با لود صد در صد سی پی یو  دما زیر هفتاد درجه هست.

لینک به دیدگاه

درود

کولر wraith spire که روی رایزن داده میشه، کولر خیلی خوبیه برای روزمره

منتهی برای رندر، اصلا. 

شما یک ساله دارید از سیستم استفاده میکنید، توصیه میکنم خمیر رو تعویض کنید.

شرکت هایی که خودشون اسمبل میکنن، اغلب خمیرهای فله ای و نامناسب میزنن که حالا ما خیلی تهمت نمیزنیم به اسمبلر محترم

شما یه حرکت بزنید، وقتی که سیستم داره رندر میگیره یه دستی بگیرید زیر باد خروجی از کولر

باد دمای 90 باید قشنگ گرم باشه

اگه گرم بود، که کولر داره نهایت زورشو میزنه. اگه نبود، نشون میده که خمیر وضعیت خوبی نداره. 

یه تعویض خمیر انجام بدید. خمیر خوب هم z9 دیپ کول هست، gt-4 گرین هم هست

با تعویض خمیر یه کوچولو دماتون باید بهتر شه. اگه راضیتون کرد، که هیچ. ولی اگه نکرد یه واترکولر خریداری کنید. 

البته شما گفتید که فرکانس رو هم دستکاری کردید. آیا اوورکلاک کردید؟ یه دور تنظیمات بایوس تون رو به حالت دیفالت ریست بکنید

اگه این امور بالا جواب دادن و دما زیر 70 رسید که خدارو شکر. اگه نرسید، بی زحمت مدل کیستون رو بفرمائید.

اگه رادیاتور 240 ساپورت میکنه، یک عدد green glacier evo 240 میتونید خریداری بکنید، قیمتش هم 900 و خورده ایه

اگه کیس رادیاتور 240 ساپورت نمیکرد و فقط 120 ساپورت میکرد، باید بین مدل 120 همین کولر یا یک عدد ایرکولر قدرتمند(مثل مدلهای نوکتاوا یا لگراند ماچو یا سیلور ارو) انتخاب بکنید. مهمه که کولر حتما am4 ساپورت بکنه. مدلهایی مثل سیلور ارو قدمتشون در بازار به قبل از am4 برمیگرده

ویرایش شده توسط ali_8114
لینک به دیدگاه

در 1 ساعت قبل، mَd گفته است :

من با کولر های رایزن اشنایی ندارم 

خمیر هم گیرین هست و z9 هم هست جفتشونم خوبن

نوکتوا در هرصورت خیلی خوب عمل میکنن

اگه خنک کننده مایع میخواید میتونید گیرین تهیه کنید 

من تست کردم این خنک کننده رو واقعا تو محدوده قیمتش خیلی خوبه  البته مدل 2فن رو

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/water-&-liquid-cooling/green-glc120-evo-glacier-120-evo-aio-liquid-cooler.html

مشکلی که دارم کیسم قدیمیه نمیدونم ایا واتر کولر جای مشخصی میخواد؟ چون حتی درب کیس همیشه بازه، ممنون دوست عزیز

در 44 دقیقه قبل، Hype گفته است :

یعنی لاکپشت . پردازندتون لاکپشت میشه .

ولی ایشون منظورشون گلوگاهه . اشتباه تایپی داشتن

-------------------

جناب رایزن مستر پاک کن . از توی بایوس ریست دیفالت بزن .

ممنون، فرکانس رو چند باید باشه؟ 

لینک به دیدگاه

در 9 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

درود

منتهی برای رندر، اصلا. 

شما یک ساله دارید از سیستم استفاده میکنید، توصیه میکنم خمیر رو تعویض کنید.

شرکت هایی که خودشون اسمبل میکنن، اغلب خمیرهای فله ای و نامناسب میزنن که حالا ما خیلی تهمت نمیزنیم به اسمبلر محترم

شما یه حرکت بزنید، وقتی که سیستم داره رندر میگیره یه دستی بگیرید زیر باد خروجی از کولر

باد دمای 90 باید قشنگ گرم باشه

اگه گرم بود، که کولر داره نهایت زورشو میزنه. اگه نبود، نشون میده که خمیر وضعیت خوبی نداره. 

یه تعویض خمیر انجام بدید. خمیر خوب هم z9 دیپ کول هست، gt-4 گرین هم هست

با تعویض خمیر یه کوچولو دماتون باید بهتر شه. اگه راضیتون کرد، که هیچ. ولی اگه نکرد یه واترکولر خریداری کنید. 

البته شما گفتید که فرکانس رو هم دستکاری کردید. آیا اوورکلاک کردید؟ یه دور تنظیمات بایوس تون رو به حالت دیفالت ریست بکنید

اگه این امور بالا جواب دادن و دما زیر 70 رسید که خدارو شکر. اگه نرسید، بی زحمت مدل کیستون رو بفرمائید.

اگه رادیاتور 240 ساپورت میکنه، یک عدد green glacier evo 240 میتونید خریداری بکنید، قیمتش هم 900 و خورده ایه

اگه کیس رادیاتور 240 ساپورت نمیکرد و فقط 120 ساپورت میکرد، باید بین مدل 120 همین کولر یا یک عدد ایرکولر قدرتمند(مثل مدلهای نوکتاوا یا لگراند ماچو یا سیلور ارو) انتخاب بکنید. مهمه که کولر حتما am4 ساپورت بکنه. مدلهایی مثل سیلور ارو قدمتشون در بازار به قبل از am4 برمیگرده

ممنون از توضیحات کامل، بله اتفاقا این کار رو انجام دادم و تعجب کردم  گرمای 90 درجه باید بیشتر باشه

فرکانس رو میدونین چقدر باید باشه؟ 

مشکلی که من دارم اینه کیسم قدیمیه و جای واتر کولر روی سقف نداره و کلا کیس کوچکی هست در حدی که کارت گرافیک مینی گذاشتم که جا بشه! 

به نظرتون کولر بادی جواب کارم رو نمیده؟ با همین کیس قدیمی میتونم کولر آبی وصل کنم؟ درب های کیسم همیشه بازه 

لینک به دیدگاه

بازم میگم دوست عزیز

دمای پردازنده با اینکه بالاست ولی بازم به حدی نرسیده که آسیبی برسونه.

توی تصویر فرکانس پایه هم مشخصه که ظاهرا برای شما به 3.3 رسیده.

فرکانس بوست شما به خنک کار کردن پردازنده بر میگرده که میتونه تا 3.7 برسه. که اگه میخواید عملکرد بهتری داشته باشید خنک کننده بهتر تهیه کنید.

خنک کننده بادی هم تو همین تاپیک نوتوس 400 گذاشتن که دما رو خیلی پایین اورده بود.

خنک کننده بادی میتونید بگیرید ولی حداقل 4 تا لوله مسی داشته باشه و از هر دو طرف هم بشه فن وصل کرد؛ اگه تو این شرایط دو تا فن با دمندگی خیلی خوب بذارید در حد بهترین واتر کولر های 240 کار میکنه و جیبتون هم آسیب کمتری می بینه.

موفق باشید.

1700.png

لینک به دیدگاه

من هم 1700 دارم با کولر خودش

موقع رندره از 65 بالا تر نمیره شاید شما مشکل از کولرت باشه 

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، Mansbrz گفته است :

این هم دما با برنامه amd master ولی هرچی گشتم سرعت فن رو پیدا نکردم 

تو حالت عادی 35-39 هست

cpu.jpg

دماتون بالاست ! ولتاژتونم پایینه تازه دارین این دمارو میگیرین !!! لطف کنید اول از همه ویندوز اگر روی حالت High Perfomance هست تغییرش بدین به Balance ! ببینید چقدر تاثیر داره.دوم  خمیر بین فن و سی پی یو رو عوض کنید با دقت احتمالا دماتون بیاد پایین.با خمیر خوب اینکارو بکنید.سوم اگر دیدید بازم دما بالاست ، یک فن 300-400 تومنی معمولی (نیاز به یک میلیون هزینه نیست !) بذارید.اگر به اون مرحله رسید بگید که راهنماییتون کنیم چه فنی بگیرید.

اگر می خواین فن سی پی یو رو سرعتشو بیشتر کنین برین توی Bios و اینکارو انجام بدین ، بذارین روی آخرین سرعت و تست کنید ، بعد کمش کنید ببینید تا چقدر بهتون 80 میده ! موقتا تا کارای بالا رو انجام بدین.

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، Mansbrz گفته است :

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/cpu-cooling/thermalright-silver-arrow-sb-e-extreme-cooler-3005.html
این مدل های اند هست 
https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/cpu-cooling/cooler-master-hyper-212-led-turbo-cpu-cooler.html 
این مدل مید رنج هست 
کولر های ناکتوآ توی ایران خیلی کم هست ولی خب بالاترین بازدهی رو توی دنیا داره حتی از واترکولر های غیر حرفه ای  هم بهتره ناکتوآ 
شما یه خمیر MasterGel Pro هم تهیه کنی مشکلت به کل حل میشه 

ویرایش شده توسط Slasher
لینک به دیدگاه

ممنون 

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/cpu-cooling/thermalright-silver-arrow-sb-e-extreme-cooler-3005.html
 خریداری شد 

خداکنه تو کیس جا بشه و به مشکلی نخورم

ممنون از دوستان بابت راهنمایی هاشون

لینک به دیدگاه

Untitled.thumb.png.9caa1670422b4ba272c2d42b253614c9.png

سلام خدمت دوستان

چرا تو این برنامه در 2 قسمت دمای CPU رو نشون میده

و اون 105 درجه دمای سی پی یو هستش آیا ؟

لینک به دیدگاه

سلام

دمای سی پی یو که کاملا که نرمال هست

اون قسمتی هم که هایلایت کردید دمای مادربورد هست که به نظرم کاملا اشتباه هست و یا نرم افزار خطا داره و یا سنسور ها.

لینک به دیدگاه

در 4 دقیقه قبل، Arthur گفته است :

سلام

دمای سی پی یو که کاملا که نرمال هست

اون قسمتی هم که هایلایت کردید دمای مادربورد هست که به نظرم کاملا اشتباه هست و یا نرم افزار خطا داره و یا سنسور ها.

خیلی ممنون

سی پی یو پس خیالم راحت باشه ؟

چون با چند تا نرم افزار دیگه تست کردم همون اعداد رو نشون میداد

به نظرتون چیا رو چک کنم  ؟

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Mansbrz گفته است :

ممنون 

خریداری شد 

درود

عزیز در مورد همین داستان میخواستم توضیح بدم که نتم قطع شد متاسفانه

به نظر من که مشکل از خمیرتون بود چون wraith spire به هیچ وجه کولر ضعیفی نیست.

ی تعویض خمیر میزدید اوضاع تغییر میکرد و دماتون 10 درجه اینا میومد پائین طبق پیش بینی من

ببینید، ایرکولر حداقل 15-20 سانت از برد میاد بالا و شماهم که کیس کوچیکی دارید، شاید دیگه هیچ وقت نتونید درب کیس رو ببندید. مگه اینکه ببریدش و تغییرات این مدلی توش بدید

من میخواستم بهتون ترمالرایت apx-200 muscle رو توصیه بکنم. این کولر ارتفاع کمی داره ولی به شدت وسیع و قویه. داشتم ازش ریویو میدیدم یه پردازنده ivy bridge رو با توان حرارتی 77 وات (1700 حدود 65 واته) کاملا توی فول لود زیر 60 درجه نگه میداشت. این کولر حتما جا میشد.

حالا شما خرید کردید و ایشالا که سیلور ارو جا میشه و سیستم هم خنک میشه و دیگه هیچی. به سلامتی :))))))

البته ببینید به نظر من سیلور ارو خیلی بهتر از یه واتر 120 براتون کار میکنه. هیولاییه برای خودش :))))) فقط مشکل جا داره و نصب برای am4

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/cpu-cooling/thermalright-axp-200-muscle-cpu-cooler.html

این رو میخواستم توصیه بکنم. یه کم از نظر پرفورمنس از سیلور ارو ضعیف تره، ولی تضمینی جا میشه توی کیس های کوچیک و برای همین هم طراحی شده. حالا بیخیال، الان دیگه وقت حال کردن با کولر جدیده :))))

حالا اگه خواستید میتونید فرکانس رو روی 4 و خورده ای هم ست کنید چون کولر راحت جواب میده :))))

ویرایش شده توسط ali_8114
لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، Mansbrz گفته است :

ممنون 

خریداری شد 

برادر عجب کولر  غولی گرفتی  مبارکتون باشه ان شاء ا...

لینک به دیدگاه

به مظرتون ربطی به آپدیت بایوس داره و حل میشه ؟

لینک به دیدگاه

والا اون که باگه. دمای پردازندتون یه چیز بین 30 تا 40 درجه ست

بالاخره سنسورن دیگه عمر مفید دارن. بعضی وقتا چت میزنن

بیخیالش حساس نباشید خیلی

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Slasher گفته است :

این مدل های اند هست 
https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/cpu-cooling/cooler-master-hyper-212-led-turbo-cpu-cooler.html 
این مدل مید رنج هست 
کولر های ناکتوآ توی ایران خیلی کم هست ولی خب بالاترین بازدهی رو توی دنیا داره حتی از واترکولر های غیر حرفه ای  هم بهتره ناکتوآ 
شما یه خمیر MasterGel Pro هم تهیه کنی مشکلت به کل حل میشه 

ممنون، مگه رو خود کولر خمیر نداره؟ تو دیجی کالا نگاه کردم انگار خودش خمیر داره، بدرد نمیخوره؟ 

در 52 دقیقه قبل، ali_8114 گفته است :

درود

عزیز در مورد همین داستان میخواستم توضیح بدم که نتم قطع شد متاسفانه

به نظر من که مشکل از خمیرتون بود چون wraith spire به هیچ وجه کولر ضعیفی نیست.

ی تعویض خمیر میزدید اوضاع تغییر میکرد و دماتون 10 درجه اینا میومد پائین طبق پیش بینی من

ببینید، ایرکولر حداقل 15-20 سانت از برد میاد بالا و شماهم که کیس کوچیکی دارید، شاید دیگه هیچ وقت نتونید درب کیس رو ببندید. مگه اینکه ببریدش و تغییرات این مدلی توش بدید

من میخواستم بهتون ترمالرایت apx-200 muscle رو توصیه بکنم. این کولر ارتفاع کمی داره ولی به شدت وسیع و قویه. داشتم ازش ریویو میدیدم یه پردازنده ivy bridge رو با توان حرارتی 77 وات (1700 حدود 65 واته) کاملا توی فول لود زیر 60 درجه نگه میداشت. این کولر حتما جا میشد.

حالا شما خرید کردید و ایشالا که سیلور ارو جا میشه و سیستم هم خنک میشه و دیگه هیچی. به سلامتی :))))))

البته ببینید به نظر من سیلور ارو خیلی بهتر از یه واتر 120 براتون کار میکنه. هیولاییه برای خودش :))))) فقط مشکل جا داره و نصب برای am4

https://www.lioncomputer.com/computer/computer-peripherals/fans-and-heatsinks-and-coolers/cpu-cooling/thermalright-axp-200-muscle-cpu-cooler.html

این رو میخواستم توصیه بکنم. یه کم از نظر پرفورمنس از سیلور ارو ضعیف تره، ولی تضمینی جا میشه توی کیس های کوچیک و برای همین هم طراحی شده. حالا بیخیال، الان دیگه وقت حال کردن با کولر جدیده :))))

حالا اگه خواستید میتونید فرکانس رو روی 4 و خورده ای هم ست کنید چون کولر راحت جواب میده :))))

داداش نمیدونم بخندم یا گریه کنم 😄

اخه بد جور ترسیدم گفتم تو این گرونی دوباره لنگمون نزاره ماکه شانس نداریم، حالا شانسی که دارم اینه که من اصلا درب کیس رو نمیبندم و همیشه بازه 

در 1 ساعت قبل، farhadii گفته است :

برادر عجب کولر  غولی گرفتی  مبارکتون باشه ان شاء ا...

ببینم چیکار میکنه این مار خوش خط و خال

لینک به دیدگاه

درود

این پردازنده، پردازنده داغی نیست.

شما قبل از خرید فن جداگانه باید تحمل میکردین ببینین دوستان چی میگن بعد اقدام میکردین...

این موارد رو بررسی کنین:

۱. چفت و بست بودن دو گیره‌ی کولر پردازنده

۲. عدم برخورد کولر با رم ها و در نتیجه خوب جا نگرفتن اون

۳. کنترل دما در خود Bios

در نهایت اگرقصد چک کردن دارین موقع کار یا رندر به لوله های مسی انتقال حرارت یا ... دست بزنین ببینین خنک هست یا داغ، اگر دما بالا باشه و خمیر کار خودش رو درست انجام بده دست‌تون باید تا معرض سوختگی بره، اگر داغ نیست خمیر فاسد هست و قابلیت انتقال حرارت رو از دست داده...

چیز عجیبی نیست اما بوده از بهترین خمیرها تهیه کردیم و بعد از تست متوجه شدیم فاسد هست و انداختیم دور ...

الان شما فکر کنین خمیر زیر کولر یا روی پردازنده تون نیست. در این حد دماتون بالاست

لینک به دیدگاه

در 8 ساعت قبل، ali_8114 گفته است :

منتهی برای رندر، اصلا. 

شما یک ساله دارید از سیستم استفاده میکنید، توصیه میکنم خمیر رو تعویض کنید

بله دقیقا

برای رندر دوستمون باید برن سراغ واتر کولر

من خودم رایزن 1700 دارم دما تو گیم بالاتر از 55 نرفته ! اونم گیمای سنگین مث بتل وی،البته توی رندر مسلما فشار بیشتری میاد ولی توی تست cinebench که شبیه ساز رندر هست دما از 65 عبور نکرد! البته با واتر کولر ! الان برند واترکولرمو بگم میترسم دوستان باز بگن فن بوی و این داستانا :| 

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Mansbrz گفته است :

ببینم چیکار میکنه این مار خوش خط و خال

کولر مبارکتون باشه قدرت خنک کنندگیش فوق العادست حتی مصرف 140 واتی پردازنده من براش معمولیه و دما نرمال هست دوستان می دونن اورکلاک 5820k به فرکانس 4500 کار هر ایرکولری نیست در حد یک واتر 240 قشنگ جوابگو هست فقط حتما در خمیر زدن دقت کن که تمام سطح پردازنده رو پوشش بدی پردازنده های رایزن که اور نمیشن پس شما روی دمای زیر 50 حساب کن من خودم حالت معمولی با کم کردن ولتاژ زیر لود 100 درصد به دمای خنده دار 44 درجه رسیدم!

Screenshot (5).png

Screenshot (6).png

Screenshot (15).png

ویرایش شده توسط matrix.trixx
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...