رفتن به مطلب

مرجع بحث و بررسی مشکل دمای بالای قطعات کامپیوتر و لپ‌تاپ (پردازنده، کارت گرافیک، مادربرد، هارد و ...)

هامش
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

در 56 دقیقه قبل، Gh0stDead گفته است :

آها ببخشید واقعا خب خمیر رو اگر کسی میشناسه یک وارد رو توی سبزوار که سرم کلاه نره بگه لطفا

ساکن سبزوار هستم 

قیمت خرید خمیر سیلیکون دیپ کول مخصوص سی پی یو Deep Cool Z9 II (poromix.com)

بیا سفارش بده نمیخواد بری ببینی کدوم دلال میخواد چقدر خمیر رو بهت بندازه 

Z9 Thermal Grease | تاپ رایان | فروشگاه تاپ رایان (toprayan.com)

فرقشون رو هم نمیدونم همون اولی رو بخر گرون پات نیفته

لینک به دیدگاه

در 1 دقیقه قبل، YUNKI گفته است :

قیمت خرید خمیر سیلیکون دیپ کول مخصوص سی پی یو Deep Cool Z9 II (poromix.com)

بیا سفارش بده نمیخواد بری ببینی کدوم دلال میخواد چقدر خمیر رو بهت بندازه 

Z9 Thermal Grease | تاپ رایان | فروشگاه تاپ رایان (toprayan.com)

فرقشون رو هم نمیدونم همون اولی رو بخر گرون پات نیفته

سلام

حالا ببین یک سوال ... الان کل تاپیکو خوندی ،، بنظرت همین ضعف و داغ شدن ناگهانی بعد عوض کردن خمیر سیلیکون ، به خاطر همین خمیر سیلیکون داغونی بوده که به ۴۰ تومن انداخته بهم ؟!

لینک به دیدگاه

سلام 

اگر واست امکان داره کیس رو بزار روی میز یه تست بکن

من با این کار نزدیک 8درجه تفاوت دما داشتم 

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، Mansbrz گفته است :

درود

با توجه به اینکه الان فصل سرد سال هست مطمئنا در تابستون و نیمه ی اول سال وضعیت دمای کل قطعات میکشه بالاتر! (البته نمی دونم محیط اتاقتون دماش چقدره چون به شدت تاثیر داره)

به هر حال با توجه به نداشتن گارانتی پیشنهاد میکنم اگر بودجتون میرسه خمیر کارت رو با فلز مایع عوض کنید این کار بین 5 تا 30 درجه کاهش دما رو به همراه داره و اینکه چقدر خنک تر بشه کاملا بستگی به قدرت کولینگ فن های کارتتون داره ! (خمیر های کارخونه ای از آشغال ترین نوع ممکن هستن ! )

(درضمن اگر تجربه کار با فلز مایع رو ندارید و دست به آچارم نیستید حتما این کار رو به یک کار بلد بدید چون فلز مایع مثل جیوه هست و اگر خدای نکرده هین کار روی برد بریزید واسه کارت مشکلات جدی ایجاد میکنه ! )

از طرفی فلز مایع مثل خمیر منقضی نمیشه به عبارتی دیگه لازم به تعویض و این داستانا بعد چند سال نخواهید داشت و عملا از تمام قدرت کولینگ کارتتون میتونید استفاده کنید .

جسارتا کارت قبلیتون چی بوده که با واتر دماش تا 60 درجه هم میرفته ؟! :35_thinking:

در 1 ساعت قبل، ultragame888 گفته است :

سلام 

احتمالا روی زمین جریان هواتون مشکل داشته که با روی میز گذاشتن کاهش داشتید چون با جریان هوای یکسان هرچی کیس به سطح زمین نزدیک تر باشه دماش کمتره !

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Gh0stDead گفته است :

سلام

حالا ببین یک سوال ... الان کل تاپیکو خوندی ،، بنظرت همین ضعف و داغ شدن ناگهانی بعد عوض کردن خمیر سیلیکون ، به خاطر همین خمیر سیلیکون داغونی بوده که به ۴۰ تومن انداخته بهم ؟!

پاورت بدرد نمیخوره و اون هم میتونه مشکل ایجاد کنه ولی اگر بعد از تعویض خمیر یهو اینجوری شده دیگه غیر ازین دلیل دیگه ای نداره بنوار هایی هم که روی ویرم میخوره باید جنس خوب باشه

لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، Gh0stDead گفته است :

سلام

یک خمیر Deepcool Gamer Strom G15 هم برای شما کافی هست

برای پاور هم بهتره در اولین فرصت تعویض کنید

لینک به دیدگاه

در 5 ساعت قبل، Gh0stDead گفته است :

سلام

سلام

دوست من

از شروع تاپیک، تمام مطالبی رو که عنوان کردید خوندم.

حتی اگه از خمیر دندون هم بجای خمیر سیلیکون استفاده شده باشه برای کارت شما، نباید انقد سریع به دمای بالای ۸۰ برسه.

با توجه به شرایط شما، ناگزیرید که هزینه انجام بدید.

شما ۲ مورد هست که قطعا باید انجام بدید که به ترتیب اولویت میشه

1 ) خرید پاور استاندارد

که با توجه به قیمت های عجیب پاور نو، این مورد رو پیشنهاد میدم :

https://esam.ir/item/19131095/منبع-تغذیه-گرین-مدل-gp-430a-eu?lt=Search&nx=122 

اگه تاپیک خرید بزنید ممکنه پاور ارزون تر و بهتر داخل این انجمن پیدا کنید.

۲ ) تعویض خمیر سیلیکون کارت گرافیک

اگر جعبه داره هنوز کارت با یکی از نمایندگی های ایسوس تماس بگیرید (تابا - الماس - سازگار - ماتریس - حامی) و برای تعویض خمیر و ارسال کارت گرافیک باهاشون هماهنگ کنید.

این کار زمانبر هست ولی هم ایمنی کار برای شما بالا میره و هم ممکنه مقداری صرفه حویی بشه تو هزینه - هزینه خمیر سیلیکون هم دیگه عادی نیست بخصوص برای رده کارت شما.

حتی اگه جعبه هم نداشت مشکلی نداره و با مشورت تو همین تاپیک برای نوع بسته بندی، اقدام کنید.

- ابتدا مورد اول رو انجام بدید اگر نتیجه نگرفتید برید سراغ مورد دوم.

امیدوارم مشکلتون زودتر حل بشه و داخل همین تاپیک هم اعلام کنید حتما.

ویرایش شده توسط Blueman6
لینک به دیدگاه

با نرم افزار های مختلف مخصوص اورکلاک کارت گرافیک، دمای کارت و باطبع سرعت چرخش رو خودتون دستی تنظیم کنید

لینک به دیدگاه

در 9 ساعت قبل، Mansbrz گفته است :

لود فن موقع رندر تا 80 میره و دما هم 80

ولی تو گیم سنگین 100 درصد میشه و دما تا 90 هم میره

در 52 دقیقه قبل، دکتر معین پورصادق گفته است :

با نرم افزار های مختلف مخصوص اورکلاک کارت گرافیک، دمای کارت و باطبع سرعت چرخش رو خودتون دستی تنظیم کنید

سلام

جناب دکتر امکانش هست دور فن رو بالای 100 برد ؟

لینک به دیدگاه

در 13 ساعت قبل، ultragame888 گفته است :

سلام 

تو فکرم هست یک فن بزرگ بزارم جلوش چون گاهی اوقات رندر شب تا صبح گرفته میشه خطرناکه

در 12 ساعت قبل، abidi گفته است :

درود

با توجه به اینکه الان فصل سرد سال هست مطمئنا در تابستون و نیمه ی اول سال وضعیت دمای کل قطعات میکشه بالاتر! (البته نمی دونم محیط اتاقتون دماش چقدره چون به شدت تاثیر داره)

به هر حال با توجه به نداشتن گارانتی پیشنهاد میکنم اگر بودجتون میرسه خمیر کارت رو با فلز مایع عوض کنید این کار بین 5 تا 30 درجه کاهش دما رو به همراه داره و اینکه چقدر خنک تر بشه کاملا بستگی به قدرت کولینگ فن های کارتتون داره ! (خمیر های کارخونه ای از آشغال ترین نوع ممکن هستن ! )

(درضمن اگر تجربه کار با فلز مایع رو ندارید و دست به آچارم نیستید حتما این کار رو به یک کار بلد بدید چون فلز مایع مثل جیوه هست و اگر خدای نکرده هین کار روی برد بریزید واسه کارت مشکلات جدی ایجاد میکنه ! )

از طرفی فلز مایع مثل خمیر منقضی نمیشه به عبارتی دیگه لازم به تعویض و این داستانا بعد چند سال نخواهید داشت و عملا از تمام قدرت کولینگ کارتتون میتونید استفاده کنید .

جسارتا کارت قبلیتون چی بوده که با واتر دماش تا 60 درجه هم میرفته ؟! :35_thinking:

احتمالا روی زمین جریان هواتون مشکل داشته که با روی میز گذاشتن کاهش داشتید چون با جریان هوای یکسان هرچی کیس به سطح زمین نزدیک تر باشه دماش کمتره !

ممنون، توی بندرعباس فکر نکنم جایی تخصصی باشه بیشتر همه فروشنده هستند تا متخصص ولی اگر دیدن وضعیت بدتر شد حتما این کار رو انجام میدم

در مورد کارت قبلیم که یک غول بود که فروختمش، 980 ti waterforce gigabyte واقعا شاهکار بود فوق خنک و فوق بیصدا، حیف که دورانش تموم شده بود

لینک به دیدگاه

در 7 ساعت قبل، دکتر معین پورصادق گفته است :

مشخصه کلا زیر میز رو داغ میکنه موقع دمای بالا، بازم تست میکنم ممنون 

لینک به دیدگاه

در 16 ساعت قبل، MasoudK96 گفته است :

نه. با توجه به شرایط به نظر من طبیعیه. دوستان شاید تخصصشون بیشتر باشه نظر بدن بازم

در 12 ساعت قبل، abidi گفته است :

درود

بنظرتون اگر بک پلیت رو باز کنم دما پایین میاد یا غیر اصولی هستش؟ چون تو سایتای خارجی نوشته بودن 2 تا 5 درجه خنک میشه

مورد بعدی اینه که کارت رو توی اسلات دوم بستم، ایا از لحاظ قدرت و دما تاثیر گذاهستش؟ 

مدل مادربورد aaus x370 pro ryzen 1700

لینک به دیدگاه

در 18 دقیقه قبل، Mansbrz گفته است :

بنظرتون اگر بک پلیت رو باز کنم دما پایین میاد یا غیر اصولی هستش؟ چون تو سایتای خارجی نوشته بودن 2 تا 5 درجه خنک میشه

مورد بعدی اینه که کارت رو توی اسلات دوم بستم، ایا از لحاظ قدرت و دما تاثیر گذاهستش؟ 

مدل مادربورد aaus x370 pro ryzen 1700

بک پلیت رو خبر ندارم به چه صورت هست

ولی فکر کنم روی اسلات اول ببندید کمی بهتر شه چون زیر گرافیک هوای بیشتری برای کشیده شدن به داخل هست

لینک به دیدگاه

در 6 ساعت قبل، MasoudK96 گفته است :

ولی فکر کنم روی اسلات اول ببندید کمی بهتر شه چون زیر گرافیک هوای بیشتری برای کشیده شدن به داخل هست

واقعا چقدر تاثیر داشت !

کارت رو گذاشتم اسلوت اول و دما ماکزیموم 67 میره و لود فن تا 40 درصد ! خیلی تاثیر داره جریان هوا پشتش خالی باشه

خوب شد قبل هر کاری اینو تست کردم ، ممنون از نظرت

لینک به دیدگاه

در 19 دقیقه قبل، Mansbrz گفته است :

واقعا چقدر تاثیر داشت !

کارت رو گذاشتم اسلوت اول و دما ماکزیموم 67 میره و لود فن تا 40 درصد ! خیلی تاثیر داره جریان هوا پشتش خالی باشه

خوب شد قبل هر کاری اینو تست کردم ، ممنون از نظرت

حله. خوش بگذره 😁

لینک به دیدگاه

در 18 ساعت قبل، Blueman6 گفته است :

سلام

دوست من

حتی اگه از خمیر دندون هم بجای خمیر سیلیکون استفاده شده باشه برای کارت شما، نباید انقد سریع به دمای بالای ۸۰ برسه.

1 ) خرید پاور استاندارد

اگر جعبه داره هنوز کارت با یکی از نمایندگی های ایسوس تماس بگیرید (تابا - الماس - سازگار - ماتریس - حامی) و برای تعویض خمیر و ارسال کارت گرافیک باهاشون هماهنگ کنید.

این کار زمانبر هست ولی هم ایمنی کار برای شما بالا میره و هم ممکنه مقداری صرفه حویی بشه تو هزینه - هزینه خمیر سیلیکون هم دیگه عادی نیست بخصوص برای رده کارت شما.

حتی اگه جعبه هم نداشت مشکلی نداره و با مشورت تو همین تاپیک برای نوع بسته بندی، اقدام کنید.

سلام عزیز ممنون که خوندید کل تاپیکو

مورد دومو که دارم سفارش میدم خمیر سیلیکون مرغوب (مدل z9 رو دوستان معرفی کردن)‌رو 

مورد اولو والا میگن ی گرین نمیدونم ۴۳۰ یا ۴۴۰ دارم دنبال میگردم خب پس اینا که به کنار

اصلا ما درجه رو کنار میزاریم... ببین تو اپیک گیمز من جی تی ای وی میزدم خب ؟! نسخه اورجینال... حالا اینکه بعد از اینکه خمیر سیلیکون رو برام عوض کرد یک تعمیر کار ؛، جی تی ای رو دقیق تا میزدم فول اسکرین تا بازی لود میشه دما میپره روی ۸۰ ! یک ذره هم که صبر میکنم ارور ERR_GFX_D3D_INIT رو میده و بازی رو کلوز میکنه. فورتنایت هم قبل اینکه پد بندازم یادمه توی هم لود دما تا ۸۰ می رفت و سیستم ریست میشد بعد پد انداختن هم فورت اپدیت داد دیگه اپدیتش نکردم میترسم داغ بشه بسوزه و ازین حرفا...خب بنظرت من که دارم دو سال از این سیستم و ۴ سال از پاور استفاده میکنم یعنی الان پاور مشکل داه این قدر اتفاقی این قدر اتفاقی؟!

حالا من که دارم عوضشون میکنم ولی حالا بنظرت با توجه به این چیزایی که گفتم مشکل از چیه؟! قبل تعویض خمیر اصلا ریست نمیشد یا اور نمیداد 

لینک به دیدگاه

در 18 ساعت قبل، Blueman6 گفته است :

سلام

دوست من

1 ) خرید پاور استاندارد

راستی گارانتیمم شرکت حامی که تا اونجایی که خوندم ماست چکیده میزنن تا خمیر حرارتی و شهرمون خیلی دوره تا اونجا

اگر بخامم نمیشه چون خمیر سیلیکونو عوض کرده تعمیر کار و کارانتی باطل شده متاسفانه

لینک به دیدگاه

در 27 دقیقه قبل، Gh0stDead گفته است :

سلام عزیز ممنون که خوندید کل تاپیکو

مورد دومو که دارم سفارش میدم خمیر سیلیکون مرغوب (مدل z9 رو دوستان معرفی کردن)‌رو 

مورد اولو والا میگن ی گرین نمیدونم ۴۳۰ یا ۴۴۰ دارم دنبال میگردم خب پس اینا که به کنار

اصلا ما درجه رو کنار میزاریم... ببین تو اپیک گیمز من جی تی ای وی میزدم خب ؟! نسخه اورجینال... حالا اینکه بعد از اینکه خمیر سیلیکون رو برام عوض کرد یک تعمیر کار ؛، جی تی ای رو دقیق تا میزدم فول اسکرین تا بازی لود میشه دما میپره روی ۸۰ ! یک ذره هم که صبر میکنم ارور ERR_GFX_D3D_INIT رو میده و بازی رو کلوز میکنه. فورتنایت هم قبل اینکه پد بندازم یادمه توی هم لود دما تا ۸۰ می رفت و سیستم ریست میشد بعد پد انداختن هم فورت اپدیت داد دیگه اپدیتش نکردم میترسم داغ بشه بسوزه و ازین حرفا...خب بنظرت من که دارم دو سال از این سیستم و ۴ سال از پاور استفاده میکنم یعنی الان پاور مشکل داه این قدر اتفاقی این قدر اتفاقی؟!

حالا من که دارم عوضشون میکنم ولی حالا بنظرت با توجه به این چیزایی که گفتم مشکل از چیه؟! قبل تعویض خمیر اصلا ریست نمیشد یا اور نمیداد 

من کامل خدمتتون عرض کردم که چه کاری انجام بدید. اصلا کاری که باید انجام بدید از مشکلی هست که براتون بوجود اومده دیگه!!! 

اینکه گفتم بفرستید گارانتی، برای اینکه هزینتون نسبت به خرید خمیر کمتر میشه و دردسر عوض کردن ندارید. 

این مشکل هم تدریجی بوده و یکباره نبوده ولی شما زمانی متوجه شدید که دچار مشکل شدید. 

ان شاالله مشکلتون حل میشه. 

لینک به دیدگاه

در 51 دقیقه قبل، Blueman6 گفته است :

من کامل خدمتتون عرض کردم که چه کاری انجام بدید. اصلا کاری که باید انجام بدید از مشکلی هست که براتون بوجود اومده دیگه!!! 

اینکه گفتم بفرستید گارانتی، برای اینکه هزینتون نسبت به خرید خمیر کمتر میشه و دردسر عوض کردن ندارید. 

این مشکل هم تدریجی بوده و یکباره نبوده ولی شما زمانی متوجه شدید که دچار مشکل شدید. 

ان شاالله مشکلتون حل میشه. 

داداش ببخشید جدی اینقدر تکرار میکنم، من پاور و خمیر سفارش دادم مشکلی نیست ولی باید بفهمم مشکل چیه دیگه

من جی تی ای وی انلاینم مثلا ۱ دی میومده ۲ دی بردم خمیر عوض کردم ۳ دی رفتم داخلش ارور داده

الان مشکل فقط و فقط خمیره میشه دیگه

گارانتی هم الان باطل شده دیگه یا نه؟! ورقه گارانتی وی هیت سینک که پاره میشه گارانتی باطله و نمیشه یا نه؟!

لینک به دیدگاه

در 37 دقیقه قبل، Gh0stDead گفته است :

داداش ببخشید جدی اینقدر تکرار میکنم، من پاور و خمیر سفارش دادم مشکلی نیست ولی باید بفهمم مشکل چیه دیگه

من جی تی ای وی انلاینم مثلا ۱ دی میومده ۲ دی بردم خمیر عوض کردم ۳ دی رفتم داخلش ارور داده

الان مشکل فقط و فقط خمیره میشه دیگه

گارانتی هم الان باطل شده دیگه یا نه؟! ورقه گارانتی وی هیت سینک که پاره میشه گارانتی باطله و نمیشه یا نه؟!

بله گارانتی که باطل شده. 

مشکل دقیقا مربوط به پاور بوده و رفته رفته شاید کارت رو دچار آسیب کرده. 

اصلا کارت نیاز به تعویض خمیر نداشته و پاور باعث مشکل دما میشده، وقتی خمیر عوض شده، به دلیل کیفیت پایین خمیر، مشکل بیشتر شده و شرایط سخت تر شده.

الانم ابتدا باید پاور عوض بشه و اگه مشکل حل نشد، خمیر کارت هم عوض بشه.

لینک به دیدگاه

در 31 دقیقه قبل، Blueman6 گفته است :

بله گارانتی که باطل شده. 

مشکل دقیقا مربوط به پاور بوده و رفته رفته شاید کارت رو دچار آسیب کرده. 

اصلا کارت نیاز به تعویض خمیر نداشته و پاور باعث مشکل دما میشده، وقتی خمیر عوض شده، به دلیل کیفیت پایین خمیر، مشکل بیشتر شده و شرایط سخت تر شده.

الانم ابتدا باید پاور عوض بشه و اگه مشکل حل نشد، خمیر کارت هم عوض بشه.

آها ممنون

لینک به دیدگاه

در در 26 دی 1399 در 04:51، m.reza گفته است :

سلام

جناب دکتر امکانش هست دور فن رو بالای 100 برد ؟

سلام و عرض ادب آقا رضا

با توجه به مصرف بالای کارت شما دمای 87 حتما باید روی 100درصد قرارش دهید (که خودش خودکار قرار داده است) (با نرم افزار amd یا بایوسش) و امکان افزایش بیشتر فعلا برای این کارت ها فعال نیست(نیاز به دستکاری بایوس کارت میباشد.من برای پولاریس انجام داده ام تا حدود بیست دوصد بیشتر)، پیشنهاد میکنم اگر امکانش هست (گارانتی ندارد) از خمیر سیلیکون های اعلاء استفاده فرمایید و ورودی هوای فن کارت را آزاد گزاشته یا یک فن دوربالا 3000RPM زیر آن قرار دهید تا هوای تازه را با فشار بیشتری سمت کارت بفرستد و از چرخش هوای بهتری برخوردار شود.

در در 26 دی 1399 در 11:25، MasoudK96 گفته است :

درسته . بنظر بک پلیت هم بعنوان یک صفحه ی دفع حرارت کار کند و مفید هم باشد.

ویرایش شده توسط دکتر معین پورصادق
تایپ غلط
لینک به دیدگاه

سلام دوستان من دو ماه این سیستمو خریدم اوایل خیلی خوب بود ولی الان کارت گرافیک خیلی داغ میشه 
کارت گرافیک 6 گیگ 1060 زوتک هست مثلا قبلا وارزون با کیفیت متوسط یا های بازی میکردم دماش 60 یا 62 بود ولی الان فقط وارد فورت نایت میشم دماش 75 میرسه 
ولی تو بازی افلاین مثله دوم اینترنال میرم اونم با کیفیت های دماش 65 تو بازی های انلاین دماش بالاس لطفا بگین مشکل چیه 
در زمن هم ویندوز عوض کردم هم ویروس کوشی سخت افزاری هم سیستمی کردم دائم هم ابدیتش میکنم بخاطر ابدیته یا چی 

ویرایش شده توسط مبین85
لینک به دیدگاه

البته 75 دمای آنچنان بالایی نیست که جای نگرانی داشته باشه ولی برای کم کردنش می‌تونید بدید براتون خمیر سیلیکونش رو عوض کنن. اگه چند سال کار کرده احتمالا خمیرش داره کم کم خشک می‌شه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...