رفتن به مطلب

" طرفداران " : پاسکال

.VFSDF.
 اشتراک گذاری

Recommended Posts

دوستان عزیز واقعا جای تاسف هست 15 صفحه تاپیک جلو رفته اما کوچکترین اطلاعاتی در مورد کارت های جدید انویدیا و پاسکال ارائه نشده، به جای صحبت در مورد مسائل حاشیه ای مثله خود انویدیا فقط در مورد محصولات توضیح بدید کاری هم به بقیه نداشته باشید جلوی دهن خیلی ها رو نمیشه بست!

انویدیا هر سال موقع معرفی محصولاتش با ارائه اطلاعات جامعی کارت های گرافیک جدید را نسبت به نسل گذشته مقایسه می کند و خیلی ساده پیشرفت و بهبود معماری رو توضیح میده، شما هم سعی کنید به همین شیوه عمل کنید. نه تنها فروم های داخلی بلکه فروم های خارجی هم افرادی هستند که در هر مطلبی که در مورد انویدیا منتشر میشه شروع میکنن به پارازیت اندازی و مسخره کردن که نکته جالب در تمام این مسائل اینه که در تمام مواقع افرادی که چنین پست هایی ارسال می کنند از فقر شدید اطلاعاتی به سر می برند و عملا مطلبی واسه ارائه ندارند جزء تکرار گذشته! خیلی از این افراد حتی اصلا گیمر نیستند و کوچکترین اطلاعاتی در مورد نحوه توسعه بازی ها و سازگاری نرم افزاری و در واقع تجربه ای در این مبحث ندارند، پس وقتتون رو برای بحث با این افراد هدر ندید...

شاد باشید @};-

ویرایش شده توسط RONIN021
لینک به دیدگاه

• ارسال 573
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

دوستان عزیز واقعا جای تاسف هست 15 صفحه تاپیک جلو رفته اما کوچکترین اطلاعاتی در مورد کارت های جدید انویدیا و پاسکال ارائه نشده، به جای صحبت در مورد مسائل حاشیه ای مثله خود انویدیا فقط در مورد محصولات توضیح بدید کاری هم به بقیه نداشته باشید جلوی دهن خیلی ها رو نمیشه بست!

انویدیا هر سال موقع معرفی محصولاتش با ارائه اطلاعات جامعی کارت های گرافیک جدید را نسبت به نسل گذشته مقایسه می کند و خیلی ساده پیشرفت و بهبود معماری رو توضیح میده، شما هم سعی کنید به همین شیوه عمل کنید. نه تنها فروم های داخلی بلکه فروم های خارجی هم افرادی هستند که در هر مطلبی که در مورد انویدیا منتشر میشه شروع میکنن به پارازیت اندازی و مسخره کردن که نکته جالب در تمام این مسائل اینه که در تمام مواقع افرادی که چنین پست هایی ارسال می کنند از فقر شدید اطلاعاتی به سر می برند و عملا مطلبی واسه ارائه ندارند جزء تکرار گذشته! خیلی از این افراد حتی اصلا گیمر نیستند و کوچکترین اطلاعاتی در مورد نحوه توسعه بازی ها و سازگاری نرم افزاری و در واقع تجربه ای در این مبحث ندارند، پس وقتتون رو برای بحث با این افراد هدر ندید...

شاد باشید @};-

کاملا با دوستمون موافقم با ذوق و شوق تایپک رو باز کردم ببینم مطلب جدیدی از پاسکال عنوان شده ولی متاسفانه دیدم تمام حرفها صد من یه غاز هست اصلا پست اول رو دیدم جا خوردم یاد فرومها و پیجهای کلکل استقلال پرسپولیس افتادم.یاد بحثهای قدیمی بخیر وقتی پستها که میخوندی چهارتا چیز یاد میگرفتی ولی الان دریغ از یک مطلب مفید برام خیلی جالبه دعوا بر سر کارتی که هنوز به بازار عرضه نشده هست. ویرایش شده توسط STRIX
لینک به دیدگاه

سلام داداش تجربه شما مال نسل های قبلی بوده . نشل جدید amd که تاحالاش ترکونده . بعدشم شما الان با اون گرافیک قدیمی انویدیا ماریو رو هم نمیتونی بازی کنی چه برسه بازی های شاخ امروزی شایدم بتونی ولی باید گرافیک چشم نوازش رو با یه لگ حسابی ازش لذت ببری

سلام دوست عزیز ببخشید مثل اینکه من اینجا خوب جواب شما رو ندادم بابت همین عذر میخوام

ولی من هم ، هم amd داشتم و هم nvidia

Gtx 960 و r9 380 ، که به نظر من 380 بهتر بود . هم فریم دهیش بهتر بود و هم رنگ ها رو طبیعی تر از nvidia نشون میداد

سلام داداش تجربه شما مال نسل های قبلی بوده . نشل جدید amd که تاحالاش ترکونده . بعدشم شما الان با اون گرافیک قدیمی انویدیا ماریو رو هم نمیتونی بازی کنی چه برسه بازی های شاخ امروزی شایدم بتونی ولی باید گرافیک چشم نوازش رو با یه لگ حسابی ازش لذت ببری

سلام دوست عزیز ببخشید مثل اینکه من اینجا خوب جواب شما رو ندادم بابت همین عذر میخوام

Gtx 960 و r9 380 ، که به نظر من 380 بهتر بود . هم فریم دهیش بهتر بود و هم رنگ ها رو طبیعی تر از nvidia نشون میداد

لینک به دیدگاه

دوست عزیز، شما جواب کیو دارین میدین؟   :-?  :-?  :-?  :-?  :-?

لینک به دیدگاه

دوست عزیز، شما جواب کیو دارین میدین؟   :-?  :-?  :-?  :-?  :-?

جواب اون اقایی که گفته بودن من از هر دو برند کارت داشتم . ولی چون این حرفم یکمیش مربوط به پاسخ قبلیم بود واسه همین جوابم رو به عنوان پاسخ به جواب قبلیم دادم

لینک به دیدگاه

دوستان عزیز سلام . متاسفانه خیلی از دوستان نشون دادن که طرفدار نیستن ، تخریب چی هستن . منظور از طرفداری رو تو خراب کردن رقیب میبینن . نه اینکه از خوبیهای طرف خودشون بگن . یک بار دیگه قوانین رو یادآوری میکنم . بعد از این تو هر تاپیکی تو بخش طرفداران ، هر کسی از این قوانین تخطی کرد ، همون طوری که توضیح داده شده جریمه میشه :

قوانین انجمن طرفداران :

1 - تاپیک تکراری ممنوع و وقتی کسی یک تاپیک در راستای طرفداری ثبت میکنه شخص دیگه ای اجازه ثبت مجدد تاپیک مشابه رو نداره مگر اینکه تاپیک مورد ایجاد شده فعالیتش خوب نباشه

2 - اگر کسی در تاپیک طرفداری بی جهت اسپم کنه و یا پست توهین امیز بزنه بین 10 تا 50 امتیاز منفی براش ثبت خواهد شد ( در صورت گرفتن امتیاز منفی به هیچ عنوان بخششی در کار نیست )

3 - هر کاربر فقط مجاز هستش که در این انجمن فقط دو تاپیک طرفداری ایجاد کنه

4 - صاحب تاپیک مسئول تمام اتفاقات تاپیک خواهد بود و در صورت مشاهده پست نامربوط و توهین امیز فقطططططط گزارش کنه ( صاحب تاپیک حمایت تمام و کمال تیم مدیریتی رو خواهد داشت )

5 - دادن گزارش بیمورد به خاطر نظر مخالف نسبت به موضوع انجمن ممنوعه و هر گزارش بیمورد بین 5 تا 20 امتیاز منفی خواهد داشت

5 - موضوع تاپیک حتما باید با کلمه " طرفداران " شروع بشه

پس لطفا رعایت کنید .

با سلام و عرض معذرت خواهی حداکثری بنده بسیار از این حرکت مخرب در تاپیک شرمسارم و لکن عرض بنده اینه که به احساس بنده بعد از حذف فضاهایی مانند یاهوچت و غیره همان نوجوانان بدون محدودیت موجود در فضای یاهوچت و... رشد و نمو کرده الیوم در تاپیکهای به ظاهر وجیه تر(باطنا کنترل شونده توسط مصادر قدرت جهت اجتناب از یوم الله ها و انقلاب های مردمی و ایجاد فضای خفقان و اختناق) به چت وباز کردن دل میپردازند صرفاو به نظر حقیر اصلا حاضر به واقعی فرض کردن این فضای مجازی بشدت آلوده حتی در اینستاگرام و تلگرام و ... نیستن مانند .... آنگاه آقا حامد شما هم یکم کوتاه بیا عزیز اینهمه به آتش جهنم صاحبان تکنولوژی هیزم نریز که آب نمی ریزی خاموشش کنی آخرش که چی ؟ چهارتا انودیا ای ام دی می فروشین و دلالی می کنین میدین دست بچه ی مردم تو این دوران استعمار فرانو که اونم اگه بازار کشش داشته باشه با این گرانی داخلی که تو این مملکت یه کدومتون قدرت تعمیرشو فعلا ندارین پس زیاد جدی نگیریم این استحمار خودمونو تو فضای سایبر اونم در تولیدات غیر بومی و دلالی های تولیدات اجنبی جماعت و لااقل تا لحظه ای که این سیستم کثیف ملی و پاکسازی صد در صد نشده قمپوز در نکنیم که با این ادا و اطفارها کسی بهتون نمیگه شما اینجینیر کامپیوتر تو نیویورک یا لندن هستین و... ان شا الله از حرفهای بنده ناراحت نشدین و فقط گوش داده این به دل بنده واقعا متشکرم والسلام ویرایش شده توسط jewishminder
لینک به دیدگاه

یک اور فوق‌العاده و دمای فوق‌العاده از 1080 ;)

AFF.jpg

سلام

انصافا شما که این همه سنگ این 1080 رو به سینه میزنین ( منم واقعا قدرتشو قبول دارم و جای بحثی نیست ) و اینقدر خودتون رو براش میکشین به نظر شما چند نفر میتونن این کارت رو تهیه کنن؟ یا حتی خودتون . بهتره یکم واقع بین باشید . شما ( منظورم همه افرادی هست که خودشون رو واسه 1080 میکشن نه فقط شما ) وقتی نمیتونین از این قدرت و از این کارت استفاده کنین چرا اینقدر خودتون رو براش می کشین . به نظر من بهتره یکمم درباره ی مشکلاتش صحبت بشه نه فقط خوبیاش. کاش حداقل خودتون رو واسه چیزی اذیت میکردین که تو مشتتون بود و قرار بود که حالا باهم مقایسه کنید و روی حریف رو کم کنین نه چیزی که بعضیاتون تو خواب هم نمیبینید . تهشم باز مجبورید از amd بخرید که ارزون تره

یک اور فوق‌العاده و دمای فوق‌العاده از 1080 ;)

AFF.jpg

سلام

انصافا شما که این همه سنگ این 1080 رو به سینه میزنین ( منم واقعا قدرتشو قبول دارم و جای بحثی نیست ) و اینقدر خودتون رو براش میکشین به نظر شما چند نفر میتونن این کارت رو تهیه کنن؟ یا حتی خودتون . بهتره یکم واقع بین باشید . شما ( منظورم همه افرادی هست که خودشون رو واسه 1080 میکشن نه فقط شما ) وقتی نمیتونین از این قدرت و از این کارت استفاده کنین چرا اینقدر خودتون رو براش می کشین . به نظر من بهتره یکمم درباره ی مشکلاتش صحبت بشه نه فقط خوبیاش. کاش حداقل خودتون رو واسه چیزی اذیت میکردین که تو مشتتون بود و قرار بود که حالا باهم مقایسه کنید و روی حریف رو کم کنین نه چیزی که بعضیاتون تو خواب هم نمیبینید . تهشم باز مجبورید از amd بخرید که ارزون تره

لینک به دیدگاه

سلام

سلام

بنده اصلا کامپیوتر رومیزی ندارم وقصد خرید هم ندارم  :D  :D  :D

پس بهتر سنگ چیزی رو به سینه نزنید  :) ، والا احساس می‌کنم شما بیشتر سنگ سینه هر دو شرکتو می‌زنید [-X  [-X

تو مشتمون هم هر چی باشه AMD نیست. :wub:

لینک به دیدگاه

سلام

سلام

دوست عزیز مطمعا باش هیچ کسی قصد خودکشی برای یک کمپانی بیگانه رو نداره این دوستمون دارن زحمت میکشن و اطلاعات بروز رو در اختیار دیگران قرار میدن تا دیگران هم بروز بشن ایشون نه مالک انویدیا هستن و نه مخترع 1080

خیلی بده بخوای برای اثبات کردن یک چیز کاملا بی ارزش مثلا دفاع کردن از کمپانی رقیب بیای و اینجوری در مورد دیگران قضاوت کنی با این حرفا فقط نشون میدیم ما چقدر کوته فکریم بهتره یه کم در مورد حرفا و رفتارمون فکر کنیم و به همین راحتی همدیگرو تخریب نکنیم!

الان میشه من بیام بگم شما چرا داری با این حرفا سنگ ای ام دی رو به سینه میزنی که چی مثلا الان این جمله چیزی به من اضافه میکنه؟ایا از طرف کمپانیه انویدیا الان یه صندق 1080 برام پست میکنن ؟ چرا این حرفای 100من یه غاز رو تحویل همدیگه میدیم؟ 

لینک به دیدگاه

مارو ببین اومدیم دوتا چیز یاد بگیریم 16 تا صفحه خوندیم همش جنگ و دعوا بوده بابا یکم به هم احترام گذاشتن چیزی از کسی کم نمیکنه .....

لینک به دیدگاه

سلام

دوستان ببخشسید وسط دعوا مزاحمتان میشم  :cool:

من میخواستم یه گرافیک خریداری کنم و برای کیفیت FULLHD فقط میخوام این گرافیکو.

با توجه به قیمت 1870 تومانی که لیون برای فروش گرافیک 1070 گذاشته و قیمت دست دوم مدلهای خوب 980 که همینحا برای فروش هست و اختلاف قیمت تقریبا 600 هزار تومانی  1070 با 980 دست دوم به نظر شما کدوم رو نسبت به قیمت و ارزش خریدش تهیه کنم؟

ممنون میشم 

لینک به دیدگاه

سلام

دوستان ببخشسید وسط دعوا مزاحمتان میشم :cool:

من میخواستم یه گرافیک خریداری کنم و برای کیفیت FULLHD فقط میخوام این گرافیکو.

با توجه به قیمت 1870 تومانی که لیون برای فروش گرافیک 1070 گذاشته و قیمت دست دوم مدلهای خوب 980 که همینحا برای فروش هست و اختلاف قیمت تقریبا 600 هزار تومانی 1070 با 980 دست دوم به نظر شما کدوم رو نسبت به قیمت و ارزش خریدش تهیه کنم؟

ممنون میشم

1070 تموم شد ولی در صورت موجودی ۱۰۷۰
لینک به دیدگاه

پست اموزشی

خوب من احساس میکنم برخی از کاربران نیازمند اموزش هستند و خیلی ها هم که وارد این تاپیک میشن دوستدارند چیزهای جدیدی یاد بگیرن

که البته درتمامی پستهایی که من در این تاپیک ارسال کردم به موارد اموزشی زیادی اشاره داشتم

اما بریم سر اصل مطلب

متاسفانه من از وقتی وارد این فروم شدم متوجه شدم برخی از کاربران خصوصا طرفداران  ای ام دی نیاز مند اموزشهای اولیه هستن برای همین تصمیم گرفتم هرچند کوتاه توضحاتی بسیار ساده در مورد کراسفایر بدم تا این عزیزان متوجه عمق فاجعه در کارتهای AMD بواسطه کراسفایر کردنشون بشن

AMD فنها خوب مطالعه کنید

اصولا به رابط ارتباطی بین دو تراشه معماری AMD میگن کراسفایر .. یعنی شما اگه دو یا چند GPU AMD به هم وصل کنید به این رابط بین GPU ها میگن کراسفایر

نکته : این کراسفایر دو حالت داره که در هر دو حالت از نظر پرفورمنس کاری هیچگونه تفاوتی وجود نداره

حالت اول : این هست که شما دو یا چند کارت گرافیک روی مادربرد کنارهم قرار بدید و بواسطه کابل کراسفایر این کارت گرافیکهارو به هم وصل کنید

حالت دوم : اصولا کارت گرافیکهایی که از عبارت X2 استفاده میکنن یا اینکه روی برد داخلیشون دو عدد GPU AMD بکار گرفته شده باشه مثل ( کارت گرافیک radeon pro duo ) این نوع کارت گرافیکها هم درواقع کراسفایر شدن منتها روی برد داخلی کارت گرافیک این کراسفایر اعمال شده که در حقیقت فرقی با گذاشتن دو کارت گرافیک کنار هم نداره

میدونیم که radeon pro duo از دو عدد تراشه FURY X تشکیل شده و روی برد کارت گرافیک این دو gpu با هم کراسفایر شدن

اون کاربری که میاد میگه radeon pro duo از 1080 GTX قوی تره باید بدونه که برای اینکه عدالت رعایت بشه باید این کارتو با مجموعه دو عدد 1080 GTX SLI مقایسه کنیم که در این صورت radeon pro duo نابود میشه

و اما مشکلات کراسفایر

1: در حالت کراسفایر میزان رم هر دو کارت گرافیک با هم جمع نمیشه یعنی شما اگه دوتا کارت گرافیک 4 گیگ کراسفایر کنید 8 گیگ در اختیار گیمر قرار نخواهد داد

2: 99% بازیهای روز دنیا با یک عدد کارت گرافیک بهینه شدن و شما وقتی کراسفایر میکنید یا از کارتهایی مثل radeon pro duo که از داخل کراسفایر شدن استفاده میکنید فرقی نداره .  چون همزمان از دو عدد GPU استفاده میکنید بازی مرتب با استاترهای وحشتناک تیک زدن های متوالی گیر هنگ همراهه به قدری که گیمر دیگه دیونه میشه قادر به بازی کردن نیست

برای مثال فاجعه کراسفایر AMD در بنچمارکهای روز دنیا مشاهده میکنیم

51318810720931824983.jpg

71303219210386148367.jpg

77799650713241234361.jpg

تورو خدا فرق بین فریم ریت با فریم تایم یاد بگیرید

اکثرا کاربران ایرانی فرق بین این دوتارو نمیدونن

فریم ریت: میزان فریمی که کارت گرافیک میتونه کسب کنه برای مثال کارت گرافیک radeon pro duo در یک تست که روش انجام میشه حداکثر 150 فریم گرفته و حداقل 12 فریم

این میزان ماکسیموم فریم و مینیموم فریم در بنچمارکهای فریم ریت نشون داده میشن

اما اینکه کارت radeon pro duo مثلا 150 فریم گرفته دلیل نمیشه خیلی قدرتمند باشه بلکه در متودهای روز دنیا بیشترین اهمیت به فریم تایم میدن

فریم تایم : میزان فریمی که یک کارت گرافیک در لحظه پردازش میکنه بهش میگن فریم تایم . و در فریم تایم کاملا نوسانات و افت خیز های حین پردازش نشون داده میشه که بسیار مهمه

مثلا کارتی مثل radeon pro duo ممکنه بتونه در یک ثانیه به 150 فریم برسه اما این اصلا مهم نیست  چون ممکنه چند ثانیه بعد فریم سریع بیاد روی 12 فریم

برای همین  پایداری  و نرم اجرا کردن اون بازی بسیار مهمه که این مقدار فقط در بنچمارکهای فریم تایم نشون داده میشه

ببینید دوستان درسته که radeon pro duo بدلیل استفاده داخلی از دو عدد gpu کراسفایر داخلی شده فریم خوبی میده( نه فریم تایم )

میکرو استاترها لگ تیک زدن های متوالی هنگ کردن موقع اجرا روی radeon pro duo همونطور که مشاهده میکنید بدلیل عدم بهینگی درایو مشکلات کراسفایر گیمر رو دیوونه میکنه

توی بنچمارکهایی که قرار دادمو با دقت نگاه کنید میبینید که  radeon pro duo چقدر با نواسان فریم همراهه مرتب استاتر میزنه تیک لگ بیداد میکنه . یعنی یه لحظه کارت رو 150 فریمه یهو سریع میره رو 12 فریم باز دوباره میره رو 30 فریم و اینقدر این داستان ادامه داره که شخصا مغز گیمر میاد تو دهنش . اینقدر گیر هنگ لگ تو بازی مشاهده میکنه

اما برعکس کارتی مثل 1080 یا 1070 براحتی و بسیار نرم بدون نواسانات فریم  , یه سکانس از بازی براحتی پردازش میکنه و در یک خط صاف حرکت میکنه بسیار ایده اله.

برای همینه انویدیا این موضوع تکنیکی میدونه و الان سالهاست دیگه از مجموعه دو عدد gpu در یک کارت گرافیک استفاده نمیکنه

درکل اصلا نرید دنبال کراسفایر کردن دو عدد rx480 که بشدت ضرر میکنید

انتخاب یک عدد 1070gtxیا یک عدد rx480  بمراتب انتخاب درست و بهتریه

ویرایش شده توسط PreMieR
لینک به دیدگاه

با سلام خدمت همه شما عزیزان من اینجا نمیخوام آتیش دعوا رو بیشتر کنم ولی انصافا آیا مبنا از خرید گرافیک گيمينگ فقط گرفتن فریم بیشتره (البته این یک مثال هست چون فن بوی های amd این روزها گیر دادن به کارتهای نسل قدیم و خیلی جالبه که همیشه گرافیک نسل جدید خودشون رو با گرافیک نسل قدیم انويديا مقایسه میکنن یعنی مثلا RX480=GTX 970 درحالی که بعد ادعا میکنن معماری GCN ماله چند ساله پیشه و amd با همین قراضه داره پوزه گرافیک های نسل جدید انويديا رو ميزنه)

اگر اينطوره شما هر گرافیکی که کمی قدرت بالا داره بگیر و تنظیمات گرافیکی بجز رزولوشن رو بیار پایین و با 1000 فریم بر ثانیه بازی کن

آیا این وسط کیفیت گرافیکی هیچ ملاکی نداره اینو اونايي که از هر دو برند داشتن ميتونن درک کنن

من خودم به شخصه هم گرافیک amd داشتم و هم گرافیک انويديا گرافیک چشم نوازی که انويديا به شما میده رو هیچ گرافیکی توانایی انجام اونو نداره و دلیل اون هم خیلی راحته اونم نه فقط بخاطره قدرت بی شک کارت انويديا بلکه بخاطره نرم افزار نویسی بسیار قوی که داره خیلی راحت میشه گرافیک بسیار عالی گرافیک های انويديا رو از amd تشخیص بدی این رو هم میتوان یکی از فرقهای سیستم گيمينگ از کنسول های نسل جدید برشمرد کیفیت بالای گرافیکهای انويديا میتونه هر کسی رو از خرید گرافیک amd باز داره

که نمونه بارزش خودمم و همچنین یکی از دوستام و همچنین خیلی هاي دیگه که کارت amd داشتن و الان گرافیک انويديا خریدن و به هیچ عنوان حاضر به خرید گرافیک amd ندرود

درود من با گفته ایشون کاملا موافقم کارت قبلی من 290x بود والان 980ti دارم حقیقت اینه که بازی کردن با کارت های انودیا بدون هیچ فن بازی اصلا قابل قیاس با کارت های amd نیست

لینک به دیدگاه

دوست عزیز مطمعا باش هیچ کسی قصد خودکشی برای یک کمپانی بیگانه رو نداره این دوستمون دارن زحمت میکشن و اطلاعات بروز رو در اختیار دیگران قرار میدن تا دیگران هم بروز بشن ایشون نه مالک انویدیا هستن و نه مخترع 1080

خیلی بده بخوای برای اثبات کردن یک چیز کاملا بی ارزش مثلا دفاع کردن از کمپانی رقیب بیای و اینجوری در مورد دیگران قضاوت کنی با این حرفا فقط نشون میدیم ما چقدر کوته فکریم بهتره یه کم در مورد حرفا و رفتارمون فکر کنیم و به همین راحتی همدیگرو تخریب نکنیم!

الان میشه من بیام بگم شما چرا داری با این حرفا سنگ ای ام دی رو به سینه میزنی که چی مثلا الان این جمله چیزی به من اضافه میکنه؟ایا از طرف کمپانیه انویدیا الان یه صندق 1080 برام پست میکنن ؟ چرا این حرفای 100من یه غاز رو تحویل همدیگه

بله حق با شماست :( :( :( :( @};- @};- @};-

پست اموزشی

خوب من احساس میکنم برخی از کاربران نیازمند اموزش هستند و خیلی ها هم که وارد این تاپیک میشن دوستدارند چیزهای جدیدی یاد بگیرن

که البته درتمامی پستهایی که من در این تاپیک ارسال کردم به موارد اموزشی زیادی اشاره داشتم

اما بریم سر اصل مطلب

متاسفانه من از وقتی وارد این فروم شدم متوجه شدم برخی از کاربران خصوصا طرفداران  ای ام دی نیاز مند اموزشهای اولیه هستن برای همین تصمیم گرفتم هرچند کوتاه توضحاتی بسیار ساده در مورد کراسفایر بدم تا این عزیزان متوجه عمق فاجعه در کارتهای AMD بواسطه کراسفایر کردنشون بشن

AMD فنها خوب مطالعه کنید

اصولا به رابط ارتباطی بین دو تراشه معماری AMD میگن کراسفایر .. یعنی شما اگه دو یا چند GPU AMD به هم وصل کنید به این رابط بین GPU ها میگن کراسفایر

نکته : این کراسفایر دو حالت داره که در هر دو حالت از نظر پرفورمنس کاری هیچگونه تفاوتی وجود نداره

حالت اول : این هست که شما دو یا چند کارت گرافیک روی مادربرد کنارهم قرار بدید و بواسطه کابل کراسفایر این کارت گرافیکهارو به هم وصل کنید

حالت دوم : اصولا کارت گرافیکهایی که از عبارت X2 استفاده میکنن یا اینکه روی برد داخلیشون دو عدد GPU AMD بکار گرفته شده باشه مثل ( کارت گرافیک radeon pro duo ) این نوع کارت گرافیکها هم درواقع کراسفایر شدن منتها روی برد داخلی کارت گرافیک این کراسفایر اعمال شده که در حقیقیت فرقی با گذاشتن دو کارت گرافیک کنار هم نداره

میدونیم که radeon pro duo از دو عدد تراشه FURY X تشکیل شده و روی برد کارت گرافیک این دو gpu با هم کراسفایر شدن

اون کاربری که میاد میگه radeon pro duo از 1080 GTX قوی تره باید بدونه که برای اینکه عدالت رعایت بشه باید این کارتو با مجموعه دو عدد 1080 GTX SLI مقایسه کنیم که در این صورت radeon pro duo نابود میشه

و اما مشکلات کراسفایر

1: در حالت کراسفایر میزان رم هر دو کارت گرافیک با هم جمع نمیشه یعنی شما اگه دوتا کارت گرافیک 4 گیگ کراسفایر کنید 8 گیگ در اختیار گیمر قرار نخواهد داد

2: 99% بازیهای روز دنیا با یک عدد کارت گرافیک بهینه شدن و شما وقتی کراسفایر میکنید یا از کارتهایی مثل radeon pro duo که از داخل کراسفایر شدن استفاده میکنید فرقی نداره .  چون همزمان از دو عدد GPU استفاده میکنید بازی مرتب با استاترهای وحشتناک تیک زدن های متوالی گیر هنگ همراهه به قدری که گیمر دیگه دیونه میشه قادر به بازی کردن نیست

51318810720931824983.jpg

71303219210386148367.jpg

77799650713241234361.jpg

فریم ریت: میزان فریمی که کارت گرافیک میتونه کسب کنه برای مثال کارت گرافیک radeon pro duo در یک تست که روش انجام میشه حداکثر 150 فریم گرفته و حداقل 12 فریم

این میزان ماکسیموم فریم و مینیموم فریم در بنچمارکهایی که فریم ریت نشون میدن نشون داده میشن

اما اینکه کارت radeon pro duo مثلا 150 فریم گرفته دلیل نمیشه خیلی قدرتمند باشه بلکه در متودهای روز دنیا بیشترین اهمیت به فریم تایم میدن

فریم تایم : میزان فرمی که یک کارت گرافیک در لحظه پردازش میکنه بهش میگن فریم تایم . و در فریم تایم کاملا نواسانات و افت خیز های حین پردازش نشون داده میشه که بسیار مهمه

مثلا کارتی مثل radeon pro duo ممکنه بتونه در یک ثانیه به 150 فریم برسه اما این اصلا مهم نیست  چون ممکنه چند ثانیه بعد فریم سریع بیاد روی 12 فریم

برای همین  پایداری  و نرم اجرا کردن اون بازی بسیار مهمه که این مقدار فقط در بنچمارکهای فریم تایم نشون داده میشه

ببینید دوستان درسته که radeon pro duo بدلیل استفاده داخلی از دو عدد gpu کراسفایر داخلی شده فریم خوبی میده( نه فریم تایم )

میکرو استاترها لگ تیک زدن های متوالی هنگ کردن موقع اجرا روی radeon pro duo همونطور که مشاهده میکنید بدلیل عدم بهینگی درایو مشکلات کراسفایر گیمر رو دیوونه میکنه

توی بنچمارکهایی که قرار دادمو با دقت نگاه کنید میبینید که  radeon pro duo چقدر با نواسان فریم همراهه مرتب استاتر میزنه تیک لگ بیداد میکنه . یعنی یه لحظه کارت رو 150 فریمه یهو سریع میره رو 12 فریم باز دوباره میره رو 30 فریم و اینقدر این داستان ادامه داره که شخصا مغز گیمر میاد تو دهنش . اینقدر گیر هنگ لگ تو بازی مشاهده میکنه

اما برعکس کارتی مثل 1080 یا 1070 براحتی و بسیار نرم بدون نواسانات فریم  , یه سکانس از بازی براحتی پردازش میکنه و در یک خط صاف حرکت میکنه بسیار ایده اله.

برای همینه انویدیا این موضوع تکنیکی میدونه و الان سالهاست دیگه از مجموعه دو عدد gpu در یک کارت گرافیک استفاده نمیکنه

انتخاب یک عدد 1070gtxیا یک عدد rx480  بمراتب انتخاب درست و بهتریه

باریکلا یه پست مفید عالی @};- :x

لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

فریم تایم : میزان فرمی که یک کارت گرافیک در لحظه پردازش میکنه بهش میگن فریم تایم . و در فریم تایم کاملا نواسانات و افت خیز های حین پردازش نشون داده میشه که بسیار مهمه

سلام . فکر میکنم این تعریف شما یه مقدار بد بیان شده.

فریم تایم به معنی مدت زمان صرف شده  برای رندر شدن و نمایش داده شدن یک فریم هست. که با واحد میلی ثانیه نمایش داده میشه و هر چقدر کمتر باشه فریم ریت بالاتر میره. و هر چقدر نوسان کمتری داشته باشه لگ کمتری ایجاد میشه و بازی روان تر نمایش داده میشه

لینک به دیدگاه

سلام دوستان گرامی. @};-

ببینید من اصلا طرفدار انویدیا یا ای ام دی نیستم و از فن بازی بسیار بسیار بدم میاد.

اما با هر منطقی که فکر کنین انویدیا چون با ورود نسل جدید ، نسل قبلی رو از رده خارج می کنه ، در واقع ارزشی برای گیمرها قائل نیست و فقط به فکر سود بیشتره.

ایا تمام گیمرها می تونن هر سال کارت گرافیکشون رو عوض کنند؟ جوابش کاملا واضحه...

درسته که انویدیا بهترین کارتها رو می سازه و از ای ام دی تو این چند سال بهتر عمل کرده ، اما اصلا توجیهی برای این بی انصافی نمیشه.

موفق باشین. @};- @};- @};-

لینک به دیدگاه

اما با هر منطقی که فکر کنین انویدیا چون با ورود نسل جدید ، نسل قبلی رو از رده خارج می کنه ، در واقع ارزشی برای گیمرها قائل نیست و فقط به فکر سود بیشتره.

کاملا اشتباس سعی نکنید با دادن اطلاعات غلط کاربران سایت گمراه کنید

هیچ منبعی وجود نداره که nvidia ساپورت کارتهای گرافیکی قدیمی خودشو از رده خارج کرده باشه  و کاملا حرفتون اشتباش

این مقاله مو درسایت och زدم اینجا هم مینویسم

بعد از معرفی API جدید شرکت مایکروسافت موسم به DirectX 12 شرکت AMD صراحتا اعلام کرد معماری منسوخ شده و پیش پا افتاده دو سری 5000 و 6000 این شرکت از API LOW LEVEL جدید سطح پایین پشتیبانی نخواهند کرد.

و بتازگی بطور کامل ساپورت و پشتیبانی این دو سری قدیمی از کارتهای گرافیکی خود را قطع کرده بطوری که صدای دارندگان این دو سری در امده و متاسفانه اعتراض ها نتیجه ایی نداشته.

و مشکلات نرم افزاری همیشگی که گریبان گیر طرفدارن اندک AMD میباشد.

شایان ذکر هست بزودی با انتشار بازیهای DX12 ساپورت دارندگان کارتهای سری 5000 و 6000 AMD قادر به اجرای بازیهای DX12 نخواهند بود و شوربختانه باید دوباره کارت گرافیک ارتقا بدن .

اما

در ان طرف میدان , شرکت معظم NVIDIA

این شرکت روز گذشته با انتشار درایو جدید کارتهای گرافیکی خود نسخه 361.43 دوباره به همگان ثابت کرد در ساپورت نرم افزاری کارتهای گرافیکی حرف اول اخر میزند.

اینک دقیقا زمانیست که خریداران OLD CLASS معماری محبوب و قدیمی NVIDIA فرمی هدیه کریسمس خود را دریافت کنن

بله درست شنیدید تمامی دارندگان سری 400 و 500 با این درایو بهWDDM2.0 و FACTOR LEVEL 11.3 در Windows 10 مجهز خواهند شد.

و براحتی قادر خواهند بود حتی در اینده بازیهای DX12 ساپورت اجرا کنند

برای بررسی این قابلیت ضمن بررسی درایو جدید NVIDIA میتوانید با وارد کردن عبارت dxdiag در RUN مشخصات جدید این درایو بینظیر بررسی کنید.

تغییرات شکل گرفته بعد از نصب درایو جدید بروی سیستم من

xtv7_photo_2015-12-22_07-17-17.jpg

اضافه شدن DX12 در نرم افزار معروف GPU_Z برای کارت گرافیک بسیار قدیمی 480gtx

rgqh_1111.jpg

خوب شما الان جواب بدید چه ساپورتی بهتر از اینکه تمام کاربرایی که 480gtx قدیمی دارن کارت گرافیکشون به dx12 مجهز شده

ولی اونایی که 5870hd دارن یا حتی سری 6000HD باید کارتشونو بندازن دور چون اصلا dx12 ساپورت نیست

پس سعی کنید همیشه اپدیت باشید و از روی بی اطلاعی مردمو گمراه نکنید

اتفاقا NVIDIA ساپورت بینظری روی کارتهای قدیمی خودش داره

موفق باشید

سلام . فکر میکنم این تعریف شما یه مقدار بد بیان شده.

فریم تایم به معنی مدت زمان صرف شده  برای رندر شدن و نمایش داده شدن یک فریم هست. که با واحد میلی ثانیه نمایش داده میشه و هر چقدر کمتر باشه فریم ریت بالاتر میره. و هر چقدر نوسان کمتری داشته باشه لگ کمتری ایجاد میشه و بازی روان تر نمایش داده میشه

والا من وقتی وارد این فروم شدم متوجه شدم اکثریت کاربران با ساده ترین مفاهیم کارت گرافیک مشکل دارن . اگه میخواستم مثل شما تعریف دقیق داشته باشم شک ندارم بازم کسی نمیفهمید

برای همین به ساده ترین شکل ممکن توضیح دادم دیگه ازین ساده تر نمیتونستم توضیح بدم

همینشم متوجه بشن من خدارو شکر میکنم

باتشکر @};-

ویرایش شده توسط PreMieR
لینک به دیدگاه

درود

توی تاپیک پاسکال قاعدتا باید درباره ی sli بحث بشه، نه کراسفایر.

بهتر می بود اون پست در یکی از تاپیکهای amd مثل پولاریس زده می شد.

ویرایش شده توسط سعید بهمنیان
لینک به دیدگاه

خوب شما الان جواب بدید چه ساپورتی بهتر از اینکه تمام کاربرایی که 480gtx قدیمی دارن کارت گرافیکشون به dx12 مجهز شده

ولی اونایی که 5870hd دارن یا حتی سری 6000HD باید کارتشونو بندازن دور چون اصلا dx12 ساپورت نیست

دوست گرامی شما عرض بنده رو اشتباه متوجه شدین.

این که انویدیا هنوز برای سری 400 هم درایور منتشر می کنه رو همه می دونن.

بنده منظورم این بود که انودیا با درایورهای جدیدش کارایی کارتهای نسل قبلش رو پایین میاره نه چیز دیگه ای.

تو همین فروم دوستانی بودن که این مورد رو کاملا تایید کردن . همچنین از بنچمارکها به خوبی مشخص میشه که کارتهای سری 700 کارایی لازم رو دیگه ندارن. مثلا 780ti رقیب 290x بوده و حتی کمی بهتر هم بود تا جایی که یادم میاد ، اما الان چطور؟....

بنده قصد گمراه کردن کسی رو ندارم و این موضوع رو همه کاربران می دونن خیلی بهتر از من. @};-

لینک به دیدگاه

پست اموزشی

اما بریم سر اصل مطلب

متاسفانه من از وقتی وارد این فروم شدم متوجه شدم برخی از کاربران خصوصا طرفداران ای ام دی نیاز مند اموزشهای اولیه هستن برای همین تصمیم گرفتم هرچند کوتاه توضحاتی بسیار ساده در مورد کراسفایر بدم تا این عزیزان متوجه عمق فاجعه در کارتهای AMD بواسطه کراسفایر کردنشون بشن

AMD فنها خوب مطالعه کنید

حالت دوم : اصولا کارت گرافیکهایی که از عبارت X2 استفاده میکنن یا اینکه روی برد داخلیشون دو عدد GPU AMD بکار گرفته شده باشه مثل ( کارت گرافیک radeon pro duo ) این نوع کارت گرافیکها هم درواقع کراسفایر شدن منتها روی برد داخلی کارت گرافیک این کراسفایر اعمال شده که در حقیقیت فرقی با گذاشتن دو کارت گرافیک کنار هم نداره

و اما مشکلات کراسفایر

2: 99% بازیهای روز دنیا با یک عدد کارت گرافیک بهینه شدن و شما وقتی کراسفایر میکنید یا از کارتهایی مثل radeon pro duo که از داخل کراسفایر شدن استفاده میکنید فرقی نداره . چون همزمان از دو عدد GPU استفاده میکنید بازی مرتب با استاترهای وحشتناک تیک زدن های متوالی گیر هنگ همراهه به قدری که گیمر دیگه دیونه میشه قادر به بازی کردن نیست

51318810720931824983.jpg

71303219210386148367.jpg

77799650713241234361.jpg

این میزان ماکسیموم فریم و مینیموم فریم در بنچمارکهایی که فریم ریت نشون میدن نشون داده میشن

مثلا کارتی مثل radeon pro duo ممکنه بتونه در یک ثانیه به 150 فریم برسه اما این اصلا مهم نیست چون ممکنه چند ثانیه بعد فریم سریع بیاد روی 12 فریم

برای همین پایداری و نرم اجرا کردن اون بازی بسیار مهمه که این مقدار فقط در بنچمارکهای فریم تایم نشون داده میشه

توی بنچمارکهایی که قرار دادمو با دقت نگاه کنید میبینید که radeon pro duo چقدر با نواسان فریم همراهه مرتب استاتر میزنه تیک لگ بیداد میکنه . یعنی یه لحظه کارت رو 150 فریمه یهو سریع میره رو 12 فریم باز دوباره میره رو 30 فریم و اینقدر این داستان ادامه داره که شخصا مغز گیمر میاد تو دهنش . اینقدر گیر هنگ لگ تو بازی مشاهده میکنه

اما برعکس کارتی مثل 1080 یا 1070 براحتی و بسیار نرم بدون نواسانات فریم , یه سکانس از بازی براحتی پردازش میکنه و در یک خط صاف حرکت میکنه بسیار ایده اله.

انتخاب یک عدد 1070gtxیا یک عدد rx480 بمراتب انتخاب درست و بهتریه

اخوی این تست توسط cpu 9590 amd یا ۹۳۷۰ ای ام دی نشده برو بچسبان بخودت به قول ما ترکها گت دایا اوزووه داداش ای ام دی یه خاصیت داره که شما شاید ندونی اونم اینه که تکنولوژی ویژن ای ام دی فقط با کنار هم قرار دادن cpu وgpuبه دست می یاد پس تمام گفتهاتون × 0=0 می باشد
لینک به دیدگاه

اخوی این تست توسط cpu 9590 amd یا ۹۳۷۰ ای ام دی نشده برو بچسبان بخودت به قول ما ترکها گت دایا اوزووه داداش ای ام دی یه خاصیت داره که شما شاید ندونی اونم اینه که تکنولوژی ویژن ای ام دی فقط با کنار هم قرار دادن cpu وgpuبه دست می یاد پس تمام گفتهاتون × 0=0 می باشد

:eek:  :eek:  :eek:  :eek:  :eek:  :eek:  :eek:  :eek:  :eek:  :eek: ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

همین الان خبر رسید مدیر عامل ای ام دی بعد از خوندن پست شما خودش را حلق آویز کرد !  :D

لینک به دیدگاه

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

همین الان خبر رسید مدیر عامل ای ام دی بعد از خوندن پست شما خودش را حلق آویز کرد ! :D

چرا؟
لینک به دیدگاه

• کاربر ویژه

کاملا اشتباس سعی نکنید با دادن اطلاعات غلط کاربران سایت گمراه کنید

هیچ منبعی وجود نداره که nvidia ساپورت کارتهای گرافیکی قدیمی خودشو از رده خارج کرده باشه  و کاملا حرفتون اشتباش

این مقاله مو درسایت och زدم اینجا هم مینویسم

اتفاقا NVIDIA ساپورت بینظری روی کارتهای قدیمی خودش داره

موفق باشید

والا من وقتی وارد این فروم شدم متوجه شدم اکثریت کاربران با ساده ترین مفاهیم کارت گرافیک مشکل دارن . اگه میخواستم مثل شما تعریف دقیق داشته باشم شک ندارم بازم کسی نمیفهمید

برای همین به ساده ترین شکل ممکن توضیح دادم دیگه ازین ساده تر نمیتونستم توضیح بدم

همینشم متوجه بشن من خدارو شکر میکنم

باتشکر @};-

الان اومدی و تفکرات خودت رو به زور میخوای به کاربرا یاد بدی این یعنی معنیش اموزشه ؟؟؟

این چطور اموزشی هست که از رویه تعصب و فن بازی دلایلی رو میاری که از رویه نظر شخصی و چند تا چارت از سایتهای خارجی هست که اونها هم خودشون معلوم نیست با فن بازی بوده یا بدور از فن بازی ؟؟؟

مثل اینه طرف رو میگی کدوم تیم فوتبال اروپایی رو از همه بیشتر قبول داری میاد میگه رئال مادرید دلیلشو میپرسی میگه چون رونالدو داخل این تیمه پس بهترین تیمه ؟؟؟!!!

چارت فریم تایم میزاری حداقل از چند تا سایت درست و حسابی بزار نه اینکه داخل گوگل سرچ زدی هر چی که به نفع انودیا هست رو میزاری بعد میگی کاربران گرامی توجه کنید amd فن ها دارن شما رو گمراه میکنن

اگه به فریم تایم افتضاح باشه انودیا هم ازش بی نصیب نیست چارتهای سایت تامز هاردوار رو گذاشتم همه هم دیدن دوباره هم میزارم

5lg1qqfif16yvqtl9071.png

q6ujn9i0ct9jt9mip0l2.png

ci9mdov6oibt6fvbxnat.png

7qmljqsw7lxnnfgbtzsj.png

nqsf6xc36ntcvcsvcf37.pngsufigwlrh1yi6canaxp9.png

موقعی فریم تایم amd خراب میشه که در اون بازی انودیا دستکاری کرده باشه

39s8xob3gcsv8p6mw8vf.png

شما اگه قصدت اموزش به کاربراس چرا نقطه ضعفهای انودیا رو نمیای بگی فقط تعریف و تمجید اینها که نشد اموزش ؟؟؟

چرا مثلا نمیای بگی انودیا از اول به سری مکسول چسبوند dx12.1 ولی حتی از لول 12 هم نمیتونه پشتیبانی کنه و ضعف نشون میده ؟؟

چرا دلایل کارایی کمتر کارتهای انودیا در dx 12 رو نسبت به dx 11 نمیای مفصل توضیح بدی !؟؟؟

چرا نمیای بگی دلیل فریم تایم بد کارتهای amd وجود تکنیکهای انحصاری انودیا داخل بازیهاست که همه میدونن کارایی کارتهای amd رو مختل میکنه ؟؟؟

چرا نمیگی شرایط تستها با هم کاملا متفاوته و در هیج کجا نمیشه شرایط برابر رو برای تمای کارتهای مورد تست فراهم کرد ؟؟؟

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این تیکه رو به شوخی میگیرم چون واقعا حرف خنده داری هست همه با بازیهایی که با dx 12 تا الان ریلیز شده دارن میبینن که حتی سری 900 و حتی سری 1000 با dx 12 علاوه بر اینکه کاراییشون بالا نرفته تو بعضی جاها نتیجه عکس داده الان اگه انودیا حتی میومد میگفت سری GTX 200 هم DX 12 ساپورته شما مطمئنم بازم همین حرفو میزدی  =))  =))  =)) 

سری 5000 و 6000 ؟؟؟!!! اخوی معماری به کل عوض شد حداقل amd اومد گفت که سری 5000 و 6000 ساپورت dx 12 ندارن دور اینها رو خط بکشید ولی انودیا با دستکاری درایوراش ساپورت dx 12 رو به سری 400 چسبوند ولی در عمل کارایی  ؟؟؟

میشه یه تست بزاری که در اون کارت 480 یا حتی 580 یا حتی 680 برامون بزاری که با dx 12 باشه و این کارتها پیشرفت کارایی داشته باشند ؟؟؟

همین الان کسایی که سری 700 با اون قیمتهای گزاف پول دادن و خریدن دارن خون گریه میکنن کارتهاشون به مرده شور خونه هیتلرمنتقل شده شما صحبت از سری 400 میکنی که مال عصر قَجَر هست ؟؟؟!!!!

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اتفاقا NVIDIA ساپورت بینظری روی کارتهای قدیمی خودش داره (؟؟؟ =)) !!! :wacko: ؟؟؟!!! :laughing: :laughing: )

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پس یه چیزی چرا الان داخل بازیهای جدید 680 که از 7970 بالاتر بود یا 780TI که از 290X بالاتر بود الان وضعیتشون اینطوریه ؟؟؟ میشه توضیح بفرمایید ؟؟

مثلا در این تستها : اینها گوشه ای از بازیهای DX 11 با ساپورت انودیا هستند

yit6we1amda78kkbdzjo.png

nknrj05ez2r98jvlr0lh.png

5w5mx2g2hzhz2iwdnn8c.png

میشه یه توضیح بدید چرا الان کارت 780TI که زمانی برای زمین زدن 290X اومد الان حتی بعضی جاها از پس 380X هم نمیتونه بر بیاد ؟؟؟ همه میخوایم دلایلشو بدونیم

خوب مثل اینکه کارت 1070 هم مثل 970 مشکل دار هست این کارت مشکل پورت DVI داره

http://www.guru3d.com/news-story/geforce-gtx-107-and-1080-dvi-pixel-clock-at-330-mhz-issues.html

هر کی میتونه دقیق ترجمه کنه بزاره

ویرایش شده توسط hd5870
لینک به دیدگاه

اینجا کلاب طرفدارای پاسکال و انویدیا است.

فارسی هم نوشته همه هم اصولا باید سواد خوندن داشته باشن.

AMD فنا لطف کنن تشریف ببرن خونه خودشون.

ویرایش شده توسط Santa Cruise
لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...