رفتن به مطلب

همه چیز درباره خمیر سیلیکون (خمیر حرارتی)، سوالات، مشکلات، بررسی‌ها و تجربه‌ها

اشتراک گذاری

Recommended Posts

• کاربر ویژه
۳ ساعت قبل، Nvidia Soldier گفته است:

سلام ، متاسفانه دیروز نمیتونستم کامنت بذارم چون سایت داشت تغییر میکرد ظاهرا .

طبق توصیه دوستان ایرکولر نصب کردم و الان خیلی بهتر شده و دما موقع بیکاری و وبگردی 43 درجست و موقع بازی هم بین 70 تا 80 ( به نسبت بازی متغیره ) تو تست CPU Burner که جزو آپشنای فورمارکه هم بعد چند 2 3 دقیقه رسید به 83 ، واترکولرم میبرم شرکت ببینم هزینه تعمیرش چطور میشه .

1.thumb.png.e0fdd4d9dde72173ea55236cc103f038.png

اتفاقا منم همینطوری 2 3 دقیقه بعد تمیز شدن و خشک شدن نصب کردم واترکولر رو و فک نمیکردم مشکلی داشته باشه چون الکل فورا میپره و اثری ازش نمیمونه 

چون موقع نصب یه نفر پمپ رو فشار میداد رو به پایین و من پیچا رو می بستم مطمئنم فاصله داشته و پیچ ها رو هم تا جایی که میشد سفت بستم و وقتی بازش کردم هم خمیر درست پخش شده بود و چون به اندازه یه نخود سبز ریخته بودم یکمم رو محافظ پردازنده ریخته بود ( نه در حدی که راحت دیده بشه ) 

داداش در اولین قدم فورمارک رو بنداز دور هیچ برنامه و بازیی چنین فشاری روی قطعه وارد نمی کنه بیشتر از اینکه مفید باشه آسیب میزنه به قطعات

3dmark استفاده کن یا Cinebench

یه ایرکولر خوب از اکثر AIO های بازار اگه بهتر نباشه بدتر هم نیست شخصا یا واترکولر کاستوم درست درمون پیشنهاد می کنم یا ایرکولر 

هیچوقت از AIO ها خوشم نیومد هربار هم تحریک شدم گرفتم بعد از نهایت 2/3 روز گذاشتمش تو جعبه و فروختمش :4_joy: 

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، m!dn!ght گفته است:

داداش در اولین قدم فورمارک رو بنداز دور هیچ برنامه و بازیی چنین فشاری روی قطعه وارد نمی کنه بیشتر از اینکه مفید باشه آسیب میزنه به قطعات

3dmark استفاده کن یا Cinebench

یه ایرکولر خوب از اکثر AIO های بازار اگه بهتر نباشه بدتر هم نیست شخصا یا واترکولر کاستوم درست درمون پیشنهاد می کنم یا ایرکولر 

هیچوقت از AIO ها خوشم نیومد هربار هم تحریک شدم گرفتم بعد از نهایت 2/3 روز گذاشتمش تو جعبه و فروختمش :4_joy: 

آره ولی نویزشون خیلی کمه و دردسر واتربلاک ها رو هم نداره ، منم بدترین ایرکولر تمام ادوار ینی ایرکولر خود اینتلو گذاشتم 😂، این AIO هم که داشتم روزای اولش عالی بود و تو بدقلق ترین بازی ها هم بیشتر از 75 نمیشد مگه یکی دوتا بازی خاص مثل NFS : Payback ولی این ایر کولر اینتل رو PES 2021 هم دماش میره رو 80 😐، خودم ایرکولر ، فقط نکتوآ رو دیدم که نسبت نویز به عملکردش خوب بوده که تو ایران خیلی کمه و اگرم بیاد خیلی میکشن رو قیمتش.

لینک به دیدگاه

• 3 هفته بعد...

سلام. گرافیک rx580 4g nitro plus دارم.اکبند و با گارانتی خریدم 3 سال پیش. قبلا نهایت دماش با 50 درصد گردش فن ( دور1700) و نهایت فشار روی 70 درجه بود.الان با 80 درصد گردش فن میاد روی 82 درجه. هیچ اور کلاک یا ماین و ... هم باهاش انجام ندادم.نهایتا دو تابستون باهاش گیم زدم. اولین تایپیک بنده هم هست. لطفا چند مدل خمیر مناسب بهم معرفی کنید برای تعویض. فعلا یه مدل mx4 2020 دیجی داره و یه مدل z10 که خودم پیدا کردم.شما هم بفرمایید.ممنون

لینک به دیدگاه

سلام خدمت شما بهترین خمیر که تو ایران هم هست برند noctua هست مدل nt-h2 سعی کنین مدل nt-h1 نخرین بعضیاش تقریبا تاریخ مصرفش گذشته خمیرهای کولر مسترم مناسبه 

لینک به دیدگاه

۲۶ دقیقه قبل، Divine گفته است:

سلام خدمت شما بهترین خمیر که تو ایران هم هست برند noctua هست مدل nt-h2 سعی کنین مدل nt-h1 نخرین بعضیاش تقریبا تاریخ مصرفش گذشته خمیرهای کولر مسترم مناسبه 

بهترین خمیر نه تنها در ایران بلکه در جهان ترمال گریزلی هست.

نوکتوا تو حوزه فن به همراه برند فنتک بهترینه البته خمیر های نوکتوا هم بی نظیرن ولی اگر خیلی جزیی دما رو بررسی کنیم هیچ چیز ترمال گریزلی نمیشه.

لینک به دیدگاه

۲ ساعت قبل، Alirezatha گفته است:

نوکتوا تو حوزه فن به همراه برند فنتک بهترینه البته خمیر های نوکتوا هم بی نظیرن ولی اگر خیلی جزیی دما رو بررسی کنیم هیچ چیز ترمال گریزلی نمیشه.

۳ ساعت قبل، Divine گفته است:

ممنون که وقت گذاشتید و جواب دادید.

الان با این قیمت ها و توضیخات کدوم رو انتخاب میکنید برای rx580

1. خمیر سیلیکون آرکتیک مدل MX-4 / قیمت 300 اصل که طبق ادعا سازنده تا 8 سال عمر مفید داره

2. خمیر سیلیکون ناکتوآ مدل NT-H2 / قیمت 460 که تو فروشگاه های کمتر شنیده شده دیدم موجود داشتند

3. خمیر حرارتی کولر مستر MASTERGEL PRO V2 / قیمت 350 با گارانتی اواژنگ

4. خمیر حرارتی کولرمستر MasterGel Maker / قیمت 470

لینک به دیدگاه

۳ ساعت قبل، Alirezatha گفته است:

بله حرف شما درسته اما خب تفاوت دما زیاد نیست درحد 1 درجه شایدم کمتر ولی قیمت گریزلی خیلی بیشتره اما خب با توجه که ما داخل ایران هستیم گریزلی که تقریبا در فروشگاه های اینترنتی پیدانمیشه اما خب نوکتوا رو دارن 

18 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

1. خمیر سیلیکون آرکتیک مدل MX-4 / قیمت 300 اصل که طبق ادعا سازنده تا 8 سال عمر مفید داره

2. خمیر سیلیکون ناکتوآ مدل NT-H2 / قیمت 460 که تو فروشگاه های کمتر شنیده شده دیدم موجود داشتند

به نظرم nt-h2 بگرین بهتره 
test.png

https://aphnetworks.com/reviews/cooler-master-mastergel-regular-pro-maker

لینک به دیدگاه

۵۷ دقیقه قبل، Ali۰۱۱۰ گفته است:

عاشق گارانتی داشتن خمیر شدم😂

من بین این لیست اول نوکتوا و بعد آرکتیک رو انتخاب میکنم.

لینک به دیدگاه

۱ ساعت قبل، Divine گفته است:

گریزلی که تقریبا در فروشگاه های اینترنتی پیدانمیشه اما خب نوکتوا رو دارن 

سلام دوست من

همین الان توی فروشگاه لیون کامپیوتر موجوده:

خمیر سیلیکون ترمال گریزلی Kryonaut Extreme:

https://www.lioncomputer.com/product/r6x7l/Thermal-Grizzly-Kryonaut-Extreme-2-0G-High-Performance-Thermal-Paste

خمیر سیلیکون ترمال گریزلی Kryonaut:

https://www.lioncomputer.com/product/w9r5m/Thermal-Grizzly-Kryonaut-Thermal-Paste

لینک به دیدگاه

17 ساعت قبل، Divine گفته است:

17 ساعت قبل، Alirezatha گفته است:

خب یه مشکل دیگه...باید علاوه بر خمیر از پد سیلیکون هم استفاده کنم. گرافیک هم خمیر میخواد برای چیپ اصلی هم پد برای 8 جای مموری.  برای اون هم یه راهنمایی بکنید که چه مدلی و چه ضخامتی و از کجا بگیرم؟

مورد بعد چون میترسم اسیب وارد کنم به گرافیک / سایتی سراغ ندارید که نشان اعتماد داشته باشه و بتونم گرافیک و پد و خمیر رو براش پستی ارسال کنم و تعمیرش کنه؟ به لیون زنگ زدم میگه فقط اجناس گارانتی خودمون رو تعمیر میکنیم.

ممنون

ویرایش شده توسط Ali0110
لینک به دیدگاه

29 دقیقه قبل، Ali0110 گفته است:

خب یه مشکل دیگه...باید علاوه بر خمیر از پد سیلیکون هم استفاده کنم. گرافیک هم خمیر میخواد برای چیپ اصلی هم پد برای 8 جای مموری.  برای اون هم یه راهنمایی بکنید که چه مدلی و چه ضخامتی و از کجا بگیرم؟

مورد بعد چون میترسم اسیب وارد کنم به گرافیک / سایتی سراغ ندارید که نشان اعتماد داشته باشه و بتونم گرافیک و پد و خمیر رو براش پستی ارسال کنم و تعمیرش کنه؟ به لیون زنگ زدم میگه فقط اجناس گارانتی خودمون رو تعمیر میکنیم.

ممنون

پد سیلیکون گرافیک به گرافیک متفاوته حتی تو یک دونه کارت هم ممکنه جاهای مختلف پدهایی به ضخامت های مختلف بخوان و این ضخامت حتی اگر 0.5 میلیمتر متفاوت با دیفالت کارخونه باشه تو عملکرد مشکل ایجاد میکنه پس اگر اطلاعات کافی ندارین یا بیخیالش بشین یا حتما به یه کاربلد بسپرین.

لینک به دیدگاه

.

7 دقیقه قبل، Alirezatha گفته است:

پد سیلیکون گرافیک به گرافیک متفاوته حتی تو یک دونه کارت هم ممکنه جاهای مختلف پدهایی به ضخامت های مختلف بخوان و این ضخامت حتی اگر 0.5 میلیمتر متفاوت با دیفالت کارخونه باشه تو عملکرد مشکل ایجاد میکنه پس اگر اطلاعات کافی ندارین یا بیخیالش بشین یا حتما به یه کاربلد بسپرین.

سایت خوب که نماد اعتماد هم داشته باشه که بتونم کارت رو براش پست کنم سراغ دارید؟من شهرستانم و تعمییرکار حرفه ای نداریم

ویرایش شده توسط Ali0110
لینک به دیدگاه

۲ ساعت قبل، Ali۰۱۱۰ گفته است:

.

سایت خوب که نماد اعتماد هم داشته باشه که بتونم کارت رو براش پست کنم سراغ دارید؟من شهرستانم و تعمییرکار حرفه ای نداریم

خیر من نمیشناسم

فکر میکنم اگر تو همین فروم تاپیک بزنین دوستانی باشن که براتون به بهترین شکل ممکن انجام بدن نیازی به سایت نیست.

لینک به دیدگاه

۶ ساعت قبل، Ali۰۱۱۰ گفته است:

.

شما کارت باز کن برای خمیر زدن اگه دیدی پد سیلیکونش خراب شد بعد فقط همونی که خراب شده رو عوض کن(تو بازار نمیشه تمام سایزها رو گیر اورد)

لینک به دیدگاه

بچه ها کسی خمیر اولترا کول P10 یا کولر مستر مدل ICE FUSION V2 استفاده کرده که یه نظری بده ؟

لینک به دیدگاه

• 2 هفته بعد...

سلام خدمت دوستان. 

كارت rx 580 gigabyte دارم براي ماين استفاده ميكنم چند روزي ميشه ب نظرم مياد دماش بالا رفته 

ميخواستم خميرش عوض كنم. از چه نوع خميري استفاده كنم ؟

سلام خدمت دوستان

يه كارت gigabyte rx580 دارم كه براي ماين استفاده ميكنم. مدتي هست ك دماش بيشتر شده. خواستم ببينم توصيه شما براي خريد خمير چ مارك و مدلي هست. از دوستاني كه تجربه دارن ممنون ميشم راهنمايي كنم. 

كسي نظري نداري ؟

لینک به دیدگاه

لینک به دیدگاه

• 4 هفته بعد...

درود

مدتیه می خوام خمیر لپ تاپ رو عوض کنم توی چند گزارش مشخص شده لیوکئید متالی که ایسوز رو لپ تاپای سری اول زده فوق العاده افتضاح و تصاویری هم ازش در رددیت هست به طوری که دمای لپ تاپ به 97 سلسیوس میرسه و با آندرولت بزور رو 90 سلسیوس خودشو نگه میداره در حالی که فن های لپ تاپ با هفت هزار rpmمیچرخن و لپ تاپ روی کول پد قرار داره

تو بررسی ها به سه مدل خمیر رسیدم که روی همین سی پی یو بجای خمیر مایع استفاده شده و نتایج رضایت بخشی داشته

Grizzly thermal grease

Master gel pro

corsair xtm50

متاسفانه تو آمازون مشخص شد تعداد زیادی از این خمیر ها فیک هستن و بیشتر به کشورهایی مثل هند و پاکستان و ایران ارسال میشن و تاثیر عکس دارن

خمیر لیکوئید که هر چی گشتم پیدا نکردم الان موندم کدومو برای قطعه های زیر بخرم

2070 RTX

Corei-7 10750H-6 core

ویرایش شده توسط ☕Coffee Addicted
رفع غلط املائی
لینک به دیدگاه

سلام تا جایی که بنده اطلاع دارم شرکت ایسوز اومده با این شرکت همکاری کرده https://www.thermal-grizzly.com/en/products/26-conductonaut-en و از فلز مایع 100 درصدی با ضریب انتقال خیلی بالای 73 استفاده کرده که بهترین چیزی هست که می تونستن به عنوان ناقل حرارت استفاده کنن

اما مشکل شما این هست شرکت ایسوز خیلی فله ای ریخته خمیر رو یعنی تا تونسته خمیر اضافه ریخته روی پردازنده و کارت گرافیک و حتی خبر خرابی و سوختن گرافیک لپ تاپ ایسوز به دلیل همین بریز بپاش بهم رسیده

خوب الان باید چیکار کنی؟ خیلی ریلکس لپ تاپ رو باز می کنی و با یک کاردک پلاستیکی خمیرهای اضافه رو بر میداری و میریزی روی یک کارت ویزیت پلاستیکی این خمیر رو می تونی توی یک محفظه ای چیزی حتی نگه داری و دورش نندازی با پنبه گوش پاک کن هم با حوصله خمیرهایی که اگر احیانا نزدیک خازن های مستطیلی کوچک مخصوصا گرافیک هست رو کامل پاک می کنی که اگر تمیزش نکردی باعث اتصال کوتاه و خرابی سیستمت میشه

پس اصلا نیازی به خرید خمیر نیست صرفا باید اضافه خمیر رو جمع کنی عکس یک مدل جدیدتر ایسوز رو میگذارم باز کردی شوکه نشی از حجم خمیر موفق باشی

asus.jpg

gpu.thumb.jpg.543271dd805bc822e5a7f916edf53bc4.jpg

ویرایش شده توسط matrix.trixx
اضافه کردن عکس واضح gpu
لینک به دیدگاه

@matrix.trixx

شنیدم که لیکوید تنها خمیری هست که وقتی سیستم اسمبل شد دیگه نیازی نیست دوباره خمیر بزنید ولی نشنیدم بگید جمعش کنید بریزیدش رو خود CPU ، از طرفی GPU خمیر سیلکون هست بعد از باز شدن باید تعویضش کنم که کلا خمیر سیلکون ندارم این یکی از عکسهایی که کاربرا گذاشتن

pn9lirys98a61.thumb.jpg.6bc2c68e3cc71af8f380ccbf5bd246fe.jpg

------------------------------------------------------------

گریزلی تاثیر بیشتری داری ولی کولر مستر اپلی کردنش راحترِ و اینکه یه پارچه اغشته به الکل 90 درصدی داره که کار رو باز راحتر میکنه

لینک به دیدگاه

11 دقیقه قبل، Coffee Addicted گفته است:

@matrix.trixx

شنیدم که لیکوید تنها خمیری هست که وقتی سیستم اسمبل شد دیگه نیازی نیست دوباره خمیر بزنید ولی نشنیدم بگید جمعش کنید بریزیدش رو خود CPU ، از طرفی GPU خمیر سیلکون هست بعد از باز شدن باید تعویضش کنم که کلا خمیر سیلکون ندارم این یکی از عکسهایی که کاربرا گذاشتن

pn9lirys98a61.thumb.jpg.6bc2c68e3cc71af8f380ccbf5bd246fe.jpg

------------------------------------------------------------

گریزلی تاثیر بیشتری داری ولی کولر مستر اپلی کردنش راحترِ و اینکه یه پارچه اغشته به الکل 90 درصدی داره که کار رو باز راحتر میکنه

درود اطلاع دقیقی از لپ تاپ مدل تو ندارم لابد خودت بهتر می دونی که فقط رو پردازنده فلز مایع استفاده کردن در هر صورت شما می تونی این فلزهای اطراف رو با دقت با کاردک جمع کنی و دوباره خودت reapply کنی به قول خارجیا هزینه ای که نداره یک مقدار حوصله می خواد صرفا فلز مایع از سطح پردازنده بریزه یک مقدار اونورتر کثیف که نمیشه عزیز جان زمین خاکی که نیست برای کارت گرافیک شما می تونید از cooler master maker استفاده کنید اگر حوصله دردسر استفاده از خمیر فلز مایع رو ندارید

اما در مورد شنیدتون درست هست فلز مایع یکبار استفاده بشه دیکه نیازی نیست تعویضش کرد چون افت عملکرد خمیر سیلیکون ها رو در گذر زمان نداره منتها یکی مشکلش رساناییش هست که احتمال خرابی رو به دلیل اتصال کوتاه داره مورد دیگش هم خورندگیش با سطوح مسی هست

ویرایش شده توسط matrix.trixx
لینک به دیدگاه

16 دقیقه قبل، matrix.trixx گفته است:

درود اطلاع دقیقی از لپ تاپ مدل تو ندارم لابد خودت بهتر می دونی که فقط رو پردازنده فلز مایع استفاده کردن در هر صورت شما می تونی این فلزهای اطراف رو با دقت با کاردک جمع کنی و دوباره خودت reapply کنی به قول خارجیا هزینه ای که نداره یک مقدار حوصله می خواد صرفا فلز مایع از سطح پردازنده بریزه یک مقدار اونورتر کثیف که نمیشه عزیز جان زمین خاکی که نیست برای کارت گرافیک شما می تونید از cooler master maker استفاده کنید اگر حوصله دردسر استفاده از خمیر فلز مایع رو ندارید

اما در مورد شنیدتون درست هست فلز مایع یکبار استفاده بشه دیکه نیازی نیست تعویضش کرد چون افت عملکرد خمیر سیلیکون ها رو در گذر زمان نداره منتها یکی مشکلش رساناییش هست که احتمال خرابی رو به دلیل اتصال کوتاه داره مورد دیگش هم خورندگیش با سطوح مسی هست

درود

Zephyrus M15

رو تمام لپ تاپای ASUS فقط CPU ش لیکوئید داره

Asus ROG gaming laptop will sport Thermal Grizzly liquid metal to improve CPU temperatures and hopefully prolong its lifespan .Keep in mind that only the CPU will have liquid metal while the GPU will still be using standard thermal paste

لینک به دیدگاه

هم اکنون، Coffee Addicted گفته است:

درود

Zephyrus M15

رو تمام لپ تاپای ASUS فقط CPU ش لیکوئید داره

Asus ROG gaming laptop will sport Thermal Grizzly liquid metal to improve CPU temperatures and hopefully prolong its lifespan .Keep in mind that only the CPU will have liquid metal while the GPU will still be using standard thermal paste

خیر عزیز جان مدل های جدید مثل g15 advantage edition روی cpu و gpu استفاده شده عکسشم که بالا تقدیمت شده

لینک به دیدگاه

سلام
تا چقدر میخواید هزینه کنید ؟
گریزلی کانداکتونات توی ایران فکر نکنم باشه ، ولی از امارات بدید بیارن براتون 2 هفته ای به دستتون میرسه . میشه گفت بهترین موردی هست که میشه تهیه کرد .

از گزینه های موجود ایران هم https://www.lioncomputer.com/product/r6x7l/Thermal-Grizzly-Kryonaut-Extreme-2-0G-High-Performance-Thermal-Paste
بالاترین ضریب انتقال حرارت رو داره که البته قیمتش هم بالاست . 

بین مواردی که خودتون گفتید گریزلی کرایونات به نظرم انتخاب در دسترس و با قیمت مناسبیه ضمن اینکه ضریب انتقال بالاتری نسبت به اون دو مورد داره  ( 12.5 ). در مورد اصل یا فیک بودنش هم توی نظرات لیون اگه نگاه کنید ، یه نفر سوال کرده و اطمینان دادن که اصله . 

حالا باز میتونید خودتون ازشون تضمین بخواید .

2 ساعت قبل، matrix.trixx گفته است:

اما مشکل شما این هست شرکت ایسوز خیلی فله ای ریخته خمیر رو یعنی تا تونسته خمیر اضافه ریخته روی پردازنده و کارت گرافیک و حتی خبر خرابی و سوختن گرافیک لپ تاپ ایسوز به دلیل همین بریز بپاش بهم رسیده

به نظر شما الان علت دمای بالای لپتاپ ، استفاده زیاد از فلز مایع هست ؟ یا اینکه ماده ی استفاده شده بی کیفیت بوده ؟

اگر اشتباه نکنم از ترکیبات گالیوم درش استفاده شده . درسته ؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...