رفتن به مطلب

Recommended Posts

سلام خدمت آقا محسن عزیز بده میخوام شروع به ماینینگ بکنم میخواستم بدونم کدوم ارز رو پیشنهاد میدین و این که با بودجه 50 میلیون تقریبا چقدر میشه در امد داشت

اسمم محمد

لینک به دیدگاه

• ارسال 1.5k
  • ایجاد شده
  • آخرین پاسخ

برترین ارسال کننده‌های این تاپیک

در 36 دقیقه قبل، P.M.R گفته است :

سلام خدمت آقا محسن عزیز بده میخوام شروع به ماینینگ بکنم میخواستم بدونم کدوم ارز رو پیشنهاد میدین و این که با بودجه 50 میلیون تقریبا چقدر میشه در امد داشت

اسمم محمد

سلام محمد جان.
برای شروع من فکر میکنم ارز دیجیتالی اتریوم تا سال بعد استخراجش همچنان عالی و منطقی باشه شما هرچقدر میتونی اتریوم استخراج کن بعد اگر دلت خواست از سکه های دیگه هم داشته باشی،هیچ اشکالی نداره، یک مقداری از اتریومی که استخراج کردی رو میفرستی مثلا توی bittrex.com سپس به ارزی که دلت میخواد مثلا یوبیک تبدیلش میکنی و به حساب اصلی یوبیکت منتقل میکنی اینجوری هم دردسر استخراج انواع سکه ها رو نداری هم آینده نگری داشتن چندین ارز دیجیتالی معتبر.

از طرفی با 50 میلیون تومن شما میتونی حدودا 32 عدد کارت گرافیک راه اندازی کنی که هرچند پیشنهاد میشه بتونی کارت ها رو با قیمت خیلی خوب گیر بیاری که یه 10% در هزینه هات صرفه جویی کنی.
خلاصه با 32 کارت میشه ازین طریق فهمید چقدر درآمد خواهی داشت:

میشه 1150 دلار در ماه که با احتساب هزینه برق میشه حدود 3 میلیون تومن خالص.

لینک به دیدگاه

سلام من یه وام قراره بگیرم (ازدواج) و چون سربازم امکان کار کردن ندارم باهاش به نظرتونوارد ماینینگ بشم؟

و اینکه اگه از کارت ها روی دمای 55 کار بکشم چند سال برام کار میکنن؟

با اون سیستم 13 تومنی لیون چقد میتونم میانگین در بیازم چون ماهی 400 بایدرقسط بدم...

لینک به دیدگاه

در در 1396/07/14, 19:33:37، ehsanps4 گفته است :

بله احتمالا زمانی که قیمت جهانی کارت معقول شود به بازار ایران بیاد. قیمت پایه کارت 56 وگا 400 دلاره ولی الان سایت آمازون 520 دلار قیمت گذاری کرده. کارت rx 56 vega ارزش صبر کردن برای به بازار آمدن را دارد. بهترین کارت برای ماینینگ همین کارت rx 56 vega و کارت 1070 ti است. البته خیلی طول میکشه که کارت 1070 ti به بازار ایران بیاد. در مورد سرمایه گذاری هم ماینینگ بازگشت سرمایه خیلی خوبی داره ولی شش ماه و یا یک سال آینده ماینینگ مشخص نیست و ممکن است ارزش ارزهای دیجیتال یک سقوط بزرگ را شاهد باشد. کلا در کنار سود خوب ریسک بالایی هم دارد.

ای ام دی وگا را به صورت محدود تولید کرده و قیمت آن در صورت وارد شدن ، نجومی خواهد بود.

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، ali08ll گفته است :

سلام من یه وام قراره بگیرم (ازدواج) و چون سربازم امکان کار کردن ندارم باهاش به نظرتونوارد ماینینگ بشم؟

و اینکه اگه از کارت ها روی دمای 55 کار بکشم چند سال برام کار میکنن؟

با اون سیستم 13 تومنی لیون چقد میتونم میانگین در بیازم چون ماهی 400 بایدرقسط بدم...

خیر، بهیچوجه.
با اینکه اگر من جای شما باشم اینکارو میکنم، ولی به شما پیشنهاد نمیدم
نیاز هست بطور کامل به سخت افزار آشنا باشید
نیاز هست قطعا بطور کامل ریسک هاش رو پذیرفته باشید
نیاز به مراقبت داره و چک کردن
بله میتونید بین 5 تا 10% هر هزینه ای میکنید، ماهانه بدست بیارید،ولی الآن در حال حاظر بهترین زمان برای ماینینگ نیست.بهتره کمی صبر کنید بازار مشخص بشه استیبل تر بشه.
این نظر منه.:100_pray:

لینک به دیدگاه

داشتم توو سایت http://whattomine.com حساب میکردم که با کارت GTX 1070 چی خوبه ماین بشه و سایت اولین گزینه رو Monacoin پیشنهاد داد و با توجه به حساب کتاب که سایت از میزان هش کارت 1070 روی monacoin  

photo_2017-10-04_11-40-04.thumb.jpg.f3a5628a9733281fe88cc6597114c9f8.jpg

ارائه داد اینطور حساب شد که ماهی 53.42  دلار ( بدون هزینه برق ) میده

photo_2017-10-04_11-40-04.jpg.d1d30330e173828c235c3437708c5c9f.jpg

و اما Zcash که میگن برای کارت های GTX مناسب هست میتونه ماهی 45.01 دلار ( بدون هزینه برق ) بده

photo_2017-10-04_11-40-04.jpg.e8f387b886507bf285f976460ab7b9f9.jpg

حالا نمیدونم درست هست یا نه. خوشحال میشم دوستان نظراتشون رو مطرح کنن

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، alimc گفته است :

داشتم توو سایت http://whattomine.com حساب میکردم که با کارت GTX 1070 چی خوبه ماین بشه و سایت اولین گزینه رو Monacoin پیشنهاد داد و با توجه به حساب کتاب که سایت از میزان هش کارت 1070 روی monacoin  

photo_2017-10-04_11-40-04.thumb.jpg.f3a5628a9733281fe88cc6597114c9f8.jpg

ارائه داد اینطور حساب شد که ماهی 53.42  دلار ( بدون هزینه برق ) میده

photo_2017-10-04_11-40-04.jpg.d1d30330e173828c235c3437708c5c9f.jpg

و اما Zcash که میگن برای کارت های GTX مناسب هست میتونه ماهی 45.01 دلار ( بدون هزینه برق ) بده

photo_2017-10-04_11-40-04.jpg.e8f387b886507bf285f976460ab7b9f9.jpg

حالا نمیدونم درست هست یا نه. خوشحال میشم دوستان نظراتشون رو مطرح کنن

یک اینکه خیلی خوب محاسبه کردین آفرین.
دوم اینکه بله درسته مشکلی نیست

ولی مشکل کجاست؟!»
برخی مواقع یه سری سکه های تازه متولد شده یا ضعیف، یهو قیمتشون میره بالا، بعد ازونور چونکه راحت هم استخراج میشه به مدت مثلا 1-2روز در whattomine.com میزنه که "بهترین سکه و پردرآمد ترین سکه برای استخراج هست!" بله درسته،ولی برای همون روز !! نه برای همیشه!
چرا این اتفاق میفته؟ یجور باگ هست در whattomine.com ، شما نبایستی هر ساعت چک کنید کدوم سکه خوبه،بلکه سکه های معتبری که به مدت طولانی در صدر جدول از لحاظ "بصرفه بودن" هستند، ارزش ماین دارند.

برای همین درسته که برخی روزها خیلی سود میده، ولی بدیش اینه باید والت جدید بسازید، به استخر جدید وصل بشید، و از جمله اینکه معمولا به مرور زمان که قیمت سکه ها حالت طبیعی میگیره، دیگه بصرفه نیستن و قیمتشون کاهش پیدا میکنه و باز هم همون آش و همون کاسه خواهد شد.

برای همین خوبه که اینکارو انجام میدید، هوشمندانه هست، ولی برای کسیکه ریگ داره بهتره که فوکوس کنه روی ارزشمند ترین سکه به مدت طولانی مدت.

لینک به دیدگاه

هر بار که https://ubiqpool.io را باز می کنم غیر از خودم کسی را در این استخر نمی بینم ،آیا من این صفحه را درست خواندم یا دارم اشتباه می کنم؟

منظورم : تصور اینکه فقط من در این استخر هستم درسته یا غلط؟

ipym_ubig.png

لینک به دیدگاه

در 34 دقیقه قبل، PCjoy گفته است :

هر بار که https://ubiqpool.io را باز می کنم غیر از خودم کسی را در این استخر نمی بینم ،آیا من این صفحه را درست خواندم یا دارم اشتباه می کنم؟

منظورم : تصور اینکه فقط من در این استخر هستم درسته یا غلط؟

ipym_ubig.png

نه اینجا جاییکه هش ریت شما رو نشون میده اون بالا سمت چپ اگه home رو برنید صفحه اول میاد و می تونید میزان کلی هش ریت استخر، هش ریت جهانی ، سختی شبکه، تعداد ماینرها و ... رو ببینید.

همچنین می تونی اون بالا گزینه ماینرها رو بزنی و دویست ماینر برتر استخر رو ببینی. 

ویرایش شده توسط saeed110
لینک به دیدگاه

در 4 ساعت قبل، saeed110 گفته است :

نه اینجا جاییکه هش ریت شما رو نشون میده اون بالا سمت چپ اگه home رو برنید صفحه اول میاد و می تونید میزان کلی هش ریت استخر، هش ریت جهانی ، سختی شبکه، تعداد ماینرها و ... رو ببینید.

همچنین می تونی اون بالا گزینه ماینرها رو بزنی و دویست ماینر برتر استخر رو ببینی. 

خیلی ممنون بابت پاسخ گویی

یعنی اون وسط پروفایلم که نوشته Workers Online یک نفر، منظور یک کارت گرافیک هستش و اگر تعداد کارت گرافیک ها را افزایش دهم در واقع تعداد Workers Online هم افزایش پیدا می کنه؟

لینک به دیدگاه

در 2 ساعت قبل، PCjoy گفته است :

خیلی ممنون بابت پاسخ گویی

یعنی اون وسط پروفایلم که نوشته Workers Online یک نفر، منظور یک کارت گرافیک هستش و اگر تعداد کارت گرافیک ها را افزایش دهم در واقع تعداد Workers Online هم افزایش پیدا می کنه؟

ورکر آنلاین به هر کامپیوتر میگن، به هر نرم افزار کلیمور میگن،همونجایی که تنظیم میکنی و نام خودت رو در کنار آدرس والتت مینویسی، ورکر نام انتخاب میکنی.
نه به تعداد کارت نیست، به ریگ هست ، برخی ها هم هستن مثلا 10تا ریگ 6کارته رو 1دونه اسم یا ورکر نیم انتخاب میکنن.

ولی افراد ماینر حرفه ای، برای مثال به ازای هر ریگ، یک ورکر نام انتخاب میکنن،که هر کدوم از ریگ ها مشکلی واسش پیش اومدو قطع شد، قشنگ مشخصه کدوم یکی از کار افتاده و میرن درستش میکنن.
برای مثال ایشون رو ببین:
https://ubiqpool.io/#/account/0x1c26a37a72f24eca3c83e021f6ad07369aa792ef

ریگ هاشو نام گذاری کرده CogT002 تا CogT020 
و هر موقع مشکلی پیش بیاد متوجه میشه کدوم ریگ هش ریتش کم شده یا مشکل داره.

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت همه ی دوستان گرامی و امیدوارم که همیشه پرانرژی و شاد باشید .:)

یک سوال داشتم از دوستان اینکه غیر از ماینرگیت چجوری میشه مونرو استخراج کرد ینی ساختن کیف پول مونرو و استخرهای دیگه.

البته ماینرگیت همه چیزش اوکیه و هیچ مشکلی هم نداره اما فقط برای آشنا شدن با سورس های دیگه دارم میپرسم.

باتشکر و خسته نباشید

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Mostafa.RE گفته است :

با سلام خدمت همه ی دوستان گرامی و امیدوارم که همیشه پرانرژی و شاد باشید .:)

یک سوال داشتم از دوستان اینکه غیر از ماینرگیت چجوری میشه مونرو استخراج کرد ینی ساختن کیف پول مونرو و استخرهای دیگه.

البته ماینرگیت همه چیزش اوکیه و هیچ مشکلی هم نداره اما فقط برای آشنا شدن با سورس های دیگه دارم میپرسم.

باتشکر و خسته نباشید

سلام.
بله کاملا امکان پذیره اتفاقا خیلی بهتر هم هست که بصورت جدا استخراج کنید.به چه شکل؟

1. کیف پولی مونرو رو از MyMonero.com میسازید.

2. نرم افزار کلیمور مخصوص Cryptonight رو دانلود میکنید (فقط برای کارت های AMD) و برای کارتهای انویدیا هم فکر میکنم نرم افزار CGMiner رو بایستی استفاده کنید. برای استخراج توسط سی پی یو هم نرم افزار XMR Rig

3. بعد از اونبه استخر Xmr.NanoPool.org متصل میشید و عمل استخراج رو شروع میکنید.

اتفاقا بدین شکل نتیجه بهتری هم میگیرید چراکه مالیات ها کمتره و سرعت استخراجش هم بیشتره.

لینک به دیدگاه

سلام ،

دوستان من قصد دارم 10 میلیون پول بریزم برای ماینینگ، نظرتون چیه؟ کارت گرافیک بخرم یا ASIC دیوایس بخرم؟ Antminer S7 چطوره؟

سپاس

لینک به دیدگاه

در ۱ ساعت قبل، Morovana گفته است :

سلام ،

دوستان من قصد دارم 10 میلیون پول بریزم برای ماینینگ، نظرتون چیه؟ کارت گرافیک بخرم یا ASIC دیوایس بخرم؟ Antminer S7 چطوره؟

سپاس

سلام خرید کارت گرافیک خیلی بهتر است. ASIC برای یک ارز خاص ساخته می شود و بیشتر برای کسانی است که تعداد زیاد دستگاه را بصورت مستقیم با قیمت اصلی وارد کند. در یک زمان کوتاه سود خود را بدست آورد و با آمدن ورژن جدید دستگاه ASIC دستگاه جدید را جایگزین ورژن قبلی کند. دستگاه های ASIC داخل ایران به چند برابر قیمت اصلی فروخته می شود و احتمال فروش دستگاه های کارکرده وجود دارد. با سرمایه کم بهترین کار استفاده از کارت گرافیک است زیرا با توانایی استخراج انواع مختلف ارز ریسک کار کاهش پیدا می کند. ولی دستگاه ASIC مخصوص یک ارز خاص است.

لینک به دیدگاه

در 17 دقیقه قبل، ehsanps4 گفته است :

سلام خرید کارت گرافیک خیلی بهتر است. ASIC برای یک ارز خاص ساخته می شود و بیشتر برای کسانی است که تعداد زیاد دستگاه را بصورت مستقیم با قیمت اصلی وارد کند. در یک زمان کوتاه سود خود را بدست آورد و با آمدن ورژن جدید دستگاه ASIC دستگاه جدید را جایگزین ورژن قبلی کند. دستگاه های ASIC داخل ایران به چند برابر قیمت اصلی فروخته می شود و احتمال فروش دستگاه های کارکرده وجود دارد. با سرمایه کم بهترین کار استفاده از کارت گرافیک است زیرا با توانایی استخراج انواع مختلف ارز ریسک کار کاهش پیدا می کند. ولی دستگاه ASIC مخصوص یک ارز خاص است.

سپاس از پاسخ حضرتعالی، من همین الان می خوام با کارت گرافیک شروع کنم. با چه نرم افزاری شروع کنم؟ Nicehash   و Etherum! کدام بهتر است؟

کدام ارز مالیات کمتری خواهد خورد؟!

ضمن اینکه من همین الان با  Nicehash کار رو شروع کردم بر روی کامپیوتر شخصی خودم اما ظاهرا IP های ایران بلاک شده (شایدهم ایران آنها رو بلاک کرده، مطمئن نیستم!؟)  چون فقط با چیپس پیعن تونستم وصل بشم و بدون چیپس پیعن پینگ سرورهای Nicehash رو نداشتم

سوال های دیگه ای که توی ذهنم وجود داره و از تمامی اساتید خواهش دارم تا راهنمایی کنند:

1. آیا ماینینگ کریپتوکرنسی در ایران با مشکلات و چالش های قانونی مواجه هست؟!

2. از چه کیف پولی و به چه دلیل بهتر هست استفاده کنم؟!

3.توی لینوکس سرعت ماینینگ بیشتری خواهم داشت یا ویندوز؟!

ضمنا من در سمینار روز سه شنبه در کتابخانه ملی حضور دارم (البته موفق شدم بلیت سالن 200 نفره رو تهیه کنم). کسی از اینجا هست که بلیط تهیه کرده باشه؟!

ویرایش شده توسط Morovana
لینک به دیدگاه

در 23 دقیقه قبل، Morovana گفته است :

سپاس از پاسخ حضرتعالی، من همین الان می خوام با کارت گرافیک شروع کنم. با چه نرم افزاری شروع کنم؟ Nicehash   و Etherum! کدام بهتر است؟

کدام ارز مالیات کمتری خواهد خورد؟!

ضمن اینکه من همین الان با  Nicehash کار رو شروع کردم بر روی کامپیوتر شخصی خودم اما ظاهرا IP های ایران بلاک شده (شایدهم ایران آنها رو بلاک کرده، مطمئن نیستم!؟)  چون فقط با چیپس پیعن تونستم وصل بشم و بدون چیپس پیعن پینگ سرورهای Nicehash رو نداشتم

سوال های دیگه ای که توی ذهنم وجود داره و از تمامی اساتید خواهش دارم تا راهنمایی کنند:

ضمنا من در سمینار روز سه شنبه در کتابخانه ملی حضور دارم (البته موفق شدم بلیت سالن 200 نفره رو تهیه کنم). کسی از اینجا هست که بلیط تهیه کرده باشه؟!

نوع ارز استخراجی بستگی به نوع کارت گرافیک شما دارد. هر کارت گرافیک بیشترین کارایی را در یک نوع ارز خاص دارد. در چند ماه گذشته بیشتر ماینرها ارز اتریوم را استخراج می کردند.ولی با بالا رفتن قیمت ارز مونرو و ارز زی کش  تمایل برای استخراج این دو ارز بیشتر شده است. در صورت تهیه یک سیستم ماینیگ سیستم شما باید توسط یک متخصص بهینه شود تا بالاترین هش بدست آید.

با مشاهده ویژه برنامه ماینینگ در این لینک جواب بیشتر سوالات خود را دریافت می کنید.

لینک به دیدگاه

مرسی از احسان عزیز بابت راهنمایی مفیدشون:100_pray::9_innocent:

در 47 دقیقه قبل، Morovana گفته است :

1. در حال حاظر خیر. و از همین نطفه ی شروعش هم دارن کمک میکنن قانونیش کنن.اصولا ماینینگ بایستی در کشور هایی که مشکل تح&یم دارن، بایستی بصورت جدی تری دنبال بشه چراکه میتونه خیلی از موانع تح&یمی رو از بین ببره.یعنی اصولا فلسفه این سکه های دیجیتالی برای عدالت مالی هست.

2. کیف پول های مختلف زیادی داریم، در اصل به ازای هر سکه یک عدد کیف پول باید داشته باشید ولی وبسایت های واسطه ی زیادی هستن که همزمان چندین کیف پول رو ساپورت میکنن برای مثال Jaxx.io و Exodus.io و Blockchain.info و Cryptonator و خیلی های دیگه که البته اینها معروفاش هستند.
    شما میتونید مثل ویدیوهای آموزشی، از کیف پول های مخصوص هر سکه استفاده کنید مثلا کیف پول مخصوص سکه اتریوم و اتریوم کلاسیک، MyEtherwallet.com هست، و کیف پول مخصوص مثلا سکه مونرو یا همون XMR هست MyMonero.com و کیف پول مخصوص یوبیک هم Pyrus.ubiqsmart.com هست.

3. تقریبا هیچ تفاوتی نداره.ولی توی ویندوز محدودیت تا سقف 8 عدد کارت گرافیک داریم (از برند AMD و NVIDIA) یعنی شما نهایت میتونید در ویندوز 8 عدد AMD و مثلا 8 عدد Nvidia داشته باشی،نمیشه 16 عدد AMD همزمان داشته باشی حتی اگر مادربوردت 16عدد گرافیک بخوره یا 12عدد گرافیک بخوره.
    ولی توی لینوکس این محدودیت کمتره، مثلا در EthOS این محدودیت به 16عدد از هر برند رسیده یعنی میشه همزمان 16عدد AMD RX470 اجرا کرد (اگر مادربورد ساپورت کنه)

سمینار برای شروع خوبه و فلسفه و مسائل قانونیش و آینده اش رو براتون روشن میکنه. من که تهران نیستم وگرنه شرکت میکردم.
موفق باشین:100_pray:. (دوستان اگر سوالی داشتن توی کانال تلگرام ماینر ها در امضا، میتونن شرکت کنن و سوالات خودشون رو بپرسن)

لینک به دیدگاه

سلام 

دوستان چطور میشه exodus رو داخل ابونتو نصب کرد؟ من ابونتو رو نصب کردم و exodus مخصوص لینوس رو از سایتش گرفتم اما برای نصب با مشکل مواجه شدم:

ub.jpg

لینک به دیدگاه

دوستان اگر کسی توی Bittrex حساب داره هر چه سریعتر سکه های خودشو از این سایت بکشه بیرون. Bittrex داره حساب های کاربران در برخی کشورها از جمله ایران رو می بنده!!! حساب من حدود 6 روزه که بسته شده هیچ کس هم تو این سایت جوابگو نیست. 

لینک به دیدگاه

در 6 دقیقه قبل، Nima63 گفته است :

دوستان اگر کسی توی Bittrex حساب داره هر چه سریعتر سکه های خودشو از این سایت بکشه بیرون. Bittrex داره حساب های کاربران در برخی کشورها از جمله ایران رو می بنده!!! حساب من حدود 6 روزه که بسته شده هیچ کس هم تو این سایت جوابگو نیست. 

برای منم میگه اطلاعات وارد کن 

هنوز سربه سرش نذاشتم

لینک به دیدگاه

در 3 ساعت قبل، Nima63 گفته است :

این مسئله جهانی شده
دقیقا موقعیکه قیمت بیت کوین بسیار افزایش پیدا کرد،بیترکس این بازی رو در آورد.

حالا ببینیم چی میشه،من که بشدت ناراحت شدم چون گند زد به آموزشی هایی که آماده کرده بودم واسش :D 

اگر جای دیگری سراغ دارید که خوب هست،معرفی کنین.مرسی:9_innocent:

لینک به دیدگاه

در 24 دقیقه قبل، TechBaMohsen گفته است :

این مسئله جهانی شده
دقیقا موقعیکه قیمت بیت کوین بسیار افزایش پیدا کرد،بیترکس این بازی رو در آورد.

حالا ببینیم چی میشه،من که بشدت ناراحت شدم چون گند زد به آموزشی هایی که آماده کرده بودم واسش :D 

اگر جای دیگری سراغ دارید که خوب هست،معرفی کنین.مرسی:9_innocent:

Bitfinex و Binance هم هست ولی خوب با این اتفاقی که افتاده دیگه نمی شه به این سایت های اکسچنج اعتماد کرد. ارزش موجودی من تو سایت Bittrex حدود 650 دلاره که الان دسترسی من بهش کاملا مسدود شده و هیچ جوری هم نمی شه گردانندگان این سایت رو برای پس گرفتن موجودی تحت فشار قرار داد.

لینک به دیدگاه

با سلام خدمت دوستان

یه سوال داشتم این که مشکل حجم فایل dag کاملا حل شده دیگه درسته ؟

یعنی الان اگه من بخوام کارت amd بخرم فرقی بین نسخه 4 و 8 گیگ نیست؟

ممنون

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .
توجه: مطلب ارسالی شما پس از تایید مدیریت برای همه قابل رویت خواهد بود.

مهمان
ارسال پست در این تاپیک...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

اشتراک گذاری

• اضافه کردن...